מדריך שיעור ראשון בהכנת גופנים לבד

גרפיקנער

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
לבקשת חברים רבים כאן בפורום, אני מעלה מדריך קצר על איך בונים פונטים. הנושא הוא ארוך, ויש בו פרטים רבים, וגם אני באמצע ללמוד אותו לעומק, אבל אני אשתף אתכם במה שאני כבר יודע.
כמו בכל תחום במחשבים, אי אפשר לפרט את כל הפרטים, אלא אני אתן קווים כללים, ואידך – זיל גמור.

אני אתקוף את הנושא מזוית קצת לא שגרתית שלו, אבל לעניות דעתי זו דרך פשוטה וקלה להתודע לכל הנושא של יצירת גופנים, וכאמור לעיל, אידך זיל גמור

טוב, מתחילים.

מי שמתשמש בוורד 2003 יודע שגופנים רבים שעבדו תחת וורד 2000 אינם עובדים בו יותר. זאת אומרת, אם אתה מנסה לבחור באותו גופן, אוטמאטית הטקסט משתנה לך לטיימס ניו רומן. (מישהו יודע מה קורה באופיס 2007?). שמעתי פעם שיש איזו דרך לעקוף את הבעיה, וגם אני הצלחתי לעקוף אותה מספר פעמים, אבל אני לא זוכר איך בדיוק עשיתי את זה. אם יש מישהו שיודע – שיעלה כאן את הפתרון, לתועלת כולם

(אגב, הנושא הועלה פעם בפורום בהייד פארק. יש מישהו שיכול להעביר לכאן את האשכול משם?).

על כל פנים, התקשרתי למוקד התמיכה של מיקרוסופט (כן כן, יש לי עותק חוקי) אבל הנציג לא ידע לעזור לי. הוא רק אמר לי שהם אחראים רק לפונטים שמגיעים עם הוורד, ותו לא, וכן נתן לי לינק לרשימה של פונטים שנתמכים בוורד. שכויח.

כיון שהגעתי למסקנה ש'אין הדבר תלוי אלא בי' (כמאמרו של רבי אלעזר בן דורדיא, באוירת עשי"ת) התחלתי לעיין בענין, ולאחר העיון הדק היטב, הגעתי למסקנה הפשוטה, שבודאי הבעיה אינה ב'סימנים' של הפונט (רצוני לומר: האותיות והמספרים וכו' כו') אלא במבנה הקובץ של הפונט. תראו, אני ממש ממש לא מבין בזה, אבל לאחר שפתחתי כמה פונטים בתוכנה של עריכת פונטים, ראיתי שלכל פונט יש מבנה שונה של קובץ, וכך הגעתי למסקנה בגופנים שלא עובדים בוורד 2003 יש בעיה במבנה הקובץ שלהם.

לאחר המסקנה הזאת, הפתרון כבר היה בידי. שימו לב: הנה הפתרון במשפט אחד, ואחר כך אפרט איך עושים את זה, צעד אחרי צעד.

הפתרון: פותחים קובץ של פונט שכן עובד בוורד 2003, פותחים במקביל את הפונט שלא עולה בוורד 2003, ואז פשוט מעתיקים את כל האותיות והמספרים של הפונט הפגום לתוך הפונט התקין, שומרים תחת שם אחר – והכל בא על מקומו בשלום.

אבל איך עושים את זה?

המשך יבוא.

ונתנו10

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
D I G I T A L
אני הייתי מתחיל, אם נתינת לינק לתוכנת FontCreator, מלמד איך פותחים גופן קיים של פונביט, שכבר עומד טוב עם הקרנינג והכל, ועל זה לשנות כל גליפ בפנ"ע.
לשמור בשם אחר, + כל ה Naming שלא יהי' אותו שם קיים כבר.
וזהו, השיעורים יכולים להגיע אח"כ...:)

ונתנו10

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
D I G I T A L
למשל, איך משנים את הר"ת של גופן אוסקר...משהו שמרגיז ביותר (וגם בגירסה שלי עוד לא תיקנתי את זה 100%, אבל סתם בשביל ההשראה...)

קבצים מצורפים

• 10.jpg
    10.jpg
    KB 8 · צפיות: 39

גרפיקנער

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
פרק ב

פרק ב.

לפני תחילת השיעור:
א. תשיגו את התוכנה font creator. היא ניתנת להורדה כגירסת נסיון לשלושים יום כאן: http://www.high-logic.com/FontCreatorSetup.exe

כרגיל, יש אופציה להאריך את השלושים יום.... וד"ל. אפשר לפנות אלי בפרטי בענין זה.
ג. תעתיקו לשולחן העבודה (או לכל מקום אחר) פונט שכן עובד בוורד 2003. (להלן: פונט תקין) מומלץ: אחד הגופנים של גוטמן.
ד. תעתיקו לשולחן העבודה את הפונט שאתם רוצים לתקן. (אצלי זה פונט וילנא)(להלן: פונט פגום)

עכשיו נתחיל.

א. תפתחו את הפונט הפגום בתוכנת font creator. אפשר לפותחו על ידי גרירה והשלכה על האיקון של התוכנה, ואפשר על ידי כניסה לתפריט file , כמבואר בתמונה.

קבצים מצורפים

• 1.jpg
    1.jpg
    KB 20.6 · צפיות: 27

גרפיקנער

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
עכשיו תפתחו את הפונט התקין שבחרתם בחלון נפרד (תפתחו שוב את התוכנה, ותגררו את הפונט ותשליכו לתוך החלון. בדוגמא המצו"ב בחרתי בגוטמן אהרוני)

קבצים מצורפים

• 3.jpg
    3.jpg
    KB 223.9 · צפיות: 17

גרפיקנער

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
עכשיו תעברו לפונט הפגום, ותסמנו את האות א', ותעתיקו על ידי לחיצה על קונטרול+c.

קבצים מצורפים

• 4.jpg
    4.jpg
    KB 205.8 · צפיות: 19

גרפיקנער

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
תעברו לפונט התקין, תסמנו את האות א', ותדביקו על ידי לחיצה על קונטרול+v.
תראו שהאות א' של אהרוני השתנתה לאות א' של וילנא.<O:p

קבצים מצורפים

• 5.jpg
    5.jpg
    KB 225.5 · צפיות: 19

ונתנו10

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
D I G I T A L
תודה רבה

קבצים מצורפים

• TEH3.jpg
    TEH3.jpg
    KB 313 · צפיות: 29

גרפיקנער

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
ונתנו,
איך שיפצת את הפונט הזה? בקורל?

ספר לנו, ונחכימה.

גרפיקנער

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
עכשיו תמשיכו ותעתיקו את כל הסימנים של הפונט הפגום לתוך הפונט של הסימן התקין (לא חייבים להעתיק את כולם אם לא משתמשים בכולם, אלא אפשר להשאיר גם חלק מהסימנים של הפונט התקין המקורי).לאחר שסיימנו, צריך רק לשמור את הפונט תחת שם פנימי אחר.
איך עושים את זה?
המשך יבוא (תלוי בתגובות....)

נקי_כפים

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
תודה על המאמץ.
אבל רק הערה קטנה, למיטב ידעיתי פונטקריאטור משמשת כמעט אך ורק לתיקונים קלים בסגנון שהעלת,לעומת זאת ליצירת פונטים משתמשים בפונטלאב.

ונתנו10

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
D I G I T A L
שיפצתי בקורל 13, והיות ואי אפשר כבר לייצא לTTF, אז הייתי צריך לעשות ייצוא אחד אחד לJPEG, כי העתק הדבק, הגם שזה עובד, בכל זאת הוא לא משאיר לי את הCURVES כמו שאני עשיתי אותם.

אח"כ הלכתי לTOOLS, IMPORT IMAGE, והוא עושה אותו לוקטורי.
ואח"כ לשנות את השם, עושים ב: FORMAT, Naming
ושם שיניתי את כל השמות לשם אחר. וזהו.

גרפיקנער

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
נכון. אבל רציתי להתחיל מן הקל אל הכבד.

גרפיקנער

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
נכתב ע"י ונתנו10;36823:
שיפצתי בקורל 13, והיות ואי אפשר כבר לייצא לTTF, אז הייתי צריך לעשות ייצוא אחד אחד לJPEG, כי העתק הדבק, הגם שזה עובד, בכל זאת הוא לא משאיר לי את הCURVES כמו שאני עשיתי אותם.

אח"כ הלכתי לTOOLS, IMPORT IMAGE, והוא עושה אותו לוקטורי.
ואח"כ לשנות את השם, עושים ב: FORMAT, Naming
ושם שיניתי את כל השמות לשם אחר. וזהו.

יש לי קורל 9.
תסביר לי בקצרצרה איך אני מייבא את הפונט, ואיך אני מייצא אותו אחרי העריכה.

תודה מראש.

ונתנו10

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
D I G I T A L
בקורל 9 יש את האפשרות לייצא לTTF.
Export, ttf-true type format
ואז יש לך כל מיני שאלות כמו שם הגופן, שם הסגנון וכו' וכו', אני כבר לא זוכר, כי אין לי את זה כבר שנתיים, אבל אח"כ אתה יכול להכניס את זה בפונטקריאטור. ע"י פתח באמצעות...

מה שאני עושה זה אקספורט כל אות בפני עצמו לתמונה, וכנ"ל.

ונתנו10

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
D I G I T A L
אני בודק את הגופן שלי, והקרנינג על הפנים...:(

ונתנו10

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
D I G I T A L
עשיתי מזה Zip, עובד ל30 יום.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  13  פעמים

לוח מודעות

למעלה