דרוש מידע רגע לפני רישום: בבקשה מידע על תחום הטיפול הרגשי

מצב
הנושא נעול.

sheen

משתמש מקצוען
אז הבעיה היא מעצם התכנים?
האם ב CBT התכנים ג"כ לא תואמים את ההשקפה התורנית?
אני באמת שואלת. הכי בתמימות שיש.
(לא מדברת על פסיכולוגיה ומדעי הרוח, ספציפית ללימודים שהוא נותן)
אין לי מושג.
הייתי בודקת קודם אם יש תעודה אקדמית ללימודי CBT. יש כזה דבר בכלל?
אם כן, מה ההבדל בין הלימודים האקדמיים ללימודים במכון הנ"ל?
ואם לא, האם יש כזה דבר "מטפל CBT" בלבד? או שכל מטפל בCBT צריך הכשרה מקיפה ומעמיקה יותר בטיפול בנפש? ואז שוב חוזרים לדיון המוכר על הצורך בלימודים אקדמיים מקיפים ומפוקחים...

מירי עוס

משתמש מקצוען
אין לי מושג.
ואם לא, האם יש כזה דבר "מטפל CBT" בלבד? או שכל מטפל בCBT צריך הכשרה מקיפה ומעמיקה יותר בטיפול בנפש? ואז שוב חוזרים לדיון המוכר על הצורך בלימודים אקדמיים מקיפים ומפוקחים...
ככל הידוע לי לימודי CBT מטעם איט"ה מצריכים תואר אקדמי טיפולי, אולי מספיק גם ייעוצי- לא יודעת..
אני כן יודעת שהיתה קבוצה של יועצות בסמינרים, ללא תעודה אקדמית, שאושר להן ללמוד במסלול מיוחד הנותן תעודה של איט"ה.

שירבירשירי

משתמש פעיל
אין לי מושג.
ניסחת את זה מעולה.
למה לא לתת תעודה מטעם איט"ה?

חדוי לינד

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הבעיה ההשקפתית בלימודי פסיכולוגיה היא כשמגיעים לתאוריות של פרויד וכו'....
CBT אין לה תיאוריה שקשורה לנפש. מבחינת הבעייתיות שבדבר.
יש תאוריה אבל יותר מבחינה שכלית ותפקודי המוח,
אין לזה תעודה אקדמאית, התעודה הכי מוכרת היא מטעם איט"ה. וזה רק למי שיש לה תואר ראשון לפחות.

מירי עוס

משתמש מקצוען
ניסחת את זה מעולה.
למה לא לתת תעודה מטעם איט"ה?
זאת הנקודה המהותית.
כדי ללמוד להיות מטפל טוב, צריך לדעת ולהכיר את הנפש לעומק, להבין מהו תפקיד המטפל ואחריותו ועוד ועוד.
את כל זה אמורים ללמוד בתואר הטיפולי. אחריו אפשר להוסיף עוד נדבך ושיטת טיפול, שהיא CBT.

מולטימד

משתמש פעיל
שומעת על 'CBT של צישינסקי'
ו'תרפיית הבחירה',
זה 2 שיטות נפרדות?

ואם כן, מה יותר טוב או מה ההבדל?

ניהול האתר

Administrator
מנהל
מנוי פרימיום גולד
עיצוב גרפי DIP
עימוד ספרים
על מנת שהאשכולות האלו יביאו תועלת נא להתמקד בשאלות קונקרטיות, ענייניות וקצרות.
במידה ולדעתכם צריך להביא אנשים נוספים אתם מוזמנים לפנות אלי בפרטי.
במידה והייתם מעוניינים לפתח דיון על נקודה מסוימת עשו זאת בנושא חדש.
בהצלחה

מירי עוס

משתמש מקצוען
באשכול בנושא לימודי CBT, שם הוזכר רבות לימודי CBT של הרב צישינסקי, נכתב כי הלימודים לנשים מתקיימים בהסרטות.
במידה ואכן הדבר נכון אשמח להבין האם זה לא פוגע ביכולת ההבנה וההפנמה של הלומדות.

זושא כץ

משתמש מקצוען
@ניהול האתר , תודה על הרעיון המצוין הזה.

אשמח למענה על השאלות הבאות:
1. הרב צישינסקי מלמד CBT בשיטתו האישית "תרפיית הבחירה", מה ההבדל בין ה2 מבחינה מקצועית? ,
2. האם התעודה של "קויתי" ראויה להתייחסות מצד ארגונים ועמותות הצריכים עובדים עם הכשרה ע"פ חוק? (לא סיפורי הצלחה)
3. מה אחוזי ההשמה של תלמידים גורמי הקורס?
4. האם כל דביל יכול להפוך למטפל תמורת 20,000 ש"ח למכון קויתי? :) (האם יש סינון על התלמידים?)
5. מספיקה גם תשובה "בערך": כמה תלמידים יש לקורסים שלו? האם השוק לא רווי כבר?
6. האם מספיק לטיפול נפשי רק את השיטה CBT או שזה חלק מהמכלול שמטפל צריך?
7. כמטופל: איך אני אדע מה מתאים לטיפול דרך CBT ומה לא?

זהו לבנתיים...

נערך לאחרונה ב:

msphoto

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
אשתי לומדת כעת שנה שניה מתוך שלוש

ממה שאני מתרשם - הטיפול במהותו אינו מתן עצה מהמטפל למטופל או איזושהיא הארת עיניים שהוא מגלה לו אלא מתן פלטפורמה נוחה ומכילה שבה המטופל מצליח להגיע לתובנות באופן עצמי, כמובן בניווט של המטפל שמצליח למקד את המטופל לנקודות כאלה שהוא ישמע את עצמו, יראה את הדברים באור אחר ויסיק את מסקנותיו.

מהתרשמותי הבלתי מקצועית - הכשרון הבסיסי של המטפל צריך להיות בנקודות של הכלה והקשבה, כזה שגם בחיי היום יום הוא מוצא את עצמו שוב ושוב בסיטואציה שבה הזולת מחפש את קרבתו כדי לפרוק את מה שמכביד לו על הלב, זה יכול להעיד על כשרון בסיסי שמתאים ככלי שבעזרת ידע מקצועי יוכל לדייק ולנווט את המטופל והגיע לתוצאות טיפוליות טובות מעבר לשיחת פריקה חברית.

לכן אני חושב שהתחום לא יתאים למי שמחפש פרנסה ללא חיבור מראש לתחום, וגם מי ש'מרגיש שהוא מבין ברגשות' לא בהכרח בכיוון הנכון, לא צריך להבין ברגשות, צריך פשוט להיות שם
(וצריך כלים מקצועיים כמובן)

זושא כץ

משתמש מקצוען
בהמשך להודעה קודמת:
אני מצאתי לי סוג של מבחן אחר למטפל מוצלח
כאשר אתה פוגש אותו לשיחת רעים/ שיחה משפחתית , ונעים לשוחח עמו..
לא כל אחד עובר חקירה אמפידיולוגית רגשית
אין לו חוו"ד פסיכיאטרית על כל זוג במשפחה...
וכשאתה מסביר לו שהבוס שלך הכי מעצבן בעולם...
הוא לא מתחיל לנדנד בראש ולשאול "ממתי אתה מרגיש את זה?, האם אתה בטוח שזו האמת?" וכו...

יש כמה בסביבתי, שהפכו למטפלים...
והשיחה עימם נהפכה לסיוט קטן...
כל הזמן עסוקים בהרצאות, אבחונים ועצות...

ציפור הנפש

משתמש צעיר
שלום לקוראי הפורום,
מקוצר זמן לא קראתי את כל האשכול, אני מבינה שהיו גם אשכולות נוספים בעבר שהיו ונמחקו,
איני מבקרת כאן כסדר ואיני בקיאה בחוקי ונהלי הפורום, מה גורם למחיקה ואיך אוכל למנוע שדבריי לא ימחקו לאלתר
אבל בכל אופן, אצא מגדרי ואגיב, אחרי שמשהו הסב את תשומת ליבי לנכתב כאן.

כמי שעוסקת בטיפול שנים רבות, מטפלת בשירות הציבורי, במרפאות לבריאות נפש ובקליניקה פרטית
כמי שמרצה במקומות הכשרה שונים
כמי שהוסמכה להדרכה של מטפלים
כמי שלמדה שנים ארוכות, כבר עקפתי די מזמן את העשור הראשון ללמידה, ועדיין לומדת
כמי שמקבלת הדרכה שנים ארוכות ועדיין מודרכת למרות שאני מדריכה בעצמי.
כמי שבעצמה עברה טיפול, אצל 3 מטפלות שונות, כל אחת לפחות שלוש שנים:

לא ממליצה בשום פנים ואופן ללמוד טיפול שלא אקדמי!
שוב: לימודי טיפול? אך ורק במקום אקדמי המוכר למלג, הכרוך בשנים רבות של למידה, השקעה כלכלית ובעיקר רגשית,
קריאת אינסוף ספרות ענפה (לא רק בעברית...) הדרכות, סטאז' ועוד...

האם אני מעודדת ללכת לאקדמיה? חלילה. שכל אחד ישאל את רבו ומוריו ויבחר באופן מושכל.
נפש היא לא פחות מגוף, לא יעלה על הדעת ללכת ללמוד רפואה בקורס של שנה-שנתיים-שלוש. אז למה טיפול נפשי כן???
אכן, אין לנו בינתיים מלג חרדי, אולי זה חבל, אולי בעוד כמה שנים יהיה ואולי לא,
אבל בינתיים, שום קורס/תכנית הכשרה שאינה מפוקחת תחת המלג, לא ראויה מספיק מבחינה מקצועית ולא עוברת את תנאי הסף של להיות מטפל.

אפשר לשבר קולמוסים רבים על למה לומדים קורסים "מיותרים" בטיפול, למה צריך סטטיסטיקה, למה צריך עוד הרבה מעבר ללימודי טכניקות ו"כלים", האם לימודים באקדמיה הם כפירה והאם יש מצב של תוכו אכול קליפתו זרוק ואני מתיימרת להכנס לכל זה

רק מרשה לעצמי להתפלא בקול: איך מזמינים אדם לדבר על קורס אותו משווק תחת כל עץ רענן, לבא ולהגיב פה?
האם הוא מגיב בתשלום? זה קידום מכירות?

אז רק כמה מילים על הCBT של צישינסקי היקר
איני מכירה אותו, אבל במהלך השנים האחרונות פגשתי:
- מטופלים ומטופלות ש"טופלו" בשיטתו אצל מתלמדים ומתלמדות, והגיעו חבולים למרפאות שאני עובדת בהם
ורבים הסיפורים אצל קולגות מטפלים בכל הארץ.
- מטופלים ומטופלות בקליניקה שלי וכן במרפאות ציבוריות שאני עובדת בהן, שהוכשרו כמטפלים! ידועים! בשיטה!
(כן, אנשים בעלי אישיות מורכבת, שלא היו עוברים ראיון ראשון בלימודים לתואר שני כלשהו בטיפול, עוסקים בטיפול נפשי אחרי בשיטת הבחירה וכו')
- מטפלים שלמדו אצלו והיו כנים להגיד שאינם מרגישים שיכולים וראויים לטפל באנשים והלכו ללמוד באופן מסודר או לפחות מקווים לעשות זאת...
פגשתי בעיות אתיקה איומות, בורות, פגיעה של ממש הנובעת מביטחון עצמי גדול וידע דל,
חוסר הבנה למפגש הטיפולי, טיפולים כושלים, פגיעות שצריך לתקן רק מעצם הטיפול ועוד..
ולגבי המטפלים- אני לא סבורה שאדם הנזקק לסיוע נפשי או אפילו פסיכיאטרי, אינו ראוי לטפל. כולנו- מטופלים ומטפלין כאחד, זקוקים לעזרה מקצועית,
אבל-מכאן ועד העובדה שכל מי שמשלם מתקבל ללימודים ומי שאף מצליח בשיווק מאסיבי ואגרסיבי ממלא קליניקה... זה נורא בעיני.
(פגשתי לפני כשנה וחצי אישה, במרפאה פסיכיאטרית, במצב נפשי מאוד לא יציב... שהתפארה בפני על הקליניקה המשגשגת בעקבות צישינסקי... ועל גובה הסכום שגובה לטיפול- אם שאלתם- יותר יקר ממני....)
ומפאת כבודו של האיש ומפאת כבודם של אלו שלמדו אצלו, לא אכתוב עוד ולא אסכן עוד את מחיקת האשכול.
רק אגיד שוב: אין קיצורי דרך בלימודי טיפול נפשי. מדובר במסלול ארוך, יקר, מפרך המצריך ללא הרף התפתחות אישית ומקצועית, אתיקה, ידע מקיף ורחב
ואנשי מקצוע מבינים היטב, שאין דבר כזה "להמציא" שיטה. שזה כמעט מביך להגיד את זה,
כמו שלא נלך לממציאי שיטה החוסכת ניתוח מעקפים.

ועכשיו אסיים, כי עלי לקרוא למחר לסמינר קריאה (מה זה?) שני מאמרים ארוכים מאוד שלא נכתבו בעברית
ולכתוב וורבט (מה זה?) להדרכה
ולחשוב על מקרה להצגה בסמינר קליני (מה זה?)
ולהכין ראשי פרקים לסוגיה שנדון בה בוועדת אתיקה (מה זה?)
ולסכם אינטייקים חדשים שזקוקים לקידודים בICD... ולכתוב מכתבים לקופות חולים על מטופלים שצריכים הארכה בטיפול (חינם, אגב, זו סוגיה שלא הזכרתי בנ"ל. נכון להיום כל אזרח בישראל זכאי לטיפול נפשי איכותי ללא עלות במרפאות לבריאות נפש הפזורות ברחבי הארץ וגם בריכוזים חרדיים, דרך הרפורמה בבריאות נפש)

שבוע טוב ובריאות איתנה לכולם

זושא כץ

משתמש מקצוען
כמי שעוסקת בטיפול שנים רבות, מטפלת בשירות הציבורי, במרפאות לבריאות נפש ובקליניקה פרטית
כמי שמרצה במקומות הכשרה שונים
כמי שהוסמכה להדרכה של מטפלים
כמי שלמדה שנים ארוכות, כבר עקפתי די מזמן את העשור הראשון ללמידה, ועדיין לומדת
כמי שמקבלת הדרכה שנים ארוכות ועדיין מודרכת למרות שאני מדריכה בעצמי.
כמי שבעצמה עברה טיפול, אצל 3 מטפלות שונות, כל אחת לפחות שלוש שנים:
על איזה טיקט את יושבת? עו"ס, פסיכותרפיסטית? או פסיכולוגית?
את יכולה להעריך בכמה עלו לך כל הלימודים המדוברים?
האם הטיפול שעברת 3 מטפלות * 3 שנים, זה לצורך אישי או לצורך הטיפול שלך באחרים?

האם אני מעודדת ללכת לאקדמיה? חלילה. שכל אחד ישאל את רבו ומוריו ויבחר באופן מושכל.
נפש היא לא פחות מגוף, לא יעלה על הדעת ללכת ללמוד רפואה בקורס של שנה-שנתיים-שלוש. אז למה טיפול נפשי כן???
אכן, אין לנו בינתיים מלג חרדי, אולי זה חבל, אולי בעוד כמה שנים יהיה ואולי לא,
אבל בינתיים, שום קורס/תכנית הכשרה שאינה מפוקחת תחת המלג, לא ראויה מספיק מבחינה מקצועית ולא עוברת את תנאי הסף של להיות מטפל.

אפשר לשבר קולמוסים רבים על למה לומדים קורסים "מיותרים" בטיפול, למה צריך סטטיסטיקה, למה צריך עוד הרבה מעבר ללימודי טכניקות ו"כלים", האם לימודים באקדמיה הם כפירה והאם יש מצב של תוכו אכול קליפתו זרוק ואני מתיימרת להכנס לכל זה
1. טיפול נפשי הוא משהו לא תמיד בהגדרה ברורה.. כמו שאפשר לטפל בהרטבת לילה גם דרך "פרחי באך" וניתן גם בטיפול תרופתי... יש דרגות שצריך תרופות ויש פעמים שמספיק קומפרסים של שקיות תה.. כך גם בנפש האדם.
האמת היא שמאד קשה למצוא את נקודת ההבדל... (ובזה אין את הניסיון של הסבתא..)
2. בניגוד לרפואה שהיא "חכמה בגויים תאמין", הנפש היא דבר שכל אחד עובד עליו, ויש לנו את ספרי רבותינו חכמי הדורות וגדולי המוסר ע"ע הרב שלמה הופמן שמצא הכל בתורה ובחז"ל (כמדומני שהוא בעצמו למד בצורה מסודרת..),
כך גם בימינו ישנם אנשים שיודעים לטפל בצורה מיוחדת גם ללא שום תואר וכד'.
(נכון ש: הם לא מטפלים בבעיות נפשיות אלא בתהליכים רגשיים או חוסר תפקוד ויציבות בחיים).
אלו 2 הבעיות שגורמות לבלבול בציבור, לתקווה אצל אלו המחפשים פרנסה ולטעויות אצל אלו המחפשים מזור...

רק מרשה לעצמי להתפלא בקול: איך מזמינים אדם לדבר על קורס אותו משווק תחת כל עץ רענן, לבא ולהגיב פה?
האם הוא מגיב בתשלום? זה קידום מכירות?
אני אהבתי את האופציה לתת לאיש שמותקף כאן השכם והערב ע"י ניקים אנונימיים (בחלקם) לבוא ולהגיב ולהעלות את דבריו כשהנהלת האתר הודיע שהוא יענה על כל שאלה שתעלה כאן. . אז זה באמת המקום להעלות שאלות נוקבות ואמיתיות.
אולי אתם ממקום המקצועי, תדאו להעלות כמה שאלות שהוא יצטרך להתמודד עימם לטובת כולנו.

אז רק כמה מילים על הCBT של צישינסקי היקר
איני מכירה אותו, אבל במהלך השנים האחרונות פגשתי:
- מטופלים ומטופלות ש"טופלו" בשיטתו אצל מתלמדים ומתלמדות, והגיעו חבולים למרפאות שאני עובדת בהם
ורבים הסיפורים אצל קולגות מטפלים בכל הארץ.
- מטופלים ומטופלות בקליניקה שלי וכן במרפאות ציבוריות שאני עובדת בהן, שהוכשרו כמטפלים! ידועים! בשיטה!
(כן, אנשים בעלי אישיות מורכבת, שלא היו עוברים ראיון ראשון בלימודים לתואר שני כלשהו בטיפול, עוסקים בטיפול נפשי אחרי בשיטת הבחירה וכו')

שבוע טוב ובריאות איתנה לכולם
זה דבר שיכול לקרוא בכל מקום,
אנשים למדו קורסב8000 ש"ח של טיפול בABC בשיטת "תרפיית הפדיחה" ובקושי גמרו
ויצאו במודעות במקומונים... אולי גם כתבו 2/3 טורים בעיתונים לנשים.
זה לא קשור לצישינסקי, זה קשור לחוסר הפיקוח בחוק על תחום הטיפול.
אני בטוח שזה קורה גם במגזר הכללי.

אשמח לתגובות מחכימות.

זושא כץ

משתמש מקצוען
@ציפור הנפש
תודה על זה.
והיות שזה ימחק, ויתכן גם שאחסם לכתיבה כמו ניקית אחרת שכל חטאה היה עזרה בקידום תעסוקה ומידע הוגן מפני קורסים כאלה, העתקתי את ההודעה כדי שתשמר.
אם הייתם מתארחים אצלי בבית , ומודיעים לאורחים האחרים הודעה בנוסח כזו...
זה היה פעם האחרונה שהייתם מגיעים!
די להשמצות על בית פרוג, מקום שמשקיע את נפשו בקורסים איכותיים ומקצועיים לטובת הציבור הלומד והעובד.
מי שנחסם לא נחסם בגלל חטאו בקידום תעסוקה ומידע הוגן..
אלא מפני שלא ידע איך להעביר את המידע הזה בצורה איכותית ותקינה ע"פ ספר החפץ חיים ולהבדיל החוק הישראלי.

נערך לאחרונה ב:

מירי עוס

משתמש מקצוען
מי שנחסם לא נחסם בגלל חטאו בקידום תעסוקה ומידע הוגן..
אלא מפני שלא ידע איך להעביר את המידע הזה בצורה איכותית ותקינה ע"פ ספר החפ חיים ולהבדיל החוק הישראלי.
אני מניחה שאינך ראית את ההודעה המדוברת.

ציפור הנפש

משתמש צעיר
על איזה טיקט את יושבת? עו"ס, פסיכותרפיסטית? או פסיכולוגית?
מעדיפה שלא לתת מידע אישי, הן בשל צנעת הפרט והן בגלל שאיני משווקת לא את עצמי ולא את תחום עיסוקי.
רק אגיד שיש לי תואר שני קליני, פלוס לימודי פסיכותרפיה בביס מוכר לאיגוד (3 שנים. אגב, ללימודי פסיכותרפיה מתקדמים מתקבלים רק אחרי תואר שני קליני בטיפול ונסיון של לפחות 5 שנים במסגרת מוכרת. ניסיתי להתקבל ל2 בתי ספר כאלו ולא התקבלתי.... השקעתי שנה נוספת ואז התקבלתי)
אגב CBT שהוזכר, גם זה למדתי בין התואר הראשון לשני (בהדסה עין כרם 3 שנים)
פלוס לימודים מתקדמים למטפלים מנוסים
לא עברה שנה אחת ללא למידה כבר כ13 שנים ולא, איני יוצאת דופן או חריגה בנוף הטיפולי המוכר. וזה מגיע לכל אחד ואחת שרוצה להגיע לטיפול נפשי איכותי ואל תתפשרו על פחות.

את יכולה להעריך בכמה עלו לך כל הלימודים המדוברים?
מעדיפה שלא לעשות את החישוב... אבל תוכלו לעשות בעצמכם.
הלימודים שאני לומדת עכשיו, רק לשם דוגמה, הם תכנית הכשרה מקיפה של 4 שנים לבעלי תארים מתקדמים וניסיון ועלותם 70 אלש לכל התכנית.
האם אכסה את זה? בכלל לא בטוח, אבל השיקול בתחום הזה הוא לא עסקי.
האם הטיפול שעברת 3 מטפלות * 3 שנים, זה לצורך אישי או לצורך הטיפול שלך באחרים?
שאלה מורכבת
הטיפול היה בי ובחיי. לא למטופליי (לצורך הטיפולים ישנה הדרכה)
אבל מתוך הבנה ותפיסה שעל מנת להיות מטפל, עליך להכיר את עצמך היטב, להיות מודע, לעבור תהליך בעצמך, לשבת על כסא המטופל ולהכיר את החוויה הזו מהצד השני של הכסא. לעבד חוויות חיים שיקפצו בטיפול. להיות מודע לקאונטר טרנספרנס...

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה