נמאס, לגמרי!!!!!!

אברימי

מנהל פורום סוכרת
מנהל
מנוי פרימיום
נמאס.
בוא נודה על האמת, נמאס. נמאס לגמרי. בכל חודש, כשאנו תולשים את הדף ביומן ובו מוכתמות שאריות חתונותיהם של כל המי ומי, אנו מתמלאים בתחושת הקלה. הקלה, כי הנה זה עבר ב"ה. השתתפנו (?) ב12 חתונות כן ירבו החודש, ולחודש הבא נכונו לנו למרבה העומס רק עוד 9 כאלה שאנחנו "חייבים" להיות בהן, מהן 4 מחוץ לעיר. אני בכוונה כותב להיות ולא להשתתף, כי המרחק בין להשתתף עם כל הלב ללהיות (בתמונות) הוא רב. רב מאד.
כבר מזמן הפכו החתונות המתועשות לנשפי מסכות בהן מתחפשים המחותנים שיחי' לעשירים ללילה אחד. בזה הלילה, מקווים המחותנים לא להיפגש פנים אל פנים עם בעלי הגמחי"ם השונים שאיפרו אותם להצגה הכי עלובה בעיר, ומייחלים כי המסכה העשירה שעל פניהם תחזיק מעמד לפחות עד אחרי ה"מצווה טאנץ". לאחרונה החלו חריקות בתחפושת, אבל חיש קל נמצאה הדרך לתיחזוקה הטיפה המרה.
זכיתי להיות בהרבה חתונות כאלה. כן, חבריי לספסל בית הכנסת, אלו שכאשר תמה לה תפילת שחרית בימי חול, הם נסחבים רגלית למכולת השכונתית שם הם מחשבים את צעדיהם והוצאותיהם לבל יעברו את מסגרת התקציב שקבעו. אלה שלא יכולים להסתכל לילד בעיניים כשהוא מביא פתק מהחיידר על טיול שעולה 25 ₪ כי אין להם. ובאמת אין להם!
האח, כמה טוב לראות שלפחות עוד נשאר להם מעט חוש הומור, והם עדיין מסוגלים להתחפש פעם ב.. לעשירי תבל.
הנה הם צועדים מעדנות לפתחו של האולם המפואר, עבדיהם המלצרים מתחככים בהם, מתרוצצים סביבם למלא את רצונם, העיתונאים, סליחה הצלם ועוזריו, מכרכרים בעוז ומנציחים כל פעולה של מיודעינו מזויות צילום שונות, משל היו ראשי מדינה לפחות. בגדיהם הנוצצים והמיוחדים מפיקים קריאות התפעלות מהנוכחים, ולמי שלא שם לב, הם טורחים להסביר כי הפעם, לכבוד החתונה, הם פשוט היו "חייבים" לרכוש בגדים מיוחדים, מלבושים נאים ומתוקנים כפי עניין המחותנים. מעצבי הפרחים המיוחדים שנשכרו לצורך הנאת העשירים עסוקים בהכנות האחרונות של זרי ענק מפרחים חיים, ומייחלים שהם יצעדו בדיוק כפי המחותנים עד תום החתונה בשיא הפריחה. מאז והלאה - קמילה ונבילה.
התזמורת שהזמין מתארגנת להנעים להדא עתירא קדישא את היום המיוחד שלו היום הוא עשיר תבל. היום התבל גם מתעשר ממנו. הדאגה היחידה שיש לו כרגע היא שלא להיפגש פנים אל פנים עם כל בעלי הגמחי"ם למיניהם, אליהם פנה ושפך בפניהם את מצוקתו כי רבה. אל דאגה רבותי, מחר הוא חוזר חזרה למקצוע הרגיל שלו.
ואנחנו, אנחנו נשכרנו לשמש ניצבים די דוממים בהצגה ההזויה הזו. ראוי שכשנגיע "להיות" בחתונה, נשתדל לסובב ו"לתת מזל טוב" לכל המי והמה, לדאוג לכך שהצלם ינציח אותנו לפחות בסיטואציה אחת, כדי שגם אחרי שהמסכות יורדו, יראו שהיינו.
האח, מה לא אמרו חז"ל על "כל המשמח"? כאילו בנה, זוכה לדברים. יופי. ממש שימחנו. היינו, לחצנו ידיים, הצטלמנו, החתמנו כרטיס, והופ.. לחתונה הבאה בתור.
אחת הבעיות הגדולות היא חתונה של בן דוד. כן, בן דוד שאפילו את שמו אני לא זוכר, אבל מה לעשות, הוא עומד להקים את ביתו עם נוותו, ואצטרך למען הפרוטוקול לבלות באתר כערב שלם הכולל גם ארוחת ערב חגיגית להחריד.
תחת הכותרת "המינימום ההכרחי" הצלחנו להחדיר תודעת בזבזנות בלתי רגילה. איש לא מעלה על דעתו לקום ולומר עד כאן. הגיע הזמן לשנות את המינימום ההכרחי.
אולי באמת הגיע הזמן להסיר את הכפפות (המשי, הלבנות) ולומר את האמת בפנים של עצמנו. זה אולי יהיה כרוך בשחיטת כמה פרות קדושות, אבל מה לא עושים למען השמחה?
כמובן שבהתחלה, ככה כדי להתרגל לרעיון, נזכיר את הנושא רק ברמז. זה ישמע בערך כך: אין לנו כסף לזה, אין לנו כח לזה, אנחנו מאד רוצים לשנות את זה, נמאס לנו מזה, הגיע הזמן לשינוי.
בשלב הבא, לאחר נסתכל ימינה ושמאלה ונווכח כי השמים עדיין מתוחים, ובעצם גם המחותן שלנו, הנוכחי, הלשעבר והפוטנציאלי, גם כן ממלמלים את אותו הטקסט, נתחיל לקרוא לילד בשמו: לא מעוניינים לערוך ערבי בידור להמונים אירוסין (תצוגת מתנות בלע"ז), אין לנו כסף למתנות גרנדיוזיות לאורך התקופה שבין האירוסין לחתונה, לשבתות עליה לתורה, ובכלל אנחנו חושבים שאין צורך לערוך חתונה באולם שמחות. מספיק לנו אולם של בית כנסת. אין לנו צורך בצלם, זול יותר לרכוש מצלמה דגיטלית איכותית, ולמנות מישהו בשכר מינימום שיצלם ויצלם ויצלם. אין לנו 300 איש מכל צד לסעודה, כלומר יש לנו הרבה יותר אנשים, אבל אין לנו יכולת כספית להאכילם.. אין לנו צורך בלהכביד על מכרינו, קרובינו, ידידינו, מתפללי בית כנסתנו, שכנינו ושכנינו לתורים בגמחי"ם. מספיקה לנו שמחה אינטימית ואמיתית, עם סעודה צנועה שנתארגן כמה ידידים טובים כדי להכינה.
לצורך השמחה הגדולה נשתמש בהשמעת שירים מתוך קלטות ידועות יותר או פחות, החברים הטובים שלנו באמת, ישמחו איתנו מקרוב, אלו שפחות, ישמחו יותר כשישארו רחוק. מי שמאד ירצה לשמח אותנו מוזמן להרמת כוסית לחיים, לישא תפילה קטנה להצלחת הקמת הבית הנאמן בישראל, ולהרעיף עלינו מברכותיו. רוצים לחזור לתלבושת הרגילה שלנו.
תגידו, זו בושה לומר את האמת? אני מוכן לחתן את בני בצורה הזו. גם אתם?​
[FONT=Arial (Hebrew)][FONT=Arial (Hebrew)]
[/FONT]
[/FONT]

מאן דאמר

משתמש פעיל
אברימ'לה, אין לך מושג כמה שאתה צודק!!
כולם יושבים ומחכים לאמיצים הראשונים שיעיזו לשבור את המוסכמות, זה מאד קל לדבר על זה (וגם לפתוח נושא בפורום פרוג....), אבל כשמגיעים למעשה, עם המחותנים החדשים, זה פתאום נהיה מאד מאד קשה ולא נעים. פתאום אתה מקבל רגליים קרות. אתה תהיה התמהוני הראשון שעושה חתונה כמו לפני מאתיים שנה?? כולם צריכים לדעת שאין לך כסף??? ומה עם הבושה ואי הנעימות של החתן והכלה?
וככה זה נמשך ונמשך, והולך ומחמיר.

למעשה, יש כבר מי שלקח את הדברים צעד אחד קדימה, מדיבורים למעשים. הקהילה של חסידי גור באשדוד, בראשות הגרש"ד גרוס, הוציאו קונטרס שלם של תקנות/המלצות (מעין תקנות מומלצות, אבל לא ממש מחייבות) לצמצום בכל ההוצאות המיותרות והראוותניות בכל התקופה מהשידוך ועד סוף השבע ברכות, זה דברים שחוסכים עשרות עשרות אלפי שקלים לכל אחד מהמחותנים. לצד כל התקנות, כתבו הערות שמסבירים בטוב טעם ודעת כמה מיותר הבזבוז הזה וכו', הדברים כתובים בצורה ממש יפה וברורה, תענוג לעיניים. יש היום כבר הרבה מחותנים באשדוד ובכל רחבי הארץ שנהגו לפי התקנות האלה, גם אם הם לא מחייבות, הם נותנות לגיטימציה ואומץ לאנשים שהיו מעוניינים לעשות את זה, לבצע את הדברים בפועל.
אולי מישהו יוכל לסרוק את החוברת ולהעלות אותה לפה, אני בטוח שכולם יהנו מהדברים שכתובים שם.

פרסום דובדבן

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
אכן, קל מאד לדבר.. מי זוכר את כל ה'טראסק' של לרדת ברמה מעל בימת המודיע ויתד?
האם זה הועיל במשהו??

מלבד להנהן בראשים בהסכמה מלאה, אין מה לעשות.

מאן דאמר

משתמש פעיל
כן, בסוף המודיע בעצמו ירד מהרמה (מהעץ...).

אבל האמת היא שאין להשוות את המצב בזמנו למצב כיום, המצב היום חמור פי עשר מאז.

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
לפעמים מרב שמדברים גבוהה גם קטנה לא עושים.
אם נדבר עכשיו על חתונה באולם ביהכנ"ס וסעודה בבישול השכנות, זה יאיים על הרבה אנשים שעדיין אינם עומדים שם.
אבל, אם נוריד פרחים, נוריד את תצוגת המתנות למינה (וכתוצאה מכך חצי ממנה תרד)
ונוריד עוד הרבה פריטים לא חיוניים גם בפורמט העכשוי המצב יהיה הרבה יותר טוב.

וכבר היום יש רבים שמחתנים בפורמט הזה.

לגבי ההשתתפות בשמחות קרובי משפחה ללא תלוש מזון, קרי, ללא הכבדה על בעל השמחה, למה לא?
מתי יפגשו בני המשפחה אם לא בשמחות?
בהלוויות חלילה?

שנפגש בשמחות.

מאן דאמר

משתמש פעיל
אני מצרף פה את תחילתו של המאמר שמצורף בסוף הקונטרס, אם יהיה ביקוש אני ישתדל להעלות את כל המאמר, וגם את התקנות עצמם אם ירצו.
להגדיל.
להנאתכם.

קבצים מצורפים

• DSCF6679.jpg
    2.3 MB · צפיות: 11
  • DSCF6680.jpg
    1.8 MB · צפיות: 11

אברימי

מנהל פורום סוכרת
מנהל
מנוי פרימיום
נכתב ע"י מאיר14;331690:
תשאל אותו קודם :)
מה לשאול אותו? אם אין לי כסף ואני לא יכול אחרת? מה יש לשאול כאן?
ולכל אלה שעתידים לגלגל את הבעיה ולומר: "שהרבנים יעשו תקנות" אענה: אותם רבנים שהתירו לכם להוציא כסף שאין לכם, אלו צריכים לאסור עליכם....
די. השינוי צריך להגיע מלמטה. זו לא בושה להגיד את האמת - אין לי. אין לי. אין לי. אין לי.

משה יאקאב

משתמש צעיר
איור וציור מקצועי
הדמיות בתלת מימד
מה שהכי מפריע לי זה שכשאנחנו נגיע לגיל 65 הילדים שלנו יצחקו עלינו שעבדנו קשה כל החיים בשביל לחתן 10 ילדים, בזמן שהם יחתנו ב...שטיבל האזורי.
זה הרי ברור שזה יקרה באיזשהו שלב. השאלה מי ירוויח ראשון!

לאחרונה הכניסו גם בבעלזא תקנות, התוכנית היא שכל מחותן יקבל הלוואה של 25000 $ בהחזר חודשי של 300$ לחודש (-יותר ילדים עד ל900$) ולחתונה יהיה 'סידור מוכן' במחיר של מאה אלף ש"ח והשאר ישאר לדירה לזוג, הלוואי שיצליחו.

מאיר14

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
נכתב ע"י אברימי;331870:
מה לשאול אותו? אם אין לי כסף ואני לא יכול אחרת? מה יש לשאול כאן?
ולכל אלה שעתידים לגלגל את הבעיה ולומר: "שהרבנים יעשו תקנות" אענה: אותם רבנים שהתירו לכם להוציא כסף שאין לכם, אלו צריכים לאסור עליכם....
די. השינוי צריך להגיע מלמטה. זו לא בושה להגיד את האמת - אין לי. אין לי. אין לי. אין לי.

אתה צודק בכל מלה

אבל למה לחכות עד החתונה.. שאז אתה צריך להסתבך עם הצד השני וגם עם החתן והכלה
ולפעמים גם האשה..
צריך להתחיל את זה עוד קודם.. מהברית והבר מצוה...

אביגדורית

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
אברימי,
כנראה לא שמעת על הפתרון של הגמ"ח המרכזי, הם נותנים לך הלוואה בשביל החתונה.
ואל תהיה איתי קטנוני שצריך גם להחזיר..., אם המחשבים (ח' בפתח) את הרווח לשים בגמ"ח המרכזי ובדומיהם היו מנצלים את החישובים על רווחים אמיתיים ולא הלוואות הם היו היום גבירים בעמיהם.

ובקשר לבזבזנות,
הבעיה היחידה מבחינתי, הם של אלו שאין להם ובכל אופן צריכים להתאים את עצמם לאלו שיש להם. כי אלו שיש להם, טוב שהם מוציאים את זה גם על כאלו דברים, כל ילד יודע שכך עובד המסחר בעולם, העשירים מחזיקים את הכלכלה בכל מקום, צמיחה היא לא סיסמא של נהנתניהו, היא מציאות שכשעושים הטבות לעשירים ושווה להם להיות עשירים כל הכלכלה מרוויחה מזה.

לכן, דעתי שעדיף שיהיה היקף מסחר גדול בכל התחומים, גם בתחום החתונה, כמובן להשתדל לעשות את הכל אצל אנ"ש כדי שכל הכסף יתגלגל בינינו, אבל מי שיש לו, חבל שישמור זאת לעצמו, או רק לקניית דירה שהמרוויחה היחידה כמעט היא המדינה ולא הקהל הפשוט שמרוויח בדר"כ שהכסף עובר מיד ליד.

אברימי

מנהל פורום סוכרת
מנהל
מנוי פרימיום
נכתב ע"י אביגדור;331903:
אברימי,
כנראה לא שמעת על הפתרון של הגמ"ח המרכזי, הם נותנים לך הלוואה בשביל החתונה.
ואל תהיה איתי קטנוני שצריך גם להחזיר..., אם המחשבים (ח' בפתח) את הרווח לשים בגמ"ח המרכזי ובדומיהם היו מנצלים את החישובים על רווחים אמיתיים ולא הלוואות הם היו היום גבירים בעמיהם.

ובקשר לבזבזנות,
הבעיה היחידה מבחינתי, הם של אלו שאין להם ובכל אופן צריכים להתאים את עצמם לאלו שיש להם. כי אלו שיש להם, טוב שהם מוציאים את זה גם על כאלו דברים, כל ילד יודע שכך עובד המסחר בעולם, העשירים מחזיקים את הכלכלה בכל מקום, צמיחה היא לא סיסמא של נהנתניהו, היא מציאות שכשעושים הטבות לעשירים ושווה להם להיות עשירים כל הכלכלה מרוויחה מזה.

לכן, דעתי שעדיף שיהיה היקף מסחר גדול בכל התחומים, גם בתחום החתונה, כמובן להשתדל לעשות את הכל אצל אנ"ש כדי שכל הכסף יתגלגל בינינו, אבל מי שיש לו, חבל שישמור זאת לעצמו, או רק לקניית דירה שהמרוויחה היחידה כמעט היא המדינה ולא הקהל הפשוט שמרוויח בדר"כ שהכסף עובר מיד ליד.
מסכים עם זה שמי שיש לו - אהלן וסהלן. מצידי שיביא גדוד שיירה יריות שמחה וזיקוקין דינור, וכמובן שיקנה אצל אנ"ש.
גמ"ח לוקחים כשיודעים בבירור מהיכן משיבים אותו. משיבים הכוונה מכסף שלי אמיתי ולא כסף של גמח אחר. בכלל זה מזכיר לי את אותו אחד שהיה לו "חור" של 1000$ שהוא לווה מ12 אנשים שונים, כל אחד לחודש וכך התגלגלה ההלוואה במשך השנה כולה. כך שנים ארוכות. ביום מן הימין הוא כינס את כל המלווים הנחמדים והודיע להם כי מעתה והלאה ימשיכו לגלגל את הלוואתו ביניהם מבלי שהוא יעשה זאת יען כי זקן הוא ותש כוחו.

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
הבעיה שאתם מדברים עליה היא קטנה לעומת הבעיה של החובות שמשפחות נכנסות אליהן כדי לחתן. פחות מ- 100,000 $ אי אפשר לחתן היום בת וזה גם, במקרה שהחתן מוכן להתפשר.

איפה נשמע כזה דבר? מאיפה אברך אמור לקחת סכומים כאלה? זה לא אנושי!

Smeshi

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י גינגית;331974:
הבעיה שאתם מדברים עליה היא קטנה לעומת הבעיה של החובות שמשפחות נכנסות אליהן כדי לחתן. פחות מ- 100,000 $ אי אפשר לחתן היום בת וזה גם, במקרה שהחתן מוכן להתפשר.

איפה נשמע כזה דבר? מאיפה אברך אמור לקחת סכומים כאלה? זה לא אנושי!
שאנשים פשוט יפסיקו לעשות שטויות כאלה. תדאגו לבנים ולבנות להשכלה טובה ולמקצוע טוב שידעו להסתדר בכוחות עצמם וחלאס, אם הם מבוגרים בשביל להתחתן הם מבוגרים בשביל להתפרנס ולממן לעצמם את רוב הדירה. קל מאד לצאת מזה! אף אחד לא מכריח אתכם לקחת חלק במשחק המטורף הזה.

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
smeshi מותר לכבד דרך חיים של אחרים.
נכון שהיא זקוקה לשינוי יסודי, ועדיף שכל אחד ידאג לדירה אחת עבור עצמו.
(עם משכנתא...) משהאבא אחד ידאג ל-10.

אבל תזכרי שבענף זה רוצים ללמוד, לא מקצוע, אלא מקצועות התורה, ועם מלגה של כולל, ושכר מינימום (של עבודת האשה) בקושי מצליחים לשלם ארנונה ולקנות טיטולים.
לא כולם, ב"ה.
אבל יש בתוכינו הרבה כאלה.

א.ישראל

משתמש פעיל
עריכה תורנית
נכתב ע"י אברימי;331870:
די. השינוי צריך להגיע מלמטה
הלואי, אבל אין הרבה סיכויים.
זה צריך להגיע מלמעלה ולפחות באותה עוצמה של המערכה למען הסללורי הכשר ומערכות הבחירות.
כולי האי ואולי.

Smeshi

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י mig;331994:

אבל תזכרי שבענף זה רוצים ללמוד, לא מקצוע, אלא מקצועות התורה, ועם מלגה של כולל, ושכר מינימום (של עבודת האשה) בקושי מצליחים לשלם ארנונה ולקנות טיטולים.
לא כולם, ב"ה.
אני נורא מצטערת אבל אני מכבדת את מי שלוקח אחריות על החיים שלו ואם אדם מבוגר בן 20 ומעלה בוחר ללמוד תורה שייקח על אחריותו את כל מה שנובע מכך ולא יפיל את זה על ההורים שלו או של אשתו. אחרי הכל הכתובה מפילה את האחריות עליו והוא חייב להתנתק מההורים בשלב הזה.
ולמה, למה שכר מינימום של עבודת האשה? אולי כי היא בזבזה שנתיים יקרות בחיים על לימודים חסרי תועלת? כן, אמנם כבר יש היום יותר אפשרויות למקצועות בסמינרים, אבל יציבו להן איזו תקרת זכוכית שלא תאפשר להן להתקדם הלאה. באמת נמאס, לגמרי.

~נעמי~

עיצוב גרפי
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
D I G I T A L
נושא כאוב...
אבל באמת, נתחיל עם הברמצוות והבריתות- כך אתה יכול להוכיח למחותנים שתמיד עשית שמחות צנועות וככה אתה רוצה להמשיך.
אצלנו אחת הבר מצוות (בהסכמת הילד כמובן) נערכה בבית קומץ קרובים הוזמן (אפילו לא שכנים) את החברים מהחיידר הזמינו לאחה"צ עם הרבה על שניצלים ובורקסים וכשהם הלכו באו הדודים (בלבד- בלי הבני דודים!) ושמו שירים ב"מערכת" והיה מאד שמח!!! היימיש...
הילד הבא לא רצה (אוהב או אה וטרלללם) עשינו באולם פשוט מאד גם כן בפורמט משפחתי ביותר
(זה לא פשוט להגיד לכולם עושים משהו מצומצם, אבל תכל'ס כמה זוכרים שיש לך בן בר מצווה?)

ואני חושבת שאם מתחילים עם הקו הזה בבית יותר קל להמשיך בחתונות.

ROT

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י mig;331994:

לא כולם, ב"ה.
מי אמר שעדיפה תורה של צעיר בן עשרים פלוס
אולי לימוד התורה של אדם בגיל מבוגר יותר, יותר חשובה
הרי לפי מה שאת כותבת אדם צריך ללמוד עד שהוא מחתן את ילדיו מאז הוא מפסיק ללמוד!!!!!!!!!!! לא שייך בשום פנים ואופן להתרכז בלימוד וללמוד מתוך יישוב הדעת
כשיש עול של חובות וצריכים לחשוב מאיפה לגלגל הלאה ויש כאלה שצריכים לנסוע לחו"ל ולחזר על הפתחים כדי לאסוף כסף בשביל שהחתן ישב וילמד ולא יהיה לו "חס ושלום" איזה שהוא עול של משכנתא. כל האופנה הזאת שנהייתה היום היא כבר בגדר של "לא תרצח"
פעם ידענו שהגביר של העיירה מחזיק את חתניו שיוכלו ללמוד. היום כולם גבירים וכולם למדנים

אברימי

מנהל פורום סוכרת
מנהל
מנוי פרימיום
בואו ונעמיד דברים על מקומם:
1. איש אינו מעלה לכאן לדיון את נושא לימוד התורה, התפרנסות בנות הסמינרים, וכו'.
2. מה שצריך להוביל, זה קו ברור: שאלה שמוכנים לעשות את השינוי - יוכלו לעשות זאת בראש מורם ובגוו זקוף, ואלה שעורכים חתונות כפי שעורכים היום - יהיו אלו שיחושו חוסר נוחות וצורך להתנצל. זה הכל.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  13  פעמים

לוח מודעות

למעלה