שיתוף - לביקורת לילות הזהב // הגולדענע נעכט

עטרה ד

משתמש מקצוען
עיניו נצצו באור לא מוכר. הוא ליטף את הדפנות, "אוי, ה'גילדענע נעכט', לילות הזהב של החורף. אוי". הסתכלתי בו מהצד, מנסה לפענח את הרגש. "אתה מבין מה זה אינגאלע? פארשטייסט?" הוא נפרד מהדפנות והתיישב לידי, "נכון. הלכו ימי הרחמים, כבר אין המלך הקדוש, אפילו לדוד ה' הלך, אבל אתה יודע מה בא עכשיו?"

"מה?" לא הבנתי, באמת. סתם שגרה אפורה מעצבנת, וימים ריקים בלי ריגוש. סבא לגם מכוס הקפה ולאט, "הגולדענע נעכט. לילות הזהב של החורף. החושך בא מהר, והלילות ארוכים. ואז יש זמן", הוא הרים את ידו לשמיים, עקבתי אחריה, הוא שרטט שם עיגול קסום וזוהר. "חצות לילה מגיע מהר. הרחובות שקטים, ובתי הכנסת חשוכים, ואז יש לי חברותא...". פניו של סבא צפנו סוד. שריקה נשמעה מכיסי.

עיניו של סבא הועמו לרגע וחזרו לאורם הטבעי. הוצאתי את הפלאפון באיטיות, לא מוריד עיניים מסבא. "אל תפחד ממני, ארהלה". הוא קם ממקומו וקיפל את הסולם בגמישות לא תואמת גיל.

שוב שריקה.

סבא הסתובב אלי, "ארהלה, אולי תצטרף אלי ללילה הראשון של הגילדענע נעכט?" הרמתי אליו עיניים, חשבתי שסבא מבין עניין. כלומר, היחיד שעדיין מבין עניין. כולם ניסו לחנך אותי מחדש, לחבר אותי למטען. הטענה היחידה שלי הייתה שהסוללה שלי לא חלשה. אז אמרו לי שאולי היא לא חלשה, אבל היא מהבהבת צהוב אדום.

"סבא, בלילה אני ישן. ימי זהב קורצים אלי יותר". נעמדתי והחזקתי בדפנה מטה לנפול, הוא הגיע אחרי, "ארהלה, תבוא. אני אומר לך, לא כולם יאהבו את זה, אבל אתה... אתה תאהב את זה". סבתא נכנסה למרפסת, סינרה הנצחי בידיה. "נו, איך מתקדם?" היא פזלה לנייד שבידי. 'דיי סבתא', העיניים שלי צעקו. 'רוחמה. לא זו הדרך', עיניו של סבא הבהבו. היא יצאה מהמרפסת בלי אומר.

#

"ארהלה מה נשמע?" סבא שלי. אותתי למסי בשפתיים.

"ברוך השם. מה איתך סבאלה?"

סבא הצטחק, "היום מתחילים הגולדענע נעכט. סבתא הכינה לך מיטה עם מצעים, ואני מחכה לך, כמו שדיברנו". מסי התחיל לבעוט בי ברגליים וליקק את כרסולי הסניקרס שלי.

"אוהו, סבא. אני אמרתי לך אז ש... וגם אני לא יכול להשאיר את מס-" אופס. מסי נעמד על שתיים וצנח חזרה לארבע.

"מה אמרת? את מי אתה לא יכול להשאיר?" סבא ואוזני הנץ שלו. "הכלב שלי, מסי". בחרתי באמת. עדיף מאשר להתחיל עם סבא.

"אז אני מחכה לך. הולכים לישון בשמונה, שיהיה כח לקום אחרי זה. בסיידר אינגאלע?" בסיידר, אלא מה. לך לאכול כלב, אתה לא צריך להרשים אף אחד ברמת היהדות שלך. לך תאכל, כלב.

"אה, עוד משהו. אל תביא את הכלב, זה לא ללב של סבתא, אבל אני אשמח לראות אותו ביום אחר. להתראות אינגאלע". ברור סבא, לא חשבתי אחרת.

#

תשע בערב.

אני לא נרדם והנייד בדירה עם מסי. מה סבא רוצה ממני? אני כבר שנתיים לא מדבר עם אף אחד מהמשפחה. רק עם סבא, הוא היחיד באמת דואג לי ואוהב אותי ככה, עם הג'ינס והקפוצ'ון. ועכשיו ככה, מפיל אותי ללילות של זהב. אני בורח עוד רגע. רק עוד רגע.

"קום צדיק, חצות עוד רגע" קול מתוק בניחוח קינמון גוחן מעליי. התהפכתי לצד השני, לא רוצה לקום. "ארהלה צדיק, שכחת את לילות הזהב שלנו?" התיישבתי. לא יכול על סבא. הוא מחייך מולי, בידיו קערה ונטלה.

יוצאים לרחוב השקט. אני מתחפר בקפוצ'ון, "סבא, מי זה החברותא שלך?" נזכרתי במוצאי שמחת תורה, במרפסת. סבא מרים אלי עיניים כחולות, "תחכה תראה". השמיים שחורים, והרבה כוכבים נצצו שם. עננים נטולי משקל עוברים מעלינו, משיבים רוח.

אברך צעיר חולף לידינו, מהנהן לשלום לסבא. סבא מברך אותו בחזרה ופונה אלי, "בטח אתה לא מבין מה עושה פה אברך צעיר בכזאת שעה". הנהנתי. "אז חכה להפתעה". כך סבא.

מדרגות צצו לפנינו באמצע שום מקום, הוא נעצר, "תסתכל סביבך, ילד". הוא מצביע על היכל מואר באמצע החשכה. בהיכל התנועעו עשרות אברכים צעירים ומבוגרים מעל לספרים פתוחים. אי של יום באמצע הלילה. השתוממתי, "לא מבין סבא. בשעה כזאת?" נכנסנו להיכל בית הכנסת. סבא התיישב כבקיא ורגיל בספסל בקצה ההיכל, "אתה מבין ארהלה? אתה מבין מה זה? כל לילה. הם קמים באמצע הלילה, זורקים את השמיכה, קופצים מהמיטה, ובאים ללמוד". אברך מבוגר הניח לידינו שתי כוסות תה חמות, סבא קרב אחת לשפתיו ואמר, "כל לילה. כל השנה".

הסתכלתי עליהם. מתנצחים כאילו שתיים בצהריים, לומדים כביכול הוזנו ממאגרי אנרגיה. אברך אחד בספסל מולנו שמט את ראשו על הספר, חברו הביט בו בחיוך, ואז אלינו, "לא יישן הלילה. הגיע מהעבודה". האברך הרים את ראשו באיטיות והתנצל בלי מילים. הם המשיכו כאילו כלום.

"רגע סבא, איפה החברותא שלך?" סבא הניד את ראשו, "נו, עזוב. קודם נלמד איתך א-שטיקל גמרא, אחרי זה אלך אליו". הבאתי את הגמרא, מריח את הכריכה הישנה. טעם של פעם. סבא פתח היכן שאחז, נשאבנו ללימוד. מזמן אמרתי שאם סבא היה הרבה שלי בחיידר, המשגיח בישיבה, והמפקד שלי, הייתי יוצא אחרת. מעניין מה הייתי יוצא.

האברכים בכולל החלו לזוז, כמה התיישבו על הרצפה, כולם הורידו נעליים. סבא אמר, "עכשיו, אני הולך לחברותא שלי. הריבונו של עולם". הוא התרחק לקצה השני של ההיכל, הוריד את נעליו והתיישב על הרצפה הקרירה.

הם ישבו עם סידורים דקים ואמרו את 'תיקון חצות'. היו שם דמעות, והרבה אנחות. בכי מוכר התגנב לאזני, זה סבא, עם בכי כמו של אמא. לא יכול לשמוע, לא יכול לראות. היטבתי את כובע הקפוצ'ון לראשי, מסתיר את פניי.

מחשבות מופרעות התחילו לעלות לי לראש, הסרטים, המסיבות, השירים. האקסטזה.

קול מתוכי צועק עליי, 'כולם פה בוכים על גלות השכינה, ואתה נזכר בהוללות הריקנית שלך. תראה איפה אתה'.

הלב שלי לא עומד בזה, עוד רגע מיתר בו פוקע.

הז'ולות, הריקודים, אורות מהבהבים וצרחות. ושקט בבית. שקט בלב.

הבכי של סבא ממשיך לצרוח לי באוזניים, בכי כמו של אמא.

האברכים קמים לאיטם, מסירים האפר מראשם.

"רוצה לחזור הביתה ארהלה? אני נשאר פה קצת ללמוד". סבא מחייך, תמיד מחייך.

"רק סיגריה בחוץ ואני חוזר". אני לוחש.

#

"קרה לך משהו ארהלה, יא?" סבא מלטף לי את הכתף.

"לא כלום" הידיים קמוצות בקפוצ'ון.

"ארהלה..." סבא מהמם משהו. בחור צעיר עובר לידינו ונעצר, "הרב רובין, הפשט שאמרתם לי אתמול לא בדיוק הסתדר. יש לכם שתי דקות בשביל זה?"

סבא מחייך בעדנה, "וודאי. צדיק'ל. תקרב אלי את הגמרא".

הם צוללים לעומקה של סוגיה. ואני מסתכל בהם, היו יכולים להיות סבא ונכד.

סבא חופן את זקנו וחושב. הנכד מביט בו בעיניים מעריצות. בוערות.

סבא עונה משהו קצר, הנכד מהנהן בראשו.

סבא מניח יד על כתפו של הנכד, הנכד נמס מהמחווה ומסמיק.

סבא מסתובב אלי, הנכד האמיתי שלו. הנכד הבועט שלו. הנכד ה—

"אתה יודע מי זה אבא שלו?" הוא שואל אותי, אני מתאפס. לא יודע.

"זוכר את השכן שלכם, ההוא שכולם דיברו עליו שירד מהדרך קצת?" סבא מתנסח בזהירות, אני מהנהן. איך אפשר לשכוח. לקח את כל ילדיו איתו, השאיר אישה יולדת בבית.

"אז זה הבן שלו. עד הבר מצווה היה בלי כיפה, והחליט לחזור לאמא".

אני פותח פה וסוגר. עכשיו תבוא ההטפה. "יפה".

"אז אמרתי לו שאם יש לו בעיות בלימוד או ברוחניות או משהו כזה, שיבוא אלי כמו שאני סבא שלו".

"אה, כי יש לך איזה נכד אחד. שאמור להיות בן אותו גיל. והוא רחמנא ליצלן". חמיצות עולה בי, מתעתעת.

סבא מרצין, "רחמנא ליצלן, ממש". הוא התנדנד על מקומו, מחקה את כל אותם מצקצקי לשון, ומקריב אלי את פניו. ממתיק סוד. "אתה יודע? שמעתי גם יש לו כלב". עטיתי על פניי ארשת מבוהלת. "כלב? עד כדי כך?"

סבא צחק קלות, והתיר את זקנו הלפות בין ידיו. אני ממשיך להציג, "אתה יודע הרב רובין". הוא מרים את גבותיו בשאלה, "לא יודע מה שמעתם. אבל אומרים ברחוב שהוא כן שומר שבעס, כשרות'. הוא לא כזה שייגעץ".

עיניו של סבא הוארו, כתפיו נשמטו לרגע, וחזרו למקומם הטבעי. "אז מה אם אומרים, אני ראיתי אותו מניח רבינו תם לפני רש"י".

צחוק עולה בי, סבא מצטרף, כתפיו רוטטות.

ובאושר הזה שנוגע בעיניים שלו, הוא קורץ, "נעביר לאמא".

ועולה השחר על לילה של זהב.

נערך לאחרונה ב:

עטרה ד

משתמש מקצוען
את הסיפור הבא כתבתי במוצאי שמחת תורה.

התארח אצלינו אורח. איש מסכן. אסופת צרות בגוף אחד ונשמה גבוהה. הוא נאנח על זה שהולכים להם הימים הקדושים וקרבת האלוקים. ואז, אחד מהאורחים בסעודה אמר לאותו אחד, 'נו, אז הלכו הימים נוראים. אבל עכשיו הגילדענע נעכט!'.

עיניו של האורח אורו. ככה ממש. ואז הוא עצם את עיניו והתחיל לנגן בקולו, "הו, הגילדענע נעכט, הגילדענע נעכט. האט קומט די גילדענע נעכט". (לילות הזהב, לילות הזהב. הולכם לבוא לילות הזהב) הוא הכריז את דברי ר' פנחס קוריצר בתחילת כל חורף. והמשיך, "איך אני אוהב את הלילות האלה, הארוכים, השקטים. אני קם בשתיים עשרה בלילה, ולומד שעות שעות עד אור הבוקר. זה הלילות הכי יפים בשנה!".

כולם הסכימו איתו. זה הלילות הכי יפים בשנה.

הוקסמתי מהאור על פניהם. מהזיכרון הטוב והמתוק שלהם בלילות הזהב של החורף. והלכתי לכתוב את הסיפור על קסמי לילות הזהב.

לגבי כתיבת הסיפור עצמו-
אני רוצה ביקורת. (היה קשה לי לכתוב את הסיום, מעניין אם הפריע לכם).

Bestimedia

לשעבר- צבעי פסטל :)
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
סיפור יפיפיה ונוגע!
אני רוצה ביקורת. (היה קשה לי לכתוב את הסיום, מעניין אם הפריע לכם).
אין לי ביקורת. (וחיפשתי, אל תדאגי ;) )
אהבתי את הקשר היפה והעדין בין הסבא לנכד, ואהבתי ממש את הסיום,
נהנתי :)

+shira

משתמש סופר מקצוען
מדהים. כמה שאת יודעת להצחיק, הרבה יותר כיף לקרוא אותך מרגשת.
אהבתי מאוד את הצורה האלגנטית וההדרגתית שחשפת אותנו למצב של אהרלה. אהבתי מאוד מאוד את הדיאלוג הציני בינו לסבא בסוף, שקצת שובר את הסכריניות המתבקשת של הקטע.

בגדול, לא נתת לנו הרבה אינפורמציה או מלל של רגשות אלא נתת לנו להבין מה קורה, מי קורה. וזה מצוין. אולי אפשר היהאפילו לשייף יותר בקטעי מסוימים.
כמו כאן
קול מתוכי צועק עליי, 'כולם פה בוכים על גלות השכינה, ואתה נזכר בהוללות הריקנית שלך. תראה איפה אתה'.

וכאן
סבתא נכנסה למרפסת, סינרה הנצחי בידיה. "נו, איך מתקדם?" היא פזלה לנייד שבידי. 'דיי סבתא', העיניים שלי צעקו. 'רוחמה. לא זו הדרך', עיניו של סבא הבהבו. היא יצאה מהמרפסת בלי אומר.
וזה -
אוף, כמה שזה יפה.

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בס"ד

סיפור מקסים!
ממש לא קל לכתוב על תהליך של שינוי פנימי בסיפור קצר, וזה בעצם הסיפור הקצר הראשון על שינוי שאני קוראת אני באמת מאמינה לו.
אהבתי גם את הנקודות שמוסיפות עוד רבדים לרקע, כמו-
זה סבא, עם בכי כמו של אמא.

האווירה כל כך טובה ויפה. יש תחושה טובה בכל הסיפור הזה.

מזמן אמרתי שאם סבא היה הרבה שלי בחיידר, המשגיח בישיבה, והמפקד שלי, הייתי יוצא אחרת. מעניין מה הייתי יוצא.
וזה הסיפור של הדור שלנו;)

Angular

משתמש סופר מקצוען
פשוט מקסים. אהבתי נורא, הכתיבה שלך יפה ונוגעת.

מסכימה עם @+shira , קצת הפריעה לי המחשבה המפורשת כאן:
אבל נראה לי שזה היה המקום היחיד.

את הסוף אהבתי במיוחד, מה שמראה שכנראה זה לא צריך לבוא בקלות... כמו שאמר מי שאמר, תעבוד קשה עד שיראה כאילו נשלף לך מהשרוול.

עטרה ד

משתמש מקצוען
סיפור יפיפיה ונוגע!
יפהיפה.
לא מסוגלת לחפש הערות, אהבתי עד מעמקי נשמתי ואין בי יכולת לקלקל את הקסם...
נהדר ומרטיט נימים בלב.
תודה רבה!
מרגש אותי באמת!
(מה, גם אתם אהבתם את ארהלה למרות שהוא כזה מין? ואת הסבאלה, למרות שהוא כזה סבאלה? :eek: )

כמה שאת יודעת להצחיק, הרבה יותר כיף לקרוא אותך מרגשת.
וואלה...
אולי אפשר היה אפילו לשייף יותר בקטעי מסוימים.
באמת כמו שאיפיינתי את 'ארהלה' הוא סגור רגשית. לא מוכן לשתף, מקמץ במילים. ביטוי הרגשות הזה היה חזק מידי אולי. אבל- תחשבו שגם החוויה הייתה עוצמתית מאוד. הוא היה מבולבל, לא קולט מה קורה איתו. ואז באו הרגשות הלא אופיינים.
אם כי - המשפט 'תראה איפה אתה וכו'' באמת קצת מידי מתירני לדמות שכזו. אחשוב על שינוי.

Bestimedia

לשעבר- צבעי פסטל :)
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
(מה, גם אתם אהבתם את ארהלה למרות שהוא כזה מין? ואת הסבאלה, למרות שהוא כזה סבאלה? :eek: )
הכי הכי בגלל שהו כזה,
כי אם הוא לא היה כזה- הוא לא היה הוא, ואז לא היינו מצליחים להתחבר אליו...
(סיבכתי, אה? ;) )

עטרה ד

משתמש מקצוען
מתוק מדבש. והספתא הקלאפטע, ממש אותנטי...
סיפור מקסים!
תודה רבה!
איזה כייף ככה, באמצע היום...
ממש לא קל לכתוב על תהליך של שינוי פנימי בסיפור קצר, וזה בעצם הסיפור הקצר הראשון על שינוי שאני קוראת אני באמת מאמינה לו.
זה לא קל בכלל. אני כותבת את הסיפור הזה כבר הרבה זמן, עד שהגעתי לגרסה הזאת בס"ד. (אה, וגם היא נתונה לשינויים ע"פ הביקורות שלכם)
פשוט מקסים. אהבתי נורא, הכתיבה שלך יפה ונוגעת.
ישתבח שמו, תודה רבה!
תעבוד קשה עד שיראה כאילו נשלף לך מהשרוול.
בד"כ אני לא בעד. חושבת שמה שנשלף הוא הוא השחקן הראשי. אבל במקרה דנן- באמת לא היה לי סיום, אז הייתי צריכה לשייף, וכו' וכו'
כיף לשמוע שנראה כאילו נשלף. (למרות, למרות שהוא מרגיש לכמה 'מבקרות' של סיפוריי שהוא נגמר באמצע. אולי באמת? ואולי זה כזה 'טעים' שרוצים עוד? תחליטו אתם. כי אני נגועה.)

shevi123

מהמשתמשים המובילים!
מנהל קבוצה
כתיבה ספרותית
משובח מאד.
מצמרר. אותנטי. מהחיים ממש.
יכלתי להרגיש ממש את הסיטואציה כמו שהיא.
אהבתי את הקשר המיוחד שרקמת פה בין הסבא לאהרלה. הלוואי על כולם ככה.
הקבלה והאהבה למרות הכל, ואולי דווקא בגלל... מיוחדים בעיניי.
תמשיכי, ובכל הכוח!

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
וואו! איזה סיפור מיוחד! נוגע ומרגש. התהליך יפהפה ואמיתי.
הכתיבה מעולה, נוגעת-לא נוגעת. אני אוהבת את הזהירות שבה הלכת עם הרגשות שלהם, שלא ייפלו לך מהידיים...
קצת ביקורת יש לי, אולי היא עניין של טעם ובוודאי היא דעה אישית. אבל כותבת כי מעניין אותי מה את חושבת ומה אחרים.
אני התרשמתי שארהלה עדיין בשלב כעוס-מתרחק. התרשמתי כך בגלל הנתק מהמשפחה וחוסר ההבנה שהוא חווה. בשלב הזה, ממה שאני מכירה, האברכים שקמים בלילה "בכזו שעה", לא אמורים לגרום לו להשתוממות אלא להתנגדות פנימית שתגרום לו לזלזל בזה או להתנתק מזה.
(המשפט הזה:
"נעביר לאמא".
אמור לשמח את ארהלה? שאמא תשמע שהוא לא שייגעץ? אמור להיות לו חשוב שיקבלו אותו בלי קשר למה הוא עושה. משפט כזה דווקא אמור להרגיז אותו.. ועוד מסבא.. אבל זה סתם בקטנה, ובטח לא מחייב שנכון)

גם כל הקטע הזה:
מחשבות מופרעות התחילו לעלות לי לראש, הסרטים, המסיבות, השירים. האקסטזה.

הז'ולות, הריקודים, אורות מהבהבים וצרחות. ושקט בבית. שקט בלב.
הפריע לי. יש פה איזו בעיה לטעמי.
זה לא רק "מתירני" בשביל בחור כמוהו כמו שכתבת, אלא שזה לא התהליך הטבעי שאמור לקרות. כך בעיניי, כן?
הוא אמור להסתגר בפני זה. לא לתת לזה לחדור אותו. הבכי כמו של אמא מעולה כאן. זה שזה צורח לו באזניים-גם. הרצון לצאת לסיגריה-בול במקום. אבל ההפצצות של כל מה שהוא עושה, מה שזה נותן לו ומה לוקח, מדי ברור. מדי בוטה. זה עמוק מתחת לפני השטח. לא משהו שעובר כמו מחשבה.

המשפט על גלות השכינה- הוא בעיניי השיא של הדיסוננס. גלות השכינה אמורה לעניין (מבחינתו) אולי את הסבתא הקלאפטע שלו. לא אותו. הדברים שהוא עסוק בהם קיומיים פי כמה, ולא אמור להיות ללב שלו מיתר מיותר לבזבז.
הקטע הזה הזכיר לי שיש כותבת לסיפור, והיא רוצה לכוון אותו לאנשהוא...
מקווה שהובנתי. השתדלתי להיות קצת בוטה בשביל להעביר מה שרציתי לומר, מקווה שזה בסדר.

דברים שאהבתי במיוחד:
"אל תפחד ממני, ארהלה".
כמה מתוק וחכם שהסבאלה הזה.
חמיצות עולה בי, מתעתעת.
אחח כואב..
עיניו של סבא הוארו, כתפיו נשמטו לרגע, וחזרו למקומם הטבעי. "אז מה אם אומרים, אני ראיתי אותו מניח רבינו תם לפני רש"י".

צחוק עולה בי, סבא מצטרף, כתפיו רוטטות.
גאוני!
כמה יופי במשפט הזה!
תודה על הסיפור

עטרה ד

משתמש מקצוען
אז דבר ראשון לא חושבת שאהרלה היה בשלב כעוס-מתרחק. הוא כבר יותר משנתיים בתוך הסיפור הזה, כך שהכעס עבר. אבל הריחוק, כמו שאני השתדלתי להבהיר מגיע דווקא מצד המשפחה. ולכן, הוא מעוניין שזה שהוא לא כזה 'שייגעץ' יגיע לאוזניים של אימו. (בין השאר גם בכולופן הבכי של הסבא עורר אותו להזכר בה, ורטט לו איפשהוא בלב)

שנית, גם אם הוא הרגיש זלזול ללומדי התורה, הוא ליד סבא שלו. והוא אוהב אותו. והוא הכי לא רוצה לאכזב אותו. אם ככה הוא בחיים לא יראה את זה לסבא שלו.

לגבי ההפתעה וההשתוממות של בין המילים ששמתי, זו טעות. את צודקת. הוא היה אמור או לא להתייחס, או להביע רתיעה. קטנטונת אפילו.

אני שמחה שאת כותבת את זה, כי אני לא שמתי לב.

אלא שזה לא התהליך הטבעי שאמור לקרות. כך בעיניי, כן?

כמו שציינתי. היה צורך לעשות את זה קצת פחות 'משוחרר'. יותר סגור ואמיתי.
אבל להוריד לגמרי את קטעי המחשבות, לא נשמע לי;
תחשבי על הסיטואציה, הבנ"א רחוק. שנים לא למד, הגיע בעיקר בשביל סבא שלו.
פתאום בוכים כולם, וסבא שלו בוכה בכי שמזכיר לו את אמא שלו שהוא לא חושב עליה בכלל ביומיום.
והכל עולה לו, העבר, עם הלימוד עם סבא, עם הבכי. זה מכאיב לו. בטח שיכאיב. כי הוא נזכר בעבר שלו, שגם אם הוא היה כואב הוא היה אחר כל כך. זה גורם לכל המחשבות המטריפות על איך שהוא היום וההקבלה בינהם מתחילה לרוץ לו בראש בלי שהוא רוצה.
דווקא נשמע לי כן הגיוני שיעבור כמו מחשבות.

אבל מעניין מהי דעת הקהל.

לגבי זה;

גלות השכינה אמורה לעניין (מבחינתו) אולי את הסבתא הקלאפטע שלו. לא אותו
כייף ששמת לב למשפט הזה. הוא היה די 'בכוונה' מה שנקרא.
הקול שצעק עליו, מתוך הלב שלו כביכול. הוא משפט שנבע מתוך 'ארהלה' הבחור החרדי. לא מתוך מי שהוא היום.
ובדיוק לכן הגיע ה'גלות השכינה', בלי שהוא ירצה.
כמו להזכיר לו; היי, היית פה. הכי בפנים. מה אתה 'משחק אותה'.

מקווה שזה בסדר

בארור!

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בס"ד

היי עטרה,
אשתף מה שאני חושבת-
הדמות של אהרלה באמת מאד מכילה. אבל זה לא הרגיש לי כאילו הסופרת מכוונת כאן את הסיפור- לא הרגשתי אותך בכלל. אם כבר, אולי, הרגשתי שהדמות הזו מאד קשורה אלייך- דומה לך בכמה מאפייני אופי, ובזה אולי כן היה אפשר לפני הסיפור לנסות יותר להיכנס לנעליים של בחור בגיל הזה במצב הזה עם כל הרקע הנלווה. ואז כמה משפטים באמת היו משתנים וגם הלך החשיבה.
אבל בעיניי- הבחור הזה אמין. הוא הזכיר לי מישהו שאני מכירה שיצא 'לתאבון', לא מתוך כעס, פשוט כי החיים בחוץ מגרים יותר. הוא בחור טוב ואין בו התנגדות למה שקשור לדת, למרות שיצא מבית חרדי.
כנפיים באמת ביקורת מצוינת!

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בס"ד

סליחה יצא קצת מבולבל למעלה... אני רק אומרת שאולי קווי האופי של אהרלה קשורים לקווי האופי שלך ככותבת. יכול להיות שאני טועה, כמובן...
ושוב, הוא היה נראה בעיניי אמין, כי לא כל הסיפורים האלו מורכבים מכעס והתנגדות.

עטרה ד

משתמש מקצוען
אשתף מה שאני חושבת-
איזה כייף!
הדמות הזו מאד קשורה אלייך- דומה לך בכמה מאפייני אופי,
הדמות קשורה אליי כי כתבתי אותה,. אבל הכי לא אני מבחינת אופי. (עכשיו רואה את ההסתייגות...)
לגבי העניין להכנס לנעליה יותר. זה באמת קטע קשה יותר. יכולה לומר לך שממש ציירתי לי בראש את המקום שהם הלכו, ואיפה הם למדו וכו'.
בל בעיניי- הבחור הזה אמין. הוא הזכיר לי מישהו שאני מכירה שיצא 'לתאבון'
מי לא מכיר? לצערינו, שה' יחזיר אותם.

אולי מעניין אותך גם...