אמא, אני מפחד

yochi000

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
ככה זה לאחרונה כל לילה.
ילד בן חמש, שובב לא קטן, שמח, עליז וצוהל כל היום, עד... שמגיע הלילה.
אז הוא הופך לילד אחר, עושה סצנות, שהוא מפחד והוא לא יודע ממה.
לא מצליח להרדם
ומסביר לי שוב, כמה הוא מפחד מחלומות מפחידים, ודברים מפחידים.
איזה דברים מפחידים יש ילדון?
לא יודע, ברחוב, בבית כנסת, בחיידר, בחנות, ובבית.
כשאני מנסה לתשאל אותו בעדינות, אז לא אף אחד לא פגע / איים / הפחיד
הוא לא יודע ממה.
אנחנו המון מספרים על רגשות, וכמה חשוב לספר לאמא כל דבר, ומסבירים לו שאבא ואמא שומרים עליו.

הוא ילד שמשתף כל פיפס שעובר עליו, כך שאין גם מצב שפספסתי משהו.
אני חוששת שזה מעודף הפחדות שאנחנו מפחידים אותם על אנשים מפחידים :rolleyes:

מה עושים?

כתומה

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
המלצת ד"ר בלוך (המיתולוגי) לתת כל יום ברזל וביו סטראט. (ויטמין בי משרה הרגעה)
אני ניסתי ונושעתי.

בא יבוא

משתמש מקצוען
היה לי מקרה דומה לילד גדול יותר. נתתי mel-o-chew והבעיה נפתרה. יש על זה אשכול. תנסי לחפש

yochi000

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
היה לי מקרה דומה לילד גדול יותר. נתתי mel-o-chew והבעיה נפתרה. יש על זה אשכול. תנסי לחפש
אני מכירה את זה.
אני עושה בזה שימוש לעיתים רחוקות,
אבל לא הייתי רוצה להרדים אותו 'בכוח' כביכול.
אני רוצה לעלות על שורש הבעיה, למה הוא מפחד?

הוא ילד מאוד מאוד עמקן, כל דבר הוא חוקר, ויש לו אזניים בגרביים, מקשיב לכל שיחות המבוגרים וסיפורי האלף לילה ולילה

בא יבוא

משתמש מקצוען
אצלי, בגלל שהפחדים עלו רק בלילה ושבגללם היה קשה לה להירדם, המליצו על התוסף הזה. זה לא מרדים אותה בכח, זה מרגיע אותה, ומכניס אותה לתבנית הבריאה של עייפות טבעית בזמנים הנכונים. חוסר השינה שהיה לה היה אחד הגורמים לחוסר המנוחה ולקושי להירדם. מעגל קסמים.

משה אשכנזי@צילום מקצועי

משתמש פעיל
צילום מקצועי
הרבה רעבס' אומרים ליטול ידיים קודם השינה (אולי במשך היום כסס ציפורניים...) ולומר קריאת שמע על המיטה והמלאך הגואל. ואם אפשר שיר למעלות אשא עיני...
השתדלות רוחנית..
בהצלחה.

ספרים מ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
היה לי דבר כזה עם הבן שלי (אופי מאוד דומה)
דיברנו ושוחחנו המון, וכלום לא עלה בידינו

אבל גם זה עבר.
היום השתחרר לבד מזה.

לפעמים זה ג'וק בראש, ועובר...

שרינה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
אם נצא מתוך נקודת הנחה שהכל בסדר רק סתם פחדים, אז על פי גישת שפר (שעד שלא הכרתי מקרוב הייתימ תנגדת לה)
ילדינו נם מטרתיים, וגם אנחנו...
שבי עם עצמך ונסי להבין מה הוא מנסה להשיג... והאם מוצדק הפחד או שכרגע כדאי לנטרל אותו ולא להתייחס אליו כלל
ואני אסביר
מה היית עושה אם הוא לא היה נרדם סתם, בלי סיבה? היית מספרת לו סיפור? שרה לו שיר? אולי דיסק מעניין? או שאולי את לא נוהגת להתייחס לילד שלא נרדם סתם אלא רק רוצה צומי...
שוב, הכל מתוך נקודת הנחה שאין רקע המסביר את הפחד..
והכי חשוב לא להעצים ולא לשדר דרמה סביב...
בהצלחה

לקח טוב

משתמש מקצוען
יש לי ילדה מתוקה שהחל מגיל 3 לא מסוגלת ללכת לשירותים בלי ליווי צמוד של אחד ההורים, היום היא כבר בת 6 ועדיין מתמודדת עם הפחדים, אבל המצב הרבה יותר טוב.

בהתחלה נורא נלחצנו ולקחנו אותה לאנשי מקצוע בתחום, שרק הגבירו לנו את הפחדים עם כל מיני תאוריות וניסיונות שווא לעזור (נושא בפני עצמו שראוי לאשכול נפרד..) עד שהגענו לאיש טוב אחד (מומחה בתחום) שאמר לנו שמדובר בסך הכל בילדה נורא רגישה שבצירוף כך שהיא מקנאת באחים שלה, היא פשוט פיתחה דרך לקבל מאיתנו תשומת לב.

את ההוכחה הכי גדולה לכך קיבלנו כשנסענו מספר ימים לחו"ל והיא התארחה בבית של חברה, וראה זה פלא, היא הפסיקה לפחד, כי אבא ואמא לא היו באיזור.

הפתרון לכך הוא פשוט לתת לילד כבוד גדול לפחדים שלו, להבין אותו ולא לנפנף או להסביר 'למה זה בכלל לא מפחיד' אלא פשוט להשקיע, להיות לידו צמוד כל זמן שהוא אומר שהוא מפחד, ואט אט, בדרך של ניסוי ותהייה, פשוט לשחרר, להשאיר אותו רגע לבד ומיד לחזור ולבדוק איך הוא מגיב.

רעיון נוסף שמאוד עזר לנו הוא דרך מבצעים, שאלנו אותה אם היא רוצה ללכת לבד לשירותים תמורת מבצע משתלם, בהתחלה היא היססה, אך לבסוף התרצתה והסכימה ואף דרשה את זה, וזה עבד ב"ה.

המוטו במקרים כאלו הוא: סבלנות ותפילה.

בהצלחה ענקית!

חלוש

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אצלי, בגלל שהפחדים עלו רק בלילה ושבגללם היה קשה לה להירדם, המליצו על התוסף הזה. זה לא מרדים אותה בכח, זה מרגיע אותה, ומכניס אותה לתבנית הבריאה של עייפות טבעית בזמנים הנכונים. חוסר השינה שהיה לה היה אחד הגורמים לחוסר המנוחה ולקושי להירדם. מעגל קסמים.

אולי מה שאני כותבת כאן סוטה מעט ממטרת האשכול, אבל נראה לי שלקרוא למלטונין "תוסף" יוצר תחושה מטעה לגביו.
תוסף זה על גבי חסר קיים, ומי שלוקח מלטונין שהוא הורמון, יתכן שהוא חסר לו לגבי השינה אבל בכלל לא בטוח שהוא מתקבל בברכה בשאר המערכות בגוף..
זה הורמון, שאמנם לא ידוע על נזק שהוא גורם, אבל שמעתי שיש רופא שממליץ על כמה כדורים ממנו לדחיית וסת. כך שיש לו השפעה הורמונלית בעלת משמעות על הגוף.
קשה לדעת מהן השלכות של נטילת "תוסף" כזה באופן קבוע על הגוף בעתיד, ולכן,
אם חייבים משתמשים, אבל במינימום האפשרי.
אני אישית מחלקת לפירורים ומשתמשת לילד אחד שמתקשה מאד להרדם, וגם בודקת כל יום לגופו אם יש או אין צורך.

חלוש

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
רעיון נוסף שמאוד עזר לנו הוא דרך מבצעים, שאלנו אותה אם היא רוצה ללכת לבד לשירותים תמורת מבצע משתלם, בהתחלה היא היססה, אך לבסוף התרצתה והסכימה ואף דרשה את זה, וזה עבד ב"ה.

אם הפחדים הם לא משהו עמוק, אלא יותר מניפולטיבי או אפילו פחד קל,
מבצעים יכולים לבוא בחשבון.
כשאחד הבנים שלי היה בן 5 הוא היה מתעורר כמעט כל לילה, מעיר אותי ולא חוזר לישון בשום אופן כי "הוא מפחד". הוא באמת פחד. כל ההרגעות, השהיות לצידו, והרעיונות שהעלינו כדי למגר את פחד לא עזרו.
בלית ברירה ולמרות שלדעתי פחד לא עובר עם מבצעים ניסיתי לתגמל אותו על התגברות מלהעיר את אמא בלילה. (הרגשתי רעה ואנוכית, אבל הייתי ממוטטת.)
הבטחנו לו שקית שוקו על כל לילה שקט, והפלא ופלא, היו לו כמה לילות של התגברות עד שההתעוררויות הפסיקו.
אחרי שנה הסיפור חזר עם חרדת יתושים, לא יכלתי לעזוב את הבית בערבים, ולא לישון רצוף אפי' חצי לילה, ושוב, יזמתי מבצע , שמי שנעקץ יותר מכל המשפחה עד סוף הקיץ מקבל סכום כסף שווה. כאן הקערה ממש התהפכה על פיה, והוא כמעט חיכה להיעקץ, (עדיין אני לא יכולה לומר ששמח לגלות בחדר יתוש).

בהצלחה,
ותזכרי שזה גיל של פחדים, וזה עובר..

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כ

א לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד:ב יַעַנְךָ יְהוָה בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלֹהֵי יַעֲקֹב:ג יִשְׁלַח עֶזְרְךָ מִקֹּדֶשׁ וּמִצִּיּוֹן יִסְעָדֶךָּ:ד יִזְכֹּר כָּל מִנְחֹתֶךָ וְעוֹלָתְךָ יְדַשְּׁנֶה סֶלָה:ה יִתֶּן לְךָ כִלְבָבֶךָ וְכָל עֲצָתְךָ יְמַלֵּא:ו נְרַנְּנָה בִּישׁוּעָתֶךָ וּבְשֵׁם אֱלֹהֵינוּ נִדְגֹּל יְמַלֵּא יְהוָה כָּל מִשְׁאֲלוֹתֶיךָ:ז עַתָּה יָדַעְתִּי כִּי הוֹשִׁיעַ יְהוָה מְשִׁיחוֹ יַעֲנֵהוּ מִשְּׁמֵי קָדְשׁוֹ בִּגְבֻרוֹת יֵשַׁע יְמִינוֹ:ח אֵלֶּה בָרֶכֶב וְאֵלֶּה בַסּוּסִים וַאֲנַחְנוּ בְּשֵׁם יְהוָה אֱלֹהֵינוּ נַזְכִּיר:ט הֵמָּה כָּרְעוּ וְנָפָלוּ וַאֲנַחְנוּ קַּמְנוּ וַנִּתְעוֹדָד:י יְהוָה הוֹשִׁיעָה הַמֶּלֶךְ יַעֲנֵנוּ בְיוֹם קָרְאֵנוּ:
נקרא  1  פעמים

אתגר AI

זמן מסע • אתגר 47

לוח מודעות

למעלה