תיעבוני שלמותי

SC

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
רָצִיתִי לִנְסֹק עַד שָׁמַיִם
לְהַסְפִּיק רֹב חַיִּים בְּיוֹמַיִם
כְּמוֹ שִׁקּוּף בָּרְאִי
כְּמוֹ שִׁבּוּט מַדָּעִי
לִהְיוֹת אָנֹכִי פַּעֲמַיִם

רָצִיתִי שְׁלֵמוּת בְּכָל רֶגַע
לָרוּץ תַּחַת אֵשׁ בְּלִי פֶּגַע
כְּמוֹ לֹבֶן טָהוֹר
כְּמוֹ זֹהַר הָאוֹר
לִהְיוֹת כְּמַלְאָךְ חֲסַר-נֶגַע

רָצִיתִי לִהְיוֹת חַדְשָׁנִי
לֹא לִהְיוֹת לְעוֹלָם בֵּינוֹנִי -
כְּמוֹ שִׁכּוֹר שֶׁפֻּכַּח
כְּמוֹ אֲוִיר שֶׁזֻּכַּךְ
רָצִיתִי, בַּסּוֹף
הָיִיתִי אֲנִי.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
אני נכנסת פה לאשכולות מדגמיים,
אבל מרגע שנכנסתי לאשכול שלך אני עוקבת אחרי כולם. פשוט תענוג צרוף.
רק שאלה קטנה - השיר כל כך עכשווי, בקצב, בסגנון, הייתי אומרת אפילו בנושא. הכותרת נראית שייכת לאווירה אחרת. מסתקרנת לדעת למה בחרת בה.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
מה הקשר באמת בין השיר לכותרת 'תעבוני שלמותי'?

• תודה
Reactions: SC

SC

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
התפקחות חמודה
וכתיבה יפה מאד

אולי 'היותי' [=להיות אני]
תודה!
במקור כוונתי הייתה שלמרות שרציתי, בסוף הייתי אני, אבל ההצעה שלך מוסיפה הרבה עומק.
אני רק לא בטוחה שזה מסתדר עם הקצב כרגע ועם תחילתו של הבית. אחשוב על זה.

SC

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
אני נכנסת פה לאשכולות מדגמיים,
אבל מרגע שנכנסתי לאשכול שלך אני עוקבת אחרי כולם. פשוט תענוג צרוף.
וואו, תודה רבה! איזה כיף לשמוע!

רק שאלה קטנה - השיר כל כך עכשווי, בקצב, בסגנון, הייתי אומרת אפילו בנושא. הכותרת נראית שייכת לאווירה אחרת. מסתקרנת לדעת למה בחרת בה.
מה הקשר באמת בין השיר לכותרת 'תעבוני שלמותי'?
בתחילה הכותרת באמת הייתה 'רציתי להיות'. משום מה באישון לילה, כשהעליתי את השיר, 'תיעבוני שלמותי' נשמע לי טוב יותר. אכן אם הייתי מעלה אותו עכשיו, לא הייתי עושה את זה.
כמו שאת אומרת, הסגנון לא תואם לשיר, והכוונה הייתה עמוקה ומתפתלת מידי...
בקצרה, זה משחק מילים על ציטוט מאיוב, וצריך לקרוא את זה כשְלֵמוּתִי. כוונתי הייתה שהחיפוש אחרי שלמות מוגזמת בסופו של דבר מתעב ופוגע באני האמיתי.

אריאל 1

משתמש פעיל
שיר מיוחד.
כמיטב המסורת.

לגבי המסר,
אם הכוונה להילחם בפרפקציוניזם המשתלט
אז גילית כאן
שבעצם רודף השלמות בורח מעצמו!
ממה שהוא באמת.

מקווה שההתפכחות המתוארת לא הגיעה אחרי ייאוש
אלא אחרי תובנה יזומה.

גוגלית

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
  • תודה

SC

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
לגבי המסר,
אם הכוונה להילחם בפרפקציוניזם המשתלט
אז גילית כאן
שבעצם רודף השלמות בורח מעצמו!
ממה שהוא באמת.
בדיוק.
לא באתי לדבר בשבח הבינוניות, אלא בגנות המושלמות הקיצונית, זו שגורמת לאנשים לשאוף להיות שונים מעצמם, וגם מונעת מהם לעשות דברים שמא יטעו קצת.

אני חושבת שרדיפה אחרי שלמות שנובעת מפחד לטעות, מחיפוש אחרי זהות מלאכית שלעולם לא נהיה ולא נועדנו להיות - היא באמת בריחה מהעצמי האמיתי שלנו.
הרצון למוצלחות בכל רגע בסך הכל מעמיס עלינו שכבות ושמלות (וגם לכן קראתי כך לשיר) שמסתירות מי שאנחנו באמת גם מאיתנו.

וכשנרפה מהמרדף הזה, בסוף נהיה הכי טובים שאנחנו יכולים להיות. יש בנו הרבה יכולות לגלות, וגם דברים שצריך לשפר, אבל מושלמים אוניברסליים, תמיד ובהכל - איננו צריכים להיות.
יש פה מישהו שחושב אחרת? אשמח לשמוע.

מקווה שההתפכחות המתוארת לא הגיעה אחרי ייאוש
אלא אחרי תובנה יזומה.
כך ניסיתי להעביר בדימויים של שיכור שהתפכח ואוויר עכור שהזדכך. לא מדובר ביאוש, אלא בהבנה שדווקא מצילה מהיאוש הבלתי נמנע.

זה מה שהתכוונתי, לכל הפחות, לומר. לא בטוחה שזה אכן הובן כמו שתיארתי, אבל גם זה קורה בשירים...

כמה מזה באמת עבר? אשמח לתגובות :)

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
כמה מזה באמת עבר?
אליי, הכל.

כתיבה יפהפיה, מסר מעולה, מועבר במילים עצמן וגם בשימוש במילה כמו- שמרמזת כל העת על החיקוי והריחוק מהאני האמיתי.

הקצב נפלא, החריזה משובחת, וגם היא עצמה תורמת לאוירה, כשהחרוזים הקצרים נותנים תחושה של קוצר רוח וחוסר סיפוק מן המצוי.

נהדר נהדר!

תודה!

• תודה

אריאל 1

משתמש פעיל
לא באתי לדבר בשבח הבינוניות, אלא בגנות המושלמות הקיצונית, זו שגורמת לאנשים לשאוף להיות שונים מעצמם, וגם מונעת מהם לעשות דברים שמא יטעו קצת.

אני חושבת שרדיפה אחרי שלמות שנובעת מפחד לטעות, מחיפוש אחרי זהות מלאכית שלעולם לא נהיה ולא נועדנו להיות - היא באמת בריחה מהעצמי האמיתי שלנו.
הרצון למוצלחות בכל רגע בסך הכל מעמיס עלינו שכבות ושמלות (וגם לכן קראתי כך לשיר) שמסתירות מי שאנחנו באמת גם מאיתנו.

וכשנרפה מהמרדף הזה, בסוף נהיה הכי טובים שאנחנו יכולים להיות. יש בנו הרבה יכולות לגלות, וגם דברים שצריך לשפר, אבל מושלמים אוניברסליים, תמיד ובהכל - איננו צריכים להיות.

האמת,
כבר אני לא בטוח שהשיר טוב יותר מההסבר שלו הנוכחי
אם כי השיר מעביר זאת מתחת לרדאר ובזה כוחו גדול יותר

SC

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
אליי, הכל.

כתיבה יפהפיה, מסר מעולה, מועבר במילים עצמן וגם בשימוש במילה כמו- שמרמזת כל העת על החיקוי והריחוק מהאני האמיתי.

הקצב נפלא, החריזה משובחת, וגם היא עצמה תורמת לאוירה, כשהחרוזים הקצרים נותנים תחושה של קוצר רוח וחוסר סיפוק מן המצוי.

נהדר נהדר!

תודה!
לא הספקתי להגיב, אבל מוטב תגובה מאוחרת משתיקה רועמת ;)

תודה רבה על הניתוח וההתייחסות המפורטת, וכמובן המחמאות! שמחה לדעת שכוונותיי עברו והובנו.

SC

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
האמת,
כבר אני לא בטוח שהשיר טוב יותר מההסבר שלו הנוכחי
אם כי השיר מעביר זאת מתחת לרדאר ובזה כוחו גדול יותר
כך גם אני חושבת :)
איזה יופי לקרוא שיר עם חריזה מדהימה
שלא פוגמת בתוכן
כאילו המילים מובנות מאליהן
שכאן המקום שלהן
תודה רבה!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  1  פעמים

לוח מודעות

למעלה