שאלה חשובה

photosbyrik

משתמש פעיל
צילום מקצועי
אני מצלמת ב5די או ב400 די כשאני שולחת תמונות להדפסה אני תמיד אומרת FIT וחותכת את השוליים בגיליוטינה.

עכשו מיתקשרת עלי לקוחה ואומרת לי כמה היא מאוחזבת בגלל שהלכה לפוטו וכל התמונות יוצאות חתוכות והיא ממש כואסת.
זה נכון שהפרפורציה של תמונה של 13*18 הוא לא אותו דבר כמו 10*15 ????

מה אתם עושים כשאתם מצלמים ארועה שלם ותותנים את התמונות ב13 על 18????

אשמח לתשובות מהר....

ודרך אגב זה האחריות שלי מה שהיא הדפיסה עכשו?

תודה!
ריקי

Srool

משתמש סופר מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
אני חושב ש FIT זה מזעזע והורס את התמונות.
לא נתקלתי באלבומים שמותאמים לחיתוך שכזה (ברור שזה נכנס, אבל נשאר חלל ריק ומעצבן)
אני ממליץ לך לעבור ל-FILL.
זה גם נראה יותר מקצועי.

לא נראה לי ש10*15 ו13*18 זה אותו דבר.
ב10*15 היחס הוא 2:3 וב13*18 היחס קצת שונה.

photosbyrik

משתמש פעיל
צילום מקצועי
אז אתה עושה פייל ואז התמונה נחתכת הבדפסה??? מה עושים שהפורפורציה של הצילום ושל הניר לא אותו דבר? היא גרמה לי להרגיש ממש דפוקה.

אני שמה באלבום עיצוב אז הפייט לא משנה.

Srool

משתמש סופר מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
נכון שהתמונות נחתכות קצת מלמעלה ומלמטה.
בד"כ זה לא אמור להוות בעיה.
ואני לא מבין למה היא באה אליך בטענות? ככה זה בצילום דיגיטלי.
----
כשאני חושב על זה שוב, אני לא יודע באיזה פורמט התמונות שאת מצלמת? 3:2 או 4:3 (נראה לי שיש מצלמות שעוד מצלמות בפורמט הזה)

Y

yossmor2

אורח
נכתב ע"י Srool;231799:

מה הקשר לדיגיטלי בכלל ?

היחסים גובה / רוחב אכן שונים בין 10/15 ל- 13/18.
לכן גם החיתוך עלול לפגוע בתמונה.

קודם כל, אם זה ארוע תבקשי לעשות "מסגרת שחורה", זה מכווץ את התמונה ומונע משוליים להחתך.

ואם הצילום הוא בסטודיו, תשאירי קצת "אויר" מסביב.

אישית אני לא לוקח סיכונים, ומכין את כל התמונות (שגם ככה אני עובר עליהן) עפ"י הגודל אליהן התמונות מיועדות לדפוס.

כן, ריקי, זו אחריות שלך (לדעתי).
הלקוחה שלך לא אמורה להבין בזה, ומבחינתה זו אחריותך, ואני מקבל את טענתה.

לצלם מקצועי, המתפרנס מצילום, צריכה להיות אחריות מרגע הצילום ועד לחיוך של הלקוח בראותו את התמונה מודפסת.

P360

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
בכל חנות צילום כשמזמינים תמונות דרך ה"קיוסק" יש אפשרות לראות היכן התמונה נחתכת . ולכן האחריות היא על הלקוח בלבד .
דבר שני אם אני לא תועה כשמדפיסים לגודל 13*18 אין שום חיתוך של התמונה .
רק ב 10*15 התמונה נחתכת מלמעלה ומלמטה קצת .ואת זה כאמור יש אפשרות לראות לפני ההדפסה .

photosbyrik

משתמש פעיל
צילום מקצועי
נכתב ע"י Srool;231799:
----
כשאני חושב על זה שוב, אני לא יודע באיזה פורמט התמונות שאת מצלמת? 3:2 או 4:3 (נראה לי שיש מצלמות שעוד מצלמות בפורמט הזה)

אוקי אז היא אומרת שזה ממש חתך את הרשים בתמונה. איך אני יודעת אם זה 3:2 או 4:3 ואני יכולה לשנות במצלמה? על מה אני צריכה להיות....

והתשובה שלה לזה שאמרתי שכך זה בדיגיטלי וגם לה חותכים את התמונות והם צריכים לישאול אם לחתוך או לא היא אמרה שהיא לא צריכה ללכת לילמוד צילום ולהבין בדברים האילו ורק לקחת את התמונה לחנות ולהדפיס.
והיא אמרה שהמוכרת בחנות אמרה לה "אה ריקי צילמה זה ידועה שרק אצל ריקי יש את הבעיה הזאת ובגלל זה אנשים לא מרוצים"

photosbyrik

משתמש פעיל
צילום מקצועי
נכתב ע"י yossmor2;231804:
מה הקשר לדיגיטלי בכלל ?

היחסים גובה / רוחב אכן שונים בין 10/15 ל- 13/18.
לכן גם החיתוך עלול לפגוע בתמונה.

קודם כל, אם זה ארוע תבקשי לעשות "מסגרת שחורה", זה מכווץ את התמונה ומונע משוליים להחתך.

ואם הצילום הוא בסטודיו, תשאירי קצת "אויר" מסביב.

אישית אני לא לוקח סיכונים, ומכין את כל התמונות (שגם ככה אני עובר עליהן) עפ"י הגודל אליהן התמונות מיועדות לדפוס.

כן, ריקי, זו אחריות שלך (לדעתי).
הלקוחה שלך לא אמורה להבין בזה, ומבחינתה זו אחריותך, ואני מקבל את טענתה.

לצלם מקצועי, המתפרנס מצילום, צריכה להיות אחריות מרגע הצילום ועד לחיוך של הלקוח בראותו את התמונה מודפסת.

דבר ראשון אני אמרתי לה שאני ידפיס לה בעצמי את התמונות שנהרסו אבל לא מרגישה שלמה אם זה.
היא הייתה מאוד מרוצה שקיבלה את האלבום ואומרת שגם המליצה לאחרים לבוא אלי והיא נהנתה מהאלבום המהמם שלה... אני נותת מוצר מוגמר ברמה מאוד גבוה אבל לקחת אחריות על מה שקורא אחר כך אם הסידי???

ולא זה לא אירועה ואני לא עושה מיסגרת ואני לא מדברת על התמונות שאני נתתי ומושלמות אני מדברת על מה שהיא הדפיסה לבד כאן ליד הבית.

ומה אני צריכה להכין בסידי גם תמונות מתאימות לפורפורציה של 10 על 15 וגם ל13 על 18??? אולי כדי לי להתחיל ליכתוב על הסידי שאין לי אחריות וכדי להדפיס בפיט שלא יחתך?

photosbyrik

משתמש פעיל
צילום מקצועי
נכתב ע"י shmil15;231806:
בכל חנות צילום כשמזמינים תמונות דרך ה"קיוסק" יש אפשרות לראות היכן התמונה נחתכת . ולכן האחריות היא על הלקוח בלבד .
דבר שני אם אני לא תועה כשמדפיסים לגודל 13*18 אין שום חיתוך של התמונה .
רק ב 10*15 התמונה נחתכת מלמעלה ומלמטה קצת .ואת זה כאמור יש אפשרות לראות לפני ההדפסה .

לי ב10 על 15 אין חיתוכים וב13 על 18 יש חיתוכים.

והיא לא הזמינה מקיוסק היא נתנה את הדיסי ואמרה להדפיס הכל ב13 על 18 פעמיים.... והיא פשוט לא מבינה למה 10 על 15 ו13 על 18 זה לא באותו פרפורציה (לא מבינה למה היא מעצבת פנים ועובדת אם מידות) היא אומרת שבכל צד מוסיפים 3 ס"מ אז זה נישאר אותו דבר. איך מסבירים שזה לא כך?

moti!a

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י photosbyrik;231818:
לי ב10 על 15 אין חיתוכים וב13 על 18 יש חיתוכים.

והיא לא הזמינה מקיוסק היא נתנה את הדיסי ואמרה להדפיס הכל ב13 על 18 פעמיים.... והיא פשוט לא מבינה למה 10 על 15 ו13 על 18 זה לא באותו פרפורציה (לא מבינה למה היא מעצבת פנים ועובדת אם מידות) היא אומרת שבכל צד מוסיפים 3 ס"מ אז זה נישאר אותו דבר. איך מסבירים שזה לא כך?

10 על 15 זה יחס של 2:3 שעד כמה שאני יודע כל או רוב מצלמות הריפלקס מצלמות.
מצלמות הפוקט לרוב מצלמות ביחס של 3:4 כשבחלקן יש אפשרות להגדיר יחס של 2:3
ב 2 אופנים:
1-הצילום ממש יוצא ביחס של 2:3 (אחרי ההגדרה)
2-הצילום אומנם יוצא ביחס 3:4 אבל במסך כשאת מצלמת נוצר מעין קו שחור
למעלה ולמטה שמכסה חלק ככה שתראי יחס של 2:3 ושם תכניסי את מה שתרצי שיופיע בתמונה אחרי שבנדפסה יחתכו לך חלק מלמעלה ומלמטה כשבפועל גם מה שמוסתר יוצא בתמונה אבל לא איכפת לך שיחתכו אותו כי ממילא כשצילמת לא הבאת
את אותו חלק (עליון ותחתון במסך) בחשבון של התמונה הסופית אותה את רוצה

בכל מקרה אם צילמת ביחס של 3:4 מה שעושים זה אומרים בהדפסה לא לחתוך
כלום אלה להשאיר מעין מסגרת ככה שכל התמונה נכנסת לדף וסביבה מסגרת
בצבע שאת רוצה ואת המסגרת אח''כ אפשר להשאיר או לבקש שיחתכו לך
:)

azriel

משתמש צעיר
עימוד ספרים
לייתר דיוק..

10X15 = יחס 2:3 בדרך כלל נחתך מילימילימטר.. בשפה שלנו זה נקרא שלא נחתך כלום..

13X18 = יחס 5X7 וזה חותך כ5% מהגובה (לא מהרוחב..) ולכן כמו שאמרו קודמי להשאיר תמיד ריווח קצת בצדדים.. וכן בסטודיו להשאיר קצת בגובה למטה ולמעלה..

מה שאני עושה, ללקוחות אני נותן את התמונות כבר חתוכות 5X7 כך שאת מה שהם רואים הם מקבלים..
כאשר מישהו עושה הגדלה או משהו אחר. אני נותן לו כמו שצריך ולא חתוך...
מסגרת שעושים בפוטו, היא לא מכווצת את התמונה.. (שכחו מזה) המסגרת מגיעה על חשבון התמונה.. וזה בטוח!!! ואין כאן המקום להאריך..
לקוח שמדפיס לבד.. צריך לידע שזה לא כמו שהצלם מדפיס לו. ואין לו מה להגיע בטענות..

מתכון פיצה יש לכולם, אבל בבית זה לא יוצא כמו בחנות פיצה. ולאף אחד אין טענות.

המביט

משתמש מקצוען
פשוט וקל.

אם יש לך פול פריים עדיף להדפיס ב13*18
ואם לא (ככל הנראה לפי מה שכתבת) אז עדיף ב10*15 שזה יחס של 2/3 .

azriel

משתמש צעיר
עימוד ספרים
נכתב ע"י המביט;231862:
פשוט וקל.

מה קשור פול פריים????
זה קשור ליחס של חיישן.

P360

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
סליחה נכון שכחתי ב10*15 לא נחתך כלום וב 13*18 נחתך משני הצדדים .
ויוסי אני לא חושב שהצלם אמור להיות אחראי על איכות וחיתוך של ההדפסה זה משהוא שבחנות צילום אמורים לשים לב ולהודיע ללקוח לפני ההדפסה . כי אני מכיר כמה חנויות צילום שמסדרים את התמונות שלא יחתכו לפני ההדפסה או שמודיעים מראש ללקוח שבהדפסה גודל 13*18 קצוות התמונה נחתכים .
ולי נראה שהמוכרת רצתה להוריד את האחריות ממנה אז היא זרקה את זה עליך בצורה מחפירה .

ולסיכום לא נראה לי שבגלל כמה שקלים שווה ללכלך את השם שלך . אני במקומך הייתי מחזיר לה את הסכום של כמה התמונות שנחתכו ולהבא מסביר לכל לקוח שייתכן בהדפסה לגודל 13*18 יחתכו קצוות התמונה ולכן לבקש מחנות הצילום לשים לב .

Y

yossmor2

אורח
ריקי, שני דברים.
הראשון הוא, שכשאני אומר שיש אחריות לצלם על התוצאה הסופית היא מפני שהמטרה היא לפתח את התמונות ולכן מאוד חשוב שהלקוח לא ישמע כל מיני "הערות" מהמוכרת בחנות.
ריקי, גם אם התמונות יצאו הכי טוב שאפשר (ואני יודע שכך) הלקוחות (כמעט) תמיד יחפשו על מה להתלונן, והתפקיד שלך הוא לדעת היכן עלולה לבוא הטענה ולנסות להימנע.

(אגב, שמיל, אם אני אסמוך על המוכר בקיוסק שיטפל לי בתמונות, המצב ממש גרוע).

הדבר השני הוא, 10/15 זה יחס של 2/3 והתמונה לא נחתכת בשום מקום זה הגודל של נייר ההדפסה.
אותו נייר משמש גם להדפסה לגודל 15/21.
נייר עבור 13/18 משמש גם למה שהיה נהוג פעם גודל של 9/13.
חברים, מי שלא בטוח דבריו שלא יטעה אחרים.

אם את רוצה לחתוך תמונות ביחס של 13/18 יש הרבה אפשרויות, הכי פשוט זה ע"י Picture Manager, קיימת שם הגדרה של Crop ל- 13/18.

המביט, אין קשר בין פול פריים או חיישן עם Crop factor 1.6 או 1.5 לגודל ההדפסה.

photosbyrik

משתמש פעיל
צילום מקצועי
נכתב ע"י azriel;231861:
לייתר דיוק..

10X15 = יחס 2:3 בדרך כלל נחתך מילימילימטר.. בשפה שלנו זה נקרא שלא נחתך כלום..

13X18 = יחס 5X7 וזה חותך כ5% מהגובה (לא מהרוחב..) ולכן כמו שאמרו קודמי להשאיר תמיד ריווח קצת בצדדים.. וכן בסטודיו להשאיר קצת בגובה למטה ולמעלה..

מה שאני עושה, ללקוחות אני נותן את התמונות כבר חתוכות 5X7 כך שאת מה שהם רואים הם מקבלים..
כאשר מישהו עושה הגדלה או משהו אחר. אני נותן לו כמו שצריך ולא חתוך...
מסגרת שעושים בפוטו, היא לא מכווצת את התמונה.. (שכחו מזה) המסגרת מגיעה על חשבון התמונה.. וזה בטוח!!! ואין כאן המקום להאריך..
לקוח שמדפיס לבד.. צריך לידע שזה לא כמו שהצלם מדפיס לו. ואין לו מה להגיע בטענות..

מתכון פיצה יש לכולם, אבל בבית זה לא יוצא כמו בחנות פיצה. ולאף אחד אין טענות.

אתה נותן על סידי לאנשים תמונות שמתאימות ל13 על 18 וגם תמונוץ שמתאימות ל הדפסה של 10 על 15???
ואיך אני צריכה לידע את הלקוח שזה לא אותו איכות וחיתוכים? ליכתוב את זה על הסידי?

photosbyrik

משתמש פעיל
צילום מקצועי
נכתב ע"י המביט;231862:
פשוט וקל.

לא הבנתי את הקשר אבל יש לי פוול פריים.

photosbyrik

משתמש פעיל
צילום מקצועי
נכתב ע"י shmil15;231895:
סליחה נכון שכחתי ב10*15 לא נחתך כלום וב 13*18 נחתך משני הצדדים .
ויוסי אני לא חושב שהצלם אמור להיות אחראי על איכות וחיתוך של ההדפסה זה משהוא שבחנות צילום אמורים לשים לב ולהודיע ללקוח לפני ההדפסה . כי אני מכיר כמה חנויות צילום שמסדרים את התמונות שלא יחתכו לפני ההדפסה או שמודיעים מראש ללקוח שבהדפסה גודל 13*18 קצוות התמונה נחתכים .
ולי נראה שהמוכרת רצתה להוריד את האחריות ממנה אז היא זרקה את זה עליך בצורה מחפירה .

ולסיכום לא נראה לי שבגלל כמה שקלים שווה ללכלך את השם שלך . אני במקומך הייתי מחזיר לה את הסכום של כמה התמונות שנחתכו ולהבא מסביר לכל לקוח שייתכן בהדפסה לגודל 13*18 יחתכו קצוות התמונה ולכן לבקש מחנות הצילום לשים לב .

דבר ראשון היום מדפיסים לי תמונות ובכל אופן אני צריכה לעשות נסיעה למרכז בישביל זה אז הדפסתי לה גם על חשבוני. אבל אני עדין רוצה להבין את התעות שלי.
אני גם אמרתי לה שכל פעם שואלים אותי אם פייט או חתוך והיא אומרת שבחיים לא שמעה את המוסג הזה ואם אני ילך ל10 אנשים או שכנים וישאל אותם אף אחד לא ידע על מה אני מדברת.
ואני כניראה יכתוב על הסידי. כמה אני לא אוהבת לתת סידי בגלל שהתמונות האילו יכולות לקלקל לי חבל על הזמן.אני ניסיתי לפתח כאן בצמצם ליד הבית ויצע מזעזעה.

photosbyrik

משתמש פעיל
צילום מקצועי
נכתב ע"י yossmor2;231918:
ריקי, שני דברים.
הראשון הוא, שכשאני אומר שיש אחריות לצלם על התוצאה הסופית היא מפני שהמטרה היא לפתח את התמונות ולכן מאוד חשוב שהלקוח לא ישמע כל מיני "הערות" מהמוכרת בחנות.
ריקי, גם אם התמונות יצאו הכי טוב שאפשר (ואני יודע שכך) הלקוחות (כמעט) תמיד יחפשו על מה להתלונן, והתפקיד שלך הוא לדעת היכן עלולה לבוא הטענה ולנסות להימנע.

(אגב, שמיל, אם אני אסמוך על המוכר בקיוסק שיטפל לי בתמונות, המצב ממש גרוע).

הדבר השני הוא, 10/15 זה יחס של 2/3 והתמונה לא נחתכת בשום מקום זה הגודל של נייר ההדפסה.

אם את רוצה לחתוך תמונות ביחס של 13/18 יש הרבה אפשרויות, הכי פשוט זה ע"י Picture Manager, קיימת שם הגדרה של Crop ל- 13/18.

המביט, אין קשר בין פול פריים או חיישן עם Crop factor 1.6 או 1.5 לגודל ההדפסה.

מה זה pictur manger
הבעיה אם אני יחתוך בפוטושופ 13 על 18 ב300 dpi שבזמן האחרון אני עושה את זה לתיקיה שאני שולחת להדפסה בגלל שאני רוצה שיהיה יותר קטנות אז כבר חותכת לגודל הנכון אבל לא יכולה לתת ללקוח את הקובץ הזה בגלל שאז הוא לא יוכל להדפיס יותר גדול.
ואם אני יחתוך אותם ליחס של 13 18 אז ה10*15 יהיה מפוקשש? ואני לא יכולה להתחיל ללמד כל לקוח יחס של תמונות.

azriel

משתמש צעיר
עימוד ספרים
נכתב ע"י yossmor2;231918:

יוסי, 21/15 זה אותו יחס כמו 13/18, אפי' שזה אותו ניר כמו 10/15
מקווה שהובנתי..

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קל

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת מִמַּעֲמַקִּים קְרָאתִיךָ יְהוָה:ב אֲדֹנָי שִׁמְעָה בְקוֹלִי תִּהְיֶינָה אָזְנֶיךָ קַשֻּׁבוֹת לְקוֹל תַּחֲנוּנָי:ג אִם עֲוֹנוֹת תִּשְׁמָר יָהּ אֲדֹנָי מִי יַעֲמֹד:ד כִּי עִמְּךָ הַסְּלִיחָה לְמַעַן תִּוָּרֵא:ה קִוִּיתִי יְהוָה קִוְּתָה נַפְשִׁי וְלִדְבָרוֹ הוֹחָלְתִּי:ו נַפְשִׁי לַאדֹנָי מִשֹּׁמְרִים לַבֹּקֶר שֹׁמְרִים לַבֹּקֶר:ז יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה כִּי עִם יְהוָה הַחֶסֶד וְהַרְבֵּה עִמּוֹ פְדוּת:ח וְהוּא יִפְדֶּה אֶת יִשְׂרָאֵל מִכֹּל עֲוֹנֹתָיו:
נקרא  26  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה