התייעצות רב'ה עוקצני

• פותח הנושא Tmj
  • פורסם בתאריך
מצב
הנושא נעול.

שירה לייבוביץ

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
המשתמש נחסם
ברור, לא נגד עונשים, לא התעללות אבל עונשים רגילים של לכתוב ככה וככה, וכל אלו...
גם בבית אנחנו נותנים עונשים, ברור!
הכוונה שלי הייתה שלא משנה מה תשדר לו, זה מתבצע.

במחשבה שניה לא היה נכון להכניס את המשפט האחרון של העונשים כי כשאתה נותן עונש ואתה משדר עצבים וכעס ההשפעה לא טובה לעומת זאת טם תתן עונשים במבט מיוסר,כואב ואוהב ההשפעה תהיה חיובית ומועילה.

תודה! הארת את עייני!

לעומת פגיעה,עלבון,אלימות שגם אם תראה לו את המבט הכי רחמני בעולם זה לא משנה, הפגיעה נעשתה ותיחקק אצלו.

כשאנחנו שומעים דברים/רואים זה משפיע עלינו ונשאר אצלנו במוח גם בלי ידיעתנו.

משהקפלן

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
מכותבי הדברים כאן נשמע שחלק ניכר לפחות מהמוסדות הם אלימים ופשעים וכו' וכו'.
צריך לקחת הכל בערבון מוגבל. לפעמים יש עוד צדדים למטבע. כמו ילד שמסובב את כולם, והוריו רק מגוננים עליו. ולכן אף פעם לא יצליחו לעשות לו גבולות. רוב רובם של המוסדות והמחנכים פתוחים לביקורת בונה, ומחכים לשחתוף פעולה כנה של ההורים. ובלא תנאי זה באמת א"א להצליח.

שירה לייבוביץ

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
המשתמש נחסם
מכותבי הדברים כאן נשמע שחלק ניכר לפחות מהמוסדות הם אלימים ופשעים וכו' וכו'.
צריך לקחת הכל בערבון מוגבל. לפעמים יש עוד צדדים למטבע. כמו ילד שמסובב את כולם, והוריו רק מגוננים עליו. ולכן אף פעם לא יצליחו לעשות לו גבולות. רוב רובם של המוסדות והמחנכים פתוחים לביקורת בונה, ומחכים לשחתוף פעולה כנה של ההורים. ובלא תנאי זה באמת א"א להצליח.

אמת!
אך דיברנו על מקרים חמורים באמת,
וגם על זה דיברנו מקודם, קודם כל לנסות לדבר! אולי זה באמת טעות וכמו שאתה טוען וכו..

משהקפלן

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
אמת!
אך דיברנו על מקרים חמורים באמת,
וגם על זה דיברנו מקודם, קודם כל לנסות לדבר! אולי זה באמת טעות וכמו שאתה טוען וכו..
אם היינו מאממינים לכל מה שילד אומר היינו היום במקום אחר לגמרי. צריך תמיד לשמוע מה יש למחנך לומר, לפעמים מגלים שהמציאות שונה לגמרי. כמובן שצריך לעודד ולחזק את הילד, אבל לתת למחנך את מעמדו.

שירה לייבוביץ

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
המשתמש נחסם
אם היינו מאממינים לכל מה שילד אומר היינו היום במקום אחר לגמרי. צריך תמיד לשמוע מה יש למחנך לומר, לפעמים מגלים שהמציאות שונה לגמרי. כמובן שצריך לעודד ולחזק את הילד, אבל לתת למחנך את מעמדו.

התכוונתי לדבר עם המחנך...לא עם הילד....;)

יאיר דבוש

משתמש פעיל
במחשבה שניה,,,

קראתי את האשכול,,, ממש מרתק!

רק אני חושב שקצת העסק יצא מפופורציות והלהבות מידי גדולות,,,

אני חושב שתמיד יש פער בין שיח של מבוגרים לשיח של ילדים.

וככל שהאדם מתבגר הוא יודע יותר להביע את עצמו בצורה חדה וקולעת וממילא השיח שלו הרבה יותר קצר ומתומצת ולעיתים קצת יותר ציני ופחות סבלני.

קצה הקרחון של התופעה באה לידי ביטוי אצל אנשים מבוגרים וזקנים, מה שנקרא טרחני.

המון פעמים זה בכלל לא מגיע ממקום של רוע. [כמובן הכל תלוי בנתונים הסביבתים המשתנים, וודאי שיש גם מורים שהשיח שלהם לא ראוי ואין מקומם במערכת החינוך, אבל יש הרבה מאוד מורים שזה רק ענין פעוט של שימת לב]

רבה שמתעסק עם ילדים קטנים הוא כל הזמן נתקל בפער הזה בהבנה שבין הרמת שיח שלו לרמת שיח של הילדים וזה יכול להוות כר פורה לציניות ועקיצות.

אני מדגיש! אין ספק! זה לא התנהלות תקינה של רב'ה, הרב'ה אמור להיות עם טנק פול של סבלנות לילדים,!!

אבל כלל ראשון למדונו חכמים! אל תדון אדם עד שהגעת למקומו. - ולעולם לא תדע למי הנעל לוחצת,,,,

אי אפשר לדעת עם מה רב'ה מתמודד ויש כאן המון המון מקום לדון לכף זכות.!! אל תהיו נמהרים!

ואני רוצה לכתוב עוד משהו בסוגריים,,,, - אני יודע שיש שיחלקו עלי.

[כללית, מותר לילד להיחשף גם לשיח ציני ועוקצני, אני לא חושב שהפתרון הוא שאנחנו נעמוד במקום הילד ונוריד ממנו התמודדויות, כמובן זה מאוד תלוי בגיל וברמה של הילד, אבל אני למשל כשילדי באים עם תלונה שילד פגע בהם בחיידר וכדו' אני מאוד מנסה לקחת אותם למקום שבו הם יהיו שלמים עם האמת שלהם ולא יפגעו מכל עקיצה, במינון מסוים זה מאוד בריא לילד, הוא לומד לא לקחת כל דבר ללב, להחליק דברים ולזרום, להיות סלחני,,, - כמובן צריך מאוד לחנך את הילד לדבר בצורה מכובדת ונאותה! אין ספק! אבל בד בבד גם לתת לו את הכלים להתמודד עם מצבים מסוימים כדוגמת שיח עוקצני וכו', הוא לא לעולם וועד יהיה תחת הסינר והחליפה של אבא ואמא. ]

משהקפלן

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
התכוונתי לדבר עם המחנך...לא עם הילד....;)
תגובתי הייתה על התלונות הרבות על מחנכים שנטפלים סתם כך על ילדים "זהב" "שלא עשו שום דבר רע". וכבר צריך להזמין להם משטרה. שבס"ה כל מחנך יודע את גבולות הגיזרה ולא כ"כ מהר "מתעלל" "בחסרי הישע".

שירה לייבוביץ

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
המשתמש נחסם
במחשבה שניה,,,

קראתי את האשכול,,, ממש מרתק!

רק אני חושב שקצת העסק יצא מפופורציות והלהבות מידי גדולות,,,

אני חושב שתמיד יש פער בין שיח של מבוגרים לשיח של ילדים.

וככל שהאדם מתבגר הוא יודע יותר להביע את עצמו בצורה חדה וקולעת וממילא השיח שלו הרבה יותר קצר ומתומצת ולעיתים קצת יותר ציני ופחות סבלני.

קצה הקרחון של התופעה באה לידי ביטוי אצל אנשים מבוגרים וזקנים, מה שנקרא טרחני.

המון פעמים זה בכלל לא מגיע ממקום של רוע. [כמובן הכל תלוי בנתונים הסביבתים המשתנים, וודאי שיש גם מורים שהשיח שלהם לא ראוי ואין מקומם במערכת החינוך, אבל יש הרבה מאוד מורים שזה רק ענין פעוט של שימת לב]

רבה שמתעסק עם ילדים קטנים הוא כל הזמן נתקל בפער הזה בהבנה שבין הרמת שיח שלו לרמת שיח של הילדים וזה יכול להוות כר פורה לציניות ועקיצות.

אני מדגיש! אין ספק! זה לא התנהלות תקינה של רב'ה, הרב'ה אמור להיות עם טנק פול של סבלנות לילדים,!!

אבל כלל ראשון למדונו חכמים! אל תדון אדם עד שהגעת למקומו. - ולעולם לא תדע למי הנעל לוחצת,,,,

אי אפשר לדעת עם מה רב'ה מתמודד ויש כאן המון המון מקום לדון לכף זכות.!! אל תהיו נמהרים!

ואני רוצה לכתוב עוד משהו בסוגריים,,,, - אני יודע שיש שיחלקו עלי.

[כללית, מותר לילד להיחשף גם לשיח ציני ועוקצני, אני לא חושב שהפתרון הוא שאנחנו נעמוד במקום הילד ונוריד ממנו התמודדויות, כמובן זה מאוד תלוי בגיל וברמה של הילד, אבל אני למשל כשילדי באים עם תלונה שילד פגע בהם בחיידר וכדו' אני מאוד מנסה לקחת אותם למקום שבו הם יהיו שלמים עם האמת שלהם ולא יפגעו מכל עקיצה, במינון מסוים זה מאוד בריא לילד, הוא לומד לא לקחת כל דבר ללב, להחליק דברים ולזרום, להיות סלחני,,, - כמובן צריך מאוד לחנך את הילד לדבר בצורה מכובדת ונאותה! אין ספק! אבל בד בבד גם לתת לו את הכלים להתמודד עם מצבים מסוימים כדוגמת שיח עוקצני וכו', הוא לא לעולם וועד יהיה תחת הסינר והחליפה של אבא ואמא. ]

מסכימה עם כל מילה כולל הסוגריים!

רק אני ידגיש שוב, דיברנו על זה הרבה, קודם כל לדבר עם המורה, ולבדוק שהכל תקין וזה אכן אי שימת לב.

כל השאר זה במקרים חריגים...

ואני ממש מסכימה עם הסוגרים!
רק תלוי איזה גיל זה, אפשר לדבר ולהסביר וכמו שאמרת אבל עדין, יש למנוע עוד עקיצות כאלו, אז הוא מקבל פה ושם וזה נורמאלי!
אבל באופן קבוע פעם אחרי פעם זה לא תקין.

שירה לייבוביץ

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
המשתמש נחסם
תגובתי הייתה על התלונות הרבות על מחנכים שנטפלים סתם כך על ילדים "זהב" "שלא עשו שום דבר רע". וכבר צריך להזמין להם משטרה. שבס"ה כל מחנך יודע את גבולות הגיזרה ולא כ"כ מהר "מתעלל" "בחסרי הישע".

אף אחד לא אמר דבר כזה! גם אם הילד הכי מתוק בעולם לכולנו יש בין התכונות המהממות גם תכונות פחות מושכות...
כמובן שאם המורה טיפל בילד זה כי הוא עשה משהו שלא מקובל בבית הספר/התחצף...וכו...

אבל יש דרכים לטפל ואם רואים שהוא פועל קיצונית מדיי אז מרימים טלפון ומבקשים להבא להגיב בצורה קצת יותר מכובדת.

קומבינה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
מסכימה עם כל מילה כולל הסוגריים!

רק אני ידגיש שוב, דיברנו על זה הרבה, קודם כל לדבר עם המורה, ולבדוק שהכל תקין וזה אכן אי שימת לב.

כל השאר זה במקרים חריגים...

ואני ממש מסכימה עם הסוגרים!
רק תלוי איזה גיל זה, אפשר לדבר ולהסביר וכמו שאמרת אבל עדין, יש למנוע עוד עקיצות כאלו, אז הוא מקבל פה ושם וזה נורמאלי!
אבל באופן קבוע פעם אחרי פעם זה לא תקין.
ישנם אנשים שכל כך רגילים לשיח ציני ועוקצני שהם פשוט לא מבינים שהם פוגעים.
ביתי בכיתה א' חזרה הביתה עצובה כי המורה אמרה עליה משהו וכל הילדות צחקו.
המורה מבחינתה הרגישה שהיא משמחת ומצחיקה את הכיתה, וכלל לא חשבה שיש כאן איזושהי ילדה רגישה שנעלבת.
הדחף הראשוני הנחה אותי להתקשר למורה הזו או למחנכת הכיתה,
אבל השכל גרם לי להסביר לילדה שאם זה קורה שוב- שתאמר למורה: המורה, זה מעליב אותי אם צוחקים עלי.
גם אנשים אם רגישות נמוכה מבינים כשמסבירים להם. שווה לנסות, לדעתי.
אם קשה לילד בע"פ אפשר לתת לו לנסות לכתוב למורה.
כמובן שלא כל ילד מסוגל לענות למורה, ולהתמודד בעצמו, אבל כדאי לנסות לפתח את היכולת הזו, כי בעתיד הוא יצטרך אותה מול הבוס, הבן זוג, החברים.
ציניות אגב, גרועה לא רק בגלל הפגיעה, אלא בגלל שילדים שלא רגילים אליה, יוצאים מבולבלים, ולפעמים באמת לא מבינים את התכוונו לשבח אותם או לגעור בהם.

שירה לייבוביץ

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
המשתמש נחסם
ישנם אנשים שכל כך רגילים לשיח ציני ועוקצני שהם פשוט לא מבינים שהם פוגעים.
ביתי בכיתה א' חזרה הביתה עצובה כי המורה אמרה עליה משהו וכל הילדות צחקו.
המורה מבחינתה הרגישה שהיא משמחת ומצחיקה את הכיתה, וכלל לא חשבה שיש כאן איזושהי ילדה רגישה שנעלבת.
הדחף הראשוני הנחה אותי להתקשר למורה הזו או למחנכת הכיתה,
אבל השכל גרם לי להסביר לילדה שאם זה קורה שוב- שתאמר למורה: המורה, זה מעליב אותי אם צוחקים עלי.
גם אנשים אם רגישות נמוכה מבינים כשמסבירים להם. שווה לנסות, לדעתי.
אם קשה לילד בע"פ אפשר לתת לו לנסות לכתוב למורה.
כמובן שלא כל ילד מסוגל לענות למורה, ולהתמודד בעצמו, אבל כדאי לנסות לפתח את היכולת הזו, כי בעתיד הוא יצטרך אותה מול הבוס, הבן זוג, החברים.
ציניות אגב, גרועה לא רק בגלל הפגיעה, אלא בגלל שילדים שלא רגילים אליה, יוצאים מבולבלים, ולפעמים באמת לא מבינים את התכוונו לשבח אותם או לגעור בהם.

וואו! לא חשבתי על האפשרות להגיד לילד לאמר זה מעליב אותי...

אחת העצות ששוות קריאה!!

בכל אופן, כמו שכתבת יש ילדים שלא ירצו/יתביישו להגיד את זה וכאן אפשר להרים טלפון,

בכל מקרה, ממש אהבתי את העצה! תודה שהעלת!

ממוקד

משתמש מקצוען
לפני כמה שנים למדת?
פעם היו הרבה יותר מקרים כאלו, היום פחות.
הסיפורים הנ"ל 15-20 שנה בערך.
היום אין מכות ב"ה. בזמני היה הרבה, אבל הסיפורים הנ"ל הם לא רק סיפורי מכות.
יתכן שהיום רבה מתוסכל ייכול לפגוע בילד נפשית הרבה יותר ממה שהוא יכול לפגוע בו פיזית.

נערך לאחרונה ב:

קומבינה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
וואו! לא חשבתי על האפשרות להגיד לילד לאמר זה מעליב אותי...

אחת העצות ששוות קריאה!!

בכל אופן, כמו שכתבת יש ילדים שלא ירצו/יתביישו להגיד את זה וכאן אפשר להרים טלפון,

בכל מקרה, ממש אהבתי את העצה! תודה שהעלת!
תודה, כיף להרגיש חכמה.
כמו שכתבתי, אפשר לתת לילד גם לכתוב, (זה יכול להועיל לו גם מול עצמו, להעלות את רגשותיו על הכתב, ולפרוק את הכאב) כמובן מתוך כבוד.
נראה לי שגם לרבה הכי ציני וקר ייגע מכתב כזה בלב.

שירה לייבוביץ

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
המשתמש נחסם
תודה, כיף להרגיש חכמה.
כמו שכתבתי, אפשר לתת לילד גם לכתוב, (זה יכול להועיל לו גם מול עצמו, להעלות את רגשותיו על הכתב, ולפרוק את הכאב) כמובן מתוך כבוד.
נראה לי שגם לרבה הכי ציני וקר ייגע מכתב כזה בלב.

בשמחה, כשמגיע אז מגיע;)

לגבי מכתב, לא יודעת עד כמה זה פרקטי, ילד קטן לא הכי יודע לכתוב....אני חושבת שלדעת להגיד בפה, וללמד אותם להביע רגשות בצורה מכובדת ויעילה זה דבר גדול!

ygy

משתמש מקצוען
הסיפורים הנ"ל 15-20 שנה בערך.
היום אין מכות ב"ה. בזמני היה הרבה, אבל הסיפורים הנ"ל הם לא רק סיפורי מכות.
יתכן שהיום רבה מתוסכל ייכול לפגוע בילד נפשית הרבה יותר ממה שהוא יכול לפגוע בו פיזית.
ממש לא נכון!!!!!!!!!!!!!
קיים עד היום חיידר ברמות שהמנהל מתנהל בצורה אלימה, וכך מורה למורים להתנהג עם ילדים!!!
זה הולך כך היום!!! לא לפני 100 שנה ולא לפני 10 שנים!! היום והים ממש, וסליחה על הבוטות, אבל אני חושב שכל מי שמדחיק את הבעיה הזאת, וטוען שאין כיום רבנים אלימים וכו', זה אך ורק בגלל פחד!!! וזה כמו הקורונה, מי שאומר שאין קורונה, זה לרוב בגלל פחד!!!!
זה שאתה מפחד, זה לא אומר שאין!!

שירה לייבוביץ

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
המשתמש נחסם
ממש לא נכון!!!!!!!!!!!!!
קיים עד היום חיידר ברמות שהמנהל מתנהל בצורה אלימה, וכך מורה למורים להתנהג עם ילדים!!!
זה הולך כך היום!!! לא לפני 100 שנה ולא לפני 10 שנים!! היום והים ממש, וסליחה על הבוטות, אבל אני חושב שכל מי שמדחיק את הבעיה הזאת, וטוען שאין כיום רבנים אלימים וכו', זה אך ורק בגלל פחד!!! וזה כמו הקורונה, מי שאומר שאין קורונה, זה לרוב בגלל פחד!!!!

לא אמרו שאין, אמרו שזה לא באותה הרמה,

ואם יש כזה דבר וזה באופן חמור יש לגשת ולטפל בזה.

ממוקד

משתמש מקצוען
אין לי ילדים בגיל החיידר, אני לא מונח מה קורה היום. שמעתי בכל אופן שהיום זה לא נפוץ. יתכן שיש עוד כמה מקומות שכן אבל לא נפוץ.
בזמני היו מכים בכל חיידר וכמעט בכל כיתה.

ושוב- לא חושב שהנושא הוא מכות כי אפשר לפגוע נפשית הרבה יותר ממה שאפשר לפגוע פיזית.

שירה לייבוביץ

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
המשתמש נחסם
אין לי ילדים בגיל החיידר, אני לא מונח מה קורה היום. שמעתי בכל אופן שהיום זה לא נפוץ. יתכן שיש עוד כמה מקומות שכן אבל לא נפוץ.
בזמני היו מכים בכל חיידר וכמעט בכל כיתה.

ושוב- לא חושב שהנושא הוא מכות כי אפשר לפגוע נפשית הרבה יותר ממה שאפשר לפגוע פיזית.

מסכימה עם כל מילה

ygy

משתמש מקצוען
ולכן אני שוב שואל, מה עושים עם רבנים כאלו (ולא רק טיפים מה לעשות עם הילד - אע"פ שגם זה ממש חשוב, ותודה) שאלימים ויש מאחוריהם גב חזק (כמו שכתבתי לפני כן )

שירה לייבוביץ

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
המשתמש נחסם
ולכן אני שוב שואל, מה עושים עם רבנים כאלו (ולא רק טיפים מה לעשות עם הילד - אע"פ שגם זה ממש חשוב, ותודה) שאלימים ויש מאחוריהם גב חזק (כמו שכתבתי לפני כן )

לדווח על כך למשרד החינוך או להעביר את הילד למוסד אחר/כיתה מקבילה

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  30  פעמים

אתגר AI

אחרי החגים • אתגר 13

לוח מודעות

למעלה