דרוש מידע איך אנחנו מתגברים על ההתמכרויות הקטנות בחיים שלנו?

מ הלוי

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
בתפקידי החינוכי מול נוער בסיכון, הגעתי למסקנה כמה וכמה פעמים, שלפעמים (ואני מדגישה, רק לפעמים!) הנער/ה במצב של איבוד שליטה עצמית, למרות שהם רוצים מאוד מאוד להיות ולעשות דברים אחרים,
כל מילה !
צריכים להבין שהנסיונות ואורח החיים של ימינו מביאים המון אנשים למצב של "לא יכול" לעשות הרבה דברים, ונדרשת עזרה חיצונית משמעותית, ובדרך כלל זה גם במצב שמאד מאד רוצים, מי שלא התנסה לא יבין.

אוהבת גרפיקה

משתמש פעיל
שלום, רציתי לשאול אתכם ממי שיודע על תופעה של החלפת התמכרות בהתמכרות, אני יודעת שהרבה פעמים מתמודדים עם התמכרות וואוו, חודשיים בלי מתוק אבל לאט לאט שוקעים באינטרנט ומהאינטרנט ל.. וחוזר חלילה מה אפשר לעשות כדי למנוע את המעגל האינסופי הזה, איך לעצור אותו, או שכפי שחלק מהדעות פה התמכרות היא נטית אופי וכל החיים צריך להתמודד איתה?

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
שלום, רציתי לשאול אתכם ממי שיודע על תופעה של החלפת התמכרות בהתמכרות, אני יודעת שהרבה פעמים מתמודדים עם התמכרות וואוו, חודשיים בלי מתוק אבל לאט לאט שוקעים באינטרנט ומהאינטרנט ל.. וחוזר חלילה מה אפשר לעשות כדי למנוע את המעגל האינסופי הזה, איך לעצור אותו, או שכפי שחלק מהדעות פה התמכרות היא נטית אופי וכל החיים צריך להתמודד איתה?
אני חושבת שאפשר ללמוד מזה שאי אפשר להאבק בהתמכרות בלי לפטור את הבעיה שעומדת מאחוריה.
הרי ההתמכרות (וכמובן מדובר על התמכרויות סטנדרטיות ולא על מקרים מורכבים), לא באה מהאוויר.
היא באה אולי מחוסר סיפוק, מחוסר מימוש עצמי. אולי מפחד, מבדידות, משעמום, או מהרבה בעיות נפוצות אחרות.
תסכימו איתי שלהחליף התמכרות לאינטרנט בהתמכרות לקו נייעס, זאת לא "גמילה מהתמכרות".
מה שצריך לעשות זה לבדוק למה בכלל החלה השרשרת,
וכמו שכתבו לפניי- למצוא עוגן בחיים או משהו שימלא את הבור שאותו ההתמכרות "ממלאת".

ואם כבר הגבתי, תודה רבה לפותח האשכול, במיוחד בימים אלו- הדיון חשוב וחיוני מאד.

להיט

משתמש פעיל
לא מכירה מקרוב אף שיטה כזאת
אבל לכאורה,
אדם שהצליח לגמול את עצמו למשל, מסיגריות,
ומשתף את סביבתו שדרך שעבר ובמה שעזר לו עצמו,
וגם הם מצליחים,
זה שטויות?
אני מכירה מישהו כזה ממש מקרוב.

אני אישית חושבת שבני אדם הם יצורים מאוד יצרתיים וכשבן אדם נקלע למצוקה וקולט שהוא מכור, זה מדהים איזה דרכים הוא מוצא לעצמו כדי להחלץ מהצרה ולפעמים גם מצליח. האם הדרך שהוא מצא בהכרח יעזור גם לאחרים-ברור שלא, אנחנו אמנם עשויים מאותם חומרים, אבל שונים מאוד אחד מהשני, אבל אני כן חושבת שבהחלט יכול להיות שדרכים מסוימות שאדם מצא לעצמו יכולות לפעמים ובמקרה לעזור גם לאחרים.

לכן חשוב לשתף בדרכים שעזרו לכם, אולי, אולי, אולי ימצא הבן אדם שזו תהיה העיצה המדויקת עבורו.

להיט

משתמש פעיל
חד וחלק - זה הבחירה שיש בידיהם עכשיו.
לגבי בני אדם שמעשנים כבד במשך כל ימות השבוע ובשבת פוסקים - כמה מחבריי שכל השבוע 'מקטרים בשרשראות'... אמרו לי שבשבת אינם חשים צורך בזה. זה לא בוער להם כל-כך.
משהו בתת-מודע.
אגב, רואים שזה משהו בתוכם, הם אינם צריכים טיפול לכך בשביל לא לעשן בשבת. כוח של הבנה מוחלטת, בתת מודע. כוח של התורה הקדושה שעשתה לנו 'סטופים'.
ברור, כמו שבן אדם ששרוף על בשר, לא ירגיש שום גירוי כשהוא עובר ליד בשר ארנבת או חזיר.... זה החינוך שמושרש לנו בעצמות.
לבעלי תשובה אגב כן קשה בשבת לא לעשן....

מים צלולים

משתמש מקצוען
אשכול חשוב!
ממליץ מאוד על הספר להעיר את הענק שבפנים של טוני רובינס
יש שם רעיון שעוזר מאוד להגדיר מחדש במוח מה טוב ונחשק עבורי ומה הוא מאוס...
מומלץ בחום!
אחד הכלים החזקים למי שבאמת רוצה להשתנות ולהתקדם

נערך לאחרונה ב:

שולמית רוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
ברור, כמו שבן אדם ששרוף על בשר, לא ירגיש שום גירוי כשהוא עובר ליד בשר ארנבת או חזיר.... זה החינוך שמושרש לנו בעצמות.
לבעלי תשובה אגב כן קשה בשבת לא לעשן....
אני חושבת שיכול להיות פה רעיון חזק שאפשר לנצל אותו.
איך לבנ"א מהדוגמא שלך אין שום גירוי מבשר ארנבת או משל איזה יצור שלא יהיה,
ולדבר לשה"ר וכדו'- יש גירוי?
ברור לי גם שהתמכרויות לדברים לא טובים (ומדובר על התמכרויות "נורמליות", לא קשות)- נוצרות אצלנו לא רק מחוסר שליטה עצמית, אלא גם מכך שלא מספיק חשוב לנו העניין.
אז איך ממנפים את זה?
הייתי אומרת- אולי ללמוד הרבה על חשיבות הנושא שאליו התמכרנו.

להיט

משתמש פעיל
אני חושבת שיכול להיות פה רעיון חזק שאפשר לנצל אותו.
איך לבנ"א מהדוגמא שלך אין שום גירוי מבשר ארנבת או משל איזה יצור שלא יהיה,
ולדבר לשה"ר וכדו'- יש גירוי?
ברור לי גם שהתמכרויות לדברים לא טובים (ומדובר על התמכרויות "נורמליות", לא קשות)- נוצרות אצלנו לא רק מחוסר שליטה עצמית, אלא גם מכך שלא מספיק חשוב לנו העניין.
אז איך ממנפים את זה?
הייתי אומרת- אולי ללמוד הרבה על חשיבות הנושא שאליו התמכרנו.
יש הבדל מאוד ברור בין חילול שבת וכשרות לבין לשה"ר,
כולנו יודעים שיש מצוות ועברות שהם מושרשות בנפש במקום מאוד עמוק ושום יהודי עם יראת שמים לא יעז לעבור עליהם ויש מצוות שיושבות לנו במקום יותר "קל".....

שולמית רוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
יש הבדל מאוד ברור בין חילול שבת וכשרות לבין לשה"ר,
כולנו יודעים שיש מצוות ועברות שהם מושרשות בנפש במקום מאוד עמוק ושום יהודי עם יראת שמים לא יעז לעבור עליהם ויש מצוות שיושבות לנו במקום יותר "קל".....
אבל אין לזה סיבה אמיתית!
אפשר וצריך לעבוד על זה. הלוואי.

להיט

משתמש פעיל
ברור שיש אדם שלא יכול!! מה עם אדם אוטיסט למשל....?
אדם שמכור ברמה קשה מאוד, הוא במצב של חולי נפשי. הוא לא יכול.

כשאני חושבת ומאמינה באמת ובתמים שכל אדם יכול-אני מכלילה בזה גם את האופציה שהוא יצטרך לקבל עזרה אם צריך.
אדם שהולך לקבל עזרה מקצועית זה בעיני אמיץ ומוערך לא פחות ממי שמצליח לבד.

ועל אוטיסטים אני לא ממש מדברת כאן....

שולמית רוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
כשאני חושבת ומאמינה באמת ובתמים שכל אדם יכול-אני מכלילה בזה גם את האופציה שהוא יצטרך לקבל עזרה אם צריך.
אדם שהולך לקבל עזרה מקצועית זה בעיני אמיץ ומוערך לא פחות ממי שמצליח לבד.
יש מצבים בהם אדם אחר צריך לשלוח את המכור לטיפול, כי לבד הוא לא ילך.
לבד הוא לא יכול לרצות.

שלווה בחווה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
לא הבנתי שאת שואלת למה נתתי לך angry על התגובה.
קודם כל הורדתי את זה וסליחה באמת.

פשוט היה נראה לי קצת קשוח לומר יש אדם שלא יכול.....
אני פשוט מכירה הרבה נערות שכ"כ רוצות ולא יכולות....
זה לא אומר שאין להן בחירה, ח"ו, אבל זה כן אומר שאסור לנו לשפוט אותן ולדרוש מהן לעמוד בכללים שמותאמים לנערות נורמליות בגילן.
בד"כ בשיחות של אחת על אחת, הן בוכות ומספרות על השאיפות האמיתיות שלהן, שכ"כ רחוקות מהמציאות, לצערינו.
יודעת שזה נשמע מופקע ועומד בניגוד ל"אין דבר העומד בפני הרצון", אבל אני מדברת פרקטיקה, ומציאות שבשטח.
נדיר, אבל קיים. :(

להיט

משתמש פעיל
אני פשוט מכירה הרבה נערות שכ"כ רוצות ולא יכולות....
זה לא אומר שאין להן בחירה, ח"ו, אבל זה כן אומר שאסור לנו לשפוט אותן ולדרוש מהן לעמוד בכללים שמותאמים לנערות נורמליות בגילן.
בד"כ בשיחות של אחת על אחת, הן בוכות ומספרות על השאיפות האמיתיות שלהן, שכ"כ רחוקות מהמציאות, לצערינו.
יודעת שזה נשמע מופקע ועומד בניגוד ל"אין דבר העומד בפני הרצון", אבל אני מדברת פרקטיקה, ומציאות שבשטח.
נדיר, אבל קיים. :(

נראה לי קצת חרגנו מהמטרה של האשכול.
המטרה שלי הייתה לדבר דווקא על התמכרויות קלות, של אנשים שנמצאים בטווח הנורמליזציה..... ולא על מקרים קשים של נוער בסיכון....

שולמית רוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מה המקור של "אין דבר העומד בפני הרצון"?
תשובה: אין לזה מקור! וזה משפט לא נכון.
אפשר לומר שהרבה דברים תלויים ברצון, אבל לא הכל.
הוכחה:
1620595474121.png

שלווה בחווה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
נראה לי קצת חרגנו מהמטרה של האשכול.
המטרה שלי הייתה לדבר דווקא על התמכרויות קלות, של אנשים שנמצאים בטווח הנורמליזציה..... ולא על מקרים קשים של נוער בסיכון....
אוקי, אוקי.
זזה.... ;)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קל

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת מִמַּעֲמַקִּים קְרָאתִיךָ יְהוָה:ב אֲדֹנָי שִׁמְעָה בְקוֹלִי תִּהְיֶינָה אָזְנֶיךָ קַשֻּׁבוֹת לְקוֹל תַּחֲנוּנָי:ג אִם עֲוֹנוֹת תִּשְׁמָר יָהּ אֲדֹנָי מִי יַעֲמֹד:ד כִּי עִמְּךָ הַסְּלִיחָה לְמַעַן תִּוָּרֵא:ה קִוִּיתִי יְהוָה קִוְּתָה נַפְשִׁי וְלִדְבָרוֹ הוֹחָלְתִּי:ו נַפְשִׁי לַאדֹנָי מִשֹּׁמְרִים לַבֹּקֶר שֹׁמְרִים לַבֹּקֶר:ז יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה כִּי עִם יְהוָה הַחֶסֶד וְהַרְבֵּה עִמּוֹ פְדוּת:ח וְהוּא יִפְדֶּה אֶת יִשְׂרָאֵל מִכֹּל עֲוֹנֹתָיו:
נקרא  1  פעמים

אתגר AI

רבי שמעון - הסיפור המלא • אתגר 15

לוח מודעות

למעלה