עזרה קיבלתם פעם החזר מס על תרומות?

תן חיוך!

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סליחה מראש על הבורות,
אני ממש לא מבינה בזה....
אם אני לא משלמת מס הכנסה בגלל נקודות זיכוי שיש לי כאמא לילדים, אבל תרמתי סכומים גדולים לעמותה המוכרת לפי סעיף 46
האם יש לי סיכוי לקבל משהו?

1 היה אברהם

משתמש פעיל
לשון החוק (פקודת מס הכנסה, סעיף 46): (ההדגשות שלי)

https://www.nevo.co.il/law_html/law01/255_001.htm#Seif71

46. (א) אדם שתרם בשנת מס פלונית סכום העולה על 180 שקלים חדשים לקרן לאומית, או למוסד ציבורי כמשמעותו בסעיף 9(2) שקבע לענין זה שר האוצר באישור ועדת הכספים של הכנסת, יזוכה מהמס שהוא חייב בו באותה שנה בשיעור של 35% מסכום התרומה – אם הוא יחיד, ובשיעור הקבוע בסעיף 126(א) מסכום התרומה – אם הוא חבר-בני-אדם, ובלבד שלא יינתן זיכוי בשנת מס פלונית בשל סכום כולל של תרומות העולה על 30% מההכנסה החייבת של הנישום באותה שנה, או על 9,000,000 שקלים חדשים, לפי הנמוך מביניהם (להלן – התקרה לזיכוי); סכום העולה על התקרה לזיכוי שנתרם באותה שנת מס, יזוכה מהמס בהתאם להוראות סעיף זה בשלוש שנות המס הבאות בזו אחר זו, ובלבד שלא יינתן זיכוי בכל אחת משלוש שנות המס כאמור, בשל סכום כולל של תרומות העולה על התקרה לזיכוי.

תרגום החוק לעברית:

1. הזיכוי - אם תרמת השנה 1000 ש"ח, תקבל זיכוי של 35% מסכום התרומה: 350 ש"ח.
זה אומר שאם היית אמור לשלם 500 ש"ח מס הכנסה, תצטרך לשלם רק 150 ש"ח.
(ואם כבר ניכו ממך את כל ה-500 האלו למס הכנסה, תקבל 350 מתוכם בחזרה).

2. ההגבלה - התקרה היא לפי 30% מההכנסה החייבת. לא 'מחזור ההכנסות', אלא ההכנסה החייבת, אחרי ניכויים. (לשכירים זה לא כ"כ משנה, לעצמאים יש הבדל משמעותי).
כלומר, אם יש לכם הכנסה חייבת של מיליון שקל בשנה, תוכלו לקבל זיכוי על תרומות בסך 300,000 ש"ח. סכום הזיכוי יהיה 105,000 ש"ח. (35% מגובה התרומות).

3. ההעברה - אם תרמתם יותר מזה, תוכלו לדווח על מלוא התרומה, ולהעביר חלק ממנה לשנים הבאות. רק זהירות - לו הייתי פקיד שומה, הייתי בודקת מאיפה לאנשים שמרוויחים רק מיליון שקל, יש אפשרות לתרום חצי מתוכם.
אם במשך שנתיים תרמתי כשלא עבדתי, והתחלתי לעבוד רק בשנה השלישית, האם אוכל לקבל החזר על כל התרומות הללו או רק כשעבדתי בפועל?

A052

משתמש סופר מקצוען
שילמת מס בשנה השלישית?
אם כן, אז זה נראה ממה שכתבו כאן באשכול שכן.

אמא5

משתמש מקצוען
אם במשך שנתיים תרמתי כשלא עבדתי, והתחלתי לעבוד רק בשנה השלישית, האם אוכל לקבל החזר על כל התרומות הללו או רק כשעבדתי בפועל?
כן.
כשבאים למס הכנסה כדי לקבל אישור על החזר מס לתרומות הם מקבלים קבלות של 3 שנים אחורה (נראה לי 3, לא בטוחה שזוכרת במדויק) - ומאשרים את ההחזר על השנה הנוכחית.

SMN

משתמש מקצוען
כל שכירה שתורמת יכולה לקבל החזר על מס בכנסה????????

חיה לנדאו

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
טעות!!
לא ניתן להגיש קבלות להחזר מס משנים קודמות.

רק קבלות שהוגשו בגין שנה אחת, ויתרת הזיכוי המתקבל מהם גבוה מתשלום המס במשך השנה, נשמר הזיכוי אוטומטי ל3 השנים הבאות.
אפשר ועוד איזה.
בכל אופן כמייצג הגשנו לאנשים תרומות גם על 4 5 שנים אחורה ויותר.

M&C

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
זה משנה מה הסכום בקבלה ?
או שכל קבלה בכל סכום מתקבלת ?
תודה.

חיה לנדאו

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אפשר לראות בתשלו אם יורד?
וא"כ באיזה סעיף זה מופיע?
מי שיורד לו יודע מזה טוב מאוד... נמצא בצד שמאל בתלוש איפה שהניכויים. אבל בכל מקרה עדיף לבקש מהמעסיק טופס 106 לשנת המס ואז בקוד 42 תראו אם יש מס.

חיה לנדאו

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
זה משנה מה הסכום בקבלה ?
או שכל קבלה בכל סכום מתקבלת ?
תודה.
מ180 שח במצטבר לאדם צריך רק שהתרומה תהיה מקורית ומוכרת לפי ס' 46
סך התרומות בדוח חייבות להיות מינימום 180, יכולות להיות גם 10 קבלות של 18 וכו'

• תודה
Reactions: M&C

מצב כפית

משתמש מקצוען
אני חדשה בדבר הזה שקוראים לו 'תאום מס' ו'טופס 106' וכו' וכו'.
אפשר הסבר ברור בבקשה?

התחלתי בסוף 2019 עבודה צדדית נוספת של ליווי הסעה ממקום עבודתי דרך 'רנה קאסן- עמותת לביא'.
לפני שנגמרה שנת המס חברה זרקה לי משהו על תאום מס.
לא עשיתי- כי לא היו לי עדיין תלושי משכורת שלהם.
בינתיים התחילה שנת 2020 ואני צריכה למלא טופס 101 אלקטרוני..
לכן רצתי לסדר תאום מס, והם אמרו לי שירד לי כסף...
באסה.
לא יודעת מה צריך לעשות!!!!!
יש לי קבלות במייל של כל התרומות שתרמתי.
מה הלאה???????????????????

חיה לנדאו

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אפשר הסבר ברור בבקשה?

התחלתי בסוף 2019 עבודה צדדית נוספת של ליווי הסעה ממקום עבודתי דרך 'רנה קאסן- עמותת לביא'.
באסה.
אם ירד לך מ''ה עכשיו בגלל תאום מס אין קשר לתרומות. פשוט תחפשי באינטרנט תאום מס ותכניסי נתונים אח''כ תשלחי לשני המעסיקים שלך. לא אמור להיות מסובך. את הכסף את אמורה לקבל חזרה במידה והוריד לך מהמעסיק.

מבקשת מידע

משתמש מקצוען
אפשר הסבר ברור בבקשה?

באסה.
אם ירד לך מ''ה עכשיו בגלל תאום מס אין קשר לתרומות. פשוט תחפשי באינטרנט תאום מס ותכניסי נתונים אח''כ תשלחי לשני המעסיקים שלך. לא אמור להיות מסובך. את הכסף את אמורה לקבל חזרה במידה והוריד לך מהמעסיק.
את מה שירד לך ב2019 את יכולה לקבל רק ע"י החזר מס, דומה מאד להחזר על תרומות לשנים קודמות,
את השנה הזו זה אכן כמו שנכתב תיאום פשוט מאד באינטרנט

מבקשת מידע

משתמש מקצוען
חשוב לדעת: אם מגישים את הבקשה לזיכוי על תרומה בתוך שנת המס, מקבלים אישור מפקיד השומה שאותו מגישים לחשבת השכר, ואז המעסיק מזכה ישירות דרך השכר את הסכום שמגיע.
צריך לברר אצל המעסיק עד מתי אפשר לעשות את זה כל שנה (בד"כ נובמבר או דצמבר)
בצורה זו מס הכנסה לא פותח שום תיק ולא עושה בירור- אלא נותן מייד אישור למעסיק לזיכוי.

בנוסף- על קבלות עד סך 5000 שח (כל קבלה, לא כולן יחד) פקיד השומה נותן ישירות את האישור. על קבלות בסכומים גבוהים יותר צריך אישור של מנהל במס הכנסה. כך שאם בכל מקרה אתם מתכננים לתרום סכומים גבוהים במהלך השנה, כדי לתרום אותם בצורה מחולקת, ולחסוך כאב ראש במס הכנסה.

דרך אגב, היום ביטוח לאומי (אצלי לפחות) גובה מס הכנסה על דמי לידה, כך שלא צריך לפחד להגיש תביעה על שנה של חופשת לידה. אני פשוט ראיתי בפירוט של ביטוח לאומי את גובה מס ההכנסה, וכיוון שהוא היה שווה (בחלוקה חודשית) למס שנגבה ממני ע"י המעסיק, לא היתה לי סיבה לחשוש.

מצד שני- בתביעת הפרשים כמה חודשים לאחר הלידה לא גבו לי מס, כך שצריך להיות עירניים.
מצטרפת,
מאד מומלץ להגיש באמצע השנה ולקבל מהמעסיק,

בנוסף, יש מעט מעסיקים (כמו מלמ למשל) שיכולים לנכות מס לפי קבלות אפילו בלי תיאום מס מפקיד שומה, ואז הפרוצדורה הרבה יותר פשוטה, רק לשלוח להם קבלות

1 היה אברהם

משתמש פעיל
טעות!!
לא ניתן להגיש קבלות להחזר מס משנים קודמות.

רק קבלות שהוגשו בגין שנה אחת, ויתרת הזיכוי המתקבל מהם גבוה מתשלום המס במשך השנה, נשמר הזיכוי אוטומטי ל3 השנים הבאות.
כדאי שתמחק את ההודעה
חבל שאנשים יטעו ויפסידו כסף.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  12  פעמים

לוח מודעות

למעלה