תאורה להדמיה

אאססתתרר

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
יש לי שאלה שמדגדגת כמה זמן:
בהדמיה, כשאתם מכינים את התאורה, אתם שמים רק תאורה שקיימת במציאות (מהחלון, מהמנורה...) או שאתם מוסיפים מקורות אור מלאכותיים (directional light בחדר סגור למשל או ambiant light)?

התלתיסט

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
נכתב ע"י אאססתתרר;999029:
יש לי שאלה שמדגדגת כמה זמן:
בהדמיה, כשאתם מכינים את התאורה, אתם שמים רק תאורה שקיימת במציאות (מהחלון, מהמנורה...) או שאתם מוסיפים מקורות אור מלאכותיים (directional light בחדר סגור למשל או ambiant light)?

בס"ד.

לרוב התלתיסטים משתמשים במקורות אור נסתרים שהם לא ממש אמתיים (בלשון המעטה) וזאת בכדי לשוות לסצנה מראה מואר ויפה יותר , אך במקרים שבהם הלקוח דורש מהתלתסיט הדמיה אמינה של תאורה כפי שאמורה להיות קיימת במציאות , עליו להתייעץ עם מומחה לתאורה בכדי להבין היטב את מקורות האור שהוא מכניס לסצנה את עוצמתם ומקום הנחתם , בכדי שלא להטעות את הלקוח ... תלתסטים אינם בעלי מקצוע בתחום , וכמעט תמיד התאורה שנראית בהדמיה היא לא אמינה ...
אני יודע שאני אומר דברים קשים , אבל אי אפשר 'להאיר' את האמת ב'אור' אחר , סורי ...

נ.ב.
ושלא יבוא החכם ויאמר - 'שידבר בשמו...' , כי דווקא עבדכם למד עיצוב פנים והתמחה בעיצוב תאורה [וסליחה מראש על ה'צניעות'] וכתבתי את הדברים בגלל שאני רואה הטעיות חמורות בתחום זה על ידי קולגות שלי (וממש לא בכוונת מכוון חלילה) שלא 'טורחים' לעדכן את הלקוח שהפלורוסנט האומלל שהוא מתכוון 'לתקוע' בסלון , ממש לא אמור להאיר לו את כל החלל בתאורה נעימה ויפה כמו בהדמיה , וחבל , היה אפשר למנוע את זה מראש על ידי תכנון תאורה נכון ובכך למנוע הרבה עוגמת נפש ללקוחות שמבינים מאוחר מידי שאף אחד לא 'האיר' את עיניהם בדבר כל כך חשוב ...

איך הייתה אומרת לנו ציפי פרנק ('ה'מומחית מספר 1 בארץ לעיצוב תאורה , שמלמדת בכל המכללות והאוניברסיטאות נושא זה) בשיעורים - "אתם יכולים להרוג חלל יפיפה עם תאורה שגויה , ולהחיות חלל מת עם כזו נכונה" ... כמה שהיא צדקה , למדתי רק מהשטח ...

GolanArt

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י התלתסיט;999045:
בס"ד.

לרוב התלתיסטים משתמשים במקורות אור נסתרים שהם לא ממש אמתיים (בלשון המעטה) וזאת בכדי לשוות לסצנה מראה מואר ויפה יותר , אך במקרים שבהם הלקוח דורש מהתלתסיט הדמיה אמינה של תאורה כפי שאמורה להיות קיימת במציאות , עליו להתייעץ עם מומחה לתאורה בכדי להבין היטב את מקורות האור שהוא מכניס לסצנה את עוצמתם ומקום הנחתם , בכדי שלא להטעות את הלקוח ... תלתסטים אינם בעלי מקצוע בתחום , וכמעט תמיד התאורה שנראית בהדמיה היא לא אמינה ...
אני יודע שאני אומר דברים קשים , אבל אי אפשר 'להאיר' את האמת ב'אור' אחר , סורי ...

נ.ב.
ושלא יבוא החכם ויאמר - 'שידבר בשמו...' , כי דווקא עבדכם למד עיצוב פנים והתמחה בעיצוב תאורה [וסליחה מראש על ה'צניעות'] וכתבתי את הדברים בגלל שאני רואה הטעיות חמורות בתחום זה על ידי קולגות שלי (וממש לא בכוונת מכוון חלילה) שלא 'טורחים' לעדכן את הלקוח שהפלורוסנט האומלל שהוא מתכוון 'לתקוע' בסלון , ממש לא אמור להאיר לו את כל החלל בתאורה נעימה ויפה כמו בהדמיה , וחבל , היה אפשר למנוע את זה מראש על ידי תכנון תאורה נכון ובכך למנוע הרבה עוגמת נפש ללקוחות שמבינים מאוחר מידי שאף אחד לא 'האיר' את עיניהם בדבר כל כך חשוב ...

איך הייתה אומרת לנו ציפי פרנק ('ה'מומחית מספר 1 בארץ לעיצוב תאורה , שמלמדת בכל המכללות והאוניברסיטאות נושא זה) בשיעורים - "אתם יכולים להרוג חלל יפיפה עם תאורה שגויה , ולהחיות חלל מת עם כזו נכונה" ... כמה שהיא צדקה , למדתי רק מהשטח ...

דברים של טעם.
אבל זה תלוי מאד מה הלקוח מבקש. אם הוא רק רוצה לסבר את העין, זה בסדר להוסיף מקורות נוספים כדי להחיות את הסצנה.
אני גם מתמחה בתאורה בפועל (במיוחד בתאורת לדים) ואני מסכים פה עם כל מילה.

pilgonico

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
תאורה

הדמייה, לא חובה שתשקף את עוצמות גופי התאורה המלאכותיים בתכנון חלל הפנים 1:1(למרות שבהחלט אפשר לתת ערכי יצרן גופי התאורה השונים במקורות התאורה בתכנת ההדמייה) היא כמובן לא באה להחליף תכנית תאורה מסודרת של יועץ תאורה , לכן לא ברור לי פה תפקיד איש ההדמיות בתור תאורה ואחרויותו בנושא. הדמייה בראש ובראשונה, באה לתת תחושה של המקום המתוכנן..פרופורציות, חללים, עיצוב ואווירה כללית. אגב....בהדמיות של חללי פנים עם פתחים גדולים ושימוש בשמש פיזיקלית אפשר בהחלט לדמות את המציאות באם מקפידים על מיקום השמש המדוייק , שעה וכו...
ולשאלתך....כן, לעתים יש שימוש בגופי תאורה נסתרים מלאכותיים (בעיקר בחללים סגורים ללא פתחים) שמסייעים להאיר את החלל וגם תורמים להקניית אוירה מכוונת.

GolanArt

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י pilgonico;999113:
הדמייה, לא חובה שתשקף את עוצמות גופי התאורה המלאכותיים בתכנון חלל הפנים 1:1(למרות שבהחלט אפשר לתת ערכי יצרן גופי התאורה השונים במקורות התאורה בתכנת ההדמייה) היא כמובן לא באה להחליף תכנית תאורה מסודרת של יועץ תאורה , לכן לא ברור לי פה תפקיד איש ההדמיות בתור תאורה ואחרויותו בנושא. הדמייה בראש ובראשונה, באה לתת תחושה של המקום המתוכנן..פרופורציות, חללים, עיצוב ואווירה כללית. אגב....בהדמיות של חללי פנים עם פתחים גדולים ושימוש בשמש פיזיקלית אפשר בהחלט לדמות את המציאות באם מקפידים על מיקום השמש המדוייק , שעה וכו...
ולשאלתך....כן, לעתים יש שימוש בגופי תאורה נסתרים מלאכותיים (בעיקר בחללים סגורים ללא פתחים) שמסייעים להאיר את החלל וגם תורמים להקניית אוירה מכוונת.

זה באמת לא דיון פשוט, וחשבתי על זה הרבה.
הבעיה מתחילה מזה שהאדם הפשוט, כלומר הלקוח, לא מבין בד"כ שההדמיה באה לחקות מצלמה ולא עין אנושית. במצלמה אפשר להרים את האיזו לפתוח יותר צמצם וכ'
עכשיו ככה: נניח שאנחנו רוצים לדמות פרוזדור, בפרוזדורים בדרך כלל מסתפקים ב-200LUX שזה 200 לומן פר מ"ר. בהדמיה, אני עלול לראות שזה חלש לי מדי, ואז אני מרים את הסלייסר ופותר את הבעיה. אבל במציאות זה יראה אחרת לגמרי.

מצד שני יש תפקיד חשוב להדמיות שלנו ששם אפשר לראות איך האור נופל, ועכשיו אני אתן לכם דוגמא מהחיים: אחד המשתמשים פה העלה תמונה של משרד. היה שם תקרה מרחפת עם אור כחול. אם תשימו לב האור הכחול השאיר פס צל סביב כל החדר על הקיר, דבר שבמציאות יכול להפריע מאד בעיין. ראיתי מקומות שהיתה הבעיה הזו שם, והתבקשתי לבנות תקרה כזו וחששתי מאותה הבעיה. מה עשיתי, פשוט הנחתי את הלדים בהדמיה על הגבס עצמו כלפי התקרה, רק כדי לראות איך זה עובד. אחרי שההדמיה נתנה לי את התוצאה הרצויה, ביצעתי את אותה הפעולה בשטח, והכל יצא פיקס!

ויש עוד דוגמאות רבות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכט

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרַי יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרָי גַּם לֹא יָכְלוּ לִי:ג עַל גַּבִּי חָרְשׁוּ חֹרְשִׁים הֶאֱרִיכוּ (למענותם) לְמַעֲנִיתָם:ד יְהוָה צַדִּיק קִצֵּץ עֲבוֹת רְשָׁעִים:ה יֵבֹשׁוּ וְיִסֹּגוּ אָחוֹר כֹּל שֹׂנְאֵי צִיּוֹן:ו יִהְיוּ כַּחֲצִיר גַּגּוֹת שֶׁקַּדְמַת שָׁלַף יָבֵשׁ:ז שֶׁלֹּא מִלֵּא כַפּוֹ קוֹצֵר וְחִצְנוֹ מְעַמֵּר:ח וְלֹא אָמְרוּ הָעֹבְרִים בִּרְכַּת יְהוָה אֲלֵיכֶם בֵּרַכְנוּ אֶתְכֶם בְּשֵׁם יְהוָה:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה