סיפור מסכה מסוכנת לזקנה מסכנה

לילך אור

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
צילום מקצועי
שמיל, זה בעלי שיהיה בריא כי לאחרונה הוא התחיל להתלונן על כאבי גב, אמר לי לקחת כפפות. אז לקחתי, כמו אישה טובה. פעם החינוך היה שיש כבוד למילה של האיש בבית. כשהוא חזר לעיתון תקעתי את הכפפות בכיס החלוק. בזבוז ככה לשים כפפות, עדיף לבדוק איך האבקה שבתוכן בתור קמח לחלות של שבת.

ירדתי למכולת. צריכה לקנות שמרים בשביל שאוכל להכין חלות, ואולי קצת קמח, אם הקמח שיש לי בכיס לא יספיק.

אל תצעקו עלי, נכון שאני נראית זקנה, אבל אני רק חמישה לשישים, שאז זה חבורת סיכון. עוד כמה שבועות, אם הקורונה הקרציה הזו עדיין תשתולל, כבר לא אוכל כבר לרדת למכולת.

את הפירוש של המילה קרציה אני יודעת מהשכנה שלי למטה, רוחמה קוראים לה. היא לא ידעה שעמדתי במרפסת ושמעתי כל מילה שהיא אמרה לבעלה דוד. היא אמרה עלי שאני 'קרציה', ומהר התקשרתי לנכד שלי נוחעם שהוא המייבין שלי ושאלתי אותו אם יש משמעות נוספת למילה קרציה, שזה ג'וק. כי ג'וק אני לא.

הוא אמר לי שזה כינוי לבנאדם שמעצבן כמו ג'וק.

אני מעצבנת? לא נעלבתי. רוחמה ג'וק בעצמה.

פתאום באמצע הדרך נזכרתי ששכחתי לשים מסיכה, הדבר הענק הזה שמכסה את כל הפרצוף חוץ מהעיניים ואי אפשר לזהות אותך יותר. מהר בדקתי אם יש לי אחת בכיס, ומצאתי אחת מקומטת, כחולה יפה כזו. נשארה משבוע שעבר כשירדתי לראות מה קורה עם הצ'קל'קות למטה. לבשתי. מה אני אעשה, לא רוצה לפרנס את השוטרים המשועממים האלה שמסתובבים בכל פינה.

ככה אני הולכת, ורואה מרחוק איש זקן עם שקית מהמכולת מתקרב. לרגע חשבתי שזה שמיל, אבל אז קלטתי שזה לא הגיוני. בעלי עסוק בחדשות שבעיתון, לא מעניינות אותו החדשות ברחוב או במכולת. האיש התקרב עוד, ואז ראיתי שזה דוד השכן, זה של רוחמה. בדקתי מהר את השקית, וראיתי את המעדנים האלו, המילקי שמילקי, וממש התאפקתי לא להגיד לו שזה לא בריא.

אבל ממתי יש לו זקן לבן? לא זכור לי שהוא כזה מבוגר. ובדרך כלל הזיכרון שלי בסדר! כנראה יש להם צורעס מהבת הגדולה, זו שכבר לא גרה בבית, ולכן השיער שלו הלבין. אבל אז הסתכלתי עוד פעם, וקלטתי שזה בכלל מסכה שמכסה לו את הזקן במקום את הפה והאף. והתחלתי לצחוק.

ככה נכנסתי למכולת, צוחקת לעצמי. מצאתי עגלה ושמתי על הידית שלה שקית שהיתה על הרצפה.

נחמה, שכנה נחמדה מהקומה הראשונה, באה מולי עם עגלה עמוסה. יש להם כסף, לנחמה. "שלום".

"וברכה", עניתי. "איזה יופי לראות אותך. מה נשמע?"

"ברוך ה'". העיניים שלה הירוקות, זה הדבר היחיד שנשאר לראות מהפרצוף שלה, חייכו.

"מסכה יפה", החמאתי. אולי אצטרך בהמשך עזרה עם השקיות.

היא נגעה במסיכה שלה, שהיתה כחולה כמו שלי. "תודה".

"תגידי", הייתי חייבת לשמוע את דעתה, "מה את אומרת על השכנים החדשים מלמעלה? הם סנובים קצת, לא?" נוחעם פעם הסביר לי שסנובים זה אלו עם האף למעלה והפה הקפוץ. "אפיתי להם את העוגה שלי של התותים, את בטח זוכרת שהבאתי לכם למשלוח מנות אחד כזה, והם בקושי אמרו תודה! וגם הבן שלהם הקטן, זה שקופץ בשלוליות, ממש לא מחונך. הוא נתקע בי באמצע שעליתי במדרגות ולא ביקש סליחה".

היא רק הסתכלה עלי, ולא ענתה.

"נו מה", התעצבנתי, "המסכה חוסמת לך את הפה? אין לך מה לענות?"

במקום לדבר היא הורידה את המסכה. ברחתי משם. זו לא היתה נחמה.

נערך לאחרונה ב:

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

לילך אור

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
צילום מקצועי
אני גם חשבתי על זה שזה השכנה מלמעלה.
אבל אפשר בהחלט להבין שאולי היא קישקשה את עצמה לדעת ובסוף זה סתם מישהי שהיא לא מכירה.

חשבתי שהציטוט של @אי פה אי שם בא לסמן לי על טעות בקומות, אבל מסתבר שהוא פשוט וידא האם זו היתה השכנה מלמעלה, מי שהזקנה חישבה כנחמה...
אז כן. זו השכנה מלמעלה.
רק מראה כמה צריך להיזהר בדיבור :)

anotherית

משתמש סופר מקצוען
נהניתי נורא, משובח חבל על הזמן.

רק שתי הערות קטנטנות.

הייתי מוותרת על השאלה ושמה פסיק. אבל אז זה צריך ניסוח קצת אחר.
אולי -

לא שנעלבתי, רוחמה ג'וק בעצמה.

לא בטוחה, אבל השאלה הפריעה לי.

אבל ממתי יש לו זקן לבן? לא זכור לי שהוא כזה מבוגר. ובדרך כלל הזיכרון שלי בסדר! כנראה יש להם צורעס מהבת הגדולה, זו שכבר לא גרה בבית, ולכן השיער שלו הלבין. אבל אז הסתכלתי עוד פעם, וקלטתי שזה בכלל מסכה שמכסה לו את הזקן במקום את הפה והאף. והתחלתי לצחוק.

ומוותרת פה על "והתחלתי לצחוק. "

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
הייתי מוותרת על השאלה ושמה פסיק. אבל אז זה צריך ניסוח קצת אחר.
דווקא זה חמוד. אפילו הייתי מוסיפה עוד שני סימני שאלה. וכדי לא לשים פסיק אחרי סימן שאלה, הייתי יורדת שורה לפני "לא נעלבתי".

כל האלה שנעלבים וזה בולט מכל וריד ווריד ולא נאה להם להודות בזה...

לילך אור

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
צילום מקצועי
דווקא זה חמוד. אפילו הייתי מוסיפה עוד שני סימני שאלה. וכדי לא לשים פסיק אחרי סימן שאלה, הייתי יורדת שורה לפני "לא נעלבתי".

כל האלה שנעלבים וזה בולט מכל וריד ווריד ולא נאה להם להודות בזה...
אני ג'וק?!
לא נעלבת.
היא ג'וק בעצמה.

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
שמיל, זה בעלי שיהיה בריא כי לאחרונה הוא התחיל להתלונן על כאבי גב, אמר לי לקחת כפפות. אז לקחתי, כמו אישה טובה. פעם החינוך היה שיש כבוד למילה של האיש בבית. כשהוא חזר לעיתון תקעתי את הכפפות בכיס החלוק. בזבוז ככה לשים כפפות, עדיף לבדוק איך האבקה שבתוכן בתור קמח לחלות של שבת.

ירדתי למכולת. צריכה לקנות שמרים בשביל שאוכל להכין חלות, ואולי קצת קמח, אם הקמח שיש לי בכיס לא יספיק.

אל תצעקו עלי, נכון שאני נראית זקנה, אבל אני רק חמישה לשישים, שאז זה חבורת סיכון. עוד כמה שבועות, אם הקורונה הקרציה הזו עדיין תשתולל, כבר לא אוכל כבר לרדת למכולת.

את הפירוש של המילה קרציה אני יודעת מהשכנה שלי למטה, רוחמה קוראים לה. היא לא ידעה שעמדתי במרפסת ושמעתי כל מילה שהיא אמרה לבעלה דוד. היא אמרה עלי שאני 'קרציה', ומהר התקשרתי לנכד שלי נוחעם שהוא המייבין שלי ושאלתי אותו אם יש משמעות נוספת למילה קרציה, שזה ג'וק. כי ג'וק אני לא.

פתאום באמצע הדרך נזכרתי ששכחתי לשים מסיכה, הדבר הענק הזה שמכסה את כל הפרצוף חוץ מהעיניים ואי אפשר לזהות אותך יותר. מהר בדקתי אם יש לי אחת בכיס, ומצאתי אחת מקומטת, כחולה יפה כזו. נשארה משבוע שעבר כשירדתי לראות מה קורה עם הצ'קל'קות למטה. לבשתי. מה אני אעשה, לא רוצה לפרנס את השוטרים המשועממים האלה שמסתובבים בכל פינה.

ככה אני הולכת, ורואה מרחוק איש זקן עם שקית מהמכולת מתקרב. לרגע חשבתי שזה שמיל, אבל אז קלטתי שזה לא הגיוני. בעלי עסוק בחדשות שבעיתון, לא מעניינות אותו החדשות ברחוב או במכולת. האיש התקרב עוד, ואז ראיתי שזה דוד השכן, זה של רוחמה. בדקתי מהר את השקית, וראיתי את המעדנים האלו, המילקי שמילקי, וממש התאפקתי לא להגיד לו שזה לא בריא.

ככה נכנסתי למכולת, צוחקת לעצמי. מצאתי עגלה ושמתי על הידית שלה שקית שהיתה על הרצפה.

נחמה, שכנה נחמדה מהקומה הראשונה, באה מולי עם עגלה עמוסה. יש להם כסף, לנחמה. "שלום".

"וברכה", עניתי. "איזה יופי לראות אותך. מה נשמע?"

"ברוך ה'". העיניים שלה הירוקות, זה הדבר היחיד שנשאר לראות מהפרצוף שלה, חייכו.

"מסכה יפה", החמאתי. אולי אצטרך בהמשך עזרה עם השקיות.

היא נגעה במסיכה שלה, שהיתה כחולה כמו שלי. "תודה".

"תגידי", הייתי חייבת לשמוע את דעתה, "מה את אומרת על השכנים החדשים מלמעלה? הם סנובים קצת, לא?" נוחעם פעם הסביר לי שסנובים זה אלו עם האף למעלה והפה הקפוץ. "אפיתי להם את העוגה שלי של התותים, את בטח זוכרת שהבאתי לכם למשלוח מנות אחד כזה, והם בקושי אמרו תודה! וגם הבן שלהם הקטן, זה שקופץ בשלוליות, ממש לא מחונך. הוא נתקע בי באמצע שעליתי במדרגות ולא ביקש סליחה".

היא רק הסתכלה עלי, ולא ענתה.

במקום לדבר היא הורידה את המסכה. ברחתי משם. זו לא היתה נחמה.
קטע מקסים. יש בו משפטי פנינים שתענוג לקרוא.

anotherית

משתמש סופר מקצוען
אחרי המחמאות פה

גם.
וגם מכלל המשתתפים, חדשים גם ישנים. מעזר גברים ומעזרת נשים.

מתחיל לחשוב על איזה פרס למבקרים המצטיינים, שמצליחים פעם אחר פעם בכישרון ובלוליינות גם לכבד את הטקסטים המבוקרים וגם לנווט את יוצריהם למקום טוב יותר.

המשיכו כך, כה לחי.

מי משיל שרוולים? או שם כפפות, לשמן הרותח?

לילך אור

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
צילום מקצועי

פירי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אז איך היית מגדירה אותה?
מה שכתבתי למעלה.

את מכירה אנשים בגיל הזה (או מבוגרים יותר) שזה הסגנון שלהם?
רוחמה ג'וק בעצמה
אבל ממתי יש לו זקן לבן? לא זכור לי שהוא כזה מבוגר. ובדרך כלל הזיכרון שלי בסדר! כנראה יש להם צורעס מהבת הגדולה, זו שכבר לא גרה בבית, ולכן השיער שלו הלבין. אבל אז הסתכלתי עוד פעם, וקלטתי שזה בכלל מסכה שמכסה לו את הזקן במקום את הפה והאף
החמאתי. אולי אצטרך בהמשך עזרה עם השקיות.

ניסיתי לצטט בערך את מה שנתן לי את ההרגשה הזאת.

מכירה הרבה אנשים בגיל הזה, כולם רעננים ונורמליים והגיוניים, וחריפים וחכמים. (גם אם יש ביניהם מצומצמים). אף אחד לא מהסוג הזה, וזה לא נתן לי רושם אמין כלשהו...

אולי מעניין אותך גם...