לאט ויסודי או מהיר ואינטנסיבי?

כל מיני

משתמש רשום
מוזר, למה מחקו את ההודעה שלי?
האם יש כאן מישהו נורמלי ולא עייף מידי, שחושב שהמהלומות שהוגשו כאן הערב כמנה ראשונה הן סטנדרט חביב?
כבר אי אפשר לדרוש מאנשים לבטל את הבוטות מההודעה או למצער לכתוב באישי?
מקווה שהייתי מספיק נעכסית בכדי שלא ימחקו לי שוב:(

נכתב ע"י photosbyrik;813095:
אני מסכימה איתך 100%

אני למדתי חדר חושך לדוגמה ואני לא חושבת שאני בחיים לא יכנס לחדר חושך אבל אני חושבת שלמדתי להבין דברים בצילום בחדר חושך.
וכן אני לא מצלמת כלי כסף אבל דברים שלמדתי בשיעורים האילו משמשים אותי לצילומים שלי בכללי.
אני בעד קורס רציני במקום מקצועי
כנ''ל.מצטרפת לכל הממליצים על לימודים רציניים וארוכים.
וגם לגבי מה ששאלת שלומדים גם תיאוריה והיסטוריה.זה לא סתם.
זה בדיוק מה שהופך אותך מסתם צלם לצלם אומן.

חיוכון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מה שברור הוא שתמיר הוא מוכשר בטירוף....
כל אשכול שהוא מכניס לשם הודעה מאריך ימים ושנים (והודעות.. והנחתות... והרמות להנחתה....וכו'וכו')

בנימין41

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
כמי שכל "השכלתו" בצילום מגיעה מפורום זה. אני מבקש רשות להציע:

אולי שם "פורום צילום" ישתנה ל"פורום צ'ילבות"?

rosmarin

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
סוף הדרך, (הכוונה לפותח האשכול)
בלי קשר לאף אחד באופן אישי.
תסתכל על הצלמים שעובדים. (בשוק האמיתי)
כמו איזה צלם היית רוצה להיות? תברר כמה ואיפה הוא למד.

mp2

משתמש צעיר
הדמיות בתלת מימד
אני לא נכנס כאן לדיון עצמו, משום שאינני צלם...

אני גם לא נכנס לצורת הדיון.

רק דבר אחד, במסגרת עבודתי אני עובד עם הרבה צלמים ומשתדל להתאים אותם לפי צרכי האירועים, מיקום והפקת הצילום.
הרבה מאוד אני עובד עם TAMIRO והוא אחד המיוחדים בפרט בתחום האומנותי, התוצאות אצלו נראות גם על מסך המצלמה, אני לא מכיר אצלו עיבודים, להיפך התוצאה בשטח נראית בדיוק למה שצריכים.

אני לא בא להוריד מגדולתו של אף אחד אחר, אלא פשוט להעמיד דברים על דיוקם, האמינו לי יש מה ללמוד ממנו, כי ראיתי צלמים ותיקים שלומדים ממנו, והכי יפה אצלו כמו שהוא כתב, שגםפ הוא לומד עדיין כל יום....

ולעצם הדיון, ודאי שיש חילוק בין צלמים, אני לא יודע לומר האם החילוק נובע משעות לימוד, או מהבנה יותר עמוקה. הכי חשוב זה להבין בסופו של דבר עבור מה המזמין צריך את התמונה ולמה היא תשמש.

tamiro

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
תודה MP2 רק בשביל לראות אותך פה היה שווה כל העניין :)

ובחזרה לעניין

בואו נחזור 12 שנים אחורה, לתחילת שנת 2000, ראשית העידן הדיגיטלי במצלמות הגדולות. אני עוד זוכר שהיו לי שתי מצלמות אצלי (חלק מהתפיקד שלי בצבא)
אחת עם פילמים ואחת דיגיטלית... האנלוגית הייתה אמורה לגבות את הדיגיטלית במקרה שהיא תעשה בעיות (נשמע הזוי.. ידוע)

בציבור החרדי בזמנו היו מספר צלמים בולטים,
צלמי עיתונות שהיו גם צלמי חצר
אותם צלמים (רובם) היו ללא ידע ממשי בצילום (קורס או לימודים ארוכים)
אך הייתה להם הגישה לאירועים ואת הציוד הדרוש.

עברו 5 שנים והמהפכה דיגיטלית צברה תאוצה
הופיעו להן מצלמות הכניסה (D40/D50) הזולות (יחסית)
ואיתן הופיעו מלא צלמים פתאום... או יותר נכון אנשים שמחזיקים מצלמות
פתאום כל אחד הפך להיות צלם.
כתוצאה מכך צצו להם מספר בתי ספר שמוכרים עד היום
(גליץ, קירה, מסע אחר במתכונת החדשה ועוד..) שהשכילו לרכב על הגל הדיגיטלי
ולהציע "ידע" בצילום בקורסים קצרים או ארוכים (12 מפגשים)
לרוב החובבים זה הספיק... וחלקם עם זה ניסו את מזלם בשוק המקצועי.
התפתחות האינטרנט (והאינטרנט הכשר) הפכו את הידע בצילום לזמין יותר
ונגיש יותר בפני כל אחד שרוצה ללמוד.
ונוצר מצב שאלו שלמדו הפכו להיות מורים (בלי להתכוון) בפורומים שונים באינטרנט. ככה היו כאלו שלמדו בכסף במוסדות גבוהים והיו כאלו שלמדו בחינם מאלו שהחזיקו אצלם ידע וחילקו אותו ברשת (בעיקר בפורומם ובבלוגים)

הגל הזה לא דילג על המגזר החרדי
ופתח גם שם את הדלת בפני אותם אלו שעד עכשיו רק צפו בצלמים
קמו להם פורומים חרדים לצילום, חלק מאנשי המקצוע החרדים התחילו להיכנס לפורומים פתוחים ברשת וחלקם אף לקח קורסים במסגרת בתי הספר הקטנים לצילום.

המצב היום הוא (לטעמי)
שכמות הלומדים בכסף במוסדות מוכרים עם לימודים ארוכים והכרחיים (לטעמי) יורדת. ואיתו כמות הידע המקצועי שנמצא ברשת.
היום יש מליון צלמים בכל תחום אפשרי
יש את אנשי המקצוע - מהם יש לא מעט אנשים שלומדים
את אלו שלמדו מאנשי המקצוע - הסבר בהמשך
ואת המתחילים.. שהם צריכים לבחור מהיכן הם רוצים לשאוב את הידע

בשונה מהעברת התורה (ממשה ליהושוע וכך הלאה)
שהלכה והתפתחה עם השנים ונוספו לה רבדים (תורה שבע"פ, משנה וגמרא ושאר הפירושים עליהם) תורת הצילום נשארה אותו הדבר בדיוק.
ולכן ככל שתשכילו ללמוד את הבסיס והמקור
תוכלו להבין יותר ולגשת יותר בקלות לבחינת תחומים שונים בצילום

יצא ארוך....

איציק קנטי

משתמש חדש
הדיון מרתק. יש שני דברים שממרום שנותי ונסיוני כצלם אני מנסה להעביר לתלמידי: צניעות במקום הראשון. ברגע שאתה כל כך מרוצה מעצמך- אתה בדרך למטה. והדבר השני שאפשר ללמוד לצלם אי אפשר ללמוד להיות צלם. כנל בציור. ומושגים בצילום נהדרים לרמת השיחה ולא לרמת התמונה. והקשבה בשיעורים נדרשת ברמת ההבנה וישום ולא ברמת הציטוט והנפנוף במושגים. אגב -ושוב ממרום שנותי- המקצוע הזה מוצף באגו. ואני נתקל במלחמות אגו בעיקר בין הצעירים והפחות מוכשרים. כשאתה טוב אתה לא צריך לנפנף. זה בולט למרחוק

yosale

משתמש פעיל
צילום מקצועי
יש כמה דברים שקורס לא יקנה לעולם.
א. כישרון
ב. ידע מעשי(לא תאורטי)
ג. ניסיון
אם אין לך את אלו אתה לא תהיה צלם לעולם.
ולעצם השאלה: זה תלוי מה אתה רוצה לצלם, אומנות(אופנה ופרסום) או ארועים(שזה גם סוג של אומנות).
אם הינך מעוניין להיות צלם ארועים, חבל על הלימודים הארוכים. לך תשלם לצלם ארועים שילמד אותך את המקצוע ותתחיל לצבור ניסיון לאט לאט.
אם יש לך את זה, אתה צריך רק ללמוד את הבסיס של הצילום ואת הפרקטיקה של צילום ארועים.
אם אין לך את זה, גם קורס של 20 שנה לא יעזור לך.
ברור שאת הידע צריך ללמוד, השאלה האם צריך לשבת בכיתה או ללמוד את זה באופן פרקטי תוך כדי התנסות אינטנסיבית.
זו דעתי, והיא מגיעה מאדם שלא למד מעולם צילום(לא בבית ספר ולא אצל אף אחד)

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י yosale;814037:
א. כישרון
ב. ידע מעשי(לא תאורטי)
ג. ניסיון

קורס בהחלט מקנה ידע מעשי!!
ואם אתה מתחיל את רקורד הנסיון שלך במהלך הקורס אתה מרוויח גם ליווי מקצועי שיקדם אותך פי 10 יותר מאשר תנסה את זה לבד.

מלבד זאת אני לא יודעת איך מי שאין לו ידע בצילום והוא באמצע להתלמד מעיז לצלם משהו תמורת שכר רק בשביל הניסוי ותהיה.

prog

מנהל ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
עריכה והפקת סרטים
D I G I T A L
אוטומציה עסקית
עיצוב ואדריכלות פנים
מתוך כך שהוזכר הקורס צילום של פרוג בין השורות, אני חייב לתת את המילה שלי לענין.

כמובן שיהיו כאלו שיאמרו, שאני מנסה לרמוז על קורס פרוג ולכן אני כותב כך, אבל אני בשלי ויודע שמתוך ניסיון של שנים בניהול פדגוגי של קורסים מקצועיים יש לי מילה בענין.

תוצאת הסיום של לימודים, אינה נמדדת רק לפי אורך המסלול.
1. איכות ומצוינות אינה נמדדת לפי אורך וזמן הלימודים. כלומר, אני מכיר מסלולי לימוד ארוכים ביותר, שבסופו של דבר התלמידים מגיעים ברמה פחותה. זה קורה בעיקר בגלל איכות של מרצים, איכות של תכנים, ואיכות של ציוד בכיתה.

2. ככל שהמערכת רצינית ותובענית יותר (שיעורי בית, מבחנים, וכו') ודורשת השקעה עצמאית מצד התלמידים הן ברמת התרגול והידע הפרקטי, והן ברמת הידע העיוני, כך היא תוציא אנשי מקצוע טובים יותר.

3. לעשות יותר ממפגש אחד בשבוע, פוגע לאורך זמן בתלמידים. בצילום, כמו בעיצוב ושאר תחומי האמנות, נדרשת המון מיומנות תרגול ופרקטיקה, ולכן צריך להשאיר הוראות למטלות בית במהלך השבוע שהתלמידים יתנסו בכוחות עצמם כמה שיותר ללא עזרת המורה, ואח"כ יקבלו חוו"ד מקצועית.

4. לגבי מסלול צילום מקצועי. כמובן שהשמים הם הגבול. אך מסלול לימודים של כשנה המקיף את יסודות הצילום, לימודי סטודיו בכיתה מאובזרת, צילומי חוץ, צילומי לילה וכו' זה בהחלט מסלול מקיף ומקצועי, שניתן בסיומו להתחיל לעבוד ולהביא פרנסה הביתה.

בברכת הצלחה
חיים דיקמן
מנהל פדגוגי, פרוג.

prog

מנהל ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
עריכה והפקת סרטים
D I G I T A L
אוטומציה עסקית
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י yosale;814037:
א. כישרון
ב. ידע מעשי(לא תאורטי)
ג. ניסיון
אם אין לך את אלו אתה לא תהיה צלם לעולם.
ולעצם השאלה: זה תלוי מה אתה רוצה לצלם, אומנות(אופנה ופרסום) או ארועים(שזה גם סוג של אומנות).
אם הינך מעוניין להיות צלם ארועים, חבל על הלימודים הארוכים. לך תשלם לצלם ארועים שילמד אותך את המקצוע ותתחיל לצבור ניסיון לאט לאט.
אם יש לך את זה, אתה צריך רק ללמוד את הבסיס של הצילום ואת הפרקטיקה של צילום ארועים.
אם אין לך את זה, גם קורס של 20 שנה לא יעזור לך.
ברור שאת הידע צריך ללמוד, השאלה האם צריך לשבת בכיתה או ללמוד את זה באופן פרקטי תוך כדי התנסות אינטנסיבית.
זו דעתי, והיא מגיעה מאדם שלא למד מעולם צילום(לא בבית ספר ולא אצל אף אחד)

השורה האחרונה מסבירה הכל.... :)

אתה מוזמן לסיור כשיש שיעור.... תתחיל להבין!

תראה במו עיניך למה קוראים ידע מעשי, והתנסות איטנסיבית ותובענית שאינה מתפשרת על כלום. עבודה בכיתה מאובזרת עם ביקורת של מדריך. זה נסיון שמבשל את הכשרונות שלך כמו שצריך וטוחן אותך היטב עד שאתה מוציא תמונות של צלם.

אגב, אתה באמת מוזמן!!

yosale

משתמש פעיל
צילום מקצועי
נכתב ע"י mig;814041:
אני לא יודעת איך מי שאין לו ידע בצילום והוא באמצע להתלמד מעיז לצלם משהו תמורת שכר רק בשביל הניסוי ותהיה.
אני לא מבין מדוע את חושבת שרק מי שלמד בבית ספר לצילום יכול להעיז להחזיק מצלמה. אני ראיתי צלמים שלמדו שנתיים.. וראיתי צלמים שלא למדו בכלל. לא מחייב בכלל שהצלם שלמד יוציא עבודה יותר טובה או יותר מקצועית.
את מוזמנת לצפות בקליפ סיור של חתן וכלה שצילמתי עם ניסיון של שנתיים, ללא לימודים בכלל.
http://www.youtube.com/watch?v=cv7eqq-2Wp4

כנראה שאף אחד לא ירד לסוף דעתי אבל לקחתם את השורה האחרונה שלי לכיוון אחר.
ראשית אני צלם וידאו ולא סטילס, ואת השורה האחרונה כתבתי כי אני מצלם המון וכל זה מבלי ללמוד מאומה.
ושוב כמו שכתבתי בהועתי הקודמת, ברור לכל שצריך ללמוד. השאלה היכן, בבית ספר לצילום או בהדרכת איש מקצוע שנותן לך כלים וידע מעשי. לדעתי, את הסיור שטח שעושה תלמיד בבית ספר אפשר לעשות בדרך אחרת מהירה יותר ופרקטית יותר.
פותח האשכול שאל באיזה אופן מומלץ ללמוד את המקצוע. רוב חברי הפורום המליצו ללכת ללמוד בבית ספר לצילום ואני תליתי את אופן הלימוד בשאיפותיו בתחום ונתתי דרך אחרת ללמוד.
חבל שבפורום הזה כל מי שחושב שיודע משהוא בטוח שהוא היחיד שצודק...
אני טוען ש2 הדרכים ללימוד צילום יכולות להצליח באותה מידה. לפעמים מומלץ ללמוד בבית ספר ולפעמים מומלץ ללמוד בדרך אחרת. זה מאוד תלוי..

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י yosale;814134:
אני לא מבין מדוע את חושבת שרק מי שלמד בבית ספר לצילום יכול להעיז להחזיק מצלמה. אני ראיתי צלמים שלמדו שנתיים.. וראיתי צלמים שלא למדו בכלל. לא מחייב בכלל שהצלם שלמד יוציא עבודה יותר טובה או יותר מקצועית.
את מוזמנת לצפות בקליפ סיור של חתן וכלה שצילמתי עם ניסיון של שנתיים, ללא לימודים בכלל.

כנראה שאף אחד לא ירד לסוף דעתי אבל לקחתם את השורה האחרונה שלי לכיוון אחר.
ראשית אני צלם וידאו ולא סטילס, ואת השורה האחרונה כתבתי כי אני מצלם המון וכל זה מבלי ללמוד מאומה.

להעיז כל אחד יכול,
-בתשלום?!

וכנראה שוידאו זה מאד הרבה אחרת מסטילס.

(ואגב, זה לא אומר תמיד שאחרי שנתיים הוא יוציא תמונות מליון דולר - ואבל אני יבין את האומץ שלו)

שלמה

משתמש מקצוען
עכשיו כשהגלים נרגעו, אוכלהוסיף נדבך משלי:)

אפשר לדעת הלכה מקיצור שולחן ערוך. אך אין חולק על כך, שמי שלמד גמרא, טור שולחן ערוך ונושאי כליו ואח"כ ניגש לקיצור שו"ע, יבין את החומר אחרת.
החומר יהיה מונח יותר לעומק והכי חשוב, ישים לב לניואנסים דקים שבו ההלכה תהיה שונה!!!

צילום זו אומנות לכל דבר.
כלכל אמנות, יש בה יסודות וחוקים.צריך לדעת את החוקים ואת הסיבות שהביאו לכך, ורק אח"כ, אפשר ללכת נגד החוקים.

כבוגר "חיידר" הרבה מושגים לא ידעתי. התביישתי שהמושגים האלו נלמדים בכיתות של בית ספר יסודי:).
נחשפתי פעם ראשונה ל"משפט פיתגורס". למדתי להבין איך העדשה משפיעה על החדות באורך המ"מ. מאיזה אורך מוקד העדשה נמצאת בשיא החדות שלה מול סרט הפילים או החיישן.
נחשפתי למשמעויות של "זווית כהה" ו"זווית חדה" (טרינוגומטריה). הבנת נקודת "היפר פוקאל" ועוד ועוד.
הבנת יסודות גלי האור, סוגי העדשות עם המשמעות שלהן לגלי האור.
רק אח"כ הבנתי את המשמעויות של "אור" . עם הזמן למדתי שלא מספיק שלא מספיק שיש אור.
חשוב לדעת שיש סוגים של איכות האור.זוית גלי האור.
ועוד לא נכנסתי למושגים של קומפוזיצייה וצורת הגשת התמונה.

אח"כ מגיע הניסיון שבו לומדים לעבוד ולהתמודד במקומות שיש קשיים ביצירת התמונה.
לך תסביר ללקוח. ש"התקרה באולם נמוכה". "יש כאן באולם הרבה מראות".
"הקיר צבוע בצבע ירוק" ועוד אין ספור בעיות שאפשר להוציא מזה שו"ת שלם.

אמנות יכולה להגיע כ"משהוא מולד", אבל אם לא ישכילו ללמוד נכון, לא נצליח.
יש משפט האומר, ששעון שלא עובד, פעמיים ביום מדייק:).

רוב רובם של אלו שרוצים ללמוד צילום. הם כאלו שאין להם את הזמן ואת הכסף ל"לימודים גבוהים" בצילום.
הם רוצים ללמוד "קיצור הלכות צילום".
לא הייתי בקורס של פרוג. אבל אני בטוח שחיים דיקמן לא חוסך במרצים מקצועיים היודעים לא רק לצלם אלא לדעת להעביר את החומר הנכון.

שלמה

משתמש מקצוען
נכתב ע"י yosale;814134:

אם היית לומד, היית מצליח לעבוד בחצי מהזמן ובפחות מפחי נפש.
זה בוידאו (עוד ערוך בקליפ). על אחת כמה וכמה בצילום סטילס.

tamiro

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י איציק קנטי;814015:
הדיון מרתק. יש שני דברים שממרום שנותי ונסיוני כצלם אני מנסה להעביר לתלמידי: צניעות במקום הראשון. ברגע שאתה כל כך מרוצה מעצמך- אתה בדרך למטה. והדבר השני שאפשר ללמוד לצלם אי אפשר ללמוד להיות צלם. כנל בציור. ומושגים בצילום נהדרים לרמת השיחה ולא לרמת התמונה. והקשבה בשיעורים נדרשת ברמת ההבנה וישום ולא ברמת הציטוט והנפנוף במושגים. אגב -ושוב ממרום שנותי- המקצוע הזה מוצף באגו. ואני נתקל במלחמות אגו בעיקר בין הצעירים והפחות מוכשרים. כשאתה טוב אתה לא צריך לנפנף. זה בולט למרחוק

אהבתי

tamiro

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
יוסלה,
בקורסים ארוכים יותר או ארוכים פחות
הדגש הוא על הפן המעשי

פרוייקט גמר בבי"ס לצילום
אמור לאתגר אותך בכל מה שלמדת

גם תורה אפשר ללמוד לבד
ותאמין לי שגדולי הרבנים למדו אצל גדולי הרבנים שקיבלו את התורה מהגדול ביותר...

אז יש על מי לסמוך... לא?

tamiro

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י שלמה;814217:
אם היית לומד, היית מצליח לעבוד בחצי מהזמן ובפחות מפחי נפש.
זה בוידאו (עוד ערוך בקליפ). על אחת כמה וכמה בצילום סטילס.

זאת נקודה חשובה...

לפני שבועיים הייתי בחתונה בשישי בבוקר באיזה יער (כאורח)
התיישבתי עם הבן שלי על גדר עץ
הרקע היה מואר יחסית ועלינו עברה קרן שמש דקה על הפנים

הצלם עמד משהו כמו 5 מטר מאיתנו עם עדשת 70-200 של סיגמה
צילם תמונה > הסתכל במסך > ומחק
צילם עוד תמונה > מסך > סל מחזור

וכך הלאה... 7 תמונות... בסוף הוא התייאש
כשעברתי לידו לאחר מכן (לא התאפקתי) הסתכלתי על מה נמצאת מדידת האור שלו.. אילו הוא היה משנה את מדידת האור הוא היה פוגע בתמונה הראשונה

לטעמי היה חסר לו ידע בסיסי

A JERBI

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
סוף הדרך (פותח האשכול:rolleyes:) מה שלא תעשה, את השיעור הראשון עברת באשכול זה!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  0  פעמים

לוח מודעות

למעלה