איך מדברים עם ילדים על כסף?

• פותח הנושא Prk
  • פורסם בתאריך

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
בינגו!
מה מסבירים בגילאים הללו על כסף? 5+?
שאפשר לקנות בזה סוכרייה, או פרס קטן וכדו'
וכמה סוכריות אפשר לקנות בחמש שקל, ומה עוד אפשר לקנות בחמש שקל,
מה יהיה אפשר לקנות אם הכסף ייחסך, וכו'.

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
בינגו!
כל מה שאתה חושב במילים פשוטות. לא עורכים שיעור, אבל על הדרך כל פעם מסבירים לפי הענין.
הוא רוצה לקנות ממתקים?
אתה אומר לו אתה יכול לקנות ממתקים, אבל אם תשמור לפעם אחרת זה יצטבר לך עם סכום נוסף ואז תוכל לקנות משהו שווה יותר. ממתקים נגמרים, אבל ספר נשאר, או מטריה תשמח אותך יותר וכו'.
בכל מקרה הוא כנראה יקנה ממתקים. וזה בסדר. הוא יגדל ויחכים יותר.
זה כמו שלא נבהל אם ילד בן שנתיים מעדיף את העשר אגורות על פני השטר. כל אחד לפי גילו.
ואין שום סיבה שהוא לא יבין את זה בהמשך. גם חובבי הממתקים הכי גדולים שלי, גדלו ולמדו על בשרם מה עדיף...

אסתי פעמון

משתמש מקצוען
בגיל הזה רוב הסיכויים שהילד רק ירצה לקנות ממתקים וזה נכון וזה בסדר, מידי פעם כדאי לשלוח אותו לחנות של השקל ולהגיד לו שכדאי לו אם הוא רוצה משהו שישאר ולא יגמר בדקה, אפילו לא מדברת בגיל הזה על לשמור ולחסוך - לא תואם גיל.
בגיל יותר גדול זה גם מגיע מעצמו וגם אני יכולה לעודד את זה.

Rochit

משתמש מקצוען
לדה ששומעת יותר מידי משפטים בסגנון, לדעתי תגדל עם הרגשה של מחסור בכסף, ושבכסף אפשר לקנות הרבה דברים שהייתה רוצה, ועכשיו אין לה, רק בגלל שלאמא אין כסף, אוף כמה חבל...
אז נכון שהיא תדע שההורים אוהבים אותה ודואגים לה, אבל יש לי חשש, שהיא תפתח אהבה גדולה מידי לכסף.
כמובן שזה גם תלוי בגיל הילד/ה.
אני גדלתי בבית שהתחושה הייתה שאין כסף אף פעם (ברור שלא גווענו ברעב וב"ה היה לנו מה שהיינו צריכים באמת), אבל כנראה האווירה אמרה משהו אחר. וגם אנחנו הילדים הרגשנו כל הזמן לחץ. ידענו על חובות וכל מיני דברים שלדעתי היו מידע מיותר עבורינו.

וכל אחד מאיתנו יצא שונה לגמרי בהתנהלות הכספית שלנו.
אחד פזרן לכל הסביבה, מילדות ועד היום תמיד כשעשו לו מצפון הוא הרגיש רע והביא לאנשים סכומים לא קטנים (אם בגיל 8-9 מדובר בחברים, היום בתור מבוגר זה הרבה יותר בעייתי)...
השני קונה לעצמו בלי פורפורציה, אבל לאחרים קשה לו מאוד. וכמובן תמיד הוא מרושש...
ואני מאוד שקולה עם כסף, אבל אני כל הזמן לחוצה, אולי ההוצאה מיותרת, אולי אפשר בדרך זולה יותר, האם לקנות או לחכות??? (לא באוכל אלא בדברים כמובן שאפשר לחכות יום או שבוע...)

אני אישית מאוד משתדלת להגיד לילדים נחשוב על זה. אולי עוד קצת זמן אם נראה שזה עדיין חשוב לנו. ואני הרבה מסבירה על הערך שצריך להיות שווה את המחיר - בובה ב-60 שקל אולי חמודה, אבל בואו נראה בעוד חנות האם יש בובה במחיר סביר יותר שגם תאהבי מאוד, כי הבובה הזו סה"כ פשוטה ולדעתי לא שווה את המחיר. או שאני אומרת שעכשיו אנחנו לא קונים מתנה גדולה כ"כ, מה שאבא ואמא החליטו זה מתנה עד סכום X, ואז גם יש להם אופציה לבחור בתוך המסגרת של הסכום משהו שהם רוצים.

ואם זה עניין של משהו שחייבים - זוג נעליים קרוע או אין סוודר במידה נכונה, אז אני לא אומרת וואי אין לי כסף עכשיו הייתי מאוד רוצה, כי כשאמרו לי את זה בתור ילדה זה עשה לי ממש רע. אני אומרת וואי אתה צודק שצריך, בואו נמצא זמן מתאים ללכת לקניות (ואז זה נותן לי זמן להתארגן...)

בנוסף זה גם מלמד אותם דבר או שניים על כסף, שאם לא מבזבזים מיד, אפשר לצבור ולקנות משהו גדול וכו', לומדים את ערך הכסף,
יש לי 3 ילדים שמספיק גדולים להבין על כסף, אחד חוסך כל שקל שנים, לא מסכים לקנות לעצמו כלום, השניה בזבזנית נוראית - נתתי לה בשלב מסויים לקנות מה שהיא בוחרת בכסף שלה, והתאפקתי רק לתת חוות דעת פעם אחת על כל פריט, והיא קנתה ממש שטויות ואח"כ עשינו חשבון כמה כל דבר עלה ונראה לי שהיא הבינה מה קרה...., והשלישי כל היום מפנטז מה יקנה עם כספו (חץ וקשת אמיתיים! רובה!) אבל בפועל מרוב חלומות לא מבקש ללכת לחנות....

אני חושבת שזה דבר חשוב לילדים שילמדו איך לנהל כסף כשמדובר בדמי חנוכה וכו'. ולכן מנסה לזרום עם כל אחד איך שרוצה.
לגבי הגדול שרק חוסך אני מנסה להבין מה הגבול בין חסכנות לבין אובססיה לכסף....

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
לגבי הגדול שרק חוסך אני מנסה להבין מה הגבול בין חסכנות לבין אובססיה לכסף....
תבררי אם יש לו מטרה כלשהי.
כי אם הוא רוצה משהו ממש שווה ומוכן לחכות זה ראוי להערכה.
אבל חסכון לשם חסכון בשביל ילד נראה לי פחות תואם גיל
(אולי בגילאי ישיבה גדולה כשהו כבר מקבל מימד על החיים, אני חסכתי בתור נערה והשתמשתי בחסכון לשדרוג ריצוף אחרי הנישואין)

פרקטית

משתמש מקצוען
חוץ מלנהל כסף אני חושבת שילדים גם צריכים להבין איך הכסף בכלל מגיע אלינו ואיך הוא יוצא.
מושגים של מזומן ואשראי. תקציב.
הילדים שלי היו בטוחים למשל שהאשראי פותר כל צורך כספי וישבתי להסביר להם איך זה עובד שיבינו את המהות של זה.
אני מסבירה להם מהו תקציב ונותנת דוגמאות לקטגוריות הכלולות בתוכו. (הם השתוממו לשמוע למשל שהדירה שאנחנו גרים בה עולה כסף... או המים והחשמל... )
וראיתי שזה מאוד מסדר להם את הראש.
גם לתת תקציב מוגדר מראש מאוד נותן להם מדד. אני הולכת לחנות ואומרת לכל ילד שהוא יכול לבחור מתנה עד סכום X ומתפתח לבד דיון אם זה שווה וכו' ככה מרוויחים על הדרך שהם גם מרגישים שהבחירה בידיהם והם יכולים לקחת מה שהם רק רוצים ומצד שני הם שמים לב למחיר ולשיקולים נוספים בהנחייה שלי.

elibeli

משתמש מקצוען
חוץ מלנהל כסף אני חושבת שילדים גם צריכים להבין איך הכסף בכלל מגיע אלינו ואיך הוא יוצא.
מושגים של מזומן ואשראי. תקציב.
הילדים שלי היו בטוחים למשל שהאשראי פותר כל צורך כספי וישבתי להסביר להם איך זה עובד שיבינו את המהות של זה.
אני מסבירה להם מהו תקציב ונותנת דוגמאות לקטגוריות הכלולות בתוכו. (הם השתוממו לשמוע למשל שהדירה שאנחנו גרים בה עולה כסף... או המים והחשמל... )
וראיתי שזה מאוד מסדר להם את הראש.
גם לתת תקציב מוגדר מראש מאוד נותן להם מדד. אני הולכת לחנות ואומרת לכל ילד שהוא יכול לבחור מתנה עד סכום X ומתפתח לבד דיון אם זה שווה וכו' ככה מרוויחים על הדרך שהם גם מרגישים שהבחירה בידיהם והם יכולים לקחת מה שהם רק רוצים ומצד שני הם שמים לב למחיר ולשיקולים נוספים בהנחייה שלי.
אני כ"כ מסכימה עם זה.
הבן החמוד שלי בן ה-8 היה לוקח כספים כל הזמן. קונה לו ולחברים ממתקים, קלפים וכל העולה על רוחו. עם הרבה עבודה, הכלה והסברים ב"ה לפני כחצי שנה התופעה מוגרה (כמעט) לחלוטין.
יום אחד מתקשר אלי בעל המכולת שהוא הגיע לקנות ממתק עם 2 הכרטיסי אשראי שלנו!! ברגע הראשון הרגשתי שאני מתפוצצת אבל אח"כ חשבתי לעצמי אולי הוא לא מכיר את הערך של כ. אשראי הרי זה לא כסף ביד. והחלטתי שגם אם הוא כן יודע מה הערך אני מסבירה לו כאילו לא יודע. כשהוא חזר הביתה, קראתי לו, הראיתי לו דפי חשבון של ישראכרט והראיתי לו שכל דבר שקונים רשום שם. אח"כ הראיתי לו דפי חשבון בנק ששם רואים שיוצא מהחשבון כסף ולידו כתוב ישראכרט ובמקום אחר כתוב משכורת וכו' ואמרתי לו שאני רואה שהוא משתדל מאד וכבר הרבה זמן הוא לא לקח כסף אבל עכשיו הוא מבין שגם כ. אשראי זה כסף ואני מאמינה שהוא לא יקח יותר.. בקיצור שיעור קצר בכלכלה. כשה'שיעור' נגמר הוא חיבק אותי כ"כ חזק שראיתי איך הוא מאושר מהאמון הזה..

Rochit

משתמש מקצוען
כמה זה גדול?
וכמה זמן הוא כבר חוסך?
הוא כמעט בן 10. אז לא מאוד גדול. הוא חוסך מגיל 7 בערך, כל דמי חנוכה פורים או מתנות שהביאו לו (מסבתא דודים וכו')

תבררי אם יש לו מטרה כלשהי.
כי אם הוא רוצה משהו ממש שווה ומוכן לחכות זה ראוי להערכה.
אבל חסכון לשם חסכון בשביל ילד נראה לי פחות תואם גיל
זהו שאני שאלתי כמה פעמים למה הוא שומר ואמר "בשביל מתי שאהיה גדול או אולי כשאתחתן" ואמרתי לו זה עוד הרבה זמן עד החתונה, אולי יש משהו שאתה רוצה לחסוך לו כמו משחק גדול או אולי סט של ספרים? אמר לא, הדברים האלו אני מקבל ליום הולדת, ואני לא רוצה לקנות עכשיו.
האמת הוא גם לא אחד שמבקש שיקנו לו דברים כמעט. כשאנחנו רוצים לתגמל אותו על משהו מיוחד הוא מבקש ספר קריאה.

הוא דומה לך באופי?
באופן כללי לא ממש דומה לי באופי. יותר לבעלי - האמת שבעלי סיםר שגם היה חוסך המון בתור בחור, אבל אח"כ קונה לעצמו דברים עם זה. גם לא שמעתי אף פעם שכסף מלחיץ את הבן שלי, ב"ה.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
הוא כמעט בן 10. אז לא מאוד גדול. הוא חוסך מגיל 7 בערך, כל דמי חנוכה פורים או מתנות שהביאו לו (מסבתא דודים וכו')

זהו שאני שאלתי כמה פעמים למה הוא שומר ואמר "בשביל מתי שאהיה גדול או אולי כשאתחתן" ואמרתי לו זה עוד הרבה זמן עד החתונה, אולי יש משהו שאתה רוצה לחסוך לו כמו משחק גדול או אולי סט של ספרים? אמר לא, הדברים האלו אני מקבל ליום הולדת, ואני לא רוצה לקנות עכשיו.
האמת הוא גם לא אחד שמבקש שיקנו לו דברים כמעט. כשאנחנו רוצים לתגמל אותו על משהו מיוחד הוא מבקש ספר קריאה.

באופן כללי לא ממש דומה לי באופי. יותר לבעלי - האמת שבעלי סיםר שגם היה חוסך המון בתור בחור, אבל אח"כ קונה לעצמו דברים עם זה. גם לא שמעתי אף פעם שכסף מלחיץ את הבן שלי, ב"ה.
תגידי, כשאחותו קונה טילון טעים,
לא מתחשק לו גם??
לא מתפתה??
אולי צריך לגרום לו לפיתוי?
הצעה נוספת,
תביאו לו מידי פעם כסף קטן, אבל בתנאי שהוא מבזבז את זה תוך שבוע.
כך הילד ילמד גם קצת לבזבז.

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
זה לא תואם גיל.
ולא הייתי אוהבת את זה.
מצד שני לא תמיד יש לנו שליטה...
בהדרגה את יכולה לנסות ללמד אותו את השקפה עולמך בנושא (כאילו מדובר במבוגר שחסכן יותר מדי בעינייך)
אפשר גם להסביר על אינפלציה ושיתכן שסכום שהיום הוא משמעותי לגביו, כשיתחתן הערך שלו יהיה פחות ויסב לו פחות הנאה.
גם על כך שחסכון אמור להיות על מנה קטנה בעוגה, ולא כל העוגה.
וגם על עניני אמונה שה' נתן לנו דברים כדי שנהנה מהם ובע"ה הלאה ימשיך ויתן.
כל הדיונים שנהלנו פה, אז להציג לו את העמדה שלך ברמה שלו, כמובן לאט לאט.
יתכן שתצליחי להשפיע במעט, ותמיד עדיף עכשיו מאשר בגיל שזה כבר בטוח אבוד..

Rochit

משתמש מקצוען
תביאו לו מידי פעם כסף קטן, אבל בתנאי שהוא מבזבז את זה תוך שבוע.
כך הילד ילמד גם קצת לבזבז.
בזמן האחרון בעלי מביא לו כל יום שישי בבוקר 5 שקל (עשינו לו מבצע בנושא מסוים) ואמר לו לקנות עם זה משהו בדרך הביתה, אז הילד קנה מדבקות (האלה שנכנסים לחוברות).
(בעלי לא עשה את זה מהסיבות כאן) אבל אולי זה באמת השיטה

Prk

משתמש פעיל
אני אסיט את הנושא-
השאלה היא לא "איך מדברים עם ילדים על כסף" אלא "איך לא מדברים עם ילדים על כסף"
בהנחה שאנחנו בשיטה שלא מדברים עם ילדים על כסף,
איך עדיין משלבים עם זה מינימלזים וחסכנות בלי שהם ירגישו.
הרעיון של מלבושי כבוד הוא רעיון נחמד (למי שמתאים לה) אבל רק בגילאים הקטנים.
ככל שהילדים גדלים זה הולך ונהיה יותר מסובך..

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
בהנחה שאנחנו בשיטה שלא מדברים עם ילדים על כסף,
איך עדיין משלבים עם זה מינימלזים וחסכנות בלי שהם ירגישו.
אין שום בעיה שהילדים הגדולים [וגם הקטנים] יידעו שאנחנו מתנהגים עם הכסף בחכמה ובאחריות.
הם לא אמורים להרגיש שלא קונים להם את מה שהם באמת צריכים.
וגם צריך לקנות להם את מה שהם באמת צריכים,
[ולפעמים לפעמים, זה גם יכול להיות מותג טיפשי, שנצרך בשביל הפסיכולוגיה, כמו שגם אנחנו אוהבים גלידה טובה, אפי' שלא חייבים]

Goldidea

משתמש מקצוען
אני חושבת שזה עניין אינדיבידואלי כל ילד עם הנטיות שלו. יש ילד שיותר נמשך לכסף וצריך יותר זהירות ויש ילד שפחות נמשך.
בכל אופן חשוב מאוד שההרגשה בבית תהיה שלא חסר לנו כלום (ואבא שלי היה דואג להניח כסף בכל מיני מקומות גלויים כדי לשדר לנו הילדים שיש לנו מספיק) וזה דבר שמאוד עוזר לדחות סיפוקים.

בית יפה

משתמש פעיל
לדעתי מי שכתב/ה על מלבושי כבוד שזה סוג של פחיתות לקנות שם גורם עוול לכלל הציבור
מלבושי כבוד מיועד לאברכים לא אמידים+חמישה ילדים !
זה הקריטריונים!
נקודה
לאו דווקא לעניים
ומי שזה לא מכובד לו-שלא יבוא לשם
יש מספיק משפחות שמתחננות להיכנס למכירות
כי אצלם השכל הישר עדיין עובד

Prk

משתמש פעיל
לדעתי מי שכתב/ה על מלבושי כבוד שזה סוג של פחיתות לקנות שם גורם עוול לכלל הציבור
מלבושי כבוד מיועד לאברכים לא אמידים+חמישה ילדים !
זה הקריטריונים!
נקודה
לאו דווקא לעניים
ומי שזה לא מכובד לו-שלא יבוא לשם
יש מספיק משפחות שמתחננות להיכנס למכירות
כי אצלם השכל הישר עדיין עובד
אם את מתכוונת לתגובה שלי , אני לא מכירה את מלבושי כבוד, אני מבינה איכשהו מהתיאור של אסתי פעמון שמדובר בחנות יד שנייה (תקני אותי אם אני טועה)
אישית אין לי שום דבר נגד אני בעד
רק ציינתי שלא תמיד זה מתאים, זה תלוי בהרבה גורמים.

בית יפה

משתמש פעיל
אז אני אתקן שמדובר בבגדים חדשים ממיטב החברות (עם מותג שונה)
וכל מטרת התורם שמשפחות אברכים סטנדרטיות יוכלו לקנות בגד ב30 שח במקום ב200 שח
וברגע שמישהו ממתג את זה עם עניים הוא גורם עוול להמון משפחות

יש שם בעיה בצורת המכירה שהיא מאוד צפופה (אבל זה האופציה היחידה שזה יחזיק מעמד כלכלית)

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
אז אני אתקן שמדובר בבגדים חדשים ממיטב החברות (עם מותג שונה)
וכל מטרת התורם שמשפחות אברכים סטנדרטיות יוכלו לקנות בגד ב30 שח במקום ב200 שח
וברגע שמישהו ממתג את זה עם עניים הוא גורם עוול להמון משפחות

יש שם בעיה בצורת המכירה שהיא מאוד צפופה (אבל זה האופציה היחידה שזה יחזיק מעמד כלכלית)
אף אחד לא דבר רע על מלבושי כבוד.
דברו על כך שלפעמים בגילאים מתקדמים יש התמודדות עם ילדים שמעדיפים לקנות בחנות עם תא מדידה ומתוך מבחר ואפשרויות (ונשים לרגע נושא מותגים בצד). זה משהו שכדאי להבין אותו כדי לדעת להתמודד איתו.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת זְכוֹר יְהוָה לְדָוִד אֵת כָּל עֻנּוֹתוֹ:ב אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לַיהוָה נָדַר לַאֲבִיר יַעֲקֹב:ג אִם אָבֹא בְּאֹהֶל בֵּיתִי אִם אֶעֱלֶה עַל עֶרֶשׂ יְצוּעָי:ד אִם אֶתֵּן שְׁנַת לְעֵינָי לְעַפְעַפַּי תְּנוּמָה:ה עַד אֶמְצָא מָקוֹם לַיהוָה מִשְׁכָּנוֹת לַאֲבִיר יַעֲקֹב:ו הִנֵּה שְׁמַעֲנוּהָ בְאֶפְרָתָה מְצָאנוּהָ בִּשְׂדֵי יָעַר:ז נָבוֹאָה לְמִשְׁכְּנוֹתָיו נִשְׁתַּחֲוֶה לַהֲדֹם רַגְלָיו:ח קוּמָה יְהוָה לִמְנוּחָתֶךָ אַתָּה וַאֲרוֹן עֻזֶּךָ:ט כֹּהֲנֶיךָ יִלְבְּשׁוּ צֶדֶק וַחֲסִידֶיךָ יְרַנֵּנוּ:י בַּעֲבוּר דָּוִד עַבְדֶּךָ אַל תָּשֵׁב פְּנֵי מְשִׁיחֶךָ:יא נִשְׁבַּע יְהוָה לְדָוִד אֱמֶת לֹא יָשׁוּב מִמֶּנָּה מִפְּרִי בִטְנְךָ אָשִׁית לְכִסֵּא לָךְ:יב אִם יִשְׁמְרוּ בָנֶיךָ בְּרִיתִי וְעֵדֹתִי זוֹ אֲלַמְּדֵם גַּם בְּנֵיהֶם עֲדֵי עַד יֵשְׁבוּ לְכִסֵּא לָךְ:יג כִּי בָחַר יְהוָה בְּצִיּוֹן אִוָּהּ לְמוֹשָׁב לוֹ:יד זֹאת מְנוּחָתִי עֲדֵי עַד פֹּה אֵשֵׁב כִּי אִוִּתִיהָ:טו צֵידָהּ בָּרֵךְ אֲבָרֵךְ אֶבְיוֹנֶיהָ אַשְׂבִּיעַ לָחֶם:טז וְכֹהֲנֶיהָ אַלְבִּישׁ יֶשַׁע וַחֲסִידֶיהָ רַנֵּן יְרַנֵּנוּ:יז שָׁם אַצְמִיחַ קֶרֶן לְדָוִד עָרַכְתִּי נֵר לִמְשִׁיחִי:יח אוֹיְבָיו אַלְבִּישׁ בֹּשֶׁת וְעָלָיו יָצִיץ נִזְרוֹ:
נקרא  13  פעמים

אתגר AI

תקווה לעתיד טוב יותר • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה