מידע שימושי מילים באידיש ולהן שתי משמעויות

פרפר

משתמש מקצוען
דריי בפתח - שלש
דריי בצירי - סובב
מיין בפתח - שלי
מיין בצירי - חושב
וויין בפתח - יין
וויין בצירי - בכה
היה פה פעם ויכוח עקר בו דוברי אידיש חסידית טענו בתוקף שכל המילים הללו מנוקדות בצירה. הם לא הבינו אפילו את ההבדל היות והם קוראים את זה באופן זהה (כנ"ל טענו שמנקדים גם את המילים טייער ופייער בצירה:oops:).

קנאי

משתמש פעיל
היה פה פעם ויכוח עקר בו דוברי אידיש חסידית טענו בתוקף שכל המילים הללו מנוקדות בצירה. הם לא הבינו אפילו את ההבדל היות והם קוראים את זה באופן זהה (כנ"ל טענו שמנקדים גם את המ

היה פה פעם ויכוח עקר בו דוברי אידיש חסידית טענו בתוקף שכל המילים הללו מנוקדות בצירה. הם לא הבינו אפילו את ההבדל היות והם קוראים את זה באופן זהה (כנ"ל טענו שמנקדים גם את המילים טייער ופייער בצירה:oops:).
הם יטענו עכשיו ש-וויין (יין) ו-מיין (שלי) מנוקדות בפתח ו-דריי (שלש) מנוקדת בצירה.

פרפר

משתמש מקצוען
הם יטענו עכשיו ש-וויין (יין) ו-מיין (שלי) מנוקדות בפתח ו-דריי (שלש) מנוקדת בצירה.
לא. הם טוענים שוויין ומיין הם בצירה.
לקח לי הרבה זמן להסביר למנקדת מקצועית אחת שוויין (יין) לא מנקדים בצירה גם אם היא קוראת את הצירה כפתח. הניקוד הוא אחיד לכל דוברי האידיש. ההגייה היא שמשתנה.

קנאי

משתמש פעיל
לא. הם טוענים שוויין ומיין הם בצירה.
לקח לי הרבה זמן להסביר למנקדת מקצועית אחת שוויין (יין) לא מנקדים בצירה גם אם היא קוראת את הצירה כפתח. הניקוד הוא אחיד לכל דוברי האידיש. ההגייה היא שמשתנה.
נכון. דרך אגב, הליטאים והירושלמים של פעם כתבו געהן ל-גיין וכדומה כי הצירוף של עה ביחד עושה אותו כמו צירה ליטאית כמו זעהן וכדומה.

קנאי

משתמש פעיל
נכון. דרך אגב, הליטאים והירושלמים של פעם כתבו געהן ל-גיין וכדומה כי הצירוף של עה ביחד עושה אותו כמו צירה ליטאית כמו זעהן וכדומה.
עוד מעט ירושלמי יכתוב כאן ברייט ל-ברויט ברעט ו-ברייט.

סביון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כל הדיון על ניקוד במילא לא אקטואלי.
מסיבה אחת.
אין ניקוד ביידיש.
יש אותיות ניקוד וזה לא משנה אם מנקדים בפתח ושתי יו”ד או בציירה ושתי יו”ד.
כל אחד קורא את זה אחרת...

קנאי

משתמש פעיל
כל הדיון על ניקוד במילא לא אקטואלי.
מסיבה אחת.
אין ניקוד ביידיש.
יש אותיות ניקוד וזה לא משנה אם מנקדים בפתח ושתי יו”ד או בציירה ושתי יו”ד.
כל אחד קורא את זה אחרת...
נכון, אבל זו לא מילה אחת באידיש שיש לה שתי משמעויות

העשיל פרידמאן

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אויבן - תנור, למלעלה (בכתיבה זה אמנם שונה)
בעט - מיטה, מבקש
הער - אדון, הוא (אולי גם האותיות שונות)
דריי - שלש, סובב
גיב אכט - הזהר, תן שמונה
מיין - שלי, חושב
הוט - כובע, שמור
ויין - יין, בכה
רק בהגייה חסידית

ואגב
לשורש פ.ל.צ. יש בערך 10 משמעויות

נסו את כוחכם...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  8  פעמים

לוח מודעות

למעלה