שיתוף - לביקורת אוטוסטרדה

castamir

מהמשתמשים המובילים!
1.

המעלית נאנחה קלות, התלבטה, גנחה - אך לבסוף נכנעה והסכימה להרים אותי.

חמש קומות. זה לא בא ברגל. בטח לא למאותגר-דיאטה כמוני שלא ראה משקל 2 ספרות כבר עשור. שלא תבינו לא נכון - זה לא משהו שאני שמח לדבר עליו עם אנשים. גם לא עם הקרובים ביותר. רק עם המעלית, לפעמים.

כן, אני מכיר את הסטיגמה: שמנים הם אנשים מצחיקים, לבביים, בעלי חוש הומור... אבל כמו שמיילך ידידי החיפאי המלא היה אומר תמיד: "אתה יודע למה אנשים שמנים הם נחמדים? כי קשה להם לברוח".

צדק צדק, אלא שאז הוא נשאב לעסקי הגבס ומאז לא נפגשנו. לא שיש לי משהו נגד מי שעוסק בגבס. להיפך, אני הראשון שיצייד ילדים במספריים ומברג לעשות חור בארון הגבס החדש כדי לתת פרנסה למיילך.

ולאחיו, שהוא השותף שלו בעסקי הגבס. אם אני זוכר נכון הוא זה שיזם את העסק ואת הרעיון ומיילך הוא שהביא את המזומנים. שיהיה להם לבריאות. לדעתי זו טעות לעבוד עם משפחה. איך אומרים? משפחה יש רק בקוגל, וגם אותו אוכלים.

אחים.

מה שמביא אותי להיזכר מיד באחי הקטן. הוא זה שגרם לי לכתוב את הפוסט-טראומה הזה.

פגשתי אותו אתמול בחתונה. יושב שפוף על מנה ראשונה.

"אתה לא נראה טוב, יואלי".

"גם אתה די מכוער, צביקי". הוא הסכים איתי בלב שלם.

"נו, מה הסיפור?" התעקשתי לחקור את עיניו הכבויות.

"אני צריך לדבר איתך". הוא אמר. "מתי יש לך זמן?"

"האמת שאף פעם".

"נו, אתה רואה". הוא אמר בהשלמה ומזג לעצמו כוס קוקה קולה אדום, מוכיח את התיאוריה על כך שקולה אדום מרזה, וזירו שחור משמין. עובדה, כל הרזים כמוהו שותים אדום וכל השמנים כמוני שותים זירו.

"יש לי רעיון, יואלי". נזכרתי.

"לפתוח שווארמה יחד? אני בפנים".

"די יואלי, יא ציניקן".

"התחלת להשתמש ביו"ד הידיעה? פשיי".

"תקשיב. אתה יודע שאני נוסע הרבה בארץ. כל יום לפחות שלוש ארבע שעות"...

"יודע. אתה רוצה שאצטרף אליך? אין לי כוח".

"לא להצטרף. לדבר! בזמן הנסיעה, כשאני על הכביש המהיר, אף אחד לא מפריע, אפשר לדבר בטלפון ברוגע. נדבר על הכל. שאגה בלב איש ישיחנה..."

"דאגה".

"מנין?"

חיוך קל עלה על פני יואלי. סימנתי לעצמי ניצחון ראשון.

"לך לך טול ידיים". הוא החווה בתנועה רחבה של אדם צר לעבר עמדת הספלים ונייר המגבת. "שומר לך לחמנייה כוסמין".

>>>

"נו או המוציא לחם מן הארץ".

"מה אתה אומר על פרוש ודייטש, הפציצו אה". קולו של יואלי היה חסר חיים. כמו אלו שכותבים לך "חחחחח" בפנים חתומות.

"נס שהוא לא נבחר בזמנו לראשות העיר ירושלים", הסכמתי איתו. "איך הקדוש ברוך הוא מקדים מכה לרפואה, מדהים".

"גם אני חטפתי כמה מכות לרפואה". מלמל יואלי.

אם הוא רוצה להתחיל לדבר עכשיו, מי אני שאפריע. נטיתי קדימה בתנועת הקשבה בלב פתוח ונפש חפצה.

תנועה מוגזמת כנראה, יואלי נרתע מיד.

"עזוב, זה לא הזמן".

"מחר, בדרכים?" הזכרתי.

"בלי נדר".

"אני מתקשר אליך בתשע בבוקר?"

"דונט קול אס, וויל קול יו".

לא נעלבתי. ולא כי אני סטריאוטיפ של שמן חביב עם עור של פיל. לא. אני בדרך כלל מהנעלבים. וגם עולבים. עיסקת חבילה.

אלא כי יואלי היה ממש במצוקה.

<<<

סוף יום. הווה. עכשיו.

יואלי לא התקשר. התותחים רועמים והמוזות שותקות.

מחר על תחילת הנסיעה בתשע בבוקר, איך שאני עולה על האוטוסטרדה אני מתקשר אליו. למרות הקללה שהפטיר באנגלית.

אולי זה מה שיהפוך משיתוף לביקורת לסיפור בהמשכים.

חנש

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
מבריק.
נחמד לקריאה ושוטף.
דונט קול אס ווי ויל קאל יו.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
דונט קול אס ווי ויל קאל יו.
טוב, זה בתוך ציטוט, הוא לא באמת חייב לדעת אנגלית פרפקט ;)

כל הקטע שנון, אין צורך להניח כאן קטעים נבחרים.

מחכה לשינוי המקדם...

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
ווי ויל קאל יו.

הוא לא באמת חייב לדעת אנגלית
לא קשיא.
כל מה שחסר הוא גר"ש אחד קטן: we'll.
ובעברית:
ווי'ל קול יו
זניח.

אבל מה זה זה?
כאילו הכנת אותנו נפשית לקטע ארוך מחולק לקטעים קצרים לטובת מאותגרי הקשב והריכוז. לקחנו ריטלין, הכנו קפה, העפנו את הנעליים, צרחנו על כולם שישתקו - ואז בום. והוא אחד ואין שני.
בלתי נסלח.

castamir

מהמשתמשים המובילים!
2.

א מענטש טראכט און גא-ט לאכט.

האדם חושב והקדוש ברוך הוא צוחק.

לא כך תכננתי להתחיל את הקטע הזה. ולא, לא עברתי לאידיש כי העירו על האנגלית של אחי. בראש שלי, ב-13 בצהריים, אחרי שיחה מהרכב שנמשכה מתשע בבוקר לפחות, כבר יכולתי לספר לכם בדיוק מה מציק ליואלי. או כמו שאני קורא לו ביני לבין עצמי ולפעמים גם לבינו: יא-וואלי.

ומה השתבש בכל התוכנית היפה הזו? הרכב.

נכנסתי לרכב בשריקה עליזה על השפתיים. ווקאלית כמובן. הנחתי את השייק-בריאות בעיגול המתאים. את התיק האפור-עכבר על הרצפה במושב ליד. לחצתי על כפתור ההתנעה. הרכב התניע. הכל רגיל.

כשעליתי על האוטוסטרדה השעה הייתה שלוש דקות לתשע. הבטחתי לעצמי להתקשר אליו בתשע בדיוק. להערכתי כבר אהיה אז בצומת עמיעד.

ואז בדיוק הוא צחק.

2 נורות נדלקו בפתאומיות. ההיא שנראית כמו נר שמן מימי המשנה או צנצנת תה עתיקה שיוצא ממנה ג'יני קסום, וההיא עם הציור של רכב עם פאות מסולסלות. בנוסף צצה עוד איזו אזהרה בקוריאנית. ובקוריאנית – שלא כמו באידיש ובאנגלית – אין לי שמץ. או כמו שניסחו היום "אין לי אפס ידע".

נשרוד עד המוסך, עוד הספקתי להרהר באופטימיות, כשדוושת התאוצה הפסיקה להגיב.

בנס הצלחתי לחנות בצד. למרבה המזל הייתה תעלה די רחבה בלי פער גובה גבוה מדי, כמו זו שאתה נופל עליה בדיוק בזמן אזעקת צבע אדום בכביש הראשי.

פעולות טכניות פשוטות: אפוד זוהר. משולש אזהרה. מרים מכסה מנוע. מתקשר לידידים.

לא ענו. אז התקשרתי ל"ידידים".

תוך עשר דקות היה שם "ידיד" נמרץ עם ג'ל בפאות. רץ לקראת האפוז הזוהר הצהוב שלי באפוד זוהר כתום, מחזיק בידיו ג'ק ומקדחה לברגי גלגל.

"לא, לא", נופפתי. לא גלגל. מנוע!

"נכון". הוא נזכר. חזר והחליף לבוסטר אימתני תוצרת יפן ועוד כמה מברגים וכלי משחית שיכולים לחורר בקלות ארון גבס של מיילך.

ואחיו.

שוב נזכרתי ביואלי. למה שלא אחייג אליו עכשיו? בין כך ובין כך אני תקוע פה עכשיו עם הידיד הזה. בינתיים הוא לא מצליח לתקן. לקח גלגל הצלה של ידיד טלפוני, ועכשיו הוא הולך פה הלוך וחזור בקדחתנות לחוצה, כמו אברך ליד חדר לידה.

להביא את ידידים עד אליך בלי שהם יוכלו לעזור, זה כמו לכתוב בהגדרת פורום "הפורום הזה מיועד עבורךָ" אבל לא לתת לינק להצטרפות. תודה רבה באמת.

גם יואלי לא ענה. ידיד אמיתי.

התעקשתי, התקשרתי שוב. בפעם השלישית הוא ענה.

"מה נשמע יא-וואלי? אני על האוטוסטרדה, כמו שסיכמנו".

גאון אני. אפילו לא השתמשתי בקלף "מותר לשנות מפני השלום".

ליתר חיזוק, שלחתי יד דרך החלון לתוך הרכב, צופר. פאפפ, פאאפ!! "ראית מה זה? חושב שהכביש של אבא שלו!"

"אין לך מה לעשות בנסיעה?" סנט יואלי. "אתה לא יכול להקשיב קצת רדיו? מאוד מעניין היום..."

מכירים את הסיפור על ההוא שנשך אותו עכביש רדיואקטיבי? אז את יואלי נשך עכביש רדיו-פסיבי. הוא מאוד אוהב להקשיב לרדיו ולא לעשות כלום.

"מה רדיו? פוליטיקה? נמאס. חדשות? האתמול. מוזיקה? ווקאלית. אז דבר כבר, אחי האהוב"...

למרות דיבורי הסרבנות, למרות המענה רק בפעם השלישית - שמעתי בקולו של יואלי שהוא כן רוצה לספר. שהוא כן צריך לספר.

והוא סיפר.

תכננתי לכתוב לכם את כל השיחה, כלשונה. שתסבלו. אבל אחרי כל הבוג'ארס של הרכב בקושי נשאר מקום ואני לא רוצה לחרוג מ-666 מילה לפרק. בלי נדר בפעם הבאה.

בקצרה: חובות, איומים, ילדים, אישה. לא בסדר הזה דווקא. פלוס עוד איזה סיפור טרי מעצבן במיוחד על חבר טוב לכאורה שדפק לו עבודה נחשבת שהייתה יכולה לסדר אותו לגמה שנים טובות.

"אתה יודע", הוסיף יואלי במין התנצלות. "אני שונא להתבכיין. שונא להתמסכן. אני לא עושה את זה אף פעם".

בניגוד לרוב האנשים שאומרים "אני לא עושה את זה אף פעם" על מה שהם עושים שלוש פעמים ביום או על מכתבים למערכת העיתון, יואלי באמת לא עושה את זה.

"אבל לך אני מספר, כי"...

הוא נעצר.

בדרך כלל אני האיש הטוב. עוזר לאנשים לסיים משפט כשהם נבוכים. מעביר נושא בנונשלנטיות מעושה גם כשממש מעניין אותי מה ההמשך. מציג את עצמי בנדיבות למי ששוכח את שמי ולא מסובב לו את הסכין "נו, אתה לא זוכר מי אני?"...

אבל לא הפעם. לא עזרתי לו. נתתי לו להמשיך להסתבך. בדווקא.

"כי...?"

הוא השתעל את המילים כאילו הוא מנסה להיפטר מהם.

"כי אתה יותר מסכן ממני".

והוא צדק.

לגמרי.

"מה שלומה באמת?" הוסיף אחרי רגע של שתיקה.

נערך לאחרונה ב:

משולש ברמודה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הנדסת תוכנה
מכירים את הסיפור על ההוא שנשך אותו עכביש רדיואקטיבי? אז את יואלי נשך עכביש רדיו-פסיבי. הוא מאוד אוהב להקשיב לרדיו ולא לעשות כלום.
זה מצוין!
כתיבה מעולה וחדה. מחכה להמשך.

castamir

מהמשתמשים המובילים!
3.

את זרם התודעה גיליתי כשהייתי בן 9.

או אולי נכון יותר: הוא גילה אותי.

>>>

המקום: קליניקה של קלינאית תקשורת.

או אולי נכון יותר: קלינייה של קליניקאית.

הנוכחים: קלינאית, אמא, עציץ פלסטיק מכוער ואני.

השולח: הרב אויש, המלמד היקר.

"מילא זה שהוא מדבר מהר וקטוע, החרשתי. אבער התפילות.. התפילות..." גלגל עיניים למרום. "הוא מתפלל אוטוסטרדה! אני לא יכול לתת לו להיות חזן"...

את המילה אוטוסטרדה הכרתי עוד לפני כן. כאן כבר היה השלב בו התחלתי ממש לאהוב אותה. היא הגדירה הרבה חלקים ממני. גם את הדיבור המהיר כל כך. נכון, קטוע לפעמים אבל אתה מספיק לומר הרבה יותר!

הקליניקאית לעומת זאת הייתה הרבה פחות לחוצה. כמו שאומר הפתגם "אם אתה היית החולה ואני הייתי זה שמתפרנס ממנו, גם אני לא הייתי דואג".

"הוא ילד חכם. הוא מדבר מהר כי הוא מנסה להספיק את קצב המחשבה המהיר שלו... נכון, צבי?"

היא חייכה אליי כאילו אני זה שמשלם על הפגישה הזו.

לא שהיה אכפת לי לשלם, רק לא הייתי בטוח שהיא מקבלת גוגואים.

"אנחנו נעבוד על כמה תרגילים, אתן לך שיעורי בית ולכם כמה מעקבים. זה אמור לעזור, בהחלט. אבל אם אתם רוצים ממש לסדר את זה מהשורש, הייתי ממליצה על משהו נוסף. שמעתם על "זרם תודעה"?"

"שטיפת מוח?" שאלתי. בטח מכיר את המושג. הוא היה מצוי למדי בספרי הילדים של אז, בדגש על ספרי הצלה ממיסיון שהיו נפוצים אז כמו נערות שבורחות ממנזרים.

אחרי שהקליניקאית נרגעה מהצחוק היא הסבירה לנו על המושג. היא הציעה שאקדיש כל יום על הבוקר חצי שעה לכתוב במחברת יומן בזרם תודעה. "זה יעזור לך לשלוט על קצב המחשבות שלך ולנווט אותו. אם תצליח בזה, השליטה בשטף הדיבור ושלמותו תהיה כסף קטן".

רק כסף בראש שלה.

>>>

זה היה נחמד בהתחלה.

זה הלך ונהיה מרגיז ככל שנקפו הימים והשבועות.

תארו לעצמכם ילד בן 9 יושב בתוך ערימת בלאגן של כריות ופיג'מות, מסביבו עוד ארבעה גושי-ילד בגילאים שונים שעדיין נוחרים, בידיו דפדפת צהובה ועט שנובע מכל המקומות הלא נכונים, ובעיניים עצומות למחצה, ידיים רטובות מנטילת ידיים ורגליים משוכלות – מנסה לתעל את שטף המחשבות לדף אחד. לחצי שעה מעולם לא הגעתי. הייתי כותב חמש דקות, אולי עשר דקות בזמנים הכי טובים - וקורס לתוך הציפיות.

הפסקתי עם זה אחרי שלושה שבועות. שזה המון זמן במושגים של התמדה שלי בפרוייקטים, גם היום.

אבל יום אחד, עשור וחצי אחרי, גיליתי שלדיבור אוטוסטרדה תוך כדי נסיעה על האוטוסטרדה על הבוקר יש אפקט כפול ודומה מאוד לזרם התודעה: אתה פורק את כל הבלעעעכעס החוצה, מסדר את המחשבות כמו חיילים בהכתרת המלך צ'רלס ומוציא אותך מפוקס וטרי כמו חדש לעמל יומך.

וכשזה עם יואלי, אחי הגאון והמלנכולי, האפקט משולש.

בחמישי, דיברנו פעם ראשונה. בשישי, פעם שנייה. אתמול, פעם שלישית. והיום – לא תאמינו! - הוא כבר התקשר בעצמו ("אה, צביקי? מה אני רואה בפרוג שהיית באקווריום ישראל ולא קראת לי?"). רשמתי לעצמי ניצחון שני. אין אפס – זה פשוט ממכר.

>>>

לפני שאתם מעתיקים את הפטנט, שימו לב להסתייגות חשובה מאוד:

זה עובד יופי אם עושים את זה על הבוקר.

זה עובד גרוע מאוד אם עושים את זה ב-11 בלילה, כשאתם מחוקים בסוף היום.

אני נזכר לפני שלוש שנים, כשיונתן, השני שלי, נכנס לצ'קטנה. המשגיח שינן להם מאוד חזק את חשיבות כיבוד הורים והמליץ להתקשר להורים בכל יום פעמיים או שלוש.

ויוני'לה ציית.

בבוקר שוחחנו בהרחבה והכנו מעט את סוגיות היום. בצהריים שמענו עדכונים על קניות השלמות וקצת נייעס. ובערב, אוי בערב. אני מסמיק כשאני נזכר בזה. כשאצלו היה מתחיל כל האקשן של ערב בפנימיית ישיבה, אני כבר הייתי רבע קלאץ' במקסימום.

פעם אחת נרדמתי באמצע השיחה. הילד הבין את הרמז. בחור ישיבה חכם. לא סתם אומרים שהגמרא מחדדת את המוח של בחורי הישיבות ומי שלמד יבמות יכול להשלים את הקמת קרן הארנונה בפחות משלושה חודשים.

מאז, הוא מתקשר רק פעם בשבוע.

<<<

למרבה האירוניה, הוא היחיד שתמרי מוכנה לדבר איתו.

castamir

מהמשתמשים המובילים!
4.

אין לי שום דבר נגד נוער הגבעות.

אם היה לי, כבר הייתי משתמש בו נגדם. בשמחה רבה ובנפש חפצה.

לא, לא התחלנו טוב. נעשה את זה עוד פעם: רוב חיי לא היה לי שום דבר נגד נוער הגבעות. להיפך, מרחוק היה קל להאמין במה שאולי גם נכון: מדובר בנוער נפלא, אידיאליסטי, שומר הארץ, מלח החומות, סלתה ושמנה, ולמה ריבונו של עולם כל כך הרבה דימויים בחיים קשורים לאוכל.

כמה תמים הייתי.

>>>

ושוב אנחנו על האוטוסטרדה. יום שלישי שהוכפל בו כי טוב ועוד יוכפלו בו נתיבים בכביש הצר בין צומת שילת למודיעין עילית, אינשאללה.

"איך המזג אצלך, יואלי?" סתם פתיחה קלאסית. זה לא שנגמר לנו על מה לדבר או שהפכנו לאנגלים בשעת התה.

"חם, נו. מה יכול להיות בבני ברק".

"חם זו מילה עדינה. חם זה עוגה שיוצאת מתנור. חם זה כוס תה קמומיל בבונג. חם זה הבן של נוח. אבל בני ברק? צריכים מילה מיוחדת כדי לתאר את המזג"...

ראיתם איך החלפתי ברגע האחרון לחם בן נוח? שוב הרגשתי שהדימויים שלי יותר מדי סובבים סביב אוכל.

"איך כתב אחד הסופרים המפורסמים?" נזכרתי. "כשהקיץ מגיע לניו יורק, האוויר מצחין כאילו טיגנו בו עזים ואם אתה משתוקק לנשום, הפתרון הטוב ביותר הוא לפתוח חלון ו... לתקוע את הראש שלך לתוך בניין".

"חה! מי כתב את זה אמרת?"

"דגלס אדמס. נו. ההוא שכתב את מדריך הטרמפיסט לגלקסיה".

"כנראה שהגוי הזה בחיים לא היה בבני ברק. עיזים מטוגנות? להכניס את הראש לבניין? בבני ברק היית מעדיף להכניס את הראש שלך לתוך לוע של עז כדי להימלט מהצחנה המקומית".

"חה, שאתה תגיד את זה? אתה לא היית מסוגל להריח חלב עיזים מקילומטר! אז כשאמא התחילה עם כל השיגעונות של הבריאות"...

"ומה בכך? אז לא יקבלו אותי לנוער הגבעות.. אה.. אופס".

שתיקה השתררה בקו הדיבורית.

הדיבור ביני לבין יואלי הוא פתוח לגמרי. אין קווים אדומים. אין פרות קדושות. אין עיזים להוצאה מאוחרת. ובכל זאת, משהו בפריט המידע הזה היה טרי מדי, כואב מדי, אישי מדי... "לא מזכירים חבל בבית של תלוי".

"תלוי". קרא יואלי את מחשבותיי.

>>>

"נוער הגבעות אתה אומר". בקושי חודשיים חלפו מאז, מאותה שיחה במוצאי שבת שאחרי פורים.

"כן אבא", יוני'לה. "אין להם שם תקשורת. טלפונים, אינטרנט... קשה מאוד לתפוס אותה. אבל היא אמרה שהיא תשתדל להיות בקשר מדי פעם... ב... א.. איתי".

"ואם אני אגיע לבקר?"

"לא יתנו לך להיכנס".

דפקתי את הראש בהגה מרוב תסכול.

אל דאגה, לא הייתי על האוטוסטרדה. זו הייתה שעת לילה מאוחרת, האוטו עמד בחנייה. את השיחות האלו אני מעדיף לעשות מהרכב, ולא בגלל שיש לי מה להסתיר.

"ולך?" שאלתי בסוף.

"אין לי איך להגיע לשם. אין תחבורה למקום. כלבים גדולים שלהם משוטטים מסביב. אבל כנראה שאוכל לפגוש אותה ביישוב הסמוך".

"אוקיי, אשמח אם תעדכן אותי לפני שזה קורה. אני... אני אתן לך כסף לתת לה. שלא יחסר לה".

יוני שתק.

האישיות של יוני הייתה שונה מאוד מזו של אחותו הבכורה. היה לו אופי חלק. כמו אגם ביקל הצלול שניתן לראות בו מטבע של עשר אגורות עד עומק של מאה מטרים, אבל איך תגיע מטבע של עשר אגורות לימת ביקל אם לא אשלח לה כסף.

"אני לא חושב שזה יעזור, אבא".

"מה זאת אומרת?"

"כל הרעיון שלהם שם זה להתנתק מהחומריות. מינימליזם. לחיות כמו פעם, צמוד טבע, לקרקע, לאדמה, לבעלי החיים"...

"ארורי.." עצרתי את עצמי ברגע האחרון. זה לא יואלי על הקו.

"איפה הרבנים שלהם? איך לא עוצרים תופעה כזו? בני נוער שגרים לבד ככה, בשום מקום, באזור מסוכן?"

כל כך מהר מצאתי אשמים.

"אבא... אה.. אתה מבין שזה יותר טוב מהמקום הקודם שבו היא הייתה".

כן כן, בהחלט. יש הרבה פרטים שעדיפים במאחז "שדה בועז" על פני תל אביב. אבל בחור בן 15 הוא לא בדיוק הפרטנר לשיחה על הדקויות האלו. בפרט כשהוא צודק.

<<<

ושוב, כמו בכל יום בשעה הזו, אני מתגעגע לקורונה.

נערך לאחרונה ב:

מסוגל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מאחר ומה שהיה נראה בהתחלה כשיתוף הומוריסטי מושחז הולך ומתגבש לכדי עלילה של ממש, אני מוכרח לשאול האם ישנו גם חזון מגובש שעומד מאחורי כל זה, ויוליך את כל זה קדימה. וזאת בשביל להתאים ציפיות, לגבש החלטה כמה להיות מעורב רגשית בדמויות, ולהבין האם העסק שייך למחוזות החחח, הוואו, או שניהם יחד.

castamir

מהמשתמשים המובילים!
וואו.
שאלה מצוינת.
לא אתפלא אם היא תקבל יותר לייקים מכל הפרקים גם יחד.

והתשובה, אה.
בזמנו התבקשתי כאן לנטות יותר לכיוון החחח. בפועל מפרק לפרק החיים עצמם מושכים כלפי מטה וזה לא מוצא חן בעיניי.

אנסה לאחוז בהגה חזק יותר.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
כתוב נהדר ומושחז.
אממה, לפעמים מרוב חידודים והלצות לא רואים את העלילה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמא

א מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָה קְרָאתִיךָ חוּשָׁה לִּי הַאֲזִינָה קוֹלִי בְּקָרְאִי לָךְ:ב תִּכּוֹן תְּפִלָּתִי קְטֹרֶת לְפָנֶיךָ מַשְׂאַת כַּפַּי מִנְחַת עָרֶב:ג שִׁיתָה יְהוָה שָׁמְרָה לְפִי נִצְּרָה עַל דַּל שְׂפָתָי:ד אַל תַּט לִבִּי לְדָבָר רָע לְהִתְעוֹלֵל עֲלִלוֹת בְּרֶשַׁע אֶת אִישִׁים פֹּעֲלֵי אָוֶן וּבַל אֶלְחַם בְּמַנְעַמֵּיהֶם:ה יֶהֶלְמֵנִי צַדִּיק חֶסֶד וְיוֹכִיחֵנִי שֶׁמֶן רֹאשׁ אַל יָנִי רֹאשִׁי כִּי עוֹד וּתְפִלָּתִי בְּרָעוֹתֵיהֶם:ו נִשְׁמְטוּ בִידֵי סֶלַע שֹׁפְטֵיהֶם וְשָׁמְעוּ אֲמָרַי כִּי נָעֵמוּ:ז כְּמוֹ פֹלֵחַ וּבֹקֵעַ בָּאָרֶץ נִפְזְרוּ עֲצָמֵינוּ לְפִי שְׁאוֹל:ח כִּי אֵלֶיךָ יְהוִה אֲדֹנָי עֵינָי בְּכָה חָסִיתִי אַל תְּעַר נַפְשִׁי:ט שָׁמְרֵנִי מִידֵי פַח יָקְשׁוּ לִי וּמֹקְשׁוֹת פֹּעֲלֵי אָוֶן:י יִפְּלוּ בְמַכְמֹרָיו רְשָׁעִים יַחַד אָנֹכִי עַד אֶעֱבוֹר:
נקרא  4  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה