מידע בנושא עצירות. לא לרגישים, כן לסובלים

לבן

משתמש סופר מקצוען
אני פותחת נושא זה לאחר דיונים שחוזרים ונשנים כאן בנושא העצירות. בהם עשרות עצות, בחלקן לא רלוונטיות ולא מתאימות לשאלה שבראש האשכול. כך באשכול שראשיתו הייתה בקשת עזרה לגבי סבל מטחורים, היו עצות רבות שנוגעות לכלכלה נבונה בלבד. כלכלה היא דבר חשוב, אך בהרבה מקרים אין קשר רב בינה לבין הריפוי המיידי של טחורים, ושינוי הכלכלה יועיל רק לעתיד.

חשוב לציין שתדירות תקינה של יציאות היא בין שתיים לשלוש יציאות ביום ליציאה אחת פעם ביומיים. במילים אחרות: לא כל מי שאין לו פעולת מעיים בכל יום נחשב לסובל מעצירות.

קיימות שתי חלוקות בהגדרת עצירות: עצירות הנובעת מתפקוד ובעיה במעי הגס עצמו, ועצירות שהיא תוצאה של גורם אחר, כגון מחלה, הרגלי חיים ותרופות.

א. עצירות רגילה (משנית) יכולה לנבוע משלל בעיות כמו תזונה לקויה. תת פעילות גופנית. מחלות. נטילת תרופות. מצבי חיים. הריון וגיל מבוגר.
ב. עצירות תפקודית בהגדרה זו נכללים: טחורים, פיסורה ובעיות כירורגיות אחרות. גוש צואתי חוסם, האטה בקצב פעילות המעי הגס מסיבה כלשהי ועוד.

בספרות הרפואית המושג עצירות מסמל שינוי לרעה בהרגלי היציאות. השינוי הזה עלול לכלול צואה קשה יותר או בכמות קטנה יותר מהרגיל, תדירות יציאות של פחות משלוש פעמים בשבוע, צורך במאמץ מוגבר להפעלת המעיים ותחושה של התרוקנות לא מלאה לאחר מתן צואה.
הבעיה של ההגדרה הזו, היא שהיא כורכת את כל סוגי בעיות המעיים הקשורות בהתרוקנות יחד, ולא מבדילה ביניהן. כך, כשאדם מגיע לרופא כשהוא סובל מאחת מהבעיות, במקרים רבים הוא לא מקבל את המענה המתאים לאותה הבעיה.

אני מניחה כאן את המידע שיש ברשותי מחולק לפי נושאים. (זה לא ויקיפדיה (: כתבתי בעצמי). מי שיש לו מידע בדוק ומאומת להוסיף – יבוא על הברכה.

1. עצירות קלאסית
סימפטום: העצירות מתחילה. היא מלווה בכאבי בטן. זה קורה שוב. קשיי התרוקנות. לפעמים גם יציאות קשות וכואבות מה עושים?
עליכם לזכור כי עצירות יכולה להחריף מהר מאד במידה והיא לא מטופלת, היא עלולה לגרום לבעיות תפקודיות (טחורים, יציאות קשות ועוד).

דרך הטיפול: (או, מה שנקרא בפי הרופאים "כלכלה")
• הקפידו על שתייה מרובה של מים (מומלץ לפי המודל של הרב אסחייק). במקרה של עצירות חמורה הגבירו את צריכת המים.
• צרכו הרבה סיבים תזונתיים במיוחד פירות, ירקות וסובין. וזכרו! צריכה של סיבים לא מסייעת במקרה שהיא לא מלווה בשתיית מים מרובה. לעיתים, צריכת סיבים ללא כמות נוזלים מספקת יכולה להחמיר את העצירות.
• בצעו פעילות גופנית רבה.
• הקפידו על רגלי יציאה תקינים. כאשר מורגש צורך ביציאה, לא להימנע מכך.

המלצות שאינן כתובות בספרות הרפואית אך אני יכולה להעיד עליהן כמסייעות:
• המנעו מאורז, תפוחים, מיץ תפוחים, שוקולד וקפאין, גבינה צהובה ובננות. אם העצירות היא אורחת קבועה אצלכם, המנעו לחלוטין מקמח לבן ומוצרים דומים כמו פסטה, עוגות ועוד.
• כדאי להוסיף לתזונה עגבניות ואבוקדו.
• כף שמן זית מעורבת במיץ לימון על הבוקר (קיבה ריקה). נשמע מזעזע (: אבל זה עוזר!!!
• שתיית מי שזיפים (השריית שזיפים מיובשים כל הלילה בכוס מים ושתיה של המים בבוקר)
• שלוש עד חמש כוסות מים על הבוקר (קיבה ריקה). קשה, אך משתלם.

במידה ועצות אלו לא מסייעות פנו מיידית לרופא המשפחה שלכם. הרופא יכול להמליץ לכם על תרופות ו/או תוספי תזונה שונים, אך חשוב לזכור שלא כדאי לפתח תלות בתוספים אלו, אלא לאמץ הרגלי חיים בריאים.
התרופות שהרופא יכול להציע לכם: 1.תרופות מגבירות נפח צואה 2.תרופות מרככי צואה 3.תרופות המגבירות את התנועתיות של המעיים
אישית. איני ממליצה על תרופות מגבירות נפח צואה. במקרים של טחורים ופיסורה הן עלולות רק להחמיר את המצב. בהרבה מקרים הן גורמות לכאבי בטן והן דורשות כמות עצומה של מים.
אינני ממליצה גם על נרות גליצרין או חוקנים- הם מרוקנים רק את החלק התחתון של המעי ומספקים הקלה זמנית, אך לא מסייעים במקרה של בעיה אמיתית.
התרופות המומלצות מבחינתי הן אבילק או לבולק- למקרי עצירות קשה. שמן פרפין- לעצירות קלה. בנפייבר סיבים תזונתיים- לשימוש יומיומי.

אם אתם רוצים מידע גם על עצירות תפקודית (וזה קצת פחות נעים לקרוא), צלצלו להודעה זו ואעלה בעז"ה ביום הקרוב.

לבן

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י ok;2081295:
סקירה יפה עשית.
אשכולית על קיבה ריקה גם עוזרת מאוד!

הנה משהו שלא שמעתי עליו.
חשבתי שאין דבר כזה (-:
תודה.

דמיון

משתמש צעיר
צילום מקצועי
D I G I T A L
יש כדורים טבעיים שעוזרים פלאים! שמתאימים לעצירות קלאסית
הכדורים הם ללא מרשם רופא וניתן להשיגם בחנויות טבע
״נייטשר לייס״ של חברת ביופארם
1-2 כדורים ביום
צריכה קבועה יומיומית עוזרת לפעילות תקינה

לבן

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י דמיון;2081326:
יש כדורים טבעיים שעוזרים פלאים!
נייטשר לייס
1-2 כדורים ביום

אשמח אם מי שמעלה המלצה יכתוב למה התועלת
עצירות קלאסית ו/או טחורים, פיסורה ודומיהם
והאם מדובר על מרככי צואה/ מוסיפי נפח.
איפה אפשר להשיג והאם צריך מרשם רופא?
זה מאד חשוב למי שסובל.

Ayalam

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כף פשתן טחון ליום.
לערבב ביוגורט, לבן, מעדן או סלט.
למי שלא אוהב את הטעם- במעדן שוקולד כמעט לא מורגש
בחנויות פיצוחים טוחנים במקום.
עלות- 6-7 ₪ לק"ג
צריכה קבועה יומיומית עוזרת לפעילות תקינה (לא עזרה ראשונה)

שירו

משתמש סופר מקצוען
עריכה והפקת סרטים
כמו שכתבת בסקירה המצויינת שלך, -רופא שטיפל בפיסורה אצל קרוב משפחה שלי אמר לו שהוא חייב לשתות הרבה מאד מים, לפחות 3 ליטר ביום(בגלל הטיפול), חוץ מתוסף תזונתי (כף ביום) שנתן לו , הוא אומר שהמים מרככים וגורמים ליציאות קלות ורכות יותר, ואז לא צריך להתאמץ- דבר שמחמיר מאד את המצב.
אגב, מרגרינה היא אחד האויבים הקשים של הגוף, לא רק לכולסטרול וכו', אלא גם בגרימה לטחורים!

יש גם את דרך החיים - אני בכוונה לא אומרת דיאטה, כי זו הסתכלות שונה- של ד"ר שטראוס (שמסתמכת על הרמב"ם) , שהיא מומלצת ומצויינת - ואגב - בה לא שותים בכלל הרבה, אבל אוכלים מאד בריא ולכן זה פותר הרבה מאד מהבעיות הנ"ל

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
האם העצירות נובעת מהעיכול עצמו - האוכל ומרכיביו, או מפעולת מעיים לא (הכי) תקינה?
חשוב להבדיל בין זה לזה, כי הטיפול בכל מקרה שונה.

בת מלך

משתמש מקצוען
למי שיש קיבה רגישה, זהירות מכל מיני חומרים על קיבה ריקה.

לבן

משתמש סופר מקצוען
אני רוצה להוסיף משהו מאד חשוב שנשמט לי
לא תמיד עצירות היא תוצאה של כלכלה (=תזונה נכונה).
ההכרות שלי עם עצירות וסיבוכים נוספים זה העצרות מוחלטת של פעילות המעיים אחרי כל לידה.
הרופאים סירבו להכיר בכך שהקפדה על תזונה לא מסייעת לי, זה פשוט לא קשור.
בלידה האחרונה סרבתי להשתחרר מבית החולים עד שלא הכניסו אלי כירורג [בסקירה על עצירות תפקודית אכתוב על תפקידו של הכירורג והפרוקטולוג במקרים של הסתבכות].
סיפרתי לו על ההיסטוריה שלי והוא רשם לי אווילק/לבולק והזהיר אותי לא להשתמש בנרות גליצרין.
פעם ראשונה שעברתי את השבועיים של אחרי הלידה ללא הסתבכויות וחזרתי לעצמי.

אמנם התעכבתי יום שלם בבית החולים כי הם סירבו להכניס אלי כירורג ואמרו לי שאקבע תור למרפאות החוץ, אבל סרבתי להשתחרר. שלחו אלי עובדת סוציאלית ומי לא... אבל עמדתי על שלי, לא היה לי זמן לחכות שבוע לתור ועד אז לסבול כאבי תופת ולבקר אצל רופא המשפחה שאומר לי לאכול עגבניות:cool:

לבן

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י א-ירושלמית;2081382:
האם העצירות נובעת מהעיכול עצמו - האוכל ומרכיביו, או מפעולת מעיים לא (הכי) תקינה?
חשוב להבדיל בין זה לזה, כי הטיפול בכל מקרה שונה.

ההודעה הקודמת שלי:)
לא ראיתי מה שכתבת.
בכל מקרה בסקירה נכתב להקפיד על כלכלה, ורק במקרה שכלכלה לא עוזרת להגיע לרופא שבודק את כל המכלול.
יש גם בעיות נוספות כידוע, אך אין לי עניין להלחיץ אנשים עם כל הידע הרפואי הנוגע למחלות מעיים, כשבדרך כלל עצירות נובעת מחוסר ידע תזונתי.

סבתא של נעה

משתמש סופר מקצוען
מיץ תפוזים טבעי על הבוקר
ומי שיכול- בוקר שלם רק של מיץ תפוזים
ארבע חמש כוסות
בדרך כלל עושה פלאים

אקורד

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
תודה רבה!!!
היית צריכה לכתוב בכותרת לגזור ולשמור! :)

לאה ולדמן

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מיץ שזיפים טבעי שקונים בחנות מוכן יעיל אותו הדבר כמו השריית שזיפים ושתייתם בבוקר?

נני5

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
לשתות כוס מים חמימים [לא הכי טעים], לעמוד ליד שולחן בצורה מכופפת כמו ר', למשך 20 דקות [אפשר לקרוא ספר בנתיים] - עוזר פלאים לעצירות!! ממש מרוקן מיידית.
וכמו שכתבו מעליי, כף פשתן ליום - מונע עצירות.

לגבי טחורים: היה כתוב פעם עצה ב'פטנט רשום' בהמודיע - למרוח רוק על המקום, וזה מרגיע ועוזר מאוד! [לא זוכרת אם גם מרפא]

לבן

משתמש סופר מקצוען
טחורים
מה זה טחורים בכלל? טחורים הם ורידים, ממש כמו ברגליים. כלי דם הממוקמים באזור פי הטבעת. הם נמצאים שם תמיד, אבל לפעמים הם מאותתים על קיומם. באמצעות התנפחות (תוצאה של קריש דם, כן, כמו בוורידי הרגליים), כאב, ואף דימום.

למה זה קורה? טחורים יכולים להיות תוצאה של עצירות הנובעת מתזונה לקויה. יציאות קשות. לעיתים ההפך- שלשול רב הגורם ללחץ וורידי יכול לגרום גם הוא לטחורים. חוסר פעילות גופנית טחורים נפוצים מאד אצל נשים בהריון ולאחר לידה, לא תמיד עם קשר ישיר לעצירות.

חשוב לדעת! ישנם טחורים חיצוניים וישנם טחורים פנימיים. אם נתנו לכם משחה לטחורים שאין אפשרות להחדיר אותה פנימה באמצעות התקן ייעודי, היא לא תועיל במידה ואתם סובלים מטחורים פנימיים.

יש לכם טחורים? סובלים מכאב ודימום בזמן יציאה? פנו מיידית לרופא. אל תלכו לרופא משפחה, אין להם הרבה ידע בנושא. טחורים הם נושא כירורגי לחלוטין. פנו לכירורוג, או - יותר טוב - לפרוקטולוג. פרוקטולוג הוא רופא שיש לו התמחות בכל הנוגע לפתלוגיות של פי הטבעת והאזור.

אין לכם תור לפרוקטולוג ואתם סובלים מאד וחוששים להחמרה במצב? אל תתיאשו. פנו לעזר מציון, הם אלופים בסידור תורי-חירום מידיים. לחילופין, תבעו מהקופה טופס 17 למרפאות חוץ של בית חולים שבהסכם. ואם אין הסכם כזה – פשוט לכו לרופא באופן פרטי, ה200 ₪ שתשלמו עולים פחות מהסבל שלכם.

בדיקת רופא – אם הרופא נותן לכם משחה בלי להביט בטחורים, הוא סנדלר. הרופא צריך להביט בטחורים, ואף לבדוק ידנית או באמצעות מכשיר, אם אינכם סובלים מטחורים פנימיים. הבדיקה לא נעימה, אבל היא הכרחית.

דרכי ריפוי:
• הקפדה על כל כללי התזונה והפעילות שהוזכרו בהודעה הראשונה בתחילת האשכול.
• מומלץ לשבת באמבט של מים חמים לפני ואחרי יציאה להרפיית האזור הכואב. המים החמים מרחיבים את כלי הדם ומרגיעים את האזור.
• יש להמנע מישיבה ארוכה על האסלה גם במקרי עצירות. מומלץ להשתמש בבידן ולשמור על היגיינה.
• שימוש במשככי כאבים מקומיים ובחומרים שמכווצים כלי דם מועיל מאד.
• לבית מרקחת "פרינץ" בבני ברק יש משחה מעולה לטחורים חיצוניים.
• קיימים נרות לשימוש פנימי ומשחות עם התקן מיוחד להחדרת החומר- השתמשו בזהירות ואל תתמכרו.
• חזרו לרופא בכל מקרה שהבעיה לא נפתרת תוך שבוע- שבועיים.

אם התופעה מחמירה ולא נעלמת קיימים טיפולים פולשניים כמו ריפוי בחשמל ופעילויות כירורגיות נוספות, רק אם כל אלו לא מסיעיים, ישלח אותכם הפרוקטולוג לניתוח:(

האם ניתוח לכריתת טחורים מונע את הבעיה לנצח?
לא. גם למי שעבר את הניתוח עדיין יש סיכוי לפגוש שוב את הפרוקטולוג שניתח אותו, אם כי הסיכוי קטן יותר מאשר אצל מי שלא נותחו.

*שמעתי ששמן קוקוס גם הוא מסייע לטחורים חיצוניים.

לבן

משתמש סופר מקצוען
פרוקטולוג מומלץ: ד"ר משה קולר, מנהל מחלקת כירוגיה בבית החולים מעייני הישועה. מקבל גם באופן פרטי בת"א.
כירורג מומלץ- ביליק רון (כירורג ילדים).

לבן

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י לבן;2081398:
בלידה האחרונה סרבתי להשתחרר מבית החולים עד שלא הכניסו אלי כירורג [בסקירה על עצירות תפקודית אכתוב על תפקידו של הכירורג והפרוקטולוג במקרים של הסתבכות].
סיפרתי לו על ההיסטוריה שלי והוא רשם לי אווילק/לבולק והזהיר אותי לא להשתמש בנרות גליצרין.
פעם ראשונה שעברתי את השבועיים של אחרי הלידה ללא הסתבכויות וחזרתי לעצמי.
cool:

לשאלת מישהי באישי.
אווילק/לבולק הם תרופות שמרככות את הצואה ומסייעות לה לצאת החוצה בצורה חלקה ללא צורך להפעיל לחץ. בכך נמנעת הווצרות של טחורים. אלו לא תרופות לשימוש יומיומי אלא למצבים אקוטיים.
לשימוש יותר יומיומי מומלץ שמן פרפין.
כמובן שבסופו של דבר המטרה להגיע למצב של אי תלות בתרופות כלל, אבל למי שסובל מסיבוכים עדיף לשתמש בתרופות, מאשר להגיע למצב של הזדקקות לניתוח!

שולחנית

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י wald;2081439:
מיץ שזיפים טבעי שקונים בחנות מוכן יעיל אותו הדבר כמו השריית שזיפים ושתייתם בבוקר?

לכאו' כן, אבל הבעיה שזה מגיע בבקבוק גדול וכתוב אחרי שבוע מהפתיחה לזרוק, אז זה יוצא מאוד יקר ולא משתלם

לבן

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י שולחנית;2081606:
לכאו' כן, אבל הבעיה שזה מגיע בבקבוק גדול וכתוב אחרי שבוע מהפתיחה לזרוק, אז זה יוצא מאוד יקר ולא משתלם

וזה גם דבר נורא דוחה לטעמי האישי. אז בקושי זה מגיע לידי שימוש.

* את השזיפים להשרות במים רותחים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכט

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרַי יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרָי גַּם לֹא יָכְלוּ לִי:ג עַל גַּבִּי חָרְשׁוּ חֹרְשִׁים הֶאֱרִיכוּ (למענותם) לְמַעֲנִיתָם:ד יְהוָה צַדִּיק קִצֵּץ עֲבוֹת רְשָׁעִים:ה יֵבֹשׁוּ וְיִסֹּגוּ אָחוֹר כֹּל שֹׂנְאֵי צִיּוֹן:ו יִהְיוּ כַּחֲצִיר גַּגּוֹת שֶׁקַּדְמַת שָׁלַף יָבֵשׁ:ז שֶׁלֹּא מִלֵּא כַפּוֹ קוֹצֵר וְחִצְנוֹ מְעַמֵּר:ח וְלֹא אָמְרוּ הָעֹבְרִים בִּרְכַּת יְהוָה אֲלֵיכֶם בֵּרַכְנוּ אֶתְכֶם בְּשֵׁם יְהוָה:
נקרא  7  פעמים

אתגר AI

רבי שמעון - הסיפור המלא • אתגר 15

לוח מודעות

למעלה