שאלה מה ההבדל בין דמות קומית לקריקטורית?

• פותח הנושא palm
  • פורסם בתאריך

palm

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
מה זה , אף אחד לא יודע להבדיל ביניהם?
כולכם מציירים ככה באויר???
מקצוענים, מאסטרים, כלוווום??? :confused::confused:

palm

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
תודה מקסימה שכמותך
ואיפה הרגל השניה? ;)

palm

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
תודה מקסימה שכמותך
ואיפה הרגל השניה? ;)

palm

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
איי, לא יודעת מה קרה כאן? מכפיל את עצמו

טלי'ה

טלי'ה נחום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
עריכה והפקת סרטים
תודה מקסימה שכמותך
ואיפה הרגל השניה? ;)
האמת שיש לי דוגמא מציורים של עצמי בקריקטורה ובקומי/קרטוני. זה יוצא שונה לחלוטין ומשרת מטרות שונות. מה שכן, שניהם יצאו טיפה דומה למלאך המוות אז כדי לא להבהיל אף אחד אחפש דוגמאות והסברים מדברים מוכרים ואעלה בע"ה :)
זה טוב גם לעצמי שסוף סוף אכנס בעובי הקורה ואבין מה זה מה, אז אחלה שאלה

טלי'ה

טלי'ה נחום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
עריכה והפקת סרטים
מסתבר שזו אכן שאלה כי בשתיהן יש עיוות של המציאות

בדמות קריקטורה מקצינים את החלקים שהכי מאפיינים את האדם המצוייר ומפשיטים ומשתיקים פרטים אחרים

בדמות קומית המטרה היא להצחיק וליצור דמות לא מציאותית אך שעדיין ניתן לזהות קשר סימבולי בינה לבין הנושא המצוייר (עם מעט מאפיינים מציאותיים והרבה האנשה .. ) וחצי סאטירית.

כמה דוגמאות להשוואה שמצאתי עכשיו

Screenshot_20210108-002901_WhatsApp.jpg
Screenshot_20210108-002917_WhatsApp.jpg
Screenshot_20210108-002910_WhatsApp.jpg
Screenshot_20210108-002924_WhatsApp.jpg

ציטטוטים מהרשת עם הגדרה יותר מדוייקת:

קריקטורה היא איור שמתאר אדם או מצב בצורה מוגזמת, תוך הבלטה מופרזת של פרטים מסוימים, בדרך כלל מאפיינים חיצוניים או נקודות תורפה, במטרה להצחיק ולעיתים גם לעורר ביקורת.
מקור המילה באיטלקית: caricatura – מן caricare 'לשאת', 'להעמיס', ומכאן 'להגזים', 'להעמיד פנים' (הפועל האיטלקי עצמו מקורו בפועל הלטיני carricare 'לסחוב', 'לשאת', מן carrus 'עגלה'. מפועל זה גם carry באנגלית).
קריקטורה נבנית כהגזמה של קווי הדמיון של אובייקט שנעשית על ידי הדגשת המאפיינים אשר מבדילים את אותו אובייקט מכל אובייקט אחר. לדוגמה, קריקטורה של פנים אינה עיוות גרפי של תווי הפנים, אלא הגזמה של קווי המתאר האמיתים של הפנים. למשל, אם במאפייני הפנים האף הגדול הוא פרט בולט המאפיין אותם, ניתן לצייר אותו גדול עוד יותר - להגזים באפיון הפרטים - בכך קווי הדמיון נשמרים תוך הבלטת המציאות. לעומת זאת ציור של אותו האף קטן יותר יהיה עיוות של המציאות. על אף האמור ישנם יוצאים מן הכלל אשר מצליחים בעזרת עיוות לשמר את תווי הפנים המאפיינים ולהשיג את הדמיון הדרוש ללא הגזמת הפרטים.
קריקטורה פוליטית היא איור סאטירי פוליטי המביע דעה על ענייני השעה באמצעות דימויים חזותיים, סמלים ומוטיבים, להטוטנות גרפית, ציור פוליטיקאים ואנשי ציבור באופן מגוחך, ואף באמצעות דיאלוגים ובלוני קומיקס.

קומיקס נובע מהמילה קומי, cartoon נובע מהמילה קרטון.. למה? קשור בציורי קיר

A cartoon (from Italian: cartone and Dutch: karton—words describing strong, heavy paper or pasteboard) is a full-size drawing made on sturdy paper as a design or modello for a painting, stained glass, or tapestry. Cartoons were typically used in the production of frescoes, to accurately link the component parts of the composition when painted on damp plaster over a series of days (giornate).[3] In media such as stained tapestry or stained glass, the cartoon was handed over by the artist to the skilled craftsmen who produced the final work.

הקרטון או הדמות הקומית אותה אנו מכירים כיום החלה כסקיצה פשוטה בעיתונות ב1843 בעל מסר סאטירי עם הומור והתפתחה במרוצת השנים בעיתונות לגג-קרטונס (תמונה אחת סאטירית בדרכ גב העיתון) קומיקס (רצף תמונות עם דיאלוג) ולאנימציה (רצף ציורים שיוצר תנועה עם קול). הציור הקומי הוא סימבולי בלבד ואינו ריאליסטי. אם נקח לדוגמא ילד קטן ונבקש ממנו לצייר פנים הוא יצייר סמלים שמזכירים תווי פנים, קו עקום לפה קו ישר לאף וכדומה כמו סמיילי)

לאחרונה נתקלתי בהרצאה קצרה על הנושא הזה ועל ההבדלים בין דמויות קומיקס לקריקטורה ולציור ריאליסטי ביהדות ובהלכה.. שווה להציץ זה מעניין. מתוך שיעור של הרב נחמנסון, הייתי בעבר שכנה שלו, אדם מיוחד שאוהב לעזור. הוא דיין וגדוש בידע. נראה לי שלפי המסקנות שלו יש מעלה דווקא בדמויות קומיות גם לעומת ריאליסטי.

בהצלחה עם זה. מי שמכיר עוד על הנושא (ויש כאן כמו שאמרת מאסטרים) תתרמו לנו בבקשה ממה שיודעים. מעניין

טלי'ה

טלי'ה נחום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
עריכה והפקת סרטים
רוב המידע לקחתי מויקיפדיה אגב***

palm

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
שתהיי בריאה @טלי'ה תודה רבה
כל הכבוד, עזרת לי מאד
אני אוהבת הגדרות ברורות ומדויקות שמאפשרות להתמקד נכון במטרה

והתמונות שהבאת, טובות אחת אחת

טלי'ה

טלי'ה נחום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
עריכה והפקת סרטים
שתהיי בריאה @טלי'ה תודה רבה
כל הכבוד, עזרת לי מאד
אני אוהבת הגדרות ברורות ומדויקות שמאפשרות להתמקד נכון במטרה

והתמונות שהבאת, טובות אחת אחת

בכיף, החכמת אותי :)

עכשיו אם לקוח יבקש דמות לעסק או קריקטורה יהיה לי קל יותר להבין איך לבצע

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה