עולה על הגל

רבקה.

משתמש מקצוען
איך MC זה שחור-לבן?
טוב נו, זה פשוט עיבודים של המצלמה שלך.
תגיד, אתה יודע מה זה טווח דינאמי? לא צריך ללכת לקורס בשביל זה, אפשר לפתוח מאמר באינטרנט.
אין שום קשר עיבודים שהמצלמה עושה לבין טווח דינאמי. להיפך, העיבודים האלה אם כבר מקטינים את הטווח הדינאמי שבא לידי ביטוי בתמונה.
בכל מקרה, עיבודים כאלה תמיד (תמיד) יהיו הרבה פחות טובים מעיבודים שיכולת לעשות בפוטושופ או לייטרום, תוכנות שמיועדות לעיבוד קבצים (בניגוד למצלמה שלך, שמיועדת ליצירת קבצים ע"י צילום תמונה).

מנדי אור

משתמש צעיר
צילום מקצועי
העיבודים האלה מעלים את ה'טווח הדינאמי' במרכאות כפולות... לא מבין למה כל כך צחקתם עלי!!!

(MC, אגב, זה ברש"ת מונו כרום, אם אינני טועה, וזהו המצב ב'עיבודים הפנימיים של המצלמה', שניתן כמו איזון לובן להגדירם גם לפני הצילום)

רבקה.

משתמש מקצוען
אה, מונוכרום. הגיוני...

לא הבנתי על מה המרכאות הכפולות. על "מעלים"? כלומר, אמרת בציניות שהם מגדילים את הטווח הדינאמי, ובפועל התכוונת שהם מקטינים אותו?

מנדי אור

משתמש צעיר
צילום מקצועי
המילים טווח דינאמי במרכאות כפולות, מכיוון ש, שוב, לא למדתי צילום ואני כבר חושש שטווח דינאמי לא מדבר על מה שאני חושב שהוא (משהו בגבול הרוויה/ניגודיות האמיתית לא הפוטושופית)
אם אני טועה תחכימוני

צבי קלאר

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י מנחם הלוי;403368:
המילים טווח דינאמי במרכאות כפולות, מכיוון ש, שוב, לא למדתי צילום ואני כבר חושש שטווח דינאמי לא מדבר על מה שאני חושב שהוא (משהו בגבול הרוויה/ניגודיות האמיתית לא הפוטושופית)
אם אני טועה תחכימוני
טווח דינאמי גדול הוא לא HDR?
די לאחרונה העלו פה קישור לנושא.

כדרלעמר

משתמש פעיל
צילום מקצועי
מנחם,

לא הבנתי מה יכול להיות חסר לך בטווח הדינאמי. הצילומים הללו הם בשמש מלאה בים, יש המון אור.

למיטב ידיעתי טווח דינאמי הוא כאשר יש הפרשים גדולים בין המקום המואר ביותר למקום החשוך ביותר בתמונה, לכן במקומות בעייתיים משתמשים בHDR כדי להרחיב את הטווח בלי לשרוף את התמונה.

באשכול סמוך יש שאלה דומה לגבי צילום בצל כאשר הרקע הוא בשמש. הפיתרון המוצע שם (מלבד שינוי זוית) הוא לצלם בתוספת פלאש למילוי האיזורים החשוכים בלי לשרוף את התמונה באזורים המוארים.

לא הבנתי היכן יש בעיה של טווח דינאמי בתמונות שהעלית ואיך נפתרה הבעיה עם הFF של הקולגה.

רבקה.

משתמש מקצוען
לא הבנתי איך אתם מתלבטים מה זה טווח דינאמי, כשבעמוד הראשי יש קישור ששמתי למדריך נהדר על HDR, שבין השאר מבהיר מה זה טווח דינאמי. אתם נתיביים?
האשכול:
http://www.prog.co.il/showthread.php?t=50106
המדריך:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=229883

אני לא יכולה להעתיק משפט מהמדריך שמגדיר מה זה טווח דינאמי, כי זה מוסבר שם באמצעות תרשים וצילום, ואני גם לא רוצה להעתיק יותר מדי כדי לא להפר את זכויות היוצרים של הכותב.

בכל מקרה, אפשר בקלות למצוא את התשובה באינטרנט:
http://cliki.site.co.il/טווח_דינמי
האמת היא שזה לא מוסבר יפה בלינק הנ"ל, אבל המשפט הבא פחות או יותר מסביר מה זה:
"בצילום, טווח דינמי הוא תחום הרגישות לעוצמת אור של סרט צילום או חיישן. אור בעוצמה נמוכה יותר יקלט כשחור אטום חסר פרטים, ואור בעוצמה גבוהה יותר יקלט כלבן חסר פרטים."

ממליצה לנסות להבין מהמדריך של ה-HDR, זה לא מסובך. :)

צבי קלאר

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
יפה אמרת
רק שאנחנו לא התבלבלנו אלא תהינו אם לזה התכוון מנחם כשאמר טווח דינאמי.

מנדי אור

משתמש צעיר
צילום מקצועי
מה שבHDR זה הבדלים ממש משמעותיים, אני מדבר על יותר קטנים...

האמת, גם אני התבלבלתי (שרול, יש לך חלק בזה, הזהר בלשונך בICQ!!!!)

רבקה.

משתמש מקצוען
נכתב ע"י איציק'ל;403417:
יפה אמרת
רק שאנחנו לא התבלבלנו אלא תהינו אם לזה התכוון מנחם כשאמר טווח דינאמי.

אממ, הניסוח שלך היה מטעה. כתבת: "טווח דינאמי רחב הוא לא HDR?" ואם מסתכלים על המושג "HDR" כשם של הטכניקה המוכרת (ולא מסתכלים על ראשי התיבות של המילה, שהם: High Dynamic Range = טווח דינאמי גבוה) זה לא מדוייק.
"טווח דינאמי רחב" זה לא שם של טכניקת עיבוד (למרות שזה התרגום המילולי של שם הטכניקה), אלא תיאור של טווח רמות האור בתמונה (אם מתייחסים למושג בהקשר של צילום); טווח דינאמי = טווח רמות האפור שנראה בתמונה כמו שצריך (כלומר לא שרוף/אטום).
הטכניקה שנקראת HDR נועדה לפתור את הבעיה של הטווח הדינאמי הלא-מספיק-רחב של המצלמה שלנו, כשמטרה היא לנסות להגיע לטווח הדינאמי שהעין שלנו משיגה (ואצל הקיצוניים - טווח דינאמי רחב יותר...).
לכן נכון יותר לקרוא לטכניקת ה-HDR בשם "יצירת טווח דינאמי רחב".

כשמישהו שואל "איך משיגים טווח דינאמי רחב?" הוא לא מתכוון לשאול "איך מעבדים תמונה בטכניקת ה-HDR?" אלא "איך מצלמים כך שיקלטו כמה שיותר פרטים באיזורים הבהירים ביותר ובאיזורים הכהים ביותר בתמונה".
אגב, בפועל התשובה היא: או שתקטין את טווח הבהירויות בסיטואציה, כלומר שנה את הזווית, שעת הצילום או התאורה המלאכותית, או שתשתמש בטכניקת העיבוד שנקראת HDR. ככל הידוע לי, ברגע שהגדרת באיזו מצלמה אתה משתמש ובאילו תנאים (שעה, תאורה, זווית) אתה מצלם - אין לך דרך להגדיל את הטווח הדינאמי ע"י שינוי פרמטרי הצילום או שימוש באביזר כלשהו. מה שכן, למצלמות ריפלקס מקצועיות יש טווח דינאמי רחב יותר מלקומפקטיות, והאמת היא שאין לי מושג למה.

קצת הארכתי, כי הסתבכתי בלהסביר את עצמי.
כרגיל. :rolleyes:

יעקב1

משתמש פעיל
בס"ד

מכזה דבר קטן עשיתם פיל...

ככל שתוכל לקלוט גם פרטים בבהיר ולצידם גפ פרטים בכהה כך טווח הדינאמי שלך גדול יותר.
ואין לזה שום קשר לטכניקה. הקשר היחיד הוא לחשיפה: ככל שתבהיר כהים כך סביר שתשרוף בהירים וכן להיפך.

HDR היא טכניקת עיבוד בה אתה מחבר בין צילום בחשיפה לבהיר לצילום בחשיפה לכהה.

סה-טו, מנחם. ותפסיק לדמיין!

צבי קלאר

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י רבקה אריאל;403435:
אממ, הניסוח שלך היה מטעה. כתבת: "טווח דינאמי רחב הוא לא HDR?" ואם מסתכלים על המושג "HDR" כשם של הטכניקה המוכרת (ולא מסתכלים על ראשי התיבות של המילה, שהם: High Dynamic Range = טווח דינאמי גבוה) זה לא מדוייק.
"טווח דינאמי רחב" זה לא שם של טכניקת עיבוד (למרות שזה התרגום המילולי של שם הטכניקה), אלא תיאור של טווח רמות האור בתמונה (אם מתייחסים למושג בהקשר של צילום); טווח דינאמי = טווח רמות האפור שנראה בתמונה כמו שצריך (כלומר לא שרוף/אטום).
הטכניקה שנקראת HDR נועדה לפתור את הבעיה של הטווח הדינאמי הלא-מספיק-רחב של המצלמה שלנו, כשמטרה היא לנסות להגיע לטווח הדינאמי שהעין שלנו משיגה (ואצל הקיצוניים - טווח דינאמי רחב יותר...).
לכן נכון יותר לקרוא לטכניקת ה-HDR בשם "יצירת טווח דינאמי רחב".

כשמישהו שואל "איך משיגים טווח דינאמי רחב?" הוא לא מתכוון לשאול "איך מעבדים תמונה בטכניקת ה-HDR?" אלא "איך מצלמים כך שיקלטו כמה שיותר פרטים באיזורים הבהירים ביותר ובאיזורים הכהים ביותר בתמונה".
אגב, בפועל התשובה היא: או שתקטין את טווח הבהירויות בסיטואציה, כלומר שנה את הזווית, שעת הצילום או התאורה המלאכותית, או שתשתמש בטכניקת העיבוד שנקראת HDR. ככל הידוע לי, ברגע שהגדרת באיזו מצלמה אתה משתמש ובאילו תנאים (שעה, תאורה, זווית) אתה מצלם - אין לך דרך להגדיל את הטווח הדינאמי ע"י שינוי פרמטרי הצילום או שימוש באביזר כלשהו. מה שכן, למצלמות ריפלקס מקצועיות יש טווח דינאמי רחב יותר מלקומפקטיות, והאמת היא שאין לי מושג למה.

קצת הארכתי, כי הסתבכתי בלהסביר את עצמי.
כרגיל. :rolleyes:
תודה רבה על ההסבר,
חידדת אצלי כמה נקודות.
(יעקב, כשמסבירים לאט קולטים מהר.)
ונראה לי שבמצלמות רפלקס יש טווח דינאמי יותר גבוהה בגלל חיישן יותר גדול,
(אם אני לא טועה זה מופיע במדריך שהעלית את הלינק שלו לא מזמן.)

רבקה.

משתמש מקצוען
בכיף :)
אתה מדבר על המדריך הזה?
http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=295629
הוא מדבר על עומק שדה, לא טווח דינאמי. אבל גם אני חשבתי שאולי זה קשור לגודל חיישן. מצד שני, נשמע יותר הגיוני שזה קשור לדברים אחרים (מעבד אחר, אנאעארף).

Srool

משתמש סופר מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
נכתב ע"י מנחם הלוי;403429:
האמת, גם אני התבלבלתי (שרול, יש לך חלק בזה, הזהר בלשונך בICQ!!!!)
?!

צבי קלאר

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י רבקה אריאל;403460:
בכיף :)
אתה מדבר על המדריך הזה?
http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=295629
הוא מדבר על עומק שדה, לא טווח דינאמי. אבל גם אני חשבתי שאולי זה קשור לגודל חיישן. מצד שני, נשמע יותר הגיוני שזה קשור לדברים אחרים (מעבד אחר, אנאעארף).
אני מדבר על המדריך הזה.
http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=229883

רבקה.

משתמש מקצוען
אהה, אבל הוא דיבר שם על היכולת של החיישן, לא על הגודל שלו. השאלה ממה נובעת היכולת הזו.

Srool

משתמש סופר מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
נכתב ע"י מנחם הלוי;403842:
להוציא ציטוטים שלך מהאייסי? :D
בכיף, רק שלח לי את זה למייל.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  21  פעמים

אתגר AI

אחרי החגים • אתגר 13

לוח מודעות

למעלה