מודעה פסיכולוגיה למסיימות י"ב בבית ברכה - שאלות תשובות ומחשבות

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
ולמיטב ידיעתי אין לימודי תואר שני בהפרדה.
אז תקחו בחורות/נשים צעירות ללמוד תואר ראשון כדי לגלות שהתואר השני הוא בלתי מושג?

ואם תגידו להן ללכת לתרפיות, אז למה לא ללכת על תואר ראשון סתמי?

אולי כי מגיע לציבור שלנו מטפלות 'אמיתיות', שעשו תואר ראשון 'אמיתי', בתחום הפסיכולוגיה, ולא רק שנת השלמה במכללה?

לגבי התואר השני בפסיכולוגיה קלינית, זו באמת לא דרך לרבים.
אבל המעטים שמתאימים לה והיא בנפשם, יוכלו לקבל הכוונה תורנית מהסמכות הרוחנית שלהם, איך בדיוק לנהוג. רוב ככל הפסיכולוגים החרדיים בזמננו, עשו זאת. (יש שקיבלו הדרכה צמודה מרבותיהם, ברמת ה'איך לשבת בכיתה' ו'עד כמה להשתתף בשיעורים').

אלו שיגיעו למסקנה שזו לא דרך עבורם, יוכלו ללמוד בקלות יחסית תואר שני במקצוע טיפולי אחר.

חני מזכירה

משתמש צעיר
מנוי פרימיום
למה שבית ברכה לא יפתחו מסלול עוס? נראה ששם המסלול הגיוני יותר , לא חייבים גם תואר שני כדי לעבוד בזה. @חני מזכירה
לימודי עו’ס הם לימודים במסלול שונה מאד מפסיכולוגיה. הרבה יותר מורכב ולא אפשרי לגיל צעיר.
בית ברכה נותן מענה למסיימות י’ב שמחפשות סמינר איכותי עם מעטפת קדש מלאה
ובנוסף תואר ראשון מסונן.
קיים כבר בבית ברכה תואר במדעי החברה לבנות שרוצות תואר ראשון בסיסי בשביל להמשיך ללימודי תרפיה.
המסלול לפסיכולוגיה הוא חדש לשנה הבאה.
מאמינה שזה בשורה. למי שזה מתאים ליכולות שלה.
בכל אופן בית ברכה מסננים חזק מבחינת איכות הבנות ברמה הרוחנית.

שואל לעניין

משתמש פעיל
עשית פעם תואר דרך הפתוחה?

כי זה ממש לא העובדות, יש מרצים, ויש גם ספרים, נכון.
אבל בשביל לעבור את המבחן,
חייבים להיות בזומים או לראות אותם אחרי.
והמרצים הם לגמרי של האונבריסטה, ואמורים להיות תואר מעל מה שהם מלמדים...
(לדוגמא, ללמד תואר שני, אתה צריך דוקטורט.)
האמת שאני מכיר אותם מלפני 15 שנה
זום לא היה קיים אז נדמה לי...
היה מרצים שאפשר לשאול אותם שאלות וזהו
כנראה שהמציאות השתנתה ואני לא מעודכן

חני מזכירה

משתמש צעיר
מנוי פרימיום
האמת שאני מכיר אותם מלפני 15 שנה
זום לא היה קיים אז נדמה לי...
היה מרצים שאפשר לשאול אותם שאלות וזהו
כנראה שהמציאות השתנתה ואני לא מעודכן
מה שבית ברכה מציע באופן כללי זה לימודים מונגשים של תארים בפתוחה, מרצות מהפתוחה (לא מרצים!) מגיעות ללמד בסמינר עצמו.
יש שם תארים במדעי המחשב.
בניהול וכלכלה
בחשבונאות
במדעי החברה
ובפסיכולוגיה- במסלול הזה ספציפי לא ישתמשו במנחות של הפתוחה. יתגברו במנחות חרדיות.
ברור שזה קל הרבה יותר, אחוזי ההצלחה הם גבוהים בהדגשה על עמידה ביעדים וסיום התואר, קשה ללמוד לבד, זה בדר"כ נסחב הרבה יותר זמן ממה שחושבים. בית ברכה נותן מענה לקבוצה איכותית שלומדת ביחד ומסייעת לעמוד באתגר של למידה רציפה.

חיולה

משתמש מקצוען
תנוח דעתן של מי שחוששות שבחורות צעירות שלא עברו דבר או שתיים בחיים תהיינה פסיכולוגיות
מספיק קצת להכיר את תהליך הקבלה לתואר שני ובפרט הקבלה למסלול הקליני
כדי להבין שתתקבלנה בודדות אם בכלל
צריך לבוא עם ממוצע תואר גבוה ולהתחרות בראיונות אישיים עם פסיכולוגים והמלצות יחד עם מספר רב של מועמדים שרובם לא בני 20 (במגזר הכללי והדתי רוב מכריע יגיעו לשם רק בגילאי ה26+ כיון שעושים צבא ושירות לאומי, 3 שנים תואר ראשון) ובאים עם ניסיון חיים לאחר צבא/עבודה
בנוסף צריך לעבור מבחן מתאם בציון גבוה ולשם כך דרושה אנגלית ברמה גבוהה מאוד (יצא לי לשמוע על דוברות אנגלית מבית שהאנגלית הייתה קשה להם- אנגלית אקדמית לא אנגלית מדוברת)

ואגב, יש כבר מקום שניתן ללמוד בהפרדה תואר ראשון בפסיכולוגיה באוני' בר אילן כבר כמה שנים יש מסלול לחרדיות (נשים בלבד) של יומיים בשבוע, יום אחד קצר ויום נוסף ארוך מה שמאפשר עבודה תוך כדי.

אני אישית חושבת שצריך לקחת בחשבון את המורכבות שבכניסה של בחורה בת 20 רווקה שלמדה כל חייה בהפרדה במוסדות חרדים זה הלם להגיע לאוניברסיטה חילונית ומעורבת (עדיין לא דיברתי על הויכוחים של חרדים חילונים, שנאה, כל דבר אתם החרדים וכו) להחשף לאנשים עם עולם מושגים שונה מאוד, להתבדל מחברה עד כמה שאפשר
גם לבחורה ממש פתוחה זה יהיה קשה
מכירה כמה בחורות שהלכו ללמוד בגיל צעיר במקומות כאלה ועזבו את הדת ה"י
זה לא פשוט בכלל צריך לבוא עם השקפה חזקה ואמונה ברורה ועדיין לפעמים גם זה לא עוזר
מהיכרות אישית עם אנשים הרבה יותר מבוגרים נשואים ובעלי משפחות שהתקררו מאוד כשלמדו באוניברסיטה

2475

משתמש רשום
אולי כי מגיע לציבור שלנו מטפלות 'אמיתיות', שעשו תואר ראשון 'אמיתי', בתחום הפסיכולוגיה, ולא רק שנת השלמה במכללה?

אבל המעטים שמתאימים לה והיא בנפשם, יוכלו לקבל הכוונה תורנית מהסמכות הרוחנית שלהם, איך בדיוק לנהוג. רוב ככל הפסיכולוגים החרדיים בזמננו, עשו זאת. (יש שקיבלו הדרכה צמודה מרבותיהם, ברמת ה'איך לשבת בכיתה' ו'עד כמה להשתתף בשיעורים').

אלו שיגיעו למסקנה שזו לא דרך עבורם, יוכלו ללמוד בקלות יחסית תואר שני במקצוע טיפולי אחר.
מגיע לציבור שלנו, זה ברור.
השאלה אם בחורות צעירות הן המענה האמיתי. גם מבחינתן- אני בהחלט מסכימה עם כל מי שאמרה שהחשיפה לתכנים מסויימים בגיל צעיר כל כך היא לא בריאה בכלל, וגם מבחינת ציבור המטופלים- כמה כבר אפשר להיות פסיכולוגית טובה באמת כשאת צעירה כל כך וכמעט בלי ניסיון בחיים? לעניות דעתי גם גיל 28 הוא צעיר מידי בשביל להיות פסיכולוגית.
זה יהיה נפלא אם יהיו יותר פסיכולוגיות חרדיות, אבל שיעשו את המסלול המפרך הזה בשלב יותר מאוחר של החיים. ומכירה בהחלט כמה שעשו את זה עם ילדים ומשפחה וכו'. מורכב אמנם אבל לא בלתי אפשרי.

מקומית

משתמש מקצוען
מגיע לציבור שלנו, זה ברור.
השאלה אם בחורות צעירות הן המענה האמיתי. גם מבחינתן- אני בהחלט מסכימה עם כל מי שאמרה שהחשיפה לתכנים מסויימים בגיל צעיר כל כך היא לא בריאה בכלל, וגם מבחינת ציבור המטופלים- כמה כבר אפשר להיות פסיכולוגית טובה באמת כשאת צעירה כל כך וכמעט בלי ניסיון בחיים? לעניות דעתי גם גיל 28 הוא צעיר מידי בשביל להיות פסיכולוגית.
זה יהיה נפלא אם יהיו יותר פסיכולוגיות חרדיות, אבל שיעשו את המסלול המפרך הזה בשלב יותר מאוחר של החיים. ומכירה בהחלט כמה שעשו את זה עם ילדים ומשפחה וכו'. מורכב אמנם אבל לא בלתי אפשרי.
28 להתחיל לעבוד בתקן של שכירה בתוך פנימיות וכו' זה לא צעיר בעיני, הרי את רוצה אותה בגיל 35 מקצועית מאד עם יכולת להחזיק קליניקה נכון?
אז ההתחלה בגיל צעיר נותנת לה את האפשרות לעבוד כשכירה כמה שנים ואז לפתוח קליניקה בלי דד ליין של עוד רגע גיל 60 מה שיקרה אם תתחיל ללמוד בגיל 40.

וללמוד מאוחר יותר זה אפשרי למספר מועט מאד של נשים לרובם זה בלתי אפשרי.

וריטסרום

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית

זה מה שאני רוצה להגיד.
יש מסלול כזה, הוא אפשרי.
אבל שידעו כמה הוא מורכב וקשה ומסובך,
ושרק יחידי סגולה יצליחו לסיים אותו.
ולכן לשקול טוב טוב האם הדרך הזו מתאימה- על אף.

ושלא תהיה כאן בת סמינר תמימה וחמודה בת 18, שתוקסם מעצם הרעיון ולא תבין מה הוא כולל.

דסי2

משתמש צעיר
רק רוצה לציין שכל גדולי ישראל הליטאים התנגדו בכל תוקף לתארים אקדמאיים.
בהם הרב שטיינמן, הרב אלישיב, הרב חיים קניבסקי, הרב גרשון אדלשטיין ולהבדיל בין חיים לחיים-
הרב משה הלל הירש והרב דוב לנדא, הרב דוד כהן והרשימה לא נגמרת...
ולא ידוע לי שלרבנים אחרים יש סמכות לפסוק הפוך מדעת גדו"י...
פחות מתמצאת בציבורים אחרים,
אבל לאורך ההיסטוריה- אלה שזכו להמשיך את המסורת ולהוות חוליה בשרשרת היו רק אלה שהלכו אחרי גדו"י בעיניים עצומות..(עיין ערך השכלה, דת ומדינה וכו')
"אין שומע ומפסיד"....
כמובן שאני לא מדברת על חסידות (בחולם) קרלין, הן תלכנה ותצלחנה וברכת האדמור תלווה אותן.

single

משתמש מקצוען
בהם הרב שטיינמן, הרב אלישיב, הרב חיים קניבסקי, הרב גרשון אדלשטיין ולהבדיל בין חיים לחיים-
אבל לאורך ההיסטוריה- אלה שזכו להמשיך את המסורת ולהוות חוליה בשרשרת היו רק אלה שהלכו אחרי גדו"י בעיניים עצומות..(עיין ערך השכלה, דת ומדינה וכו')
"אין שומע ומפסיד"....
כמובן שאני לא מדברת על חסידות (בחולם) קרלין, הן תלכנה ותצלחנה וברכת האדמור תלווה אותן.
לפני כתיבת דעה פסקנית כל כך הייתי ממליצה לך לבדוק שוב את מקורותייך.

מקומית

משתמש מקצוען
"אין שומע ומפסיד"....
מה גם שלמרבה הפלא יש עוד ציבורים במגזר החרדי מלבד הליטאים...

חני מזכירה

משתמש צעיר
מנוי פרימיום
"אין שומע ומפסיד"....
חשוב מאד שכל בת שרוצה ללמוד תואר תבקש דעת תורה של הרב שמלווה את משפחתה.
כמו בכל צומת בחיים, אני אישית ממליצה לבנות לחפש דמות רב שמלווה אותה בהכרעות חייה שמכיר את משפחתה ופוסק לה באופן אישי.
בדר"כ ההמלצה הזאת מצילה חיים.

חיולה

משתמש מקצוען
חשוב מאד שכל בת שרוצה ללמוד תואר תבקש דעת תורה של הרב שמלווה את משפחתה.
כמו בכל צומת בחיים, אני אישית ממליצה לבנות לחפש דמות רב שמלווה אותה בהכרעות חייה שמכיר את משפחתה ופוסק לה באופן אישי.
בדר"כ ההמלצה הזאת מצילה חיים.
רק אומרת שהסיכוי שרב (חרדי!) יאשר לבחורה רווקה בת 18/20 ללכת ללמוד תואר שבהמשך המסלול צפויים לימודים במקום חילוני ומעורב שואף לאפס

חיולה

משתמש מקצוען
https://www.youtube.com/watch?v=L58W-J6s9Rg

זה משיטוט ראשוני באינטרננט
וכן צפיתי בכינוס שהיה בזמנו...
ואכן, הדגשתי שמדובר על גדו"י הליטאים
והיה חשוב לי להביא גם את הצד השני
אחרי הכל אנחנו בדמוקרטיה
הוראה לרבים היא לא הוראה ליחיד...
ואם לא תהיינה נשות מקצוע חרדיות משלנו (פסיכולוגיות/תרפיסטיות/רופאות/מרב"ע/קל"ת ועוד) אנחנו נהיה היחידים שנפסיד מכך, כי המגזר שלנו זקוק וצריך אנשים משלנו שמכירים את האורח חיים, ההלכות והניואנסים.

single

משתמש מקצוען
https://www.youtube.com/watch?v=L58W-J6s9Rg

זה משיטוט ראשוני באינטרננט
וכן צפיתי בכינוס שהיה בזמנו...
ואכן, הדגשתי שמדובר על גדו"י הליטאים
והיה חשוב לי להביא גם את הצד השני
אחרי הכל אנחנו בדמוקרטיה
קודם כל, זכותך כמובן להביא את הצד השני. מקבלת ומסכימה גם עם תוכן הדברים, אבל חשוב לדעת שבנות רבות מאלה שלומדות מקבלות בדיוק מחלקם של הרבנים שהזכרת ברכה באופן פרטי ללמידה באקדמיה, כל אחת לפי תנאי החיים שלה ומאפייניה.
ותרשי לי להיות קצת מעצבנת ונוקדנית, ולהזכיר ש'שיטוט באינטרנט' זה גם לכאורה לא מה שגדולי הדור הליטאיים מאשרים כהוראה לציבור.

single

משתמש מקצוען
מי אמר לך שאני לא לומדת באקדמיה?
לא אמרתי מה אני.
אמרתי מה דעת גדולי ישראל
זה הכל
תכבדו
לא אמרתי מה את, ונראה לי שמאד כיבדתי. בין אם את לומדת באקדמיה ובין אם לא, הדיון פה הוא לא עלייך ועליי. את הבאת דעה מאד פסקנית וכתבת ש:
כל גדולי ישראל הליטאים התנגדו בכל תוקף לתארים אקדמאיים.
ואני כתבתי שזו לא כל האמת, כי בהוראה פרטית רבים מהם הורו ללמוד תארים אקדמיים.

אמרת מהי דעת גדולי ישראל, וגם אני התייחסתי לנושא הזה. סה טו.

דסי2

משתמש צעיר
לא אמרתי מה את, ונראה לי שמאד כיבדתי. בין אם את לומדת באקדמיה ובין אם לא, הדיון פה הוא לא עלייך ועליי. את הבאת דעה מאד פסקנית וכתבת ש:

ואני כתבתי שזו לא כל האמת, כי בהוראה פרטית רבים מהם הורו ללמוד תארים אקדמיים.

אמרת מהי דעת גדולי ישראל, וגם אני התייחסתי לנושא הזה. סה טו.
מקבלת...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

תודה
נקרא  0  פעמים

לוח מודעות

למעלה