שווער מצב

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
פעם פעם, לפני חצי שנה, השווער היה מושא להערצה. יהודי יקר בשנות הששים המאוחרות, שיגע בתורה הרבה, ונחשב בקהילתו למו"ץ לא רשמי.

אבל לפני חצי שנה קרה לו משהו. יוסי קרא לזה, משבר גיל הששים ושבע וחצי. אין הסבר אחר.
מה יכול לגרום ליהודי שכבר עבר בשלום את רוב הדרך לעולם הבא, לאבד את כבודו ומעמדו?

אייפון, אתם אומרים.
לא. לא אצל ר' יענקב. אפילו היצר הרע מתבייש ללחוש באוזניו את השטויות האלה.

זה התחיל בכוונות טובות.
ר' יענקב נהיה מהמעויררים. אולי נתן אל ליבו שבקרוב עלולים לשאול אותו על מצוות הוכח תוכיח.

קודם כל הערות לחזן, שימתין לציבור כשעונים אמן, והערות לציבור שימתינו לחזן עד סוף הברכה. מקובל. הלכה מפורשת.
אחר כך נכנס בכל כוחו לסערת הז'בו בתפילין.
כידוע, מין זה של בקר המכונה ז'בו יש מטהרים ויש מטמאים ואכמ"ל.
תוך כדי משמוש התפילין, עלה חשש בליבו שמא עור הבתים עשוי ממין הז'בו ואין זה מן המותר בפיך. וממחשבה למעשה חקר ודרש, הוציא חוברות ועלונים, החתים רבנים, ואף נסע פעם אחת לפרגוואי לראות את מחולל המהומה במו עיניו.
אחר כך עורר על כך שראוי לבדוק את החגורה של ספר התורה משעטנז, שהרי הגולל אוחז בה וידיו מתחממות קמעא.
קיצורו של דבר, בין אם היו חששות אמיתיים או בדויים, הוא הפך ל"יהודי מעניין".
ויהודי מעניין, זה טוב שיש בבית כנסת, אבל לא שהוא השווער שלך.
דווקא הבנים לקחו את זה בקלות. כנראה גם הם מאותו זן.

הם הפסיקו להתארח שם בשבת, אבל זה לא מנע מהחוברות שהשווער הפיץ על "חשש-חצי-שיעור-בישול-מתכת בהכנסת הכף אל המרק והמסתעף", להגיע אל מיצד עילית, ולשמח את כולם.
יוסי לא ידע איפה לשים את עצמו.
ועכשיו ההזמנה לחנוכה. נכון, זה בבית סגור, אבל הוא לא יכול לראות את הפרצוף הזה.
דינה אומרת שהיא מתגעגעת. אין מצב שהם לא באים, והיא לא הולכת לבד. פלונטר אמיתי.

נר שלישי של חנוכה, שעה אחרי הדלקת נרות. כמי שכפאו שד, עלה לאוטובוס ותקע אוזניות עם ר' מיילך באוזניו. להתחזק במידת הביטחון ולראות ישועות גדולות.
אין עוד מלבדו! צועק ר' מיילך, הקב"ה יכול להביא לך ישועה שלא חלמת עליה. היפלא מה' דבר?

הנה הם מול הדלת המוכרת. השוויגער פותחת. האוירה שקטה וקצת מוזרה. מבט קל הבהיר לו שמקומו של השווער נפקד. בלב שמח ובפנים תמימות ותמהות הוא שואל את גיסו, איפה אבא?

אבא בחו"ל, עונה הגיס. הוא טס הבוקר בפתאומיות.
כן??? מה קרה? הוא חולה?

לא. הוא פתאום קלט שיש חשש ז'בו גם במזוזות, ובחו"ל עד חודש זה יותר קל, משהו כזה.
הוא מקווה שעד אז זה יסתדר.

אה, נס חנוכה.

נערך לאחרונה ב:

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
שלחו אותו ל -CBT ונסגור עניין.
תכל'ס, כמה שהסביבה מסכנה, הוא המסכן הכי גדול.
הם הפסיקו התארח שם בשבת
להתארח.

כמו תמיד, כותב שנון וקולח!

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אניסאקי"ס מישהו?
אחחח, איך שכחתי מזה.

אבל אם כבר, הייתי צריך לשנות את הסוף שהשווער התחיל לחשוש לבל תוסיף במעשרות שהוא מעשר פעם נוספת לחומרא, ולכן ברח לחו"ל לתקופה בלתי מוגבלת.
(מחשבות של המתנה למעלית)

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
הכפיתיות הזאת עברה את כל הגבולות. זה לא נורמלי משום כיוון, וזה גם לא משהו קל, קליל כזה, שאפשר לפתור בCBT.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
מי אמר שסיביטי זה רק קל?
ברור לי שלא, אבל התיאור פה כבר יותר מדי.
לא יודעת לומר לך למה האינטואיציה שלי שולחת אותו לפסיכיאטר, אבל אני מכירה את התחום הזה יותר מדי מקרוב.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
לא יודעת לומר לך למה האינטואיציה שלי שולחת אותו לפסיכיאטר, אבל אני מכירה את התחום הזה יותר מדי מקרוב.
ועדיין...

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית

לדעתי זה יכול להגיע מצורך לכבוד.

"הכבוד הוא המניע לרוב הפעולות של בני האדם, ואם נתבונן, נראה שרוב המריבות והמלחמות מקורן באי סיפוק צורך בסיסי זה, ולכן אמר החזון איש לכמה אנשי חינוך שבאו להתייעץ איתו מה הכי חשוב להקנות לילדים, שכל אחד חייב לקבל כל בוקר כפית או כפית וחצי של כבוד". ( מתוך מאמר של דן טיומקין).

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
לדעתי זה יכול להגיע מצורך לכבוד.

"הכבוד הוא המניע לרוב הפעולות של בני האדם, ואם נתבונן, נראה שרוב המריבות והמלחמות מקורן באי סיפוק צורך בסיסי זה, ולכן אמר החזון איש לכמה אנשי חינוך שבאו להתייעץ איתו מה הכי חשוב להקנות לילדים, שכל אחד חייב לקבל כל בוקר כפית או כפית וחצי של כבוד". ( מתוך מאמר של דן טיומקין).
הגיוני.
מצד שני, בן אדם שפוי - יש לו מעצורים. הוא יודע להחביא את הנטיות הקיצוניות. עצם זה שהנטיות התפרצו באופן כפייתי כזה מעיד על כך שהמעצורים אינם. וזה מצב בעייתי מאד.

אולי מעניין אותך גם...