עזרה איך לסלוח על פגיעות אישיות?

תמרוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
זה קשה, אפשר לסלוח בגלל אמונה שזה הטוב ביותר וד' הוא זה ששלח את זה לנו ו... אבל בינינו זה קשה מאד.
ההלכה אומרת שכדאי לומר לפוגע שהוא פגע ולתת לו הזדמנות לבקש מחילה, זה הכי טוב לשני הצדדים. (אלא אם יודעים שהוא לא יתנצל)
אמנם זה לא נעים וממש מביך (מנסיון אישי) אך זה משתלם.
בהצלחה רבה.

שוקלד בלונדי

משתמש פעיל
לעניות דעתי, כל עלבון ממישהו מגיע בעקבות ציפיה שלא התממשה...
אם נפסיק לצפות מהשני ונקבל הכל ברוח טובה אז ניפגע הרבה פחות.
לא ממש
מורה שפגעה בי וסגנית שפגעה בי מול כל הכיתה זה לא דבר שתלוי בציפייה
זה היה לפני הרבה שנים ואני נזכרת בזה הרבה פעמים וכל פעם מחדש אני כועסת עליה
לקחת את החיים יותר בקלות
ולא לעשות עסק מכל דבר
זה באמת קשה אבל זה באמת מה שעוזר
זה אפשרי לא להיות רגיש?
זה קשה, אפשר לסלוח בגלל אמונה שזה הטוב ביותר וד' הוא זה ששלח את זה לנו ו... אבל בינינו זה קשה מאד.
ההלכה אומרת שכדאי לומר לפוגע שהוא פגע ולתת לו הזדמנות לבקש מחילה, זה הכי טוב לשני הצדדים. (אלא אם יודעים שהוא לא יתנצל)
אמנם זה לא נעים וממש מביך (מנסיון אישי) אך זה משתלם.
בהצלחה רבה.
לא תמיד אפשרי

ברור שזה קשור
ציפית ממנה בתור מורה שתכבד אותך
לא שאני מזלזלת בעוצמת הפגיעה, אבל אם תחשבי על הכיוון הזה יתכן שתסכימי איתי
אני מבינה אבל זה לא נשמע לי מציאותי
לחשוב שאני אפס ושכולם יכולים לפגוע וככה לא אפגע מכלום כי אני אפס

נערך לאחרונה ב:

אבקת אפיה

משתמש מקצוען
ברור שזה קשור
ציפית ממנה בתור מורה שתכבד אותך
לא שאני מזלזלת בעוצמת הפגיעה, אבל אם תחשבי על הכיוון הזה יתכן שתסכימי איתי

מצליחנות

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
הקושי בפגיעה הוא מתחלק לרגע הפגיעה שאז סף הרגש עובד במלוא הטורבו ובכלל לא מעורב כאן שיקולים - זה פשוט סכין שנכנסת ללב וחותכת ולא חושבים באותו רגע על הרפואה שאח"כ.
החלק שנמשך אחרי - זה לא התחושה של הפגיעה עצמה (בכל אופן חלקה הגדול של הפגיעה כבר עבר), אלא חוסר היכולת לסלוח ולשכוח, וזה בהחלט טבעי ומובן - אבל הסיבה שזה נגרם כי אנחנו לא מוכנים לקבל את זה שהפוגע לא מבין את עוצמת הנזק והפגיעה שעשה - הוא לא בא להתנצל, הוא ממשיך את סדר יומו, הוא מבחינתו לא אמר כלו ולא עשה כלום - וזה פשוט מאוד מתסכל!!
יתכן ואם ננסה לחשוב למה הצד הפוגע לא הרגיש והבין א מה שעשה (אולי זה היה ברגע של כעס וחוסר שימת לב וכד') ננמיך ציפיות שיום אחד הוא יכיר בעוול - זה יקל במעט את הסחיבה של הפגיעה.

מעגלת פינות

משתמש פעיל
זה אפשרי לא להיות רגיש?
אפשרי להגיע למצב שפחות נפגעים ובכל מקרה הפגיעה פחות משפיעה
כשאדם בטוח, שלם עם עצמו ואוהב את עצמו הפגיעה הרבה הרבה פחות פוגעת
לא הייתי שואפת ללא להיפגע בכלל כי זה קצת לדרוש מעצמי להיות משהו לא אנושי. אבל בהחלט אפשר להגיע למצב שהפגיעה פחות מפרקת אותך.

בקשר לפגיעות מהעבר, הרבה פעמים לדבר על זה ולספר לדמות מכילה שנח לך לספר לה את הסיפור שהיה - יכול מאד להקל.
וכמובן, לזכור שגם זה הגיע לך משמים, במדוייק לטובתך.

יאנקאלע

משתמש מקצוען
עיקר הפגיעה זה שהשני מערער על הלגטימיות שלי בעיני עצמי

אבל אם אני מתרץ את עצמי

בפגיעה על מעשה שעשיתי /
או שאני חושב אחרת
או שעדיין קשה לי לעשות כמו שביקש ובינתיים אני מאוד משתדל אפילו שהוא רואה רק את החסרון

בפגיעה על כשרונות יכולות/
שבא נראה את הפוגע מה היה עושה במצב שלי עם הכשרונות שלי
זה מה שאני ואני עושה את המקסימום האפשרי

או סתם כך להקטין את הפוגע בעיני עצמי שאני לא מתנהג בחוסר אנושיות כמוהו

ואז הרבה יותר קל לעבור את זה

פנינה 99

משתמש סופר מקצוען
לא ממש

זה אפשרי לא להיות רגיש?

לא תמיד אפשרי

שימי לב שהפורום כולל גם גברים.

sol key

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
בלת''ק,

תאמת שאני מאוד מבינה אותך, זה באמת מעצבן שפוגעים ולא מבקשים סליחה.
שכנראה בעצם לא מזיז להם שהם פגעו.
למדתי מהחיים שאם אפגע מכל בן אדם שני, לא ישאר ממני כלום.
מה הייתי ממליצה לעשות,
הייתי מנסה להזכר ברגע הזה שהיה לי קשה, מנסה להבין למה הוא קשה? הוא הוריד ממני?
הוא השפיע על דברים שכיום לא קיימים? יש לזה השלכות?

הייתי מחזקת את הביטחון שלי עכשיו, את מה שאני כיום.

אם זה משהו שממש משפיע ויש לי דרך לשנות את זה,
הייתי מתקשרת לאותה אחת ומדברת איתה.

קרה לי עם מורה בסמינר שדיברה בצורה שהיא לא היתה צריכה לדבר!
במהלך השנה ניסיתי להתעלם וזה פשוט לא הצליח לי.
לצערי רק בשיעור האחרון של סוף שנה היה לי את האומץ לפנות אליה ולומר לה שהיא לא היתה צריכה לומר לי את מה שהיא אמרה בורה כזאת.
ושזה פגע בי!, היא מאוד שמחה שבאתי אליה ואמרתי לה לדעתי היא גם קצת הובכה אבל בסופו של דבר היא ביקשה סליחה..
לומר לך שזה באמת עזר? לא מבטיחה, זה פגע בי מאוד, מילים שהורידו מהערך שלי, והשפיעו כל כך.
אבל הבנתי שאני לא היחידה ושיש עוד בת שסבלה מאותה מורה.
החלטתי פשוט לסלוח לה באמת כי היא מסכנה!
שהקב''ה ישלח לה רפואה שלימה.

מקווה שהצלחתי לעזור במשהו : )

יאנקאלע

משתמש מקצוען
קצור שולחן ערוך קל"א ד'

וְהָאִישׁ אֲֹשֶר מְבַקְשִֹין מִמֶּנוּ מְחִילָה, יִמְחוֹל בְּלֵב שָׁלֵם וְלֹא יְהֵא אַכְזָרִי, כִּי אֵין זֶה מִמִּדַּת יִשְׂרָאֵל, אֶלָּא מִמִּדַּת עֵשָׂו, שֶׁעָלָיו נֶאֱמַר, וְעֶבְרָתוֹ שְׁמָרָה נֶצַח. וְכֵן הוּא אוֹמֵר עַל הַגִבְעוֹנִים, לְפִי שֶׁלֹּא מָחֲלוּ וְלֹא נִתְפַּיְסוּ, וְהַגִּבְעוֹנִים לֹא מִבְּנֵי יִשְׂרָאֵל הֵמָה. אֲבָל דַרְכָּן שֶל זֶרַע יִשְׂרָאֵל הוּא לִהְיוֹת קָשֶׁה לִכְעֹס וְנוֹחַ לִרְצוֹת. וּכְשֶׁהַחוֹטֵא מְבַקֵּשׁ מִמֶּנּוּ לִמְחוֹל, יִמְחוֹל בְּלֵב שָׁלֵם וּבְנֶפֶשׁ חֲפֵצָה. וַאֲפִלּוּ הֵצֵר לוֹ הַרְבֵּה, לֹא יִקֹּם וְלֹא יִטֹּר. וְאַדְרַבָּה, אִם הַחוֹטֵא אֵינוֹ מִתְעוֹרֵר לָבוֹא אֵלָיו לְבַקֵֹּש מְחִילָה, יֵשׁ לוֹ לְהָאִישׁ הֶעָלוּב לְהַמְצִיא אֶת עַצְמוֹ לְאוֹתוֹ שֶׁחָטָא, כְּדֵי שֶׁיְבַקֵּשׁ מִמֶּנוּ מְחִילָה. וּמִי שֶׁאֵינוֹ מַעֲבִיר שִׂנְאָה בְּיוֹם-הַכִּפּוּרִים, אֵין תְּפִלָתוֹ נִשְׁמַעַת, חַס וְֹשָלוֹם. וְכָל הַמַּעֲבִיר עַל מִדּותָיו, מַעֲבִירִין לוֹ עַל כָּל פְּשָׁעָיו

אין על עם-ישראל

משתמש מקצוען
לדעתי זה יכול להתחלק לשני דברים מרכזיים ..
א) הפגיעה העלבון שזה יותר קל... שמבקשים סליחה או אפי' שלא מבקשים אפשר לסלוח יותר
מ...
ב) שהפגיעה עשתה נזק!
ופה אין לי אלא להזדהות פתחתי גם על זה אשכול מקווה שזה יעזור יש שם המון עצות נבונות!

MIRIBZ00

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
בלת"ק
משפטים שאמרו לי ועזרו:
1. כשאני לא סולחת הפגיעה העיקרית היא בי. 0בעיקר מבחינה בריאותית...
2. להבין כפי שאמר דוד המלך, "ה' אמר לו קלל"ברגע שמבינים שזה התוכנית של ה' אז הקושי לסלוח יורד, כי בכל מקרה זה היה צריך להיות..
3. המקרה קרה 10 דק'-אז למה לסבול שנים?

מה עושים כשמשהו פירש את התנהגות לרעה ובאמת באמת לא היתה כוונה לפגוע כלל וכלל, ולמרות בקשת הסליחה, הבנ"א אומר שמוחל אבל לא מראה פנים..

יעל זלמנוביץ

משתמש מקצוען
אחרי הרבה שנים של פגיעה אפשר (לפעמים ) לראות את הטוב שבפגיעה ואסביר את עצמי
למדתי בתיכון במקום מאוד שיפוטי ולא מכיל בלשון המעטה, הפגיעות היו בערך על בסיס קבוע מצד ההנהלה ובחלק מהשנים גם מהמורות,
ב"ה בזכות הפגיעה הזו לא המשכתי שם סמינר והלכתי למקום פי מליון יותר טוב, שם התחזקתי רוחנית ונפשית וזכיתי להקים בית מאוד שונה מרוב חברותי שלמדו שם....
היום אני מודה לה' על הפגיעה שבזכותה הגעתי להיכן שהגעתי ואני מסוגלת היום להיות רגישה ומכילה לתלמידי.

כל שם שתרצה

מהמשתמשים המובילים!
איך לסלוח על פגיעות אישיות שקראו בעבר ולא ביקשו עליהם סליחה ממני?
ואיך ברגע של כעס/מריבה לסלוח ולהמשיך הלאה ללא משקעים
כמה התרגשות יש בפמליא של מעלה על השאלות הללו!!!
חזו בני חביבי, שרוצים ללכת בדרכי. לסלוח ולמחול.

נתנו כאן עצות טובות וחכמות.
עצם הצגת השאלות מראה על רצון אמיתי להעביר על המידות.
הענין שזה דורש עבודה. ועבודה גדולה.
העצות הנ"ל נכונות, אך דורשות הקרבה ומסירות.
לא באתי להרפות ידיים, אלא אדרבה להגדיר את המציאות. כך יותר קל להתמודד איתה.
כך יותר קל, ברגע של נפילה, להבין שזה טבעי כי זה באמת קשה, אבל עדיין אנחנו בדרך הנכונה.
לכן החיזוק באמונה, וההבנה שהסליחה היא 'שלך' (הרי את יוצאת מנקודת הנחה שלעולם לא יבקשו ממך סליחה, ובכל זאת את רוצה לסלוח), וזה יעשה אותך אדם יותר מושלם - דברים נכונים שצריך לחזור עליהם הרבה. אבל אינם קלים לביצוע.

לדעתי אפשר להתחיל 'בקטן'.
כלומר, לקחת פגיעה לא גדולה, ולעבוד על 'החלקה'. כלומר להחליק ולזלזל בזה, בכמה אופנים (לכל אחד מה שמתאים):
- נו, מה כבר היא אמרה?
- זה לא נכון, היא סתם הגזימה בגלל ש... גם היא לא באמת חושבת ככה..
- היא טיפוס שלא שם לב למה שהוא עושה, ומבחינתה זו לא פגיעה בכלל.. אז נכון שהיא לא בסדר, אבל לא התכוונה לפגוע.. (עיקר הפגיעה היא ירידה בערך העצמי בגלל שהשני זלזל בי. כשמבינים שהוא לא באמת זלזל - מצידו - יותר קל להכיל).

וגם להתחזק באמונה:
- הנעלבים ואינם עולבים.. כצאת השמש בגבורתו.
- אין אדם נוקף אצבעו (מקבל נזק קטן ביותר, וכ"ש פגיעה בנפש) אא"כ מכריזין עליו..
- יסורים מכפרים עוונות.

וכאמור: יותר קל על דבר שקל לסלוח, אלא שמכניסים בו את הדברים הנכונים הנ"ל. ולאט לאט לדבר שיותר קשה.
בהצלחה!

אבקת אפיה

משתמש מקצוען
חס ושלום, לא לחשוב שאת אפס... לא זאת הייתה הכונה
אבל, אם תחשבי על אותה מורה- אולי אם היא הייתה מכירה אותך יותר טוב, היא לא הייתה מדברת ככה? אולי אם היית חושבת שהיא אישה טיפשה, לא היית מתייחסת למילים שלה?
קחי לדוגמא שויגער שמעירה לכלה שלה, למה היא נפגעה? כי זאת אמא של בעלה? אם סתם אישה ברחוב הייתה מעירה לה על זה שהיא קמה מאוחר, לדוגמא, זה לא היה מזיז לה... אז בגלל שזה חמותה אז כן? למה?? כי היא מצפה ממנה להערכה...

פ.נ

משתמש מקצוען
אבל הבנתי שאני לא היחידה ושיש עוד בת שסבלה מאותה מורה.
החלטתי פשוט לסלוח לה באמת כי היא מסכנה!
ברגע שהבן אדם הפוגע פוגע בעוד מישהו זה כבר תחושבת הקלה שאת אומרת לעצמך אוקי זה לא משהו ספציפי עלי(על אף שכן) אלא הוא פוגע בעוד אנשים אז כנראה יש לו הפרעת אישיות כזאת או אחרת וזה נותן לך לרחם על אותו בן אדם ולקחת את הפגיעה פחות קשה
לי היה מקרה על אחת שפגע מי ממש קשות ולקח לי זמן להירגע מהפגיעה .
אותו אחת פגע גם בכמה אחיות שלי וכו מה שניחם אותי כאן שזה לא משהו ספיציפי עלי אלא זה גם היה היתנקלות על אחיות שלי
להגיד לך שבאותוזמן של הפגיעה לא היה קשה..
היה קשה מאוד ואפילו יותר מדי אבל לאט לאט שיחררתי כי סך הכל אמרתי לעצמי מסכן הבן אדם הזה
אבל כן זה פגיעה שאי אפשר לשכוח
אבל בכל אופן אני מוחלת וסולחת לאותו אחת
מה שאני למדתי מאותו מקרה שאני לעולם לא יההיה כזאת
ולמדתי לפקוח עינים ופחות לדון אנשים!!
וגם עם לי בנקודת מבט שלי לא נראה בסדר אז למדתי שיש שתי צדדים למטבע

אולי מעניין אותך גם...