שיתוף - לביקורת פה נטמן...

מנוחה כהן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
שמש בהירה זרחה במערב כאשר שמו הפועלים את תומכת העץ הראשונה. מלפנים ומאחור הם עבדו יחד, אנשים מוכי מלחמה.
בין מסגרות העצים נשפכו דליי בטון, ובין אותם אנשים שהאימה, הצער והשכול נחרטו על פניהם קמה ועמדה חומה.
הייתי מאלה שעסקו בבניה בצד המזרחי. אחי הגדול עמד על הסולם ועלי היה להגיש לו את דלי הבטון הכבד. הוא יצק את הבטון פנימה, והושיט אלי את הדלי הריק.
כך עבדנו במהירות ובשקט, שנינו.

מאז ומתמיד היינו שנינו.
בבית הקטן בגיטו, במערה הקפואה ביער, ברכבת הדחוסה בדרך אל המחנות. היינו אני והוא. הוא ואני.
הוא דאג לי למחבוא באקציה, ואני אספתי שלג מן החלון ברכבת. הוא נלחם עבורי עם הפרטיזנים ביער, ואני אספתי תחמושת מן הגרמנים. הוא שיקר את גילי בסלקציה ואני האכלתי אותו בפרוסת הלחם בסוף יום עבודה מפרך.
שרדנו יחד, ומאז התגלגלנו ברחבי אירופה העשנה, מנסים להתאושש.
כשהקימו את החומה חיפשו פועלים בתשלום. הצטרפנו שנינו אל טור הגברים שעמד לפני האחראי, מקווים כי יבחר בנו למרות שהיינו רזים וחלשים.
התקבלנו.
עבדנו יום, יומיים. העבודה התקדמה לאיטה והשמש קפחה על ראשינו, אבל העיקר היה ששוב לא היינו רעבים.

ביום בו הנחנו את תומכת העץ האחרונה והתכוננו למלאה בבטון, שלח אותי אחי לשאול את האחראי שעמד במרחק כמה דקות ריצה מאיתנו שאלה. רצתי במהירות. שמחתי שיש בי יכולת לעזור לאחי הגדול.
כשחזרתי, אחי לא היה על הסולם.
חשבתי שאולי הוא הלך ותיכף ישוב, אבל כשהשמש שקעה הבנתי שהוא עבר לצד שבו זורחת השמש, משאיר אותי בצד השוקע.

לאור קרניים אדומות של סוף שקיעה הרמתי מקל קטן מהאדמה, עליתי על הסולם הרעוע וחרטתי בבטון הלח:
פה נטמן אחי.

#חומת_ברלין

-חיה-

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
כתיבה יפה ומכניסה לאווירה.
שמש בהירה זרחה במערב כאשר שמו הפועלים את תומכת העץ הראשונה.
חשבתי שאולי הוא הלך ותיכף ישוב, אבל כשהשמש שקעה הבנתי שהוא עבר לצד שבו זורחת השמש, משאיר אותי בצד השוקע.

לאור קרניים אדומות של סוף שקיעה הרמתי מקל קטן מהאדמה, עליתי על הסולם הרעוע וחרטתי בבטון הלח:
פה נטמן אחי.
אהבתי שהתחלת בזריחה וסיימת בשקיעה, מיוחד ועצוב.

-חיה-

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
האם היה ברור למה הדגשתי את השקיעה והזריחה?
חשבתי שהזריחה מסמלת את קשר האחים שלהם שצמח וזרח על אף הקשיים אבל בסוף הקשר שקע ונגדע.

אבל מה בדיוק קרה בסוף?
האח עבר לצד הקומוניסטי (איפה שזורחת השמש- מזרח) והשאיר את האח הקטן בצד המערבי, או שהוא באמת מת?

מנוחה כהן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
חשבתי שהזריחה מסמלת את קשר האחים שלהם שצמח וזרח על אף הקשיים אבל בסוף הקשר שקע ונגדע.
לא חשבתי על זה,
תודה!

אבל מה בדיוק קרה בסוף?
האח עבר לצד הקומוניסטי (איפה שזורחת השמש- מזרח)
אני מבינה שלא הייתי מספיק ברורה-

הם היו בצד המזרחי- בצד הקומוניסטי, שבו השמש שוקעת.
האח עבר לצד המערבי שבו השמש זורחת.

אני יודעת שזה בדיוק ההפך צריך שקראו לברית המועצות- שמש העמים...
אבל זה היופי. היא באמת לא היתה שמש, היא היתה שקיעה מהירה לחיים של מחסור בכל התחומים.
מעין פרדוקס.

והשאיר את האח הקטן בצד המערבי, או שהוא באמת מת?

נתון לשיקולך :)
היו כאלה שאכן מתו, היו כאלה שהצליחו להבריח את הגדר.
ואולי הוא עשה את זה כדי לחזור ולהוציא את אחיו?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  17  פעמים

לוח מודעות

למעלה