פחד משיחות טלפון...

דב בקר

משתמש רשום
דבר ראשון תודה רבה ל@ פלמינגו 67 שעזרה לרבים מאיתנו לגלות שזה לא רק אנחנו ואפילו נפוץ מאד.

אעשה סיכום חפוז של ההגדרה של הבעיה וגורמיה, והפתרונות העיקריים שעלו כאן לדעתי.

א. הבעיה רווחת אצל אנשים שהם טיפוס מרצה. [לאו דווקא בעלי דימוי עצמי נמוך אבל אין ספק שאצל בעלי דימוי עצמי נמוך הבעיה תיהיה חריפה עוד יותר].

ב. הפער בין תקשורת פנים אל פנים לטלפונית ככל הנראה מקורה בכך שהסובלים מכך הם אנשים "חזותיים" כלומר החווים את העולם באופן חזותי.
נוסף לכך בשיחה טלפונית שאין אנו רואים את הדובר + אין לנו מושג באיזה עיתוי "תפסנו" אותו יש לכך ג"כ השפעה לרעה.

ג. התופעה קיימת במיוחד וחמורה במיוחד ככל והחשיבות של האיש איתו אנחנו מנהלים את השיחה גבוהה יותר בעיניינו, וככל והצורך בעזרתו/הסכמתו וכיו"ב חשובה לנו יותר.

ד. מטבעם של דברים הבעיה היא במיוחד עם אנשים לא מוכרים, או שההיכרות שלנו איתם רדודה [מובן מאד לפי ההסבר הנ"ל שאנחנו טיפוסים מרצים ובעצם חשוב לנו לעשות רושם טוב על בן שיחנו, ככל ויש לנו כבר היכרות מוקדמת ועמוקה עם בן שיחנו מתייתר הצורך להרשים, כיון שהרושם שלו לטוב ולמוטב מאיתנו כבר קיים והשיחה לא אמורה להשפיע באופן משמעותי ע"כ.

ה. החרדה מתחזקת ככל וה"ציפיה השלילית" שלנו מהצד השני מתחזקת - כלומר ככל ויש לנו סיבה לחשוב שהצד השני יכעס עלינו/ידחה את בקשתנו/וכיו"ב זה יחמיר את ה"פוביה".

מקוצר הזמן אעצור כאן לע"ע וההמשך יבוא אי"ה

shira1234

משתמש צעיר
דבר ראשון תודה רבה ל@ פלמינגו 67 שעזרה לרבים מאיתנו לגלות שזה לא רק אנחנו ואפילו נפוץ מאד.
מתנצלת מראש יתכן שאני ממחזרת תגובות שנכתבו כבר.

לפי התגובות הרבות
לא יכולה להימנע מהשאלה, כמה שיחות טלפון מתנהלות כששני הצדדים פוחדים אחד מהשני בו זמנית.

אה
וגמני מזדהה עמוקות עם הפחד הזה
ועוד כמה

רבקהנ

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אצלי לא בטוחה, כי כשאני לא בלחץ (כשאני לא שמה על מי שאני מדברת איתו/בקשר מצוין איתו) אני מתקשרת מצוין++ בשיחות טלפון, לא קשה לי להבין ולתקשר וממש לא מרגישה חסרת אונים.
הבעיה זה הלחץ מהשיחה והלחץ תוך כדי השיחה בשיחות עם אנשים שחשוב לי הרושם שלי עליהם, שלא קיים בשיחות פנים מול פנים
וסתם שנאה כזאת משיחות טלפון
אולי זה לא סותר..
אנשים שאת כבר מכירה טוב, את מבינה אותם מצוין גם דרך הטלפון. את לא צריכה את החלק החזותי כי את כבר יודעת מיהם, איך הם מגיבים בסיטואציות שונות ואיך הם נראים.
אנשים שלא אכפת לך מהם כל כך, כנראה זה לא חשוב לך מה הם חושבים/מגיבים ולכן לא חסר לך ההבעות ושפת הגןף.

כי הרי לדבר עם אנשיםצחשובים אך לא מוכרים פנים אל פנים, אין בעיה. סימן שזה לא רק הצורך לרצות אלא גם השוני בצורת התקשורת

נערך לאחרונה ב:

חסדי

משתמש פעיל
כי זה דווקא עם אלו שאני כן מעריכה ושמה עליהן, אם זה כאלו שפחות שמה עליהם אז יש לי הרבה פחות מניעה להתקשר.
גם אני כן עם ילד ובפרט ילד מיוחד אין לי שום מעצור להתקשר ולדבר כי אני לא חושב מה הוא חושב עלי
ולכן העצה לתאר לעצמך שבצד שני של השפופררת עומד ילד מיוחד וככה תתרגלו לדבר בעוצמה!!!

חסדי

משתמש פעיל
יש מצב שזה באמת מגיע מהקטע שכשאני מדברת עם אנשים שמצד אחד אכפת לי מאוד מהרושם שאני עושה עליהם ומצד שני לא מספיק בקשר חזק איתם אז בשיחה איתם אני אומרת את המשפט המתבקש לפי ההבעות והתגובות גוף של מי שעומד מולי, פנים מול פנים מאוד קל להבין מה המשפט הבא שכדאי לומר מה שאולי מתחיל להתבלבל בטלפון.
מנסה לפרשן את עצמי..
100% נכון ככה זה אצל כולם גברים ונשים וכו' רק שיש אנשים שהגאווה נותן להם הרגשה שהם מעל כולם לכן אין להם יראת הכבוד מאף אחד

נחמה למה

משתמש מקצוען
אז מצאתי היום מה החיסרון היחיד בזה שאני חזותית
סיוטטטטט
את רוצה להתקשר ומתחילה לדמיין איך היא נראית, ההבעה שלה
בטח היא עם הילדים ואני עכשיו מפריעה לה
מה אחרים לא מרגישים ככה אומללים כמונו

פלמינגו 67

משתמש סופר מקצוען
סיוטטטטט
וואו
בדיוק,
אני חושבת על מה שהיא אולי עושה עכשיו, ואם זה לא הזמן המתאים שאני אתקשר אליה וכו'...

מרחבית

משתמש מקצוען
סיוטטטטט
וואו
בדיוק,
אני חושבת על מה שהיא אולי עושה עכשיו, ואם זה לא הזמן המתאים שאני אתקשר אליה וכו'...
כשאני מדמיינת דברים מדאיגים - אני מנסה לומר לעצמי: ממילא אני לא יודעת את האמת, אלא מדובר בדימיון. אז למה לא לדמיין דווקא דברים טובים?...
אפשר לדמיין - בדוגמאות שלכן - שבדיוק הילדים משחקים יפה עם עצמם. והיא עם הבעה נינוחה/מתעניינת/מעריכה. ובדיוק זה זמן נוח עבורה לדבר...
לגבי הנקודה הזו, אגב, תמיד אפשר לשאול: רציתי לדבר איתך (בעניין זה וזה), נוח לך לדבר עכשיו, או שפעם אחרת?
אני שואלת את זה לא פעם בפתיחת שיחות טלפון.

נערך לאחרונה ב:

מרחבית

משתמש מקצוען
אצלי לא בטוחה, כי כשאני לא בלחץ (כשאני לא שמה על מי שאני מדברת איתו/בקשר מצוין איתו) אני מתקשרת מצוין++ בשיחות טלפון, לא קשה לי להבין ולתקשר וממש לא מרגישה חסרת אונים.
הבעיה זה הלחץ מהשיחה והלחץ תוך כדי השיחה בשיחות עם אנשים שחשוב לי הרושם שלי עליהם, שלא קיים בשיחות פנים מול פנים
וסתם שנאה כזאת משיחות טלפון
זו בדיוק השאלה - למה בשיחה פנים אל פנים לא קיים אצלך הלחץ הזה, אף במקרים שחשוב לך הרושם שלך עליהם, ובשיחות טלפון - כן? מה עושה את ההבדל?

נחמה למה

משתמש מקצוען
זו בדיוק השאלה - למה בשיחה פנים אל פנים לא קיים אצלך הלחץ הזה, אף במקרים שחשוב לך הרושם שלך עליהם, ובשיחות טלפון - כן? מה עושה את ההבדל?
כי אנשים חזותיים רגוע להם שהם רואים משהו בעיניים
כשאני מדמיינת דברים מדאיגים - אני מנסה לומר לעצמי: ממילא אני לא יודעת את האמת, אלא מדובר בדימיון. אז למה לא לדמיין דווקא דברים טובים?...
אפשר לדמיין - בדוגמאות שלכן - שבדיוק הילדים משחקים יפה עם עצמם. והיא עם הבעה נינוחה/מתעניינת/מעריכה. ובדיוק זה זמן נוח עבורה לדבר...
לגבי הנקודה הזו, אגב, תמיד אפשר לשאול: רציתי לדבר איתך (בעניין זה וזה), נוח לך לדבר עכשיו, או שפעם אחרת?
אני שואלת את זה לא פעם בפתיחת שיחות טלפון.
אבל הבעיה שלי היא לא בשכל היא ברגש
אם היה אפשר לדבר פנים מול פנים או בטלפון ברור שהייתי בוחרת באפשרות 1
אבל אהבתי ת'בחירה לדמין דברים טובים, כי בדימיון אני חזקה... נראלי אני אנסה את זה

ש זאקס

משתמש פעיל
צילום מקצועי
וואו!
תודה על העלאת הנושא!
מזדהה עמוקות ושמחה (מחילה...) לגלות שיש עוד כאלו...
כי אין לי בעיה לעמוד בבניני האומה ולהרצות במרץ וגם לא פנים מול פנים,
אבל בטלפון....

תכלס' אני גם מצנטקת ום לא מקשיבה לצליל חיוג...
עוזר בגבול...

Sara led

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מעניין אותי אם תכלס שאתם אמורים לדפוק בדלת אצל מישהו, אתם גם נמנעים?

(אולי היא באמצע משהו ואני מפריעה לה? ואולי לא יזרום לדבר? בקיצור, הרבה דברים משותפים מהסיבות לטלפוביה)

פלמינגו 67

משתמש סופר מקצוען
מעניין אותי אם תכלס שאתם אמורים לדפוק בדלת אצל מישהו, אתם גם נמנעים?

(אולי היא באמצע משהו ואני מפריעה לה? ואולי לא יזרום לדבר? בקיצור, הרבה דברים משותפים מהסיבות לטלפוביה)
אני לא.
כי היא תפתח, אני אראה אותה, וידבר לפי המצב...
כל הבעיה זה רק הקטע של לצלצל למישהו בטלפון כשאתה לא יכול לראות את התגובות שלו.

חתולתול

משתמש רשום
יוו אני לא מאמינה שזה בעיה של ככ הרבה אנשים
חשבתי שאני מוזרה
בעלי ממש א מבין איך זה יכול להיות שיש לי פחד להתקשר "פשוט תתקשרי וזהו" תסיימי מהר וכו
ממש קבוצת תמיכה ויש פה רעיונות טובים!
אני ראיתי שהרבה מהפחד שלי הוא חוסר בטחון עצמי וגם שיש לי דמיון מפותח ואני כבר יודעת מה יגיבו ואיך לא מתאים להם וכו
זה יכול לקרות לי אפילו להתקשר לאמא של חבר של הילד שלי, או הגננת של הילד או לבירור על משהו מקצועי
ככל שזה יותר מישהו בעל מקצוע
או מישהו שאני צריכה ממנו טובה
אז קשה לי להתקשר

רק לקרוא פה את התגובות נותן לי כוח לעבוד על זה ולהשקיע, מקווה שבסוף יעבור
או שנלמד איך להתגבר וחיות בשלום עם זה
אני ממש מפסידה דברים בגלל זה:(

דב בקר

משתמש רשום

אעשה סיכום חפוז של ההגדרה של הבעיה וגורמיה, והפתרונות העיקריים שעלו כאן לדעתי.

א. הבעיה רווחת אצל אנשים שהם טיפוס מרצה. [לאו דווקא בעלי דימוי עצמי נמוך אבל אין ספק שאצל בעלי דימוי עצמי נמוך הבעיה תיהיה חריפה עוד יותר].

ב. הפער בין תקשורת פנים אל פנים לטלפונית ככל הנראה מקורה בכך שהסובלים מכך הם אנשים "חזותיים" כלומר החווים את העולם באופן חזותי.
נוסף לכך בשיחה טלפונית שאין אנו רואים את הדובר + אין לנו מושג באיזה עיתוי "תפסנו" אותו יש לכך ג"כ השפעה לרעה.

ג. התופעה קיימת במיוחד וחמורה במיוחד ככל והחשיבות של האיש איתו אנחנו מנהלים את השיחה גבוהה יותר בעיניינו, וככל והצורך בעזרתו/הסכמתו וכיו"ב חשובה לנו יותר.

ד. מטבעם של דברים הבעיה היא במיוחד עם אנשים לא מוכרים, או שההיכרות שלנו איתם רדודה [מובן מאד לפי ההסבר הנ"ל שאנחנו טיפוסים מרצים ובעצם חשוב לנו לעשות רושם טוב על בן שיחנו, ככל ויש לנו כבר היכרות מוקדמת ועמוקה עם בן שיחנו מתייתר הצורך להרשים, כיון שהרושם שלו לטוב ולמוטב מאיתנו כבר קיים והשיחה לא אמורה להשפיע באופן משמעותי ע"כ.

ה. החרדה מתחזקת ככל וה"ציפיה השלילית" שלנו מהצד השני מתחזקת - כלומר ככל ויש לנו סיבה לחשוב שהצד השני יכעס עלינו/ידחה את בקשתנו/וכיו"ב זה יחמיר את ה"פוביה".

מקוצר הזמן אעצור כאן לע"ע וההמשך יבוא אי"ה
אז כאמור אמשיך לסכם ואני אעבור לפתרונות שהופיעו
ואני מתאר לעצמי שכמו שאני לחלקם התחברתי יותר ולחלקם פחות, יש גם אחרים ככה, וכל אחד יוכל לבחור לעצמו את מה שהוא מתחבר אליו יותר.

א. דבר ראשון עצם ההעלאה של הפוביה הזאת למודעות כבר יש לה תועלת מסוימת, אנחנו מודעים לפחד, ומודעים לכך שאנחנו ממש לא היחידים עם הפחד הזה, מודעים למניעים - היותנו טיפוס מרצה וגם בעלי אופי חזותי.

ב. הרבה המליצו להשתדל להתגבר ולעשות את הטלפון הנדרש באופן המיידי ביותר ששייך / אפילו לצנטק אם לא מסוגלים להתקשר ממש [מה שיגרום שיחזרו ונרגיש הכרח לענות] - חשוב לציין כי זו עצה מעולה אך דורשת תעצומות נפש להתמודד חזיתית עם הפחד, קל יותר לעשות זאת בעת שאנו במצב רוח.
אין ספק כי המסוגלים לעשות כן תמיד זה פתרון מעולה וגורם שהפוביה הזאת תלך ותעלם.

ג. ישנם שמועיל להם להתכונן היטב לשיחה לתכנן/ לתרגל, איך לפתוח את השיחה, מה האופציות של התגובה ומה אני יגיב לכל תגובה - לדעתי זה מתאים יותר למקרים שהפחד יותר בכיון של אולי לא אדע מה לומר, אך במקרים שהפחד הוא מתגובה לא נעימה מהצד השני, הכנה מוגזמת רק תגביר את הדמיונות והפחד.

ד. בהרבה מקרים יכול להועיל לתכנן פתיחה במשפט מפשיר אוירה, כגון שלום... מדבר/ת ... האם נח לכם כעת? / מקוה שזה לא מפריע לכם כעת.

ה. לדבר על רמקול [מועיל קצת].

ו. במקום לדמיין שהצד השני מגיבים לשיחתנו באופן שלילי / חושבים עלינו מחשבות שליליות, לדמיין את הצד השני
חושבים עלינו מחשבות חיוביות וכו' - פאפארזה שניה של אותו רעיון, לתאר לעצמינו את שלצד השני יש פחד כפול ומכופל מאיתנו מהשיחה וכו'.

ז. לתרגל הרבה - כלומר להתרגל להתקשר לכאלה שיש לנו את הפחד הזה בעצימות נמוכה, ממש לחפש כל הזדמנות סיבות להתקשר, ההרגל גורם לנו להחשף ולהרגיש שזה לא כ"כ נורא ואנחנו מתמודדים עם זה מצויין וממסמס את הפחד ומקל גם במקרים שהנתונים קשים יותר.

ח. מי שזה מאד חשוב לו לפנות לטיפול NLP שיש להם כלים ספציפיים להתמודדות עם פוביות.

נ.ב. חשוב לציין שרוב העצות מתמודדות עם הבעיה ולא עם שורשה היא היותנו מרצים מידי הרצוי יותר להתמודד עם שורש הבעיה מה שעלול לפתור לנו עוד כמה בעיות על הדרך. מי שיש לו רעיונות כיצד לפתור את הבעיה מהשורש שיעלה כאן ותבוא עליו הברכה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כ

א לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד:ב יַעַנְךָ יְהוָה בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלֹהֵי יַעֲקֹב:ג יִשְׁלַח עֶזְרְךָ מִקֹּדֶשׁ וּמִצִּיּוֹן יִסְעָדֶךָּ:ד יִזְכֹּר כָּל מִנְחֹתֶךָ וְעוֹלָתְךָ יְדַשְּׁנֶה סֶלָה:ה יִתֶּן לְךָ כִלְבָבֶךָ וְכָל עֲצָתְךָ יְמַלֵּא:ו נְרַנְּנָה בִּישׁוּעָתֶךָ וּבְשֵׁם אֱלֹהֵינוּ נִדְגֹּל יְמַלֵּא יְהוָה כָּל מִשְׁאֲלוֹתֶיךָ:ז עַתָּה יָדַעְתִּי כִּי הוֹשִׁיעַ יְהוָה מְשִׁיחוֹ יַעֲנֵהוּ מִשְּׁמֵי קָדְשׁוֹ בִּגְבֻרוֹת יֵשַׁע יְמִינוֹ:ח אֵלֶּה בָרֶכֶב וְאֵלֶּה בַסּוּסִים וַאֲנַחְנוּ בְּשֵׁם יְהוָה אֱלֹהֵינוּ נַזְכִּיר:ט הֵמָּה כָּרְעוּ וְנָפָלוּ וַאֲנַחְנוּ קַּמְנוּ וַנִּתְעוֹדָד:י יְהוָה הוֹשִׁיעָה הַמֶּלֶךְ יַעֲנֵנוּ בְיוֹם קָרְאֵנוּ:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

אשליה אופטית • אתגר 48

לוח מודעות

למעלה