דיון איך בונים עלילה?

יוסף יצחק פ.

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
בעצת @הגיבן (ת) , פתחתי אשכול.
אני בד"כ חושב על מוטיב מרכזי, כזה שאני אומר עליו 'אני חייב להכניס את הסצנה הזו לספר', - אבל אין לי מושג מה העלילה. כלומר הרעיון טוב ויפה, אבל בלי עלילה = סיפור, הוא לא שווה כלום.
אז, איך יוצרים עלילה?
מוזמנים לענות, כאן למטה.

לוטם

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
בעצת @הגיבן (ת) , פתחתי אשכול.
אני בד"כ חושב על מוטיב מרכזי, כזה שאני אומר עליו 'אני חייב להכניס את הסצנה הזו לספר', - אבל אין לי מושג מה העלילה. כלומר הרעיון טוב ויפה, אבל בלי עלילה = סיפור, הוא לא שווה כלום.
אז, איך יוצרים עלילה?
מוזמנים לענות, כאן למטה.
אתה מתכוון לסצנה אחת, או רעיון בודד וקטן שאתה רוצה שיהיה בספר כלשהו שלך אבל אתה לא יודע איך לעטוף אותו-מבחינה ספרותית?

יוסף יצחק פ.

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
מה זה מכיל?
אפשר דוגמה כדי להבין? מעניין מה ההסבר להגדרה הזו.
סתם רעיון שאני זורק: קוף מאולף מצליח להשיג חפץ חשוב (נגיד מפתח לתיבת אוצר) מידי האיש הרשע
יש שם דמויות? כמה בודדות. מקרה? כן. פעולה? כן. קושי? רצון? - צריך לבנות.
אתה מתכוון לסצנה אחת, או רעיון בודד וקטן שאתה רוצה שיהיה בספר כלשהו שלך אבל אתה לא יודע איך לעטוף אותו-מבחינה ספרותית?
כתבתי שכך לפעמים אני עושה.. הדליק אותי רעיון כלשהו, אבל רעיון בודד לא מספיק ליצירה ספרותית, אני צריך סיפור=עלילה, כדי לשלב אותו.
איך אני מוצא את הקווים הראשוניים לעלילה?

-חיה-

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
סתם רעיון שאני זורק: קוף מאולף מצליח להשיג חפץ חשוב (נגיד מפתח לתיבת אוצר) מידי האיש הרשע
כשאני בונה עלילה אז אני יוצרת גרעין לסיפור שמכיל שלוש מ''מים: מי, מה ולמה.
אני אדגים את זה על הרעיון שלך:
ברעיון שלך יש את ה'מי'- הגיבור: קוף מאולף
יש את ה'מה'- מעשה שהדמות עושה: להשיג חפץ חשוב מאיש רשע
אבל חסר את ה'למה'- את המניע של הדמות לעשות את המעשה, כלומר מה מביא את הקוף לרצות להשיג את המפתח לתיבת האוצר (כמו לדוגמא הרצון להציל מישהו/להיות עשיר/לנקום ברשע וכו')

פירי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
נו, זו התחלה מצוינת. רק צריך עוד פרטים ואז לסדר אותם. ממליצה שוב לקרוא על שיטות או מבנים של עלילה.
יש פה את המאלף שרוצה להשיג את תיבת האוצר מהרשע והוא מצליח על ידי ששלח את הקוף.
זאת אומרת הרעיון הוא סיום הסיפור:

אז מה היה בתחילת הסיפור? לכאורה היתה אצל המאלף (בעל התיבה?) והרשע גנב אותה.
החלק המרכזי זה כל המשחק, הניסיון להשיג חזרה את התיבה, ההצלחה של הרשע להחביא אותה והרעיון לאלף את הקוף.
הסיום זה הפעולה המוצלחת והתיבה שחזרה אל מקומה.

עכשיו חסרים הפרטים. מי בעל התיבה, מה החשיבות שלה. מה התפקיד של הרשע ומה האיום.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלא

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד יְהוָה לֹא גָבַהּ לִבִּי וְלֹא רָמוּ עֵינַי וְלֹא הִלַּכְתִּי בִּגְדֹלוֹת וּבְנִפְלָאוֹת מִמֶּנִּי:ב אִם לֹא שִׁוִּיתִי וְדוֹמַמְתִּי נַפְשִׁי כְּגָמֻל עֲלֵי אִמּוֹ כַּגָּמֻל עָלַי נַפְשִׁי:ג יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  27  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה