איפה לומדים יח"צ וכתיבה שיווקית באופן מקצועי?

• פותח הנושא מי
  • פורסם בתאריך

bekki

משתמש מקצוען
נכתב ע"י לללי;945082:
בקי,
חשוב לי להבהיר כאן משהו שהרבה טועים בו.
תחום הפרסום ה'מלוכלך', לא נובע מעצם היותו כזה, אלא יותר מסגנון העוסקים בו.
מסיבה זו משרדי הפרסום מבריחים כל מי שחפץ לשמור על עצמו.

אך עיסוק פרטי בתחום שונה לגמרי.
את השולטת על הרמה, הסגנון, על הפגישות ועל תוכנן.
את המחליטה עם מי להיפגש ועם מי לא (אני מכירה כאלו שעובדות רק עם נשים)

וגם אם את יושבת עם גברים, אפשר בהחלט להשוות זאת לעבודה עם ספקים...

אדגיש שוב, מדובר על תחום הפרסום, ולא היח"ץ. דעתי על כך לעיל.
דברת דברי טעם.אמור לי מי הם הבאים בשערי תחום הפרסום ואומר לך מיהו...
את צודקת שכשאת עצמאית או עובדת בחברת נשים את יוצאת נקייה יותר.אבל מכורח היותו תחום מוחצן על מעלותיו וחסרונותיו אי אפשר להתעלם מהצורך לבוא במגע עם תכנים שהם לא משו בלשון המעטה.

מנסיוני בעבר כשישבתי עם איש מקצוע בתחום וחשבנו על אסטרטגיה להחדרת מוצר בשוק[משום כבוד הפורום לא אעלה אותו.משהו לשימוש אישי.]
אני זוכרת איך שדיברנו על זה האוזניים שלי להטו מבושה. כשאני כותבת את זה התחושה הזאת עדיין חזקה.ואני לא בן אדם מופנם/ביישן/פאנט/מחקי מיותר.
לאמר, שכשאתה בתחום אתה לא יכול לעשות cut למה שאתה מפרסם ולמה לא.לאלו אנשים אתה נחשף בדרך ועל זו הדרך.

אז יש הרבה אמת בדברייך אך לא את כולה:)

הברקהבפרסום

משתמש פעיל
נכתב ע"י איציק דרעי;945053:
לפני שאתם הולכים ללמוד ולהוציא כסף,
ניתן להתלמד ע"י קריאה רבה של כתבות מובחרות בעיתונים המגזרים,
רובם המוחלט של הכתבים החרדיים כלל לא למדו כתיבה,
ואני מתכוון גם לתוכן שיווקי ויחסי ציבור שתופסת חמישים אחוז מעמודי העיתון,

באמת נושא מעניין ומסקרן, האם הכתבים הגדולים (בעיתונים ולא ברדיו) במגזר החרדי למדו כתיבה ו/או כתיבה שיווקית?

לאה בלוי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
תחום הפרסום והשיווק לא מלוכלך בכלל.
מאז התחלתי לעבוד בו אני רואה אותו כעבודת קודש, וככזו אני מתייחסת אליו.
לא יודעת מה עשה התחום המקסים הפורה והמספק הזה שכל כך הרבה האשמות מוזרות טופלים עליו.
כנ״ל לגבי יח״צ.

לאה בלוי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
כן. עבודת קודש.
את יודעת איזה סיפוק זה לדעת שחברה פלונית המעסיקה כמה עשרות נשים מפרנסות ועמדה לפני סגירה הצליחה לשרוד בזכותי ומספקת היום פרנסה לעוד כמה משפחות?
את יודעת איזו הרגשה טובה זה לדעת שאישה אחת שיש לה עסק קטן, בעלה יכול ללמוד היום בנחת, כי העסק שלה מניב רווחים כל כך יפים שמאפשרים לו ראש רגוע?
את יכולה לשער לעצמך איזה אושר זה לקבל שיחת טלפון מלקוח שהתכנית עובדת, הוא מרוויח ממש יפה, והוא רוצה לומר תודה, ואני יודעת שזה באמת בזכות העבודה שלי?

יש פתגם כזה שאם תלמד אדם לדוג הוא יהיה שבע כל חייו, וכשתיתן לו דג אחד ישבע לאותו היום.
זה מה שאני מרגישה. גם נותנת צדקה, כמובן, אבל העבודה שלי מהווה חסד הרבה יותר גדול.

ועוד משהו. זה לא רק כלפי הלקוחות שלי. גם כלפי הלקוחות שלהם. אם לא הפרסום היו מוצרים רבים מקלים ומעניקי איכות חיים שלא היית יודעת בכלל עליהם. את לא מודה לי בכל פעם שאת קונה משהו בזכותי ומרוצה ממנו, רק בגלל שאת לא חושבת על זה. אבל בינינו, לא מגיע לי תודה שהמלצתי והבאתי לידיעתך ובזכותי נהנית?

ודבר אחרון - אני מאפשרת את קיומן של תחרויות בשוק. אלמלא אני ועמיתיי למקצוע לא היו אנשים מעזים לפתוח בתחרות על שום דבר. ואז בטח לא היית יכולה לקנות כלום מרוב שהיו מפקיעים מחירים... אבל על זה אני לא באמת חושבת כל בוקר כשאני קמה ליום עבודה חדש ;)

ותמיד לבחור

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י ckuh;945483:
כן. עבודת קודש.
את יודעת איזה סיפוק זה לדעת שחברה פלונית המעסיקה כמה עשרות נשים מפרנסות ועמדה לפני סגירה הצליחה לשרוד בזכותי ומספקת היום פרנסה לעוד כמה משפחות?
את יודעת איזו הרגשה טובה זה לדעת שאישה אחת שיש לה עסק קטן, בעלה יכול ללמוד היום בנחת, כי העסק שלה מניב רווחים כל כך יפים שמאפשרים לו ראש רגוע?
את יכולה לשער לעצמך איזה אושר זה לקבל שיחת טלפון מלקוח שהתכנית עובדת, הוא מרוויח ממש יפה, והוא רוצה לומר תודה, ואני יודעת שזה באמת בזכות העבודה שלי?

יש פתגם כזה שאם תלמד אדם לדוג הוא יהיה שבע כל חייו, וכשתיתן לו דג אחד ישבע לאותו היום.
זה מה שאני מרגישה. גם נותנת צדקה, כמובן, אבל העבודה שלי מהווה חסד הרבה יותר גדול.

ועוד משהו. זה לא רק כלפי הלקוחות שלי. גם כלפי הלקוחות שלהם. אם לא הפרסום היו מוצרים רבים מקלים ומעניקי איכות חיים שלא היית יודעת בכלל עליהם. את לא מודה לי בכל פעם שאת קונה משהו בזכותי ומרוצה ממנו, רק בגלל שאת לא חושבת על זה. אבל בינינו, לא מגיע לי תודה שהמלצתי והבאתי לידיעתך ובזכותי נהנית?

ודבר אחרון - אני מאפשרת את קיומן של תחרויות בשוק. אלמלא אני ועמיתיי למקצוע לא היו אנשים מעזים לפתוח בתחרות על שום דבר. ואז בטח לא היית יכולה לקנות כלום מרוב שהיו מפקיעים מחירים... אבל על זה אני לא באמת חושבת כל בוקר כשאני קמה ליום עבודה חדש ;)
דברים כדרבנות, כהרגלך ולא רק בקודש. (וזו מחמאה, אם תהית).

אבל---
איפה היחס לעובדה העצובה, שחלק נכבד מהפרסום הינו עבור מוצרי מותרות ואיבוד הדמים, ובמגזרנו זוהי רעה חולה ומיותרת עד למאד? :cool:

זה, אם תרצו, מה שמפריע לי במשלח ידי.

לאה בלוי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מה מוצר מותרות ואיבוד דמים?
במבה? איך הייתי מגדלת ילדים בלי זה?

אבל ברצינות: דוגמה שכנראה הולמת את דברייך זה עגלות תינוק ממותגות שעולות אלפי שקלים, נכון?
רק שימי לב שככל שמגיעות עגלות יוקרה חדשות, מחירן של הפשוטות הולך ויורד. אלמלא היה זה כך, היו כולם צריכים לקנות עגלות פשוטות במחיר גבוה יותר.
אז אמנם יש כמה שמבזבזים כספים בגלל הפרסומת שאני, או את, או עמית למקצוע עשינו. אבל מאות אחרים יכולים להרשות לעצמם מוצר מקביל במחיר נוח בהרבה, תודות לתחרות שפיתחנו.

ושוב, לא על זה אני חושבת כל בוקר. אולי ממחר אתחיל לכוון גם על זה...

ותמיד לבחור

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י ckuh;945498:
מה מוצר מותרות ואיבוד דמים?
במבה? איך הייתי מגדלת ילדים בלי זה?

אבל ברצינות: דוגמה שכנראה הולמת את דברייך זה עגלות תינוק ממותגות שעולות אלפי שקלים, נכון?
רק שימי לב שככל שמגיעות עגלות יוקרה חדשות, מחירן של הפשוטות הולך ויורד. אלמלא היה זה כך, היו כולם צריכים לקנות עגלות פשוטות במחיר גבוה יותר.
אז אמנם יש כמה שמבזבזים כספים בגלל הפרסומת שאני, או את, או עמית למקצוע עשינו. אבל מאות אחרים יכולים להרשות לעצמם מוצר מקביל במחיר נוח בהרבה, תודות לתחרות שפיתחנו.

ושוב, לא על זה אני חושבת כל בוקר. אולי ממחר אתחיל לכוון גם על זה...
לא כי באמת את נזקקת דוגמאות, אבל שאלת - עניתי:
פרסומי אופנה למיניה, מאכלים ומשקאות תאוותנים, נופשי יוקרה, רכבי פאר, ועל זאת הדרך.

(אינלי ספק שיהיה בפיך מענה גם על זה, כשם שאינלי ספק שאותי זה ימשיך להטריד, תהיינה מילותייך נבונות ככל שתהיינה. כי בתכלס, פרסום נועד בשורה התחתונה: לרוקן כיסים. וזו עובדה... :cool:)

לאה בלוי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
אני לא אתייחס ספציפית לכל דוגמה שנתת, כי משפט הסיכום שלך היכה בי:
פרסום נועד לרוקן כיסים. אם זו הגישה הם לא יתרוקנו לעולם.
פרסום ושיווק נועדו למלא כיסים של אדם אחד (הלקוח שלך) בעד תמורה הולמת שהוא נותן לאותם בעלי כיסים ששילמו לו.

באופן אישי אני דואגת שהעסקה תשתלם לשני הצדדים. לא רק מסיבה מצפונית - אלא גם ובעיקר מפני שאני רוצה שפירות עבודתי יחזיקו מעמד זמן רב.

ותמיד לבחור

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י ckuh;945511:
פרסום נועד לרוקן כיסים. אם זו הגישה הם לא יתרוקנו לעולם.
לא דייקת. ציינתי בפרוטרוט:
בשורה התחתונה, זוהי המטרה.

נכתב ע"י ckuh;945511:
פרסום ושיווק נועדו למלא כיסים של אדם אחד (הלקוח שלך).
ומהיכן הם ייתמלאו?? :rolleyes:

נכתב ע"י ckuh;945511:
באופן אישי אני דואגת שהעסקה תשתלם לשני הצדדים.
אם כוונתך בשני הצדדים, ללקוח וקהל היעד, אז בוודאי:
הלקוח יקבל את הצורך, שבשורה התחתונה זה מלוי כיסים... וקהל היעד יקבל את הצורך אותו נבחר הפרסום למלא.
כמה פשוט.

סופרת

משתמש צעיר
נכתב ע"י ckuh;945417:
תחום הפרסום והשיווק לא מלוכלך בכלל.
מאז התחלתי לעבוד בו אני רואה אותו כעבודת קודש, וככזו אני מתייחסת אליו.
לא יודעת מה עשה התחום המקסים הפורה והמספק הזה שכל כך הרבה האשמות מוזרות טופלים עליו.
כנ״ל לגבי יח״צ.

סוף סוף...

shoshi

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
יתכן ואין לי את הכשרון לצקצק במילים גבוהות ומשפטים מוחצים את דעתי. אבל המסר של כל האשכול הנ"ל חד הוא. אין כאן דעות לכאן או לכאן.

אין אחד שעבד בתחום הפרסום ועלה מעלה במעלות הקדושה והיר"ש, הפרישות והנקיות.
יש ויש הרבה ששינו כיוון בעקבות החשיפה שקיבלו לתכנים שונים במסגרת מקצועם בתחום הפרסום.
(ויש גם יחידי סגולה שמחזיקים עצמם בשיניים לבל יסחפו בזרם העכור הזורם בתחום.)

אמת, יש סיפוק. יש פוריות, יתכן ונוכל אף לקרוא לזה אבק חסד.
עבודת קודש? את זה נשאיר למורה או לגננת, למדריכת כלות או למרצה לשלום בית.

במחילה אם הייתי תקיפה הפעם בעמדתי.

לאה בלוי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
נכתב ע"י shoshi;945665:
יתכן ואין לי את הכשרון לצקצק במילים גבוהות ומשפטים מוחצים את דעתי. אבל המסר של כל האשכול הנ"ל חד הוא. אין כאן דעות לכאן או לכאן.

יש ויש הרבה ששינו כיוון בעקבות החשיפה שקיבלו לתכנים שונים במסגרת מקצועם בתחום הפרסום.

עבודת קודש? את זה נשאיר למורה או לגננת, למדריכת כלות או למרצה לשלום בית.

במחילה אם הייתי תקיפה הפעם בעמדתי.

כמובן שזו זכותך להיות תקיפה בדעתך ולחשוב בצורה שונה ונחרצת מאחרים.
אין צורך לבקש מחילה.
עם זאת, את מרשה לי גם להיות תקיפה ונחרצת בדעה שלי? ;)

shoshi

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
זכותו של כל אחד להתבצר ולהיות תקיף בדעה שלו.
המציאות העגומה עולה על כולן....

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
סליחה שאני מתערבת, אני בכלל לא מכאן, אבל הגישה הזאת שמורה/גננת/מטפלת/מטפל זוגי זו עבודת קודש וכל השאר אהממ אהממ היא גישה שמגבילה את הקודש לתחום מצומצמם מאוד, ולא כך היא. בבית המקדש היו עבודות רבות שלא היו נראות "עבודות קודש" אבל הן היו קודש, כי זה לא תלוי מה אתה עושה אלא תלוי מהי המטרה ולקראת מה הדברים הולכים.

אפשר, לפי זה, לומר שברוב העבודות (אם לא כולן) האדם הוא זה שקובע אם הן תהינה עבודות קודש, עבודות סתמיות או עבודות בזויות.

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
במקום מחשבת האדם - שם הוא נמצא.

ברצונו עולה, וברצונו יורד.
כאן בדיוק המקום של "ובחרת בחיים"

ותמיד לבחור

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י shoshi;945665:

האמת? נוכל להתמם ולומר (ובצדק גמור) שבכל עבודה שאינה רוחנית, וכוללת את שני המינים, אזי: במרבית המקרים, עליה רוחנית - אין.

אבל האמת המרה היא כפי שציינת: בעולם הפרסום, ענין ה"טהרה" בסגינהור גדול, הוא רב מאשר שאר התחומים. ואכן, זוהי עובדה. גמורה. :cool:

ולגבי יחידי הסגולה: כלל לא בטוח שעצם זה שהם מעמידים עצמם בנסיון קשה, יעבור להם בשתיקה כלפי שמיא. אבל זה כבר לחלוטין לא נושא האשכול, אז נניח לזאת.

ותמיד לבחור

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י mig;945719:
במקום מחשבת האדם - שם הוא נמצא.

ברצונו עולה, וברצונו יורד.
כאן בדיוק המקום של "ובחרת בחיים"
כן, אבל יש מקומות, שלא די לה למחשבה, וד"ל.

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י ותמיד לבחור;945720:
האמת? נוכל להתמם ולומר (ובצדק גמור) שבכל עבודה שאינה רוחנית, וכוללת את שני המינים, אזי: במרבית המקרים, עליה רוחנית - אין.

אבל האמת המרה היא כפי שציינת: בעולם הפרסום, ענין ה"טהרה" בסגינהור גדול, הוא רב מאשר שאר התחומים. ואכן, זוהי עובדה. גמורה. :cool:

ולגבי יחידי הסגולה: כלל לא בטוח שעצם זה שהם מעמידים עצמם בנסיון קשה, יעבור להם בשתיקה כלפי שמיא. אבל זה כבר לחלוטין לא נושא האשכול, אז נניח לזאת.

אני מנסה לחשוב מה יכול להיות כ"כ רע בעבודה שלי? למה לדעתך פרנסת אנשי ביתי בבאמצעות הפרסום היא כמעט חטא מדאוריתא ומדרבנן גם יחד?

מה רע בזה שאת בוחרת לך את הלקוחות?
מה רע בזה שאת יכולה להימנע מעבודה ישירה מול גברים?
מה רע בלהגדיל את ההכנסות של קופת צדקה?
מה רע בלשווק אופנה צנועה באופן צנוע?
מה רע בניצול הידע בפסיכולוגיית ההמון לשיווק ערכים רוחניים?
מה רע במיתוג אנשים ונשים? (סעיף טיפה אחר)
מה רע? מה רע? מה רע?

התשכילי אותי?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  27  פעמים

לוח מודעות

למעלה