דרוש מידע איך לשכנע בנות נעורים לשמוע שירים טובים?

מצב
הנושא נעול.

סטיל יאנג

משתמש מקצוען
חב"ד היא דוגמא מדהימה לטוהר הניגונים שלהם.
(אגב, לא רק בניגונים) זה מדהים לראות את זה, ונדיר ביותר. זה הכח שלהם!!!!!
זה מראה שכח של קהילה הוא דבר עוצמתי כ"כ אבל בשביל להגיע לרמת חב"ד...
לא כולם כך לטוב ולמוטב. אפילו הקהילות הסגורות ביותר אין להם את הדביקות הזו)

ופרצת

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה והפקת סרטים
ואני אוסיף שלאו דווקא חב"ד בעצם כל חסידות יש לה ניגונים איכותיים וטובים ממקורות קדושים וטהורים ממש, גם עתיקים וגם חדשים ברוח טובה וחסידית אמיתית שמקרבת לבבות לאביהם שבשמים. ואולי באמת זה המדד מה שלא היו שרים ב'טיש' אז הוא כנראה לא מספיק...... וד"ל
ואני מוסיף שזה בכיוון החסידי, אבל בטוח לי שיש גם מהסגנון הליטאי/מזרחי איכותי וטוב שצריך לחשוב שם איזשהו אסיטואציה בשביל לדמיין במח מה כשר ומה לא, אולי שמחת תורה בבית הכנסת, תפילות ימים נוראים וכ'ו
בהחלט!
במובאה שהעתקתי דובר על ניגוני חב"ד, היות והאתר חב"די, אבל בהחלט יש מקום נכבד לכל הניגונים והפיוטים שיסודותם בהררי קודש - מבלי הבדל לאיזו קהילה הוא משתייך. חלילה, אינני מפחיתה מערך של אף ניגון כזה!

תמר 21

משתמש חדש
אשמח להוסיף את התובנה שלי, אחרי שנים רבות של ותק בנושא.
לפעמים אפשר לשמוע שירים לא טובים גם מללכת לחנות בגדים, לשמוע באוטובוס או דברים כאלו.
חשוב לא ללכת ראש בראש - לאסור ולתפוס בקטנות, אלא יותר לדבר על המשמעות.
כתבו פה יפה ונכון בדיוק את הדברים שחשוב לומר - המשמעות של החיות בנשמת הזמרים המבצעים והשותפים לביצוע נכנסת בלי עכבות לנשמות המאזינים כי זהו כוחה של המוסיקה - לעקוף את ההגנות והחומות ופשוט לדבר ישירות לנשמה. לכן גם ניתן לראות אנשים שגישרו על פערים מאד גדולים בין תפיסות העולם שלהם (חרדים וחילונים למשל, ועוד) בזכות המוסיקה שחיברה בין הלבבות. הכוח שלה עצום.
כשמסבירים גם את המשמעות של האיסור בשירים של גוים או חלילה שירים לא טובים שהמילים בהם לא טובות והמשמעות של שיר היא שחוזרים עליו מדי פעם שוב ושוב. לחזרה יש כוח לגרום ללב להאמין גם במה שמנוגד לאמונה הרציונלית שלנו!
הכוח של החזרה הוא גדול מאד. אולי כאן נכון להוסיף משהו יפה ששמעתי בשם הרב דודי ברוורמן - שאומרים בקריאת שמע "על לבבך" והקושי - למה לא בלבבך?
שישנם דברים שנאמרים לנו והתורה מחדשת לנו, שלא תמיד הדברים יכנסו ללב אלא עומדים מבחוץ ומחכים להיכנס. יום אחד יגדשו הדברים הנכונים ולבסוף יכנסו. יש ענין להתעסק בקודש ולהרחיק את הרע.
לגבי ליצנות מדברים רעים - זה מצד אחד רעיון מעולה ומצד שני מסוכן. הגיבו כאן יפה שצריכים המון זהירות שחלילה הילדות שלא מצליחות להתגבר על הענין לא יחושו אנטי ותגובות נגד כביכול כלפי עצמן. לא לצחוק על אנשים הוא כלל גדול מאד וכמו שאומרים רבים שבדור הזה זו טעות להוכיח ואין מי שיודע להוכיח. גם מנסיון אפשר לראות שדרכי נועם ובעיקר דברים שנעשים ונאמרים בחוכמה וברגישות גדולה וקצת בעורמה פועלים טוב ויפה ומועיל יותר מאלפי שיחות מוסר.
מה שכן, יש אכן בעיות של רמה רדודה מאד מאד במוזיקה הלא כשרה, הפוקוס ניתן לפעלולים - הריקוד והקצב והתוכן פשוט ריק. רק להזכיר את הנושא הזה של החזרה בשירים על נושא אחד לעוס שרוב האנשים הנמצאים בצד ההוא כלל לא מבינים בו, הטעות בין אהבה לתאווה ולכל המסתעף מזה היא משמעותית ואפילו הרסנית, ואפילו לא טורחים ללמוד מטעויות של אחרים שהוציאו שיר על אותו ענין כמה ימים קודם... הכל חוזר על עצמו ואין שום חידוש בתוכן. שמעתי פעם הרצאה שהסבירה מאד יפה דווקא את הענין הזה שהוא הרבה יותר עמוק מרק המוסיקה -- כי המוזיקה הזו היא ביטוי בעצם למה שהיוצרים עברו ומרגישים צורך לבטא, אך התיחסות לדעתי חיבת להיות דווקא לנושא של ההבדל בין האהבה הנתפסת בשירים ללא תוכן לאהבה כפי שרואים בתורה - דאגה לזולת שאוטומטית חוזרת לאדם, האהבה מתבטאת בנתינה לזולת ולא בלקחת, הזהירות והשמירה על הכבוד העצמי ברמה גבוהה מאד בציבור החרדי ב" ולאין ערוך בכלל מול המגזר שלא זכה לשמור ואין שום כבוד לזולת עד שמפחיד בכלל לחשוב על החים בחברה כזו.
הנושא הזה הוא עמוק ולכן יש חשש גדול לדבר עליו - אבל לכן הוא חשוב כל כך וכמה חשוב לדבר עליו נכון ולא כלאחר יד, באחריות ובצורה נכונה וזהירה כי כל מילה שיכולה להתפרש ליותר מפירוש אחד יכולה להסיט את האוזן.
ואני כן ממליצה על מוסיקה טובה ואיכותית. כשישמעו ממך לדוגמא על פרחי מיאמי, ירחמיאל ביגון שהלחין בין מאות לאלפי מנגינות כיצירה אישית בלי תלות בלחנים חיצונים כמעט בכלל ופשוט מעלה את רמת התוכן ומתאים לדור - כמובן שמדובר בדעה אישית אך יש משמעות לדוגמא טובה של מי שמבינה במוסיקה ואוהבת מאד לשמוע ואפילו מתמודדת עם הנושא בעצמה - זה אוטומטית יקרב את הענין ללב הבנות ויסביר להן שאת לא מדברת כדמות מנותקת שנמצאת בבועה של אסור ומותר אלא אישיות שמדברת מהחים ובקרבה לנושא.ככל שיותר אכפת לך מהנושא כך זה יעבור יותר מעבר למילים! ובכלל לדבר איתן על הנושא של העתקה, לא דווקא במובן של זכויות יוצרים אלא במובן של ביטוי אישי אמיתי ונכון - וגם מותר להציג דוגמאות שעוזרות לך, לדוגמא יכולה לשתף שבכל פעם שנמצאתי בסביבה עם מוזיקה לא טובה - "ניגנתי" לי בראש שיר מותר וככל שיש יותר שירים טובים ש נ ה נ י ם מהם פשוט מבינים כמה מיותר לשמוע מוזיקה רדודה אחרת.
מכירה

פ.נ

משתמש מקצוען
תתקנו אותי עם אני טועה
אבל משום מה אני רואה בתקופה האחרונה שרב הציבור איך שהוא חזר בתשובה וכן חוזר וצמא לשמוע את השירים מהעבר כן השירים שגדלנו עליהם כמו אברהם פריד ומרדכי בן דוד וכו
משהיא כאן הזכירה מוזיקה מזרחית זה נכון שהמוזיקה בשנים האחרונה נעלמה לחלוטין(אולי פה ושם שירים)ועדיין יש חלק מהציבור שצמא לזה
אבל עם זאת לא חושבת שבגלל זה אנשים הולכים לגאנרים אחרים.....ולמקומות אחרים...
בסך הכללי באמת בשנים האחרונות כמה שהשוק היתפתח (יש מלא זמרים חדשים צעירים)לכל מיני תחומים ותכלס מה שתופס בפועל זה בעיקר השירים מגאנר הכללי..
תסתכלו כמה להיטים באמת תפסו בשנים האחרונות???
באמתת חסר מלא מוזיקה מקורית......
ברגע שיהיה אז מין הסתם אנשים לא ילכו למקומות אחרים...
באמת הרמה של המוזיקה רק הולכת ומיתדרדרת ואנשים כן צמאים לחזור לשנים של אברהם ופריד ומורדכי בן דוד זה מאוד חסר לאנשים!!!!
הזמרים באמת צריכים להיתעורר!!!

ליאורה ז.

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
לראות אנשים שגישרו על פערים מאד גדולים בין תפיסות העולם שלהם (חרדים וחילונים למשל, ועוד) בזכות המוסיקה שחיברה בין הלבבות. הכוח שלה עצום.
זוכרים את האיש בהפגנה ששמע את השיר "לכה דודי"..?

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
למה??!! מה עם כל הפסוקים.......? התוכן שלהם 100% קדוש מהמקורות אבל לצערי השיר פסול 100%
תוכן זה מכלול
לא רק טקסט, ולא רק מוזיקה
את צודקת בהרבה מקרים
שירה קדושה לא מתבצעת על ידי דקלום פסוקים והצמדתם למקצב והרמוניה.

אבו מאיר

משתמש מקצוען
תסבירו להם שזה סתם מתלציו''ת !
אין בזמר החילוני שום דבר יותר טוב!
הזמרים החרדים היום מגוונים ביותר ויש מהם מקצוענים שלא נופלים בכלום מזמרים אחרים.
להיפך יש הרבה זמרים ששרים עם קול ממש לא יפה ומילים מטופשות שאין שום קשר בין אחת לשנייה...
ע''ע הזמר הידוע ש.א.
בתור אחד ששמע כמה שירים בבחרותו....
מצד שני לא רואה בזה כזה נזק.
היום לא מעניין אותי בכלל זמרים חילוניים.
נטו מתלציו''ת!!

ליאורה ז.

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
יש משמעות לדוגמא טובה של מי שמבינה במוסיקה ואוהבת מאד לשמוע ואפילו מתמודדת עם הנושא בעצמה
זה אוטומטית יקרב את הענין ללב הבנות ויסביר להן שאת לא מדברת כדמות מנותקת שנמצאת בבועה של אסור ומותר אלא אישיות שמדברת מהחים ובקרבה לנושא
אולי תביאי כאלו נשים/בנות/בחורות שהתמודדו או מתמודדות עם הנסיון הזה,
לשתף איך הן נגמלו/ת מזה, יש עליות ויש ירידות,
שהבנות תרגשנה יותר מחוברות..

פ.נ

משתמש מקצוען
תסבירו להם שזה סתם מתלציו''ת !
אין בזמר החילוני שום דבר יותר טוב!
הזמרים החרדים היום מגוונים ביותר ויש מהם מקצוענים שלא נופלים בכלום מזמרים אחרים.
להיפך יש הרבה זמרים ששרים עם קול ממש לא יפה ומילים מטופשות שאין שום קשר בין אחת לשנייה...
ע''ע הזמר הידוע ש.א.
בתור אחד ששמע כמה שירים בבחרותו....
מצד שני לא רואה בזה כזה נזק.
היום לא מעניין אותי בכלל זמרים חילוניים.
נטו מתלציו''ת!!
התשובה הזאת לא באמת קונה....
אנשים בדווקא ילכו ויקשיבו

ליאורה ז.

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
זוכרים את האיש בהפגנה ששמע את השיר "לכה דודי"..?
נראה לי שזה היה השיר הזה, מקווה שלא התבלבלתי בין השיר הזה לשיר אחר :unsure:
בכ"א,
זה היה ביום חמישי והדליקו שירים של שבת,
למי שראה את הסרטון..
רואים אותו בוכה ומרים ידיים ,נראה כאילו מתפלל..
מ-צ-מ-ר-ר!

תפוח זהב

משתמש פעיל
בלת"ק
הניגון הוא שפת הנשמה
הנשמה צמאה ויבשה
מחפשת מענה ומילוי
כנראה שהיא מוצאת מענה כלשהו בניגונים האלה
נכון שזה כמו לשתות מים מלוחים
אבל, אי אפשר לשלול בלי לברר ולהנגיש את המענה האמיתי
אין לזה היתכנות

במקום לתת אנרגיה לשכנע מה לא עושים/שומעים
ומה צריך לעשות/לשמוע
הייתי נותנת את האנרגיה לטפל בריקנות
לתת לנשמה מילוי ומענה
שהתוצאה תהיה - סלידה ממוזיקה גסה
אבל ממקום אמיתי

נראה לי שזה היה השיר הזה, מקווה שלא התבלבלתי בין השיר הזה לשיר אחר :unsure:
בכ"א,
זה היה ביום חמישי והדליקו שירים של שבת,
למי שראה את הסרטון..
רואים אותו בוכה ומרים ידיים ,נראה כאילו מתפלל..
מ-צ-מ-ר-ר!
סיפור באמת מרגש,
רק שזו דוגמת הוכחה חלקית,

כי ברור שאין חולק על תכונות המוזיקה והשפעתה...
רק שכאן מדובר במקרה ספציפי...

אותו בנ'א מבוגר ,פשוט, נזכר בבית אבא, דרך המנגינה,
הוא נזכר באביו עליו השלום והתרגש מאוד
ובכל מה שזה ייצג עבורו...
וזו הסיבה בעיקרה שכ'כ התרגש...

ברור, שבסופו של דבר זה היה דרך מוזיקה,
ושזה כלי רב עוצמה להתחבר לרגש ולנשמה...

המאחד

משתמש פעיל
רק מניחה כאן סיפור ששמעתי, יכול להיות שידבר לנערות (שאולי תיכף "ידובר בהם נכבדות")
(סיפור אמיתי, מכירה את בעלת המעשה)

נערת סמינר קלאסית בתלבושת של בית יעקב
ובאזניה אוזניות
מלאות בשירי כל (לא) טוב מצרים.

יום אחד היא נכנסה באקראי לאיזה קיוסק מוזנח,
והיה שם במרקע את אחד מאלילי הזמר
שהאזינה לו רבות:
בסצנה שדחתה אותה.

היא פתאום קלטה לאיזה (תת)בן אדם היא מקשיבה.
זה גרם לה לחשבון נפש.
שהיא לא יכולה להמשיך ככה לשמוע שירים חילונים.
להנות מהמוזיקה ולהגעל מהזמר/ת
(בכל זאת כן היה לה רמה רוחנית מסוימת)

אחרי חשבון נפש ושיחה עם מישהו שמבין.
היא מחקה את השירים.

כשהתחתנה.
איכשהו צף הנושא הזה.
התברר שבאותה תקופה של המוזיקה הרדודה, הבחור היה בתקופה לא טובה בישיבה.

ופתאום בלי סיבה מוגדרת התחיל להתעלות.
עד שנהפך לבחור מצוין.

מסנכרון בינהם תקופת העליה היתה אותו זמן כשהחליטה להגמל מהמוזיקה הזולה.

יתכן וליטאים לא יאהבו את ההפי הנד המושלם.
אבל אם לא הייתי שומעת את זה מפי בעלת המעשה. לא הייתי מעלה אותו על הכתב.

ואגב כדאי להכיר לבנות, מוזיקה וניגוני משובחים ב"זיצים" וערבי שירה משותפים
לאור הנרות, מול החשכה, עם כמות מכובדת של כלים...
אולי הם יפתחו חוש טעם יותר טוב.

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
עכשיו נזכרתי- היתה איזשהי קבוצת מחקר שבדק כיצד המוזיקה משפיעה על המח, ולקחו 2 קבוצות עכברים.
לקבוצה אחת שמו מוזיקה עדינה ורגועה, ולקבוצה שניה שמו מוזיקה רועשת ופראית.
ובדקו את ההתנהגות של העכברים. (לאחר שבועיים אני חושבת כשכיבו את המוזיקה...) וזה היה מדהים! העכברים ששמו להם מוזיקה פראית הסתובבו בתזזיתיות ובחוסר מנוחה ואף שרטו, נשכו ופצעו את חבריהם. ולעומת זאת העברים שלהם שמו מוזיקה רגועה היו נינוחים ורגועים.
הניסוי היה יותר מורכב, ובוצע באופן חד פעמי על ידי סטודנט, והוא לא ממש מוכיח שהמוזיקה הרועשת היא שלילית.
אני חושב שכל אחד ששומע מוזיקה רועשת כל היום - ישתגע.
כידוע בטבע: רעילות = מינון.
כל דבר במינון גבוה מדי - יהיה רעיל.
כולל חמצן, מים, ובעצם כל דבר.
וזאת בדיוק הנקודה.
לכל מוזיקה יש את המינון שלה, יש מוזיקה אפקטיבית יותר, שהביט שלה יותר אינטנסיבי, והיא גורמת לנו להפריש יותר דופמין, בגלל הציפיה שהביט גורם לנו, הדופמין מופרש על ידי המוח בכל פעם שהביט שציפינו לו מופיע.
דופמין כהורמון הוא חיובי, אבל עודף בדופמין לא גורם למוח להיות מאוזן, כמו מנת יתר של סמים.
פלפל חריף הוא לא שלילי יותר מאשר פלפל מתוק, אבל אכילת יתר ממנו תגרום לך לצרוח ולהתרוצץ בחדר עם פה פתוח..
מוזיקה קלאסית משפיעה באופן פחות מתגמל על המוח, ולכן היא נסבלת יותר לאורך זמן, זה לא הופך אותה לחיובית יותר, אלא לבעלת השפעה חלשה יותר.
ההמלצה שלי - תמננו את המוזיקה שלכם, ואל תשמעו מוזיקת רוק רועשת כל היום.

יהלום-יצירות מלוטשות

הוצאה לאור שמבינה אותך
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
בלת"ק.
יש להבין - בעיניה זהו צורך נואש, אולי אפי' התמכרות.
היא מקבלת שם תכנים וטקסטים שלא קיימים במוזיקה 'שלנו'.
אין להם תחליף, ככל הנראה.
אחרי שמבינים את הנקודה הזו - אפשר להתקדם הלאה.
לעניות דעתי.

גודגוד

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בלת''ק חלקי.
אני זוכרת שיעור מהסמינר שהמו' דיברה...
והיא הסבירה כמה זה רדוד להנות משירים כאלה,
ועל התנועות של הזמרים ה''חרדיים'' כביכול...
והיא אמרה שאם בת מרגישה שהיא מתחברת לשיר מהסוג הזה...
אז היא במצב לא טוב!
כי איך אפשר להתחבר נפשית לשיר שמי ששר אותו בקושי עם כיפה...
קיצור... זה בערך מה שאני זוכרת...
אבל מה שכן..., אני זוכרת את עצמי, ועוד הרבה בנות שמחקו שירים...
ואני לא מדברת איתכם על שירים מקולקלים וכו.. אני מדברת על שירים
של זמרים שנקראים חרדיים.
אבל יש בנות שלפני השיעור הזה לא היו מודעות בכלל!
הם כמובן אף פעם לא שמעו שירים שיוצאים מגדר חרדי,
אבל שירים בינוניים כן, וזה מראה כמה חשוב שידברו!
יש בנות שפתוחות לקבל, הם רק צריכות מודעות לזה.

גודגוד

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
התברר שבאותה תקופה של המוזיקה הרדודה, הבחור היה בתקופה לא טובה בישיבה.

ופתאום בלי סיבה מוגדרת התחיל להתעלות.
עד שנהפך לבחור מצוי
שמעתי על זה..
שכל הרוחניות של הבעל תלוי ברוחניות של האישה.
שאם נערה\בחורה יורדת ברוחניות... בזמן הזה לבעלה לעתיד יש גם כן קושי ברוחניות...
אמרה לנו את זה אחת המורות, שנדע, שאנחנו מתפללות לבעלים ת''ח,
ואנחנו צריכות לדעת, שזה תלוי בנו, הבנות. וגם בגיל הנערות...

חרש עץ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
לדעתי צריך לשכנע לערכים זאת לא שאלה של מוזיקה כזאת או כזאת אלא עולם ערכים שלם, המוסיקה היא הסימפטום לא הבעיה.
ולכן דרכים מלאכותיות כמו לצחוק על זמרים וכו' לא זאת הדרך, יש פה בעיה עמוקה של עולם ערכים לא נכון, לא פותרים סרטן עם משכך כאבים.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טז

א מִכְתָּם לְדָוִד שָׁמְרֵנִי אֵל כִּי חָסִיתִי בָךְ:ב אָמַרְתְּ לַיהוָה אֲדֹנָי אָתָּה טוֹבָתִי בַּל עָלֶיךָ:ג לִקְדוֹשִׁים אֲשֶׁר בָּאָרֶץ הֵמָּה וְאַדִּירֵי כָּל חֶפְצִי בָם:ד יִרְבּוּ עַצְּבוֹתָם אַחֵר מָהָרוּ בַּל אַסִּיךְ נִסְכֵּיהֶם מִדָּם וּבַל אֶשָּׂא אֶת שְׁמוֹתָם עַל שְׂפָתָי:ה יְהוָה מְנָת חֶלְקִי וְכוֹסִי אַתָּה תּוֹמִיךְ גּוֹרָלִי:ו חֲבָלִים נָפְלוּ לִי בַּנְּעִמִים אַף נַחֲלָת שָׁפְרָה עָלָי:ז אֲבָרֵךְ אֶת יְהוָה אֲשֶׁר יְעָצָנִי אַף לֵילוֹת יִסְּרוּנִי כִלְיוֹתָי:ח שִׁוִּיתִי יְהוָה לְנֶגְדִּי תָמִיד כִּי מִימִינִי בַּל אֶמּוֹט:ט לָכֵן שָׂמַח לִבִּי וַיָּגֶל כְּבוֹדִי אַף בְּשָׂרִי יִשְׁכֹּן לָבֶטַח:י כִּי לֹא תַעֲזֹב נַפְשִׁי לִשְׁאוֹל לֹא תִתֵּן חֲסִידְךָ לִרְאוֹת שָׁחַת:יא תּוֹדִיעֵנִי אֹרַח חַיִּים שֹׂבַע שְׂמָחוֹת אֶת פָּנֶיךָ נְעִמוֹת בִּימִינְךָ נֶצַח:
נקרא  16  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה