מהי דעת ההלכה בעניין תוכנות לא חוקיות?

טקסט

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
צילום מקצועי
..

טקסט

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י עליף;1203029:
לעניין הדיונים שמעתי שיש מסדרי קידושין שמקפידים שהעדים לא יהיו מעתיקי תוכנות!!

נראה לי שכתבת זאת בהומור. ובכ"ז אם כתבת ברצינות שאלה לי אליך:
זאת הבעיה היחידה לפסול עדים לקידושין?
לשון הרע פחות חמור?
לא ראיתי בשום חופה מסדר הקידושין פסל עד בגלל שהוא 'בעל לשון הרע'
או שדברים שרוב הציבור נכשל בהם לא פוסלים עדים ו'העתקת תוכנות' כן פוסלת! :confused:

נ.ב. שלא יובן מדבריי שאני מצדיק העתקת תוכנות בצורה לא חוקית, אבל צריך לקחת דברים בפרופורציה הנכונה.

עפולה

משתמש מקצוען
אינני רבנית גדולה :) אך עד כמה שידוע לי לא כל עבירה פוסלת לעדות אלא רק איסור גזל וכן איסורים כחילול שבת אכילת חזיר וכדומה.

פוש

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
ולמה נראה לכם שאם משתשמים לעסק בחבילת סטודנט / הסתדרות המורים זה חוקי????

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
נכתב ע"י פוש;1203212:
ולמה נראה לכם שאם משתשמים לעסק בחבילת סטודנט / הסתדרות המורים זה חוקי????

לגבי הסתדרות המורים אני לא יודע
לגבי תוכנות אדובי - סטודנט או מורה שרכש תוכנות בעת היותו סטודנט, יכול לעשות איתם גם שימוש מסחרי וגם לאחר הלימודים. זה כתוב במפורש באתר של אדובי.

asterisk

משתמש צעיר
D I G I T A L
תחום הסטודנטים הוא תחום מאד אפור, גם אברך ניתן לקטלג כסטודנט אם יש מאחוריו עו"ד טוב.

לפני כמה שנים היתה חברה שמכרה בריש גלי תוכנות אופיס לחברות מסחריות שמיועדות לשימוש ביתי בלבד (גרסת HOME) עם התחייבות משפטית לשפות את הלקוחות במקרה של תביעה מצד מיקרוסופט. מיקרוסופט לא תבעה את החברה ולא אף לקוח בגין שימוש כזה, כנראה שהיתה סיבה טובה.

בזמנו התייעצתי עם משווק של מיקרוסופט עבור תוכנות רופיס לבית מדרש וקיבלתי תשובה שלשימוש כזה ניתן להתקין גרסת חינוך.

בשורה התחתונה, החברות לא מתעסקות בזוטות, אם יש לך גרסת סטודנט ואתה עובד מהבית אף אחד לא יעשה רעש. עם פתחת משרד פרסום עם 12 מחשבים ועל כולם שמת גרסת סטודנט אולי יעשו רעש, וגם זה ממש לא בטוח.

יוסי מן

משתמש רשום
נושא זה של זכויות יוצרים הוא מאוד מורכב מבחינה הלכתית

ראשית, בפוסקים לא נזכר כזה דבר זכויות יוצרים

כלומר, זכיות יוצרים אומרת שיש בעלות על "רעיון" על "פטנט" וכו',

וממילא גם על שיר ועל יצירה

א י ן כזה דבר בפוסקים הקדומים!!!!!

ולכן המושג הזה של זכויות יוצרים בפני עצמו אינו אוסר לכאורא

אז אם כן מדוע שיהיה אסור ?

משתי סוגיות אחרות לגמרי של מצודות דגים ועוד שלא נראה לי שזה המקום לבאר אותם...

לכן, במקום שלולי היית "גונב" את התוכנה היית קונה אותה זה אסור!!!!!!

במקום שלולי היית גונה לא היית קונה מאוד קשה לאסור ע"פ ההלכה נטו (ותעזבו עכשיו רגשות של כמה הוא השקעיע בזה ואעד כמה זה מוסרי, אנחנו מדברים הלכה הלכה הלכה!!!...)

בפרט אם מעתיקים מדיסק מועתק בזמן שלא היית קונה לולי הייתה מעתיק, אני עוד לא מצאתי מישהו שיסביר לי מקור הלכתי לאסור.

אני לא פוסק הלכה, אבל אני כותב ככל שיש לי ידע בנושא ההלכתי בתחום הזה, ואדרבא אם למישהו יש דעת אחרת אשמח לשמוע ולהשיב.

אין לנהוג על פי מה שכתבתי הלכה למעשה אלא לשאול רב בכל מקרה לגופו

(אגב, העניין הזה שהתוכנה של גוי כמו שנאמר כאן העובדה שיש שותפים יהודים היא בעייתית)

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י יוסי מן;1203273:
בפרט אם מעתיקים מדיסק מועתק בזמן שלא היית קונה לולי הייתה מעתיק, אני עוד לא מצאתי מישהו שיסביר לי מקור הלכתי לאסור.

אני לא פוסק הלכה, אבל אני כותב ככל שיש לי ידע בנושא ההלכתי בתחום הזה, ואדרבא אם למישהו יש דעת אחרת אשמח לשמוע ולהשיב.
לו רק משום "ועשית הישר והטוב"

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
חומר רב בנושא: דין
לדוגמה התשובה הבאה:

(דיין בבית הדין נתיבות חיים)

השאלה:
כרגע ברשותי תוכנות עיצוב לא חינמיות, אך הבנתי שכל עוד אני סטודנט אין בעיה. האם זה מדויק?
בנוסף על אותו עניין האם מותר לעשות שימוש בגופנים לא חינמיים לצורך פרטי? או לא למטרות רווח, כגו’ מודעה למשהו (בלי תשלום)

בעניין העתקת דיסקים למחשב- תקליטור שקנינו ואבד\נשבר האם מותר להעתיק למחשב ממשהו אחר?
אלבומי מוזיקה שכנראה לא הייתי רוכש, אסור ג”כ להעתיק?
שירים לועזיים (לא ידוע אם הם עכו”ם) מזמרים בחו”ל ישנים (מלפני 20 ש’ בערך) גם אסור?
שימוש בשיר בודד\מנגינה כליווי למצגת, לא להפצה מסחרית מותר?

אם תוכלו לענות או לשלוח את פסקי ההלכה בנושא,
תזכו למצוות!!

תשובה:
שלום רב,

למיטב ידיעתי, גם סטודנטים אינם רשאים להשתמש בתוכנות פרוצות. ישנה אפשרות לקנות באמצעות חותם (משרד החינוך) תוכנות של מיקרוסופט בעלות של הדיסק האריזה וההפצה בלבד, אבל אין רשות להשתמש בפרוץ.

לדעת הגרי"ש אלישיב זצ"ל אסור להשתמש בתוכנות פרוצות, ואפילו לא של גויים, ואפילו שלא למטרת ריווח.

אם נשבר הדיסק מותר להתקין מתוך דיסק של חבר. הרישיון הוא על השימוש בתוכנה ולא משנה מאיזה דיסק.

ניתן להקל להעתיק שירים לשימוש אישי ולא מסחרי, במיוחד קשה קשה להשיג את הדיסק המקורי.

מקורות:
לעניין דעת הגרי"ש אלישיב זצ"ל עיין בספר זכויות היוצר עמוד קטו והלאה.

אהובה ו

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
מנחת הקורס שבו למדתי שאלה את הרב אלישיב שפסק שלצרכי עבודה אסור להעתיק את התכנות.

פרוט

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
לי זכור (ותקנו אותי אם אני טועה) שחברת ADOBE מרשה רשמית להעתיק את התוכנות שלה בגרסת CS2, כך שמי שממש לא יכול לרכוש כרגע את התוכנות בגרסאות המעודכנות, יכול להסתפק בינתיים בזה...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טו

א מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָֹה מִי יָגוּר בְּאָהֳלֶךָ מִי יִשְׁכֹּן בְּהַר קָדְשֶׁךָ:ב הוֹלֵךְ תָּמִים וּפֹעֵל צֶדֶק וְדֹבֵר אֱמֶת בִּלְבָבוֹ:ג לֹא רָגַל עַל לְשֹׁנוֹ לֹא עָשָׂה לְרֵעֵהוּ רָעָה וְחֶרְפָּה לֹא נָשָׂא עַל קְרֹבוֹ:ד נִבְזֶה בְּעֵינָיו נִמְאָס וְאֶת יִרְאֵי יְהוָה יְכַבֵּד נִשְׁבַּע לְהָרַע וְלֹא יָמִר:ה כַּסְפּוֹ לֹא נָתַן בְּנֶשֶׁךְ וְשֹׁחַד עַל נָקִי לֹא לָקָח עֹשֵׂה אֵלֶּה לֹא יִמּוֹט לְעוֹלָם:
נקרא  6  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה