מישהו יכול לנקד צמד מילים?

again

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
את המילים: 'בשמחות אצלכם'
תודה רבה!

חיטובים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
בִּשְׂמָחוֹת אֶצְלְכֶם

again

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איזה זריזות! תודה רבה!

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
נכתב ע"י gchw;254323:
בִּשְׂמָחוֹת אֶצְלְכֶם

כאשר ניקדת בִּשְׂמָחוֹת, בטח עלה בדעתך שבריר מחשבה לנקד בְּשִׂמְחוֹת, וזו עוד אחת מן הדוגמאות על בלבול בין נסמך לנפרד - עקרון עליו ניטש ויכוח בינינו באשכול אחר.

מאן דאמר

משתמש פעיל
לא מחייב, לא מצוי שטועים בזה. (כנראה באידיש אומרים 'ביי שמחות', אז יש מקום לטעות, גם כשקוראים בהברה של לשון הקודש זה מבלבל להגיד ככה, אבל בעבירת המצויה היום מקובל להגיד בניקוד הנכון).

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
אולי תסביר לי היאך מנקדים בעברית של היום את המילים "עניני", "מקח", "ענבי", "גרנות", "תארי", "נהלי", "מועדף", "יאוש", "תבלין" ???

חיטובים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
נכתב ע"י געוואלדיג;254508:
כאשר ניקדת בִּשְׂמָחוֹת, בטח עלה בדעתך שבריר מחשבה לנקד בְּשִׂמְחוֹת, וזו עוד אחת מן הדוגמאות על בלבול בין נסמך לנפרד - עקרון עליו ניטש ויכוח בינינו באשכול אחר.

מצטער לאכזבך. לא עלה בדעתי ואפי' לשבריר שנייה :eek:

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
כנ"ל. למרות היותי דוברת אידיש, לא עלה על דעתי לשבריר שניה לנקד בְּשִׂמְחוֹת.

והנה הניקוד למילים שבקשת, מקוה שאמנם ניחשתי את ההקשר הנכון, למה אתה התכונת.
"עִנְיְנֵי", "מִקָח", "עִנְבֵי", "גְּרָנוֹת", "תָּאֳרֵי", "נָהֳלֵי", "מֻעֳדָף", "יֵאוּשׁ", "תַּבְלִין"

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
הניקוד הנכון הוא תְּבָלִין ולא תַּבְלִין. כיום השיבוש התקבל ולמילת הריבוי תבלין נוצרה מילת ריבוי נוספת - תַּבְלִינִים.

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
נכתב ע"י א-ירושלמית;254836:
כנ"ל. למרות היותי דוברת אידיש, לא עלה על דעתי לשבריר שניה לנקד בְּשִׂמְחוֹת.

והנה הניקוד למילים שבקשת, מקוה שאמנם ניחשתי את ההקשר הנכון, למה אתה התכונת.
"עִנְיְנֵי", "מִקָח", "עִנְבֵי", "גְּרָנוֹת", "תָּאֳרֵי", "נָהֳלֵי", "מֻעֳדָף", "יֵאוּשׁ", "תַּבְלִין"

חלק מהמילים נוקדו כיאות, וחלק - כפי העברית של היום...
לפי הניקוד המדויק יש לנקד: "מִקָּח", "עֶנְבֵי" או "עִנְּבֵי" (כשהנו"ן בלי דגש אין העי"ן בחיר"ק), "גָּרָנוֹת" (ובנסמך "גָּרְנוֹת"), "מָעֳדָף", "תְּבָלִין".

חיטובים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
צ"ל גֳּרָנוֹת בחטף קמץ

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
נכתב ע"י gchw;254885:
צ"ל גֳּרָנוֹת בחטף קמץ

אכן כך, כן הוא במסורה שמואל-א כג, א; יואל ב, כד. אולם אין הוא חט"ף אמיתי, אלא בא תמורת קמץ קטן. כי הכלל הוא שקמץ לפני דגש ואין אצלו מתג, הוא קמץ קטן. ומכיון שאות רי"ש אינה מקבלת דגש, על כן הניחו חט"ף מושאל אצל הגימ"ל, כדי שלא יקראוהו כקמץ רחב. והוא הדין בתיבת "צֳרִי".

מאן דאמר

משתמש פעיל
געוואלדיג, זה ממש געוואלדיג!! איך אתה מסביר את זה שחוצניק יודע דקדוק כל כך טוב???

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
מאין הקביעה הזאת שאני חוצניק? כנראה שמי שסיפר לך טעה.
לגבי הקביעה השניה שאני יודע טוב דקדוק - אני לא אשפוט את עצמי אם זה אכן כך או לאו, אולם מה שברור הוא, שהנני אוהב דקדוק.

אושר

משתמש מקצוען
[לגבי הקביעה השניה שאני יודע טוב דקדוק - אני לא אשפוט את עצמי אם זה אכן כך או לאו, אולם מה שברור הוא, שהנני אוהב דקדוק.[/quote]

אכן, גם לנו זה ברור, בלי ספק.;)

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
עלה בחכתי עוד כמה צימוקים: שרשים, קדשים, שכבות (נפרד ונסמך), כסאות (נפרד ונסמך), גרעון (נפרד ונסמך), קרנים.
מי מתנדב לנקד?

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
שָׁרָשִׁים, קָדָשִׁים, שִׁכְבוֹת, כִּסְאוֹת, גֵּרָעוֹן, קַרְנָיִם?
(שכבות וכסאות גם בנסמך וגם בנפרד, לגבי גרעון אני לא יודע את כוונתך)
צדקתי גיוואלדיק?

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
שרשים - לא ציינת אם השי"ן הראשון קמ"ץ רחב או קטן, וכן בנוגע ל"קדשים". גרעון - יש הטועים ומנקדים בחיר"ק הגימ"ל, [בנסמך יש לנקד בצר"י, שו"א וחול"ם]. קרנים - למה ניקדת בקמ"ץ הנו"ן? לבד מזאת, קיים עוד משקל למילה זו: "קְרָנַיִם" בחזות ארבע שבספר דניאל.

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
א. קדשים ושרשים - קמץ רחב
ב. לגבי "קרנים" - אכן אם זה באמצע משפט זה עם פתח, אך בהפסק עם קמץ (ראה עמוס ו, יג)

אולי מעניין אותך גם...