עיתוני החג תש"ף | הראיון שלא תקראו

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
ראיון חשווווב ביותר מאחד העיתונים. התשובות שונו מעט כדי לטשטש פרטים:

קשה לתאר את מגוון הגמ"חים הקיימים כיום... אחד ומיוחד בהם הוא הגמ"ח... של... בשיחה עם המנהל הרה"ג ר'... אנו מבקשים לדעת מהו הסוד הגדול...

ידיד טוב הפקיד מכספו בגמ"ח וסיפר כי מאז הוא רואה ברכה רבה בפרנסתו. עם זאת, מנקר בלבו הספק, אולי היה עדיף להשקיע באפיק שיכניס גם מעט רווחים, שיעזרו לו עוד בפרנסתו. מן הסתם שאלה זו מוצגת בפניכם לא אחת, מה התשובה על כך?

- תראה, הוא די צודק, ואפשר להבין אותו. זו מצווה גדולה להפקיד בגמ"ח, אבל אם הוא חושש להרוויח יותר, אז שיפקיד בהשקעות שונות. מעיקר הדין הוא בוודאי לא עושה מעשה פסול.

כמי שעומדים בראשות אחד הגמ"חים הגדולים, בוודאי יש באמתחתכם סיפורי מופת מכלי ראשון על הסיעתא דשמיא שאכן ראו אותם מפקידים בגמ"ח.

- דווקא אין לי כרגע בזכרוני סיפורים. זו מצווה גדולה בלי קשר לתוצאות.

מהו החתך האנושי של מפקידי הגמ"ח: יהודים אמידים? אברכים? תושבי חו"ל?

- כמעט הכל מגיע רק מאברכים חצי היום שגרים בחו"ל.

ושאלה אישית משהו: האם ניהול הגמ"ח מעניק לכם סיפוק, או להיפך?

- מה אומר לך, הוא נאנח, אני לא רואה יום של נחת בעבודה הזאת. אנשים כפויי טובה, ואני גם לא יודע זה נכון עבורי לנהל גמ"ח במקום לשבת וללמוד. מכל מקום זה תפקיד חשוב, ויש לפעמים מקרים חשובים מאוד של פיקוח נפש שהגמ"ח מציל אותם.

האם אין זו הפרזה לומר שמדובר במקרים של פיקוח נפש?

- האמת היא שזו קצת הפרזה. התכוונתי לצרכים חשובים מאוד, אנשים שלא גומרים את החודש וכאלו.

הראיון התארך והחג כבר עומד לפתחנו. הדברים מדברים בעד עצמם וגו'.

- - -

אה, מה אתם אומרים, נזכה פעם לקרוא ראיון מפתיע שכזה? תשובות שלא ניתן לצפות אותן מתוך השאלות?
לא יודע מה אתכם, אבל אני כשאני קורא את הראיונות הקלאסיים שבעיתונינו הנפלאים, כל הזמן מהדהדים באוזניי הראיונות החשובים אותם אני מנהל מדיי יום עם הפעוט:

בסוכות יושבים בסו -
- כה.

ונוטלים לו -
- לב.

לילה -
- טוב.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
הייתי מרחיב את זה לכלל מאמרי הדעה בעיתונות החרדית, שגם בהם אי אפשר לקרוא טיעון שלא שמעת אי פעם, או צורת הסתכלות חדשה ומרעננת.
כך למשל הראיון עם מורה הוראה ידוע שלעולם לא תקראו:
ש. האם לדעתך חובה להעביר את ה'חסכון לכל ילד' למסלול הלכתי?
ת. מאחר שהפקדון רשום על שמו של הילד ולא של האב, וגם הוא אינו שייך בפועל לילד אלא למדינה, ועל ידי העברתו למסלול הלכתי הוא עלול להפסיד כסף, אין חיוב.
ש. האם מותר להכנס לאתרים שאינם שומרי שבת?
ת. אם רוב הלקוחות שלהם אינם שומרי שבת, ואין סיכוי שעל ידי המניעה מלהכנס הם יפסיקו לחלל שבת, אין חיוב, אלא אם כן בוער בקרבך לב נרגש לקדושת השבת.
ש. באלו ענייני הלכה על הציבור להתחזק?
ת. בענייני גניבה מהמדינה, הגדלת תלושים לפני לידה, ניפוח תלושים בשביל דרגה במעון וכדו'.

אין בדבר משום קביעת מסמרות הלכתיים.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אה, מה אתם אומרים, נזכה פעם לקרוא ראיון מפתיע שכזה? תשובות שלא ניתן לצפות אותן מתוך השאלות?
אני דווקא מאד נהניתי מהראיון עם 'מקורביו' של היועץ המשפטי מנדלבליט, שם הוא מפריך אחת לאחת את כל האשמות שתלו בו אנשי התקשורת החרדית.

ביזנסטורי - אילה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
היה גם היה. הוא נמצא במוסף התורני בנושא ""כלכלה"" (או יותר נכון א-כלכלה) של יתד נאמן.
למה א-כלכלה?
אפילו הביאו ראיון עם הרב צבי ברוורמן בנושא ההשקעות המפוקפקות.
כנראה שבורות תחתית לא שילמו מספיק.

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
למה א-כלכלה?
אפילו הביאו ראיון עם הרב צבי ברוורמן בנושא ההשקעות המפוקפקות.
כנראה שבורות תחתית לא שילמו מספיק.
יפה. זו הכתבה שהכי קרובה לנושא כלכלה, וגם היא "כלכלה פסיבית". לצידה עוד הרבה כתבות על "כלכלה ניסית", "כלכלת אברכים", "כלכלת חסד", "כלכלת שנור" וכן הלאה. והרי זה מוסף תורני, אז מה אני רוצה? ובכן, דומני שלתורה יש הרבה מה לומר על איזו כלכלה רצויה, על סוציאליזם, על איך להשקיע (ולא רק במה לא להשקיע) ועוד רבים.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
יפה. זו הכתבה שהכי קרובה לנושא כלכלה, וגם היא "כלכלה פסיבית". לצידה עוד הרבה כתבות על "כלכלה ניסית", "כלכלת אברכים", "כלכלת חסד", "כלכלת שנור" וכן הלאה. והרי זה מוסף תורני, אז מה אני רוצה? ובכן, דומני שלתורה יש הרבה מה לומר על איזו כלכלה רצויה, על סוציאליזם, על איך להשקיע (ולא רק במה לא להשקיע) ועוד רבים.
ונראה שלמרות הקשר המפוקפק של הכתבות הללו לנושא, היו כתבות תורניות שכפי הנראה לא הצליחו למצוא בהם אפילו קשר קלוש לנושא המדובר, ולכן דחפו אותם ב'יתד השבוע' הגדול, שאם היו מנערים ממנו את כל הכתבות הממומנות ועוד כמה כתבות שמאלץ, היו נשארים כמה דפים בודדים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  13  פעמים

לוח מודעות

למעלה