תקנות חדשות לגבי חתונות בגור

מצב
הנושא נעול.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
זה פשוט הזיה לחתן בבתים!

כשאומרים 'חתונות בבתי החסידים', לא מתכוונים בבתים שלהם, אלא בשטיבלאך. (שטיבל ='בית חסידים').
וחוששתני שצדקו האומרים שצריך מילון פולני עברי כדי להבין את רוח התקנות הנ"ל.

חיה לנדאו

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כשאומרים 'חתונות בבתי החסידים', לא מתכוונים בבתים שלהם, אלא בשטיבלאך. (שטיבל ='בית חסידים').
אם לא ידעתי מה ההגדרה לשטיבל זה הוכחה שאני לא באה מרקע פולני :rolleyes:

משה10

משתמש פעיל
אכן, וכמו שלא כולם הבינו למה בני דודים בגור לא לובשים בגדי שבת בחתונה, ולא מבינים שבשביל פולני ללכת עם קפוטה באמצע השבוע זה כמו לאדם נורמלי (סליחה, גם הפולנים נורמלים...) ללכת עם מסיכה באמצע הרחוב, אההה, סליחה, היום כולם הולכים כך, נגיד כמו ללכת עם קיטל...
אצל הפולנים, כשאחד רואה את השני עם קפוטה, מיד עולים לו בראש שאלות, למה הוא הולך עם קפוטה, אה, יש לו חתונה, של מי? אה דוד שלו, רגע, הוא היה מסוכסךעם האבא שלו, לא? ואז הוא פונה לזה שלצידו: משה, תגיד לי מה היתה המריבה בין יענקל לאברהם? הם השלימו? הם לא מדברים? אווההו, אז יהיה שם מעניין בחתונה. אחרי דקה: תראה איזה שטריימל יש לו, תגיד לי, יש לו כסף? זכור לי שהוא הסתבך פעם עם הבנק..... להמשיך????? פשוט חופרים שם בפולניה מידי הרבה, לכן עדיף שם לא להתבלט, ללכת עם זנב שמוט, ולהתחבאות כמה שיותר.....
וסליחה מהפולנים, גם אני פולני.....

הר הבשן

משתמש מקצוען
אכן, וכמו שלא כולם הבינו למה בני דודים בגור לא לובשים בגדי שבת בחתונה, ולא מבינים שבשביל פולני ללכת עם קפוטה באמצע השבוע זה כמו לאדם נורמלי (סליחה, גם הפולנים נורמלים...) ללכת עם מסיכה באמצע הרחוב, אההה, סליחה, היום כולם הולכים כך, נגיד כמו ללכת עם קיטל...
אצל הפולנים, כשאחד רואה את השני עם קפוטה, מיד עולים לו בראש שאלות, למה הוא הולך עם קפוטה, אה, יש לו חתונה, של מי? אה דוד שלו, רגע, הוא היה מסוכסךעם האבא שלו, לא? ואז הוא פונה לזה שלצידו: משה, תגיד לי מה היתה המריבה בין יענקל לאברהם? הם השלימו? הם לא מדברים? אווההו, אז יהיה שם מעניין בחתונה. אחרי דקה: תראה איזה שטריימל יש לו, תגיד לי, יש לו כסף? זכור לי שהוא הסתבך פעם עם הבנק..... להמשיך????? פשוט חופרים שם בפולניה מידי הרבה, לכן עדיף שם לא להתבלט, ללכת עם זנב שמוט, ולהתחבאות כמה שיותר.....
וסליחה מהפולנים, גם אני פולני.....
כל מטילה זהב

sth

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
זה פשוט הזיה לחתן בבתים! למי שרוצה לחסוך יש את מחסני פרידמן וכולי ששם מוגבלים למוזיקה מסויימת ועוד או מקסימום להגיד, אוקיי, אין אולמות אז יש אולמות קטנים לקיבולת של 50 עד 100 איש.
ומי שכותב שזה יילך בגור צודק חלקית כי גור כיום מחולקת לשניים והרבה שם גברים עובדים ואם יש לבנ''א לחץ חברתי בעבודה לעשות בר מצווה מטורפת (וכמובן גם מימון לארוע ולא בטוח שלהוריד דירה) חתונה הוא לא ייעשה בשטיבל. מי כן יעשה? מי שאין לו כסף ומשפחות מאוד רציניות זה ייגרום לפער מטורף בקהילה. תכלס הגוריות חיות ברמה גבוהה ומי שעשה את התקנות מנותק קצת מהמציאות הרווחת בקהילה.
חבל שאת כותבת דברים שרובם המוחלט פשוט לא נכון.
(לא אכנס לפרטים, רק אתן לדוגמא את הבר מצווה- כיום, שמחות הבר מצווה נחגגות בפשטות מוחלטת! באולם של שטיבל, בהשתתפות המשפחה המצומצמת בלבד, ללא הזמנות וכו' מי שעושה בר מצווה מפוארת, הוא השונה!)

חיה לנדאו

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
(לא אכנס לפרטים, רק אתן לדוגמא את הבר מצווה- כיום, שמחות הבר מצווה נחגגות בפשטות מוחלטת! באולם של שטיבל, בהשתתפות המשפחה המצומצמת בלבד, ללא הזמנות וכו' מי שעושה בר מצווה מפוארת, הוא השונה!)
אני לא יודעת מה זה נקרא הרוב. אבל חברתי הגוראית טוענת בתוקף שגור מחולקת כיום לשתיים. הכוונה לחלק השני, לא בדקתי באחוזים.

חיה לנדאו

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אגב,
אני לא גוראית ואנחנו עשינו בריתות בבית וממש לא בכיוון לעשות ארועים מפוצצים, זו לא הגישה.

שמיט

משתמש מקצוען
התקנות קשות וכואבות בחוסר השתתפות בשמחת הזולת, ללא קשר לחסידות כזו או אחרת
רוב הבאים כלל לא באים להשתתף בשמחת חבריהם
הם באים להעביר כרטיס
אדרבה ואדרבה, בסגנון החתונות החדש אם יצא לפועל
כל מי שיבא יהיה שותף פעיל לשמחה.
תם עידן החתמת כרטיס או "באתי כדי שיראה מלא"
אלו שיבואו הם כאלו שיבואו באמת לשמוח.
ולכן יהיו חתונות שמחות במיוחד.
תהיה השתתפות אמיתית בשמחות, תוך דאגה שהמארח ישאר שמח גם מחר...

שמיט

משתמש מקצוען
אבל למה ההתנסחות הזו בתקנות??? תעדנו, תכבדו, תבואו עם בגדי שבת ותראו שאתם באמת באמת משתתפים!
ואני לחלוטין חושבת שהחתונות היום זו הגזמה פרועה, אבל יש דרך אמצע.
רק כך יגיעו עוד תקופה לאמצע.
זו הדרך בכל שינוי
מושכים קצת קיצוני מידי כדי להגיע לאמצע
אין ספק שהיעד הוא האמצע
(כמובן שגם לכל אחד יש את האמצע שלו...ככל שנכנסים לגיל החתונות, רוצים את האמצע במקום ששם יותר זול... מברך את כולכם לראות את זה מבפנים)

שמיט

משתמש מקצוען
כואב שאנשים לא מבינים את הזולת!!!
זה הרבה יותר כואב, כי זה לא רק לא להבין את הזולת
זה לא להבין את עצמנו, לרובנו התקנות האלו הן מצילות חיים
כל מי שהגיע לגיל משווע אליהם
נכון שיש כמה אחוזים שעדיין רחוקים משם ומשום מה מדמיינים
שהם כן יוכלו לשרוד את חתונות הבזבוז הזה
הם רוב הכותבים כאן נגד עם כל מיני טענות שוליים
ומאוד מאוד חבל וכואב
כי בסוף הם אלו שיפסידו, כי אלו שכותבים כאן כאילו נגד
צריכים את זה לא פחות מאלו שכותבים כאן בעד

שמיט

משתמש מקצוען
ריבונו של עולם, מה השמחה הגדולה לא להגיע בבגדי שבת ולא להזמין מחותנים.
תרגיעו עם המשפט הזה שלא הבנתם אותו,
תבררו מי הגיע עד היום בגור עם בגדי שבת
ואז תבינו שלא עשו שום שינוי בבגדי שבת
עשו שינוי במוזמנים.

שמיט

משתמש מקצוען
אני חושבת שלפני ה"תקנות" הנצרכות מאוד, צריך להוריד את רף התוכניות בכל הסמינרים החרדים!!
נכון מאוד
רק נדייק את המשפט
כתבתם "לפני"
בא לא נעשה סדר בקיצוצים
כל קיצוץ וחזרה לשפיות הינו דבר מבורך
ללא ספק שצריכים לעשות סדר בתוכניות הסמינריות
אחד הדברים המצחיקים ששמעתי פעם על סמינר שעשה תוכנית
על אהבת תורה שההפקה שלה עלתה מליון שקל
בליבי כל כך תמהתי, איך הפקה גרנדיוזית ויקרה המנוגדת לערך של תורה שבדרך כלל מגיע מתוך הדחק
יכולה שתביא אל היעד
וזו הערה אחת מיני רבים...

ששונית

משתמש מקצוען
החלק של המאיון העליון יותר מתמוה.
הרי הרבי מגור הלב שמחה היה חלוץ התקנות לחתונות וקהילות רבות חיקו את המהלך המוצלח.
נכנס אליו חסיד עשיר וקבל על התקנות החדשות באומרו יש לי מספיק כסף לחתן בפאר.
ענה לו הרבי אז בכסף הזה תקנה לך רבי חדש
וד"ל

ASHDOD

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
הדמיות בתלת מימד
כדי שזה יכנס (ולא משנה באיזה חסידות)צריך שחתונות מסוג זה יהיה
חלים על כולם, החל מאלו שנותנים דירות ב"לי משכנתא""וכאלה ש"מקורבים לצלחת" וחוגגים
בגדול כדי שאח"מים ישתתפו (ח"כים) וכו'

אברך

משתמש פעיל
כדי שזה יכנס (ולא משנה באיזה חסידות)צריך שחתונות מסוג זה יהיה
חלים על כולם, החל מאלו שנותנים דירות ב"לי משכנתא""וכאלה ש"מקורבים לצלחת" וחוגגים
בגדול כדי שאח"מים ישתתפו (ח"כים) וכו'
הוא אשר כתבתי למעלה
ברגע שלעשירים מותר לעשות גדול -
כולנו עשירים.

עמודה

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
הוא אשר כתבתי למעלה
ברגע שלעשירים מותר לעשות גדול -
כולנו עשירים.
לא נכון. גם היום הקצה העשיר של המגזר החרדי עושה חתונות יוקרה פי כמה מכל חתונה ממוצעת.
ולכן מה, האם אולמות בבנייני האומה הפכו לאולמות אולטימטיביים עבור כלל הציבור? לא!
בכל ציבור יש קו אמצע, קו המשווה.
ההיגיון שצף ועולה אחר ימי הקורונה, מבקש להזיז מעט את מקומו בלי לשנות את מיקום הקוטב הצפוני והדרומי.
כמה קל להחליש את קול ההיגיון שזועק מסוף העולם ועד סופו.
כמה קל לומר זה ממילא לא ילך כי לעשירים מותר. כמה קל לייצר הכללות ולייצר תחושה שהציבור בכללותו הוא ציבור תחרותי שמסרב להכיר בהבדלי מעמדות. כמה קל לגרום לרפיון ידיים במשוואת שווא של או הכל או כלום.
תנו לאמיצים להכריע. בכוחות משותפים של אנשים נטולי אמוציות אפשר יהיה להזיז את קו המשווה.
היהדות החרדית היא לא מפלגה קומוניסטית שבה הכל חייב להיות שווה עד הגרגר האחרון.

נערך לאחרונה ב:

עמודה

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
ואדרבה, בואו נבצע סקר.
מי שחושב שמתאימה לו חתונה פשוטה יותר מהסטנדרט הקיים.
באולמות קטנים יותר, ללא הזמנות ללא השכרת שמלות יוקרה.
מי שמתאים לו עצמו אירוע מכובד ומאופק, ללא הפחד הקמאי של מה יאמרו,
שיצביע פה.

עמודה

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
ומי שחושב שחייבים להמשיך כמו שהיה עד היום וחלילה להעיר דובים מרבצם.
מי שחושב שבגלל שכרגע עוד לא כיבו את הלדים הצבעוניים של מסיבות הגמר בת המצווה החומש וכו', אז חובה קדושה להמשיך לשלוח יהודים לקושש הלוואת מגמחים, שיצביע פה.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  20  פעמים

אתגר AI

אחרי החגים • אתגר 13

לוח מודעות

למעלה