שאלה דחופה למבינים ברפואה

כדור פורח

משתמש פעיל
ילד בלע בטעות תרופה של סבתא שלו, התרופה גרמה לו לערנות יתר ולחוסר יכולת להרדם.
למישהו יש מושג, מה יכולה להיות התרופה (מלבד ריטלין וקרובי משפחתו)?
דחוף לי לצורך סיפור.

חיפוש בגוגל העלה, שתרופות אנטי היסטמיניות גורמות לישנוניות אצל מבוגרים ואילו אצל ילדים הן יכולות לגרום לערנות יתר.
שאלתי חברות והתווכחו איתי, אמרו שתרופות נוגדי אלרגיות מרדימות חד משמעית.
מישהו יודע?
יבורך.

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
תרופות אנטיהיסטמיניות לא בהכרח מרדימות. אבל לא מעוררות.
סטרואידים גורמים לקשיי הרדמות- וזה בדוק!

בני ברקית

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
תשני את הסדר ותרשמי קודם כל שזה עבור סיפור ואח"כ את שאר התיאור.
הצלחת להקפיץ לי את הלב עם התיאור הזה. :eek:

פקאן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
נוגדי דיכאון
:eek::eek::eek:

כדור פורח

משתמש פעיל
הכי טוב היה לו היה לי מישהו/ הי עם הסמכה רפואית, שיוכל לעבור על הסיפור ולומר לי אם הוא נשמע הגיוני.
אולי אתם מכירים מישהו כזה?

userit

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אנחנו לא יודעים אלו תרופות הסבתא לוקחת…
הרבה תרופות מעוררות, כמו למשל- קורטיזון על סוגיו,

שמואל גרינשטיין

יותר מעצב מגרפיקאי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
צילום מקצועי
D I G I T A L
נכתב ע"י כדור פורח;1900783:
הכי טוב היה לו היה לי מישהו/ הי עם הסמכה רפואית, שיוכל לעבור על הסיפור ולומר לי אם הוא נשמע הגיוני.

אני שמחה לראות שיש סופרות שחוקרות ושואלות לפני שהן כותבות, כך הספר שלהן יהיה אמין ונכון.

אני כותבת את זה בעקבות ספר שקראתי - שבו לפני 60 שנה היתה פיליפינית לכל זקנה שבאה לבית הכנסת, ובזמן שעוד היה פה בארץ הנציב העליון, כבר היתה לבחורה בעיה עם התגיסות או לא התגיסות לצבא הגנה לישראל, וזוהי רק דוגמא....

חני

start

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
שמעתי בדיוק ממשהי שלקחה קורטיזון בעקבות שיעול חזק והלכה לה השינה ממנו והיה לה לילות לבנים...

userit

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י כדור פורח;1900783:

רופא משפחה?

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יש כאן כאלו שיודעות שסטרואידים זה קורטיזון- או שרק אני ודעת וכשכתבתי כמעט בתחילת האשכול סטרואידים- מה חשבתם?
סתם מעניין אותי אם אנשים יודעים שזה היינו הך...
ויש לי נסיון מר ונמהר עם זה. אכן השינה עוברת דירה.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
את צריכה לדאוג גם לזה שהילד בסיפור יקח מהתרופה כמות שלא תהרוג אותו או תשאיר אותו חסר הכרה/פגוע לצמיתות...

grafix

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י hbecker;1901034:
יש כאן כאלו שיודעות שסטרואידים זה קורטיזון- או שרק אני ודעת וכשכתבתי כמעט בתחילת האשכול סטרואידים- מה חשבתם?

אני יודעת, אבל תבורכנה אלו שלא יודעות, זה אומר שהם אף פעם לא נתקלו עם קורטיזון בסביבה הקרובה.

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
אני יודעת, אבל תבורכנה אלו שלא יודעות, זה אומר שהם אף פעם לא נתקלו עם קורטיזון בסביבה הקרובה.

זה לא סקר. סתם סיקרן אותי למה אחרי שכתבתי סטרואידים עוד כתבו קורטיזון....זה הכל.
ואת כל כך צודקת. תבורכנה אלה שלא יודעות מה זה..
אני מכירה מישהו שהתחיל לקחת קורטיזון/סטרואידים לפני למעלה מ-20 שנה ומאז נפרד מהשינה...

הוליווד

משתמש צעיר
נכתב ע"י hbecker;1901062:
זה לא סקר. סתם סיקרן אותי למה אחרי שכתבתי סטרואידים עוד כתבו קורטיזון....זה הכל.
ואת כל כך צודקת. תבורכנה אלה שלא יודעות מה זה..
אני מכירה מישהו שהתחיל לקחת קורטיזון/סטרואידים לפני למעלה מ-20 שנה ומאז נפרד מהשינה...

הקטנים האסמטיים שלי חיים על סטרואידים בקטנותם (מה שתרצו, קורטיזון, בטנזול, בודיקורט, פליקסוטייד, ושאר ירקות) וממש לא מפריע להם לשינה...

אז לא בטוח שזו תרופה שגורמת לנדודי שינה לילדים, אולי רק למבוגרים...

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
נכתב ע"י הוליווד;1901194:
הקטנים האסמטיים שלי חיים על סטרואידים בקטנותם (מה שתרצו, קורטיזון, בטנזול, בודיקורט, פליקסוטייד, ושאר ירקות) וממש לא מפריע להם לשינה...

סטרואידים בכדורים?
במשאף, משחות ואינהלציה זה לא אותו דבר.
בכדורים חד משמעי מפריע לשינה [אחד מתופעות הלוואי הראושנות ברשימה של תופעות הלוואי הנפוצות]
בתרופות שהם לא קורטיזון טהור- פרדניזון, פרדזליזון, ולא זוכרת כרגע עוד שמות הביעה קטנה יותר אבל בקורטיזון מרוכז בכדורים [שוב לא משוחת ואינהלציה/משאף] אין עוררין על כך שהוא גורם לנדודי שינה. פתחתי עכשיו שוב את העלון המצורף לבדוק שלא טעיתי...

שונמית

משתמש פעיל
פרמיפקסול- תרופה לטיפול בפרקינסון, חלק מתופעות הלוואי: נדודי שינה, עייפות, ישנוניות במהלך היום, הזיות, בלבול, שכחה, הפרעות שינה וחשיבה לא הגיונית. התרופה עלולה לגרום להפרעות שליטה בדחפים, חוסר תאבון, בחילות, יובש בפה, שלשול, עצירות, תת לחץ דם תנוחתי - לחץ דם שיורד במעבר מישיבה או שכיבה למצב עמידה.

תרופות לדיכאון גורמות לנדודי שינה וביעותי לילה (אבל לא לעירנות יתר) כמו סרנדה, פרוזק, ציפרלקס, ועוד

אמפטמין- משמש כמדכא תיאבון בבקרת משקל גוף, ולטיפול בנרקולפסיה (נרדמות) ובהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות. נמכר בשם אדרל- מביא לעלייה בלחץ הדם, להרחבת האישונים ולהזעה רבה וסמיכה. השפעה זו עלולה לגרום לדפוסי שינה משתנים, סחרחורות, תנועות גוף בלתי רצוניות (עוויתות או טיקים), היפראקטיביות, בחילה, גרד, עור חיוור ושומני, ירידה בתפקוד וביעילות המערכת החיסונית, בעיות לב, שבץ ונזקים לכבד, כליות וריאות. מוביל לערנות גדולה ולהפחתת עייפות, לאופוריה ולתחושת מרץ, אך גם לחוסר תיאבון.

ממנטין- תרופה לטיפול באלצהיימר עלולה לגרום לחוסר מנוחה, נדודי שינה, כאב ראש, בלבול, הזיות ועוד. בהרעלה הנגרמת מנטילת יתר של התרופה יכולים להופיע אי שקט קשה, מצב בלבולי, שינויים ב-א.ק.ג., ישנוניות ושקיעה במצב ההכרה עד למצב של תרדמת.

מקווה שעזרתי לך ושאני מדייקת, תבדקי אותי...

צילומנציה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
נכתב ע"י הוליווד;1901194:

אני גם משתמשת בבטנזול הרבה. לדברי ד"ר צייטלין- זה מכיל כמות ממש זעירה ושימוש של עד פעם בחודש (כמה ימים) לא גורם להתמכרות וברוב המקרים לא משפיע על הילד, אבל יש ילדים שזה גורם להם לאי שקט ולעצבנות.
אצלי זה בדיוק הפוך- בלעדיו הילדה משתעלת כמו קיטור, כמה שעות אחרי, משתרר השקט וסוף סוף היא מצליחה לישון.

userit

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י hbecker;1901034:

כן, יש כאן כאלו שיודעות
מצחיק שאנשים חושבים שכל מגיב בהכרח קרא את ההודעות שקדמו לו.

ואגב, פותחת אשכול, הרבה לא מושפעים מהענין כלל, במיוחד אם לוקחים את הכדור בבוקר.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק ד

א לַמְנַצֵּחַ בִּנְגִינוֹת מִזְמוֹר לְדָוִד:ב בְּקָרְאִי עֲנֵנִי אֱלֹהֵי צִדְקִי בַּצָּר הִרְחַבְתָּ לִּי חָנֵּנִי וּשְׁמַע תְּפִלָּתִי:ג בְּנֵי אִישׁ עַד מֶה כְבוֹדִי לִכְלִמָּה תֶּאֱהָבוּן רִיק תְּבַקְשׁוּ כָזָב סֶלָה:ד וּדְעוּ כִּי הִפְלָה יְהוָה חָסִיד לוֹ יְהוָה יִשְׁמַע בְּקָרְאִי אֵלָיו:ה רִגְזוּ וְאַל תֶּחֱטָאוּ אִמְרוּ בִלְבַבְכֶם עַל מִשְׁכַּבְכֶם וְדֹמּוּ סֶלָה:ו זִבְחוּ זִבְחֵי צֶדֶק וּבִטְחוּ אֶל יְהוָה:ז רַבִּים אֹמְרִים מִי יַרְאֵנוּ טוֹב נְסָה עָלֵינוּ אוֹר פָּנֶיךָ יְהוָה:ח נָתַתָּה שִׂמְחָה בְלִבִּי מֵעֵת דְּגָנָם וְתִירוֹשָׁם רָבּוּ:ט בְּשָׁלוֹם יַחְדָּו אֶשְׁכְּבָה וְאִישָׁן כִּי אַתָּה יְהוָה לְבָדָד לָבֶטַח תּוֹשִׁיבֵנִי:
נקרא  14  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה