לתועלת הרבים ולמניעת עוגמת נפש מצויה - -

טראכטער

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
הרב @yonatanr, לא אעיד על דברים שאיני מתמצא בהם כ"כ, אבל בתחום הקבלה והחסידות אני שוחה. רוב הפרויקטים המוכרים של 'אור מאיר שמחה' מתמקדים בשוק הזה, והתוצר גרוע ושטחי מאד. במחילה.
כנראה שהתיאור הזה:
ועשו כמיטב יכולתם להגיע למקסימום האפשרי
לא ממש מדויק.

צריך להבין דבר אחד. גם אם המבקרים והעורכים הבכירים הם בעלי ידע ונסיון, בסוף שום דבר לא יכול לחפות על חוסר בעורכים מוצלחים ובקיאים בקו הראשון. וכשלשם מגייסים עורכים במחירים מוזלים, כשהאיכות בהתאם, ועומדים איתם בעיקר על רשימת כללי קוסמטיקה - התוצאה מדברת בעד עצמה.
בהוצאה עצומה של מיליוני דולרים
אינו ענין לכלום, כמובן ופשוט.

היטיב להגדיר הרב @למאי נפקא מינה :
כאשר הגישה באופן כללי שיווקית, תוך הבנה שהפרסום מחפה על חסרונות לא מעטים, אזי אנשים שקצת מבינים בזה מתאכזבים קשות.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אז מכון עוז והדר הוא 'מתחת לכל ביקורת'.

יש לך המלצות על מכון 'עולמי' שעושה עבודה טובה?
בהחלט!

ארטסקרול, האנציקלופדיה התלמודית, מוסד הרב קוק, שירת דבורה ז"ל, מורשה להנחיל ז"ל, מכון ירושלים, זכר חנוך,
עטרת שלמה, המדרש המבואר ועוד...

מכונים שהשיקול הכלכלי הוא משני לשיקול המהותי ביותר: רמת העריכה!

אתה חושב שמכון המאור הוא מכון ברמה ראויה? להוציא טור עם אלפי טעויות שכבר תוקנו בשירת דבורה, נחשב אצלך למכון נורמלי? העיקר שהם 'העיפו' את הסימונים לסעיפי השו"ע שהכניסו שירת דבורה?!
אולי גם תחלוק עלי ותאחז שמכון 'זכרון אהרן' שווה משהו?

כשנכנסים לתחום העריכה התורנית, השיקול הראשון במעלתו צריך להיות: אנחנו מוציאים מוצר איכותי! אנחנו לא מוציאים ספרים שאינם מושלמים [עד מקום שיד אדם מגעת ומגהת], גם אם לא נהיה הראשונים בשוק עם מהדורה חדשה. עוז והדר ומכון המאור מוציאים ספרים לפי התרומות שיש להם. אם תורם פלוני הקציב 100,000$ לפרויקט מסוים, בתנאי שהוא יצא עד יום היארצייט השלישי של אביו החורג שיחול בעוד חודשיים ושלושה ימים, הרי שגם אם יתהפך העולם הספר יצא לאור. ישקיעו בו 50-60 אלף $, יישארו עם עודף לכיסוי חובות מפרויקטים אחרים והספר יצא לאור. ואנשים ירוצו לקנות את הספר החדש, ואחרי כמה חודשים - אם הם ינסו להעמיק חקר בספר - טעם חמצמץ יתפשט בפיהם, על המהדורה המוערת והבלתי מוגהת שרכשו.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
הרב @yonatanr, לא אעיד על דברים שאיני מתמצא בהם כ"כ, אבל בתחום הקבלה והחסידות אני שוחה. רוב הפרויקטים המוכרים של 'אור מאיר שמחה' מתמקדים בשוק הזה, והתוצר גרוע ושטחי מאד. במחילה.
יתכן מאד.
דיברתי על פרויקטים אחרים הכלולים תחת שם זה, שעשויים להיות מוצלחים מאד.
אתה חושב שמכון המאור הוא מכון ברמה ראויה?
לא.
אולי גם תחלוק עלי ותאחז שמכון 'זכרון אהרן' שווה משהו?
לא.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אז אולי יואיל הרב @yonatanr בטובו, לגלות לנו גילוי נאות על קשריו האישיים עם מכון עוז והדר?

בפרט לאחר שהסכים עמי שמכון המאור ומכון זכרון אהרן אינם ראויים לשם מכון, ועבודותיהם ברמה ירודה מאוד.

זה לגיטימי להיות בעד מכון שיש לאדם קשרים איתו, אך ראוי לגלות על כך.

טראכטער

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
כשנכנסים לתחום העריכה התורנית, השיקול הראשון במעלתו צריך להיות: אנחנו מוציאים מוצר איכותי! אנחנו לא מוציאים ספרים שאינם מושלמים [עד מקום שיד אדם מגעת ומגהת], גם אם לא נהיה הראשונים בשוק עם מהדורה חדשה. עוז והדר ומכון המאור מוציאים ספרים לפי התרומות שיש להם. אם תורם פלוני הקציב 100,000$ לפרויקט מסוים, בתנאי שהוא יצא עד יום היארצייט השלישי של אביו החורג שיחול בעוד חודשיים ושלושה ימים, הרי שגם אם יתהפך העולם הספר יצא לאור. ישקיעו בו 50-60 אלף $, יישארו עם עודף לכיסוי חובות מפרויקטים אחרים והספר יצא לאור. ואנשים ירוצו לקנות את הספר החדש, ואחרי כמה חודשים - אם הם ינסו להעמיק חקר בספר - טעם חמצמץ יתפשט בפיהם, על המהדורה המוערת והבלתי מוגהת שרכשו.
מדויק.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אז אולי יואיל הרב @yonatanr בטובו, לגלות לנו גילוי נאות על קשריו האישיים עם מכון עוז והדר?

בפרט לאחר שהסכים עמי שמכון המאור ומכון זכרון אהרן אינם ראויים לשם מכון, ועבודותיהם ברמה ירודה מאוד.

זה לגיטימי להיות בעד מכון שיש לאדם קשרים איתו, אך ראוי לגלות על כך.
אין לי איתם שום קשרים אישיים, אך עבדתי שם תקופה ארוכה.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אין לי איתם שום קשרים אישיים, אך עבדתי שם תקופה ארוכה.
אתה מסתמא עשית עבודה טובה מאוד. הבעיה היא שכמעסיקים אלפי עובדים קשה לוודא שכולם ברמה שלך. ולכן, נכשלים בהוצאת ספרים שאינם ברמה הראויה. ובפרט למכון נכבד כמו 'עוז והדר'.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אתה מסתמא עשית עבודה טובה מאוד. הבעיה היא שכמעסיקים אלפי עובדים קשה לוודא שכולם ברמה שלך. ולכן, נכשלים בהוצאת ספרים שאינם ברמה הראויה. ובפרט למכון נכבד כמו 'עוז והדר'.
אני ועוד מאות אברכים אחרים השתדלנו לעשות עבודה טובה מאד.
ולכן התקוממתי כשבאופן קולקטיבי כינית את כל תוצרי המכון 'מתחת לכל ביקורת'.
אין לי שום בעיה עם ההגדרה
נכשלים בהוצאת ספרים שאינם ברמה הראויה.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אני ועוד מאות אברכים אחרים השתדלנו לעשות עבודה טובה מאד.
ולכן התקוממתי כשבאופן קולקטיבי כינית את כל תוצרי המכון 'מתחת לכל ביקורת'.
אני מבין את ההתקוממות. אבל מה אעשה שידידים שלי שעובדים בעוז והדר, הרגישו מאוד בנוח לשמוע את הדברים על תוצרי המכון. כנראה שגם הם הסכימו וראו שזה בסדר מבחינת עוז והדר לא לעשות עבודה מושלמת.

ברור שכל אדם ירא שמים, צריך לעשות את העבודה הכי טובה שהוא יכול, כדי לא למעול באמון ובכספי המעסיק. אך מה לעשות שישנם כאלו שאם לא דורשים מהם את הרמה הכי גבוהה, נוח להם לחפף?

טראכטער

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
ברור שכל אדם ירא שמים, צריך לעשות את העבודה הכי טובה שהוא יכול, כדי לא למעול באמון ובכספי המעסיק. אך מה לעשות שישנם כאלו שאם לא דורשים מהם את הרמה הכי גבוהה, נוח להם לחפף?
לא חושב שהבעיה תלויה באלו שנח להם לחפף. זה קו מערכתי, והיטבת להסבירו.

אליז

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
אני יכול להעיד על פרויקט מתיבתא על השו"ע, שלדעתי נעשה ברמה הגבוהה ביותר, יצא לי לעבוד עם עשרות מבקרים ועורכים, וכולם [למעט אחד או שנים] אנשים בקיאים במלאכתם עד מאוד, יורדים לרזולוציות הכי נמוכות, יושבים שעות על כל תג בפמ"ג, ומעבירים את החומר ליטוש אחר ליטוש אחר ליטוש.

נ.ב. לא מדובר על המשך לכרכי המתיבתא שיצאו בעבר על בשר וחלב ונדה, אלא הכל בנוי בצורה שונה והרבה יותר מקיפה.

פסיק

עורך תורני וכותב תוכן
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
נ.ב. לא מדובר על המשך לכרכי המתיבתא שיצאו בעבר על בשר וחלב ונדה, אלא הכל בנוי בצורה שונה והרבה יותר מקיפה.
פירוש השו"ע ונושאי הכלים שם...
מה גם, שבהערות שוליים הם שולחים רבות ל'אוצר הלכה' שהוא חיבור אחר. ואני לא זכיתי להבין מה הקטע? להכריח אותי לקנות את החיבור השני? אם היו שולחים מדי פעם, מילא, אבל כל הערה שניה?!
נו שוין.
מקווה מאד מאד שהכרכים הבאים אינם ב'רמה' הזו.

אליז

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
פירוש השו"ע ונושאי הכלים שם...
מה גם, שבהערות שוליים הם שולחים רבות ל'אוצר הלכה' שהוא חיבור אחר. ואני לא זכיתי להבין מה הקטע? להכריח אותי לקנות את החיבור השני? אם היו שולחים מדי פעם, מילא, אבל כל הערה שניה?!
נו שוין.
מקווה מאד מאד שהכרכים הבאים אינם ב'רמה' הזו.
שונים לגמרי.

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
היטיב להגדיר הרב @למאי נפקא מינה :
תודה.
מה יכול להחמיא יותר מכך לאדם במקצוע שלנו...

הרה"ג ר' @yonatanr שליט"א
מלבד כל התשובות שנענית כאן, וכאחד שמכיר אישית חברים העובדים בעוז והדר:
1. כפי שכתבתי לעיל, היות כל חלק מאותו מדור ערוך בסגנון שונה, זהו מום של ממש.
2. בהתאם לניצול המחפיר שהם עושים לאברכים העובדים אצלם [ואקווה שאתה אישית ניצלת מזה], אני מכיר אברכים שעובדים אצלם לצאת ידי חובה וללא השקעה מעבר למחויבות שהוערך מעליהם דורש.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
תודה.
מה יכול להחמיא יותר מכך לאדם במקצוע שלנו...

הרה"ג ר' @yonatanr שליט"א
מלבד כל התשובות שנענית כאן, וכאחד שמכיר אישית חברים העובדים בעוז והדר:
1. כפי שכתבתי לעיל, היות כל חלק מאותו מדור ערוך בסגנון שונה, זהו מום של ממש.
2. בהתאם לניצול המחפיר שהם עושים לאברכים העובדים אצלם [ואקווה שאתה אישית ניצלת מזה], אני מכיר אברכים שעובדים אצלם לצאת ידי חובה וללא השקעה מעבר למחויבות שהוערך מעליהם דורש.
לא מיניתי את עצמי לסניגור של עוז והדר, ואכן יש לי ביקורת רבה מאד עליהם.
המחאה שלי היתה על אדם שראה מספר ספרים של מכון מסוים, ומזה הסיק שכל ספריו של המכון הם 'מתחת לכל ביקורת'.
נכון שיש מקום רב לשיפור, אך
אין שחור ולבן,
לגבי זה:
אנציקלופדיה תלמודית היא דוגמא מצוינת למכון גדול עם משימה אדירה, שעומד בה בכבוד ואינו נותן ללחץ הזמן וכדו' לפגוע באיכות העבודה.
אנציקלופדיה תלמודית היא דוגמא מצוינת למכון שחיפש להגיע לשלימות מקסימלית, ובגלל זה הוא תקוע כבר עשרות שנים ולא משלים אפילו את המשימה הראשונית שלו.
אם 'עוז והדר' למשל היו עומדים בסטנדרטים שלו, הם היו אוחזים עדיין במתיבתא על מסכת ברכות.

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
אנציקלופדיה תלמודית היא דוגמא מצוינת למכון שחיפש להגיע לשלימות מקסימלית, ובגלל זה הוא תקוע כבר עשרות שנים ולא משלים אפילו את המשימה הראשונית שלו.
אם 'עוז והדר' למשל היו עומדים בסטנדרטים שלו, הם היו אוחזים עדיין במתיבתא על מסכת ברכות.
נכון, אך גם על כך המענה הנכון הוא: אין שחור ולבן.
יש ממוצע.
ואגב, בציטוט השני בשמי - לא אני כתבתי.
מעניין איך נוצר - אם זה באג.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
הגבת לר' @למאי נפקא מינה בעוד הדברים שנכתבו הם מדברי...

ולכן אגיב לך... אנציקלופדיה תלמודית היתה תקועה שנים רבות בשל תקציב דל מאוד. אם תעקוב אחרי עבודתם, תגלה שבמספר השנים האחרונות, קצב ההתקדמות הואץ משמעותי.

קצת הגזים כבודו... והלוואי שעוז והדר היו מנסים לעמוד בסטנדרטים האלו. אמנם טרם היתה נשלמת המלאכה, ואולי מועד סיומה עוד היה רחוק מהעין, אך לכל הפחות היינו מקבלים מוצר איכותי באמת, ולא "העיקר שיצא"...

ואגב, יצול"ש עוז והדר על מלאכת סדרות המקראות גדולות. חלק נכבד מהסדרות [רש"י המבואר, רמב"ן המבואר ועוד...] אכן ברמה גבוהה מאוד. בסדרות אלו השכילו לקחת עורכים אחראיים שלא היה להם בעולמם מאומה מלבד הסדרה/ות עליהן הופקדו, ועשו מלאכת מחשבת לתפארת.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
ולכן אגיב לך... אנציקלופדיה תלמודית היתה תקועה שנים רבות בשל תקציב דל מאוד. אם תעקוב אחרי עבודתם, תגלה שבמספר השנים האחרונות, קצב ההתקדמות הואץ משמעותי.
ממש לא מדויק.
האנציקלופדיה התלמודית היתה תקועה שנים רבות בגלל שהאחראים רצו שיכתבו בה רק תלמידי חכמים ידועי שם, ולא 'סתם אברכים' מהשורה.
מנין לך שבשנים האחרונות, שבהן קיבלו כל אברך שעמד במבחני עריכה כאלו ואחרים - היא הרבה יותר טובה מ'עוז והדר'?

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
קצת הגזים כבודו... והלוואי שעוז והדר היו מנסים לעמוד בסטנדרטים האלו. אמנם טרם היתה נשלמת המלאכה, ואולי מועד סיומה עוד היה רחוק מהעין, אך לכל הפחות היינו מקבלים מוצר איכותי באמת, ולא "העיקר שיצא"...
אני סמוך ובטוח שעשרות אלפי הלומדים ב'מתיבתא' על הש"ס מעדיפים בהחלט את המצב כיום, שבו המלאכה נשלמה מזמן, וכל הזמן מכניסים תיקונים, מאשר שייתקעו על כמה כרכים 'שיהיו מושלמים'.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  3  פעמים

לוח מודעות

למעלה