ניהול תקציב קורס מסוים לכלכלה נבונה עם המרצים נחום ברוק, ברוך פייגר, עו"ד נתן רוזנבלט ועוד מרצים על משכנתאות ושוק ההון ועוד.

לכל זמן ועת...

משתמש חדש
שלום
הגעתי לפני כמה ימים ברחבי האינטרנט לקורס מסוים על כלכלה נבונה, עם 7 מרצים גדולים מאוד ומפורסמים,
ועכשיו אני לא מצליח להיזכר איך קוראים לזה. ואני לא מוצא את זה.
(קורסים מוקלטים שנמסרו באופן פרונטלי (נראה שהוקלטו בבנין של אחיה) ועולה בסביבת ה1000 ומשהו שח.)
תודה

אליהו ליכטנשטיין

משתמש מקצוען
@מסילה סקול

קודם כל אני מסכים לגמרי עם השליחות החשובה שאתה עושה בעניין של העלאת המודעות בציבור להשקעה, בהחלט זה שליחות מאוד חשובה, ואני באמת מסכים איתך שאסור שמהתגובות שלי יהיה רושם שלא טוב להשקיע, ואני בהחלט מתנצל על ההטעיה הזאת.

ולאחר שאני מכבד אותך ואת המקום שלך, ובמיוחד שהסברת שבקורסים שלך אתה מרחיב על הסיכונים בהשקעות, אז כל הכבוד לך ושרק תצליח, אבל חשוב לי לחדד את העניין של התשואות הממוצעות.

אני קצת מרחיב כי אין ברירה אחרת.

חישוב תשואה ממוצעת נומינלית זה טעות, ואני יביא דוגמא מוחשית מהחיים שלנו כדי להמחיש, אם היית קונה דירה בתחילת שנות ה60 באזור המרכז בערכים נומינליים היית משלם בערך 4 שח... עכשיו יגיע אדם ויגיד לנו שהתשואה הממוצעת במדינת ישראל על דירות היא התשואה הגבוהה ביותר במדינות המפותחות... וברור שזה טעות, כי זה שבעבר במדינת ישראל היה אינפלציה גבוהה זה גורם מאוד משמעותי בגובה התשואה הנומינלית, לכן חייבים לחשב תשואה ריאלית.
ומי שחשוב לו לחשב נומינלית נהוג להוסיף 2 אחוז, שזה מבוסס על התייחסות ל30 שנה, כי לפני 30 שנה בארה"ב האינפלציה הממוצעת הייתה גבוהה משמעותית.

ועוד נקודה שמחשבים תשואה ממוצעת באס אנד פי מחשבים גם את הדיבידנדים, והיום הדיבידנדים לא צפויים לחזור למה שהיה בעבר, בעיקר בגלל שהיום כי אי אפשר לקבל ריביות גבוהות באגרות חוב ממשלתיות ולכן לא נכון לצפות לתשואה כזאת.

ואחרי כל זה חשוב לי להדגיש שאתה עושה עבודת קודש, וברור שהציבור החרדי זה הציבור שהכי חייב להיכנס להשקעות, כי יש לנו התחייבויות גדולות שאנחנו לוקחים על עצמינו, עם החתונות וכדומה, ולכן בהחלט זה נושא קריטי וחשוב מה שאתה עושה, ובמיוחד הנקודה שאתה ממשיך לחדד את העניין של הסיכונים, כי ברור שכדי להצליח צריך להיות מודע להשקעות, ביחד עם מודעות לסיכונים.

מסילה סקול

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
@מסילה סקול

קודם כל אני מסכים לגמרי עם השליחות החשובה שאתה עושה בעניין של העלאת המודעות בציבור להשקעה, בהחלט זה שליחות מאוד חשובה, ואני באמת מסכים איתך שאסור שמהתגובות שלי יהיה רושם שלא טוב להשקיע, ואני בהחלט מתנצל על ההטעיה הזאת.

ולאחר שאני מכבד אותך ואת המקום שלך, ובמיוחד שהסברת שבקורסים שלך אתה מרחיב על הסיכונים בהשקעות, אז כל הכבוד לך ושרק תצליח, אבל חשוב לי לחדד את העניין של התשואות הממוצעות.

אני קצת מרחיב כי אין ברירה אחרת.

חישוב תשואה ממוצעת נומינלית זה טעות, ואני יביא דוגמא מוחשית מהחיים שלנו כדי להמחיש, אם היית קונה דירה בתחילת שנות ה60 באזור המרכז בערכים נומינליים היית משלם בערך 4 שח... עכשיו יגיע אדם ויגיד לנו שהתשואה הממוצעת במדינת ישראל על דירות היא התשואה הגבוהה ביותר במדינות המפותחות... וברור שזה טעות, כי זה שבעבר במדינת ישראל היה אינפלציה גבוהה זה גורם מאוד משמעותי בגובה התשואה הנומינלית, לכן חייבים לחשב תשואה ריאלית.
ומי שחשוב לו לחשב נומינלית נהוג להוסיף 2 אחוז, שזה מבוסס על התייחסות ל30 שנה, כי לפני 30 שנה בארה"ב האינפלציה הממוצעת הייתה גבוהה משמעותית.

ועוד נקודה שמחשבים תשואה ממוצעת באס אנד פי מחשבים גם את הדיבידנדים, והיום הדיבידנדים לא צפויים לחזור למה שהיה בעבר, בעיקר בגלל שהיום כי אי אפשר לקבל ריביות גבוהות באגרות חוב ממשלתיות ולכן לא נכון לצפות לתשואה כזאת.

ואחרי כל זה חשוב לי להדגיש שאתה עושה עבודת קודש, וברור שהציבור החרדי זה הציבור שהכי חייב להיכנס להשקעות, כי יש לנו התחייבויות גדולות שאנחנו לוקחים על עצמינו, עם החתונות וכדומה, ולכן בהחלט זה נושא קריטי וחשוב מה שאתה עושה, ובמיוחד הנקודה שאתה ממשיך לחדד את העניין של הסיכונים, כי ברור שכדי להצליח צריך להיות מודע להשקעות, ביחד עם מודעות לסיכונים.
ראשית כל זה נכון שלחישוב התשואה נטו צריך לחשב את התשואה הריאלית ולשקלל את האינפלציה. אף אחד לא התעלם מזה וגם אמרתי את זה בקו. (אינפלציה זה גם מושג שמוזכר בגמרא בהקשר של תעניות - מעות בזול ופירות ביוקר - ואני מביא את זה תמיד לדוגמה ובהרחבה).
אבל דוקא לכן מי שמתעלם מזה ולא משקיע את הכסף לפחות בשיעור האינפלציה, פשוט מפסיד. המסר שצריך להעביר שבטווח הארוך התשואה צריכה להיות גבוהה ככל הניתן וכן, היא 12% בממוצע לפני שקלול אינפלציה מיסוי ד.נ. ועוד וכמובן תלוי בנקודת כניסה, למרות שרוב מוחלט של השנים מ1970 הסתיימו בתשואה חיובית.

נקודה נוספת, כשמסבירים על רעיון / מוצר להמונים, לוקחים את הנקודה העיקרית - לא אמורים להיכנס לכל הפרטים. אם זה בקורס כן. לא כשמדברים על רעיון. בפרט כשרוצים שאנשים יעשו דברים נכונים בעקבות הדברים שנאמרו.

נערך לאחרונה ב:

מלאכת השם

משתמש רשום
חישוב תשואה ממוצעת נומינלית זה טעות, ואני יביא דוגמא מוחשית מהחיים שלנו כדי להמחיש, אם היית קונה דירה בתחילת שנות ה60 באזור המרכז בערכים נומינליים היית משלם בערך 4 שח... עכשיו יגיע אדם ויגיד לנו שהתשואה הממוצעת במדינת ישראל על דירות היא התשואה הגבוהה ביותר במדינות המפותחות... וברור שזה טעות, כי זה שבעבר במדינת ישר
קשה לי להבין את הטיעון שלך אז אתה רוצה להגיד שפשוט כדאי לבזבז את הכסף ולא לחסוך כי יש אינפלציה ???
S&p500 היא השראה יציבה שהוכיחה את עצמה לאורך השנים ואני לא רואה בעיה להמליץ לאנשים להשקיע בו

אליהו ליכטנשטיין

משתמש מקצוען
קשה לי להבין את הטיעון שלך אז אתה רוצה להגיד שפשוט כדאי לבזבז את הכסף ולא לחסוך כי יש אינפלציה ???
S&p500 היא השראה יציבה שהוכיחה את עצמה לאורך השנים ואני לא רואה בעיה להמליץ לאנשים להשקיע בו
אני לא כל כך מבין איך הבנת כך ממה שכתבתי.

אני השתדל להסביר במילים ברורות יותר.

ברור שמי שיכול ומבין את הפוטנציאל ואת הסיכון להשקיע שישקיע, אבל חשוב מאוד להבין מה זה תשואה ריאלית ותשואה נומינלית, וקריטי להבין שהתשואה הנומינלית שהייתה בעבר היא חסרת משמעות לתשואה הנומינלית שאנחנו מצפים לעתיד, כי גובה האינפלציה גורם לחלק מהתשואה הנומינלית, ולכן בהנחה שאנחנו מאמינים שהאינפלציה בממוצע השנתי לא תהיה גבוהה כמו בעבר, אז אין שום משמעות לגובה התשואה הנומינלית שהייתה בעבר, כשאנחנו דנים לגבי העתיד.

כסא נח

משתמש מקצוען
אני לא כל כך מבין איך הבנת כך ממה שכתבתי.

אני השתדל להסביר במילים ברורות יותר.

ברור שמי שיכול ומבין את הפוטנציאל ואת הסיכון להשקיע שישקיע, אבל חשוב מאוד להבין מה זה תשואה ריאלית ותשואה נומינלית, וקריטי להבין שהתשואה הנומינלית שהייתה בעבר היא חסרת משמעות לתשואה הנומינלית שאנחנו מצפים לעתיד, כי גובה האינפלציה גורם לחלק מהתשואה הנומינלית, ולכן בהנחה שאנחנו מאמינים שהאינפלציה בממוצע השנתי לא תהיה גבוהה כמו בעבר, אז אין שום משמעות לגובה התשואה הנומינלית שהייתה בעבר, כשאנחנו דנים לגבי העתיד.
גם בעבר היתה אינפלציה.
מותר לחשב תשואה נומינלית
ולהפחית ממנה (מי שרוצה)
את האינפלציה הצפויה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  7  פעמים

לוח מודעות

למעלה