פַּעֲלוּלִים וּמַעֲלוּלִים

האגריד -בוצי פוליקמן

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
לפני תקופה קצרה התקיימה הנחת אבן הפינה לבריכה העירונית הראשונה בבני ברק!
וואלה.
מדוע זה מעניין אותנו?
בעיצומו של האירוע קם ראש העיר הרב אברהם רובינשטיין לרפו"ש ונשא את נאומו.
בעיצומו של הנאום, אולי בהשראת הרוח החזקה, הוא החליט לתקוף את רמ"י. רשות מקרקעי ישראל.
ובעיצומה של ההתקפה, שמא מתוך רתיחת לבו, הוא חידש מילה או יותר נכון תנועה חדשה למילה קיימת בשפה העברית.
" מ ע ל ו ל י ם "
תוכלו לצפות בזה ממש כאן: https://hm-news.co.il/189271/ בדקה- 1 ו- 25 שניות.
או ליתר ציטוט: "...ותוקעת אותנו ועושה כל מיני פעלולים ומעלולים לנסות לחסום אותנו וכו' וגו' ".
איזו מילה יפה, מתגלגלת על הלשון, מעלולים.
אני כבר מדמיין שירה ארכאית: "וכי איש מעלולים אנוכי?"
או שמא: "תחת המעלול יעלה עושה חסד".

אז מאיפה זה באמת הגיע לו?
ככל הנראה מהמילה: "מַעַל",
ולפי איך שבתרגום אונקלוס מתרגם את "לִמְעֹל מַעַל" - "לְשַׁקָרָא שְׁקַר"
או כפי שבשפה העברית שינו כל כך הרבה מילים מן המקורות: "מַעַל = בְּגִידָה" כפי שטוענים באתר 'מילוג'.

נו, האם אנו כבר יכולים לרשום את הפועל החדש הזה על שמו של יקירנו ראש העיר?
ובכן, כמו כל אזרח שומר חוק פנינו ל'פקולטה ללשון' או כפי שהם מתהדרים לקרוא לעצמם: 'האקדמיה ללשון העברית', והצענו בפניהם להוסיף למילון את 'מעלולים'.
בינתיים נותר לנו רק להמתין בסבלנות עד שהם יסבירו לנו מדוע אנו טועים ואין למילה הזו כל משמעות או מקום משלה בשפה העברית.
הרי בינינו? הם תמיד יהיו לכודים בקונספט הזה של להסביר לנו מדוע הם יותר חכמים מאתנו ואם הם לא ראו לנכון לחדש זאת, שוב אין לזה מקום.

בכל מקרה, נשתדל לפרסם כאן את תשובתם בנדון כשתגיע אם תגיע. אל תתלו יותר מידיי תקוות.
אני בכל אופן הכנסתי את המילה הזאת ללקסיקון שלי ואשתדל לכתוב אותה ככל שיעלה על רוחי.
טוב נו, בכל מקרה בכל קטע שלי אני ממציא איזו מילה שניים חדשות, בלתי נכונות, ובעיקר, חסרות פשר.
היו שלום ואל תעשו לסבתא מעלולים, כן?
Screenshot_1.png

אגב, אם שמתם/ן לב שתלתי בפנייה אליהם שתי טעויות גסות בין זכר לנקבה, רציתי לבדוק כמה הם יתעצבנו ויעירו לי על כך.
איך אמר המשורר? נחיה ונראה.
היו שלום!

נודד

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
חוששני שאתה עומד להתייבש זמן רב בטרם תזכה לתשובה, יען האקדמיה ללשון הכבודה מן הסתם תענה לנכבדנו היקר/ה
בדואר ישראל, שכידוע עיתותיו בידו, ונהנה להערים מעלולים רבים על משתמשיו המעולים.

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
חוששני שאתה עומד להתייבש זמן רב בטרם תזכה לתשובה, יען האקדמיה ללשון הכבודה מן הסתם תענה לנכבדנו היקר/ה
חייבת למחות בכבדות רצינית כי האקדמיה ללשון העברית מצטיינת במענה מהיר, יעיל וראוי לציון,
תופעה שאכן מעודדת שליחת הצעות למילים חדשות לשפה העברית.

פרוגמטי

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
D I G I T A L

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
אולי באמת יש מקום לפתוח אשכול להצעת מילים חדשות לשפה שלנו.
(לא שאני יודע כבר הכל...)
אשכול כאן יהיה נחמד אבל לא יעיל,
הצעות שם יהיו נחמדות (ע"ע) ולעיתים גם יעילות.

מ. שני

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
אני תוהה ביני לבין עצמי האם אתה מועיל במה שאתה מעולל, או שיעלילו עליך שהתעוללת בהם לחינם.

נודד

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
חייבת למחות בכבדות רצינית כי האקדמיה ללשון העברית מצטיינת במענה מהיר, יעיל וראוי לציון,
התגובה נכתבה כמובן בהומור בלבד.
מעולם לא טרחתי לשכנע פרופסורים/ות כלשהם/ן לאשר או לשלול מלה כלשהיא לשפה שלי.
(בהנחה שעברית איננה לשון הקודש בתוספת מילים מומצאות ואזי השפה הינה בהחלט לא שלי כי אם קודש לה')
אשר על כן אין לי מושג על יעילותם/ן או אי יעילותם/ן בתפקידם/ן

האגריד -בוצי פוליקמן

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
היי היי, ממש לא נכון!!
אמת.
ולהוכחה: הנה קיבלתי מהם תשובה!
אז ככה הם כותבים:

שלו פרפל :
שלום רב,

המילה מעלול בהוראת 'מעילה' אינה משמשת ואינה מתועדת במילונים ובמאגרי האקדמיה ללשון. נראה שהמילה שימשה בפי הדובר לצורך השעה ולשם משחק המילים עם המילה 'פעלול'.
האקדמיה ללשון מחדשת בעיקר מונחים מקצועיים במסגרת ועדות מינוח מקצועיות ולא מילים כלליות שנוצרו על דרך לשון נופל על לשון. תן דעתך שהעברית מעמידה לרשותנו מילים וצירופים רבים בעלי משמעות דומה, למשל מעילה, מַעַל, תרמית, רמייה, הונאה, נוכלוּת, אחיזת עיניים, הולכת שולל ועוד ועוד, והצורך האמיתי במילה הזאת מעבר למשחק המילים מוטל בספק.
מכל מקום המילה 'מעלול' אינה פסולה מצד הדקדוק והתצורה, ואולי היא תתחבב על ציבור הדוברים ותתפוס אחיזה בלשון הכללית או בלשון העגה (סלנג).

בברכה,
שלו פרפל

image
המזכירות המדעית, האקדמיה ללשון העברית

אז באמת תודה רבה לאקדמיה על תגובתם.
תכל'ס הם צודקים.
והנה הגיעה השעה להכניס את המילה לסלנג, סליחה ל'עגה'.
אני ראשון: מעלול מעלול מעלול מעלול.

1630411475346.png

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
שלו פרפל :
שלום רב,

המילה מעלול בהוראת 'מעילה' אינה משמשת ואינה מתועדת במילונים ובמאגרי האקדמיה ללשון. נראה שהמילה שימשה בפי הדובר לצורך השעה ולשם משחק המילים עם המילה 'פעלול'.
האקדמיה ללשון מחדשת בעיקר מונחים מקצועיים במסגרת ועדות מינוח מקצועיות ולא מילים כלליות שנוצרו על דרך לשון נופל על לשון. תן דעתך שהעברית מעמידה לרשותנו מילים וצירופים רבים בעלי משמעות דומה, למשל מעילה, מַעַל, תרמית, רמייה, הונאה, נוכלוּת, אחיזת עיניים, הולכת שולל ועוד ועוד, והצורך האמיתי במילה הזאת מעבר למשחק המילים מוטל בספק.
מכל מקום המילה 'מעלול' אינה פסולה מצד הדקדוק והתצורה, ואולי היא תתחבב על ציבור הדוברים ותתפוס אחיזה בלשון הכללית או בלשון העגה (סלנג).
יאללה, איזה נעכסים..
מה כבר ביקשנו?
להוסיף עוד מילה לשפה.
יש כל כך הרבה מילים, אז תהיה עוד אחת. כמה עולה להם?

בטח זה בגלל שזה ראש עיר חרדי! אם זה היה כרמל שאמה הכהן שאומר מעלולים - הם כבר היו מתייחסים אחרת ולא עושים עלינו כל מיני פעלולים ומעלולים. סליחה, כל מיני פעלולים ומעילה ומעל ותרמית ורמייה והונאה ונוכלות ואחיזת עיניים והולכת שולל ועוד ועוד.

נודד

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
תשובה אלטרנטיבית:
המילה 'מעלול' מיותרת בשפת העברית, מאחר וזה עתה הוספנו לשפה את תיבת 'בינטוט', ואין טעם להוסיף כפלויות לאותן משמעויות.
תודה.
תשובה אלטרנטיבית:
המילה 'מעלול' מיותרת בשפת העברית, מאחר ואין לבצע מעלולים בשום פנים ואופן.
בפרט לא בין שתיים לארבע...

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
אגב, אם שמתם/ן לב שתלתי בפנייה אליהם שתי טעויות גסות בין זכר לנקבה, רציתי לבדוק כמה הם יתעצבנו ויעירו לי על כך.
איך אמר המשורר? נחיה ונראה.
אחת ואחת.
אכן התעצבנתי, ככה להתנסח בפניה למעוז הבגד כפת?
נחה דעתי כשראיתי שזה רק מעלול קטן.
נ.ב.
אני עדיין מחכה להכלת המילה 'הכתזה' של @Natan Galant , לבינתיים הוא מתבייש בשמש, מוכתז מהראש עד הזנב.

מפרוג'נת

משתמש צעיר
היי היי, ממש לא נכון!!

אמת.
ולהוכחה: הנה קיבלתי מהם תשובה!
אז ככה הם כותבים:
----

בברכה,
שלו פרפל
אותי מעניין דווקא השם של החותם בשם האקדמיה, קודם כל, איך מנקדים אותו. אבל די מובן מדוע הוא לא עוּברת, ככלות הכל אף אחד לא רוצה לכנות את עצמו 'פתי' גם אם הוא כן.

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אותי מעניין דווקא השם של החותם בשם האקדמיה, קודם כל, איך מנקדים אותו. אבל די מובן מדוע הוא לא עוּברת, ככלות הכל אף אחד לא רוצה לכנות את עצמו 'פתי' גם אם הוא כן.
פערפל ביידיש זה סגול.

אולי מעניין אותך גם...