דרוש מידע ריטלין & חרדות ודיכאון

שולמית רוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
האם ריטלין וכל התרופות האחרות לקש"ר גורמים לחרדות ודיכאון?
הם רק מגבירים אם יש נטייה?
או שגם זה לא כל תרופה?
תודה מראש לעונים!

אוראורית

משתמש מקצוען
האם ריטלין וכל התרופות האחרות לקש"ר גורמים לחרדות ודיכאון?
הם רק מגבירים אם יש נטייה?
או שגם זה לא כל תרופה?
תודה מראש לעונים!
יש בהחלט תופעות לוואי כמו תחושת דכדוך קשה , חרדות וכד ' בתרופות מהסוג הזה .
לעניות דעתי יותר מצוי בריטלין ודומיו, ופחות בתרופות מהסוג השני כמו ויואנס ואטנט .
בכל מקרה , אם מופיעות תופעות לוואי כאלה יש להפסיק ולהתייעץ מיד עם הרופא

liv

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
מה שאני יודעת מדברים שחקרתי בעבר וקראתי באתר איגוד הרופאים האמריקאי (בלנ אחפש יותר מאוחר את המאמר)
לא הוכח קשר כלשהו בחומרים שיש בריטלין למשהו שמגביר חרדות. למרות שיש אחוזים גבוהים של בעלי הפרעות קשב שבבגרותם סובלים מחרדות

יש הרבה מחקרים שטוענים שרופאים נותנים לפעמים ריטלין לילדים שסובלים מחרדות כיוון שהתנהגותם תזזיתית והם לא מאבחנים אותם כראוי, או שאלו ילדים שסבלו הרבה מהפרעת הקשב שלהם עד שקיבלו ריטלין...

כמובן שכשאת פותחת אשכול כזה בפורום פתוח תקבלי המון פייק ניוז, אולי כדאי לבקש מראש שמי שמתכוון לזרוק פה כל מיני ססמאות יואיל לצרף כתבה/מאמר המאשש את דבריו.

תודה מראש

ייעוץ חינוכי

משתמש פעיל
אין לי אומנם כתבה לאישור דברי,
רק ראיה בעיני, ילד שהיה רגיל קודם (עם ציונים חלשים)
נכנס להתקפי חרדה גדולים שבוע לאחר תחילת נטילת ריטלין, 0פחד מזבוב כאילו הוא אריה... ועוד...)
הרופא טען שכנראה היה בסיס חרדתי קודם אבל להורים לא ידוע.

ייתכן שבויואנס וכד' אין, (אבל יש גם תופעות לוואי נא לבדוק טוב!)
אותם הורים מהסיפור הנ"ל העדיפו ילד עם ציונים חלשים ולא לנסות להמשיך הלאה...
כל אחד יעשה את שיקול דעתו, וודאי שריטלין מסייע לרבים, אחרת לא היה מפורסם כ"כ, אבל צריך תחת פיקוח רפואי, ולהתכונן שיש תופעות לוואי מכל מני סוגים...

שולמית רוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
לא הוכח קשר כלשהו בחומרים שיש בריטלין למשהו שמגביר חרדות. למרות שיש אחוזים גבוהים של בעלי הפרעות קשב שבבגרותם סובלים מחרדות
הקשר הוא שבריטלין ודומיו יש חומר ממריץ ומעורר,
שיחד עם המרצת פעילות המוח הוא מעורר גם תחושות של חרדה.

שולמית רוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אם הילד ממש זקוק לריטלין
והריטלין גורם לו לחרדות,
אולי כדאי לשלב ריטלין עם תרופה נגד חרדות.
מישהו התנסה עם זה?

אוראורית

משתמש מקצוען
אין לי אומנם כתבה לאישור דברי,
רק ראיה בעיני, ילד שהיה רגיל קודם (עם ציונים חלשים)
נכנס להתקפי חרדה גדולים שבוע לאחר תחילת נטילת ריטלין, 0פחד מזבוב כאילו הוא אריה... ועוד...)
הרופא טען שכנראה היה בסיס חרדתי קודם אבל להורים לא ידוע.

ייתכן שבויואנס וכד' אין, (אבל יש גם תופעות לוואי נא לבדוק טוב!)
אותם הורים מהסיפור הנ"ל העדיפו ילד עם ציונים חלשים ולא לנסות להמשיך הלאה...
כל אחד יעשה את שיקול דעתו, וודאי שריטלין מסייע לרבים, אחרת לא היה מפורסם כ"כ, אבל צריך תחת פיקוח רפואי, ולהתכונן שיש תופעות לוואי מכל מני סוגים...
אני לא יודעת האם גם בזה נתקלת במו עינייך ,
אבל אני רוצה להגיד לך שגם מי שלא טיפל בהפרעה הקשב עלול להגיע ברבות השנים למצבים של חרדות, דיכאונות ועוד דברים מהסוג הזה.
מי שחושב שהפרעת קשב נגמרת בציונים נמוכים טעות בידיו.

אז חלילה, אם יש תופעות מהסוג הזה בשום אופן לא להמשיך לקחת את התרופה.
אבל לא להפסיק את הטיפול.. כל המושג הזה של תרופות של קשב וריכוז הוא ניסוי וטעייה . לעיתים יש מסע ארוך ומייגע עד לתרופה ולמנון הנכון !

היום אנחנו במצב הרבה יותר טוב מבעבר, ישנם הרבה תרופות שנכנסו לסל, יש הרבה יותר אופציות צריך פשוט להתייעץ עם מומחה ולגלות סבלנות ..

ובמאמר מוסגר רק מציינת שרוב רובם של המתלוננים על חרדות או דיכאון לאחר נטילת התרופה זה היה בדרך כלל כאלה שנטלו ריטלין או תרופות מהמשפחה הזו.
שם התופעה הזו הרבה יותר מצויה ...

אוראורית

משתמש מקצוען
הקשר הוא שבריטלין ודומיו יש חומר ממריץ ומעורר,
שיחד עם המרצת פעילות המוח הוא מעורר גם תחושות של חרדה.
זה לא ממש מדעי, ולא ממש הוכח לעניות דעתי .
להפך , בתרופות מהסוג הממריץ כמו אטנט לדוגמא , יש הרגשה של מצב רוח מרומם , והרגשה מאוד טובה קצת סוג של היי כזה .
חשוב להבדיל אבל בין דפיקות לב מואצות ומין תחושת לחץ קל בחזה לבין חרדות

הדפיקות לב המהירות ותחושת הלחץ הם בדרך כלל תופעות נפוצות שעוברות לאחר שמתרגלים לתרופה .
יש הבדל בין זה לבין חרדה ממש

יש לך כנפי רוח

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
אני יכולה להגיד לך חד משמעית
שבתיכון כאשר לקחתי ריטלין
אחרי שנדנדו להורים שלי
ממש נכנסתי ממנו לדיכאון
לא אכלתי
והייתי עצובה ובלי חשק כל הזמן
פשוט ההפך ממה שאני.
שתביני שהייתי הנערה הכי פעילה בתיכון
זאתי שמפעילה תוכניות ועם מרץ שלא נגמר אפעם
והשינוי היה כזה דרסטי וקיצוני
שפשוט הפסקתי איתו מיד
העדפתי להיות 'היפרית'
ולא איך שהייתי עם הכדור
בוודאות יש קשר
וגם על ההוראות כתוב שזה יכול לגרום לזה.

שולמית רוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
זה לא ממש מדעי, ולא ממש הוכח לעניות דעתי .
להפך , בתרופות מהסוג הממריץ כמו אטנט לדוגמא , יש הרגשה של מצב רוח מרומם , והרגשה מאוד טובה קצת סוג של היי כזה .
חשוב להבדיל אבל בין דפיקות לב מואצות ומין תחושת לחץ קל בחזה לבין חרדות

הדפיקות לב המהירות ותחושת הלחץ הם בדרך כלל תופעות נפוצות שעוברות לאחר שמתרגלים לתרופה .
יש הבדל בין זה לבין חרדה ממש
שמעתי ממישהו שלקח אטנט, והיה לו נטייה לחרדות
שהאטנט גרם לו להתקפי חרדה מטורפים

אולי מעניין אותך גם...