שיתוף - לביקורת כפי כוחו

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
ב"ה.

ב' דראש השנה, התש"פ.

שום דבר לא יוציא אותי מהמיטה, אפילו לא שוקי שמנסה למשוך לי בשמיכה וצועק לי באוזן שאמא קוראת לי. אין לי כח וזהו. התחפרתי עמוק יותר מתחת לשמיכה וכיסיתי את האוזניים כמו ילדה בת שלוש. אוי לא, אמא נכנסה לחדר. זיהיתי לפי הצעדים של נעלי הבית שלה.

"אתי! את עדיין במיטה? שולמית וחוי יצאו לפני שעה לבית הכנסת." הלב שלי כאב פיזית כשחשתי את האכזבה בקולה. כבר התרגלתי להיות האכזבה של המשפחה, אבל לאחר לבית הכנסת בראש השנה? זה כבר יותר מידי. כשהתעוררתי לפני חצי שעה וגיליתי ששולמית וחוי יצאו בלעדי, החלטתי, בחוסר אונים מוחשי, להישאר במיטה. אין לי כח להכנס לבית הכנסת באיחור, להרגיש את כל העיניים של השכנות הדאגניות שמודדות את הבת השונה של קופשיץ. 17 שנים בעולם הזה לימדו אותי דבר או שניים על שיפוטיות של בני אדם.

השניות עברו ונספרו לאיחור גדול יותר ועצום יותר. ידעתי שלא אפסיד תקיעת שופר בראש השנה, התהום שלי לא עד כדי כך עמוקה. אבל לא הצלחתי למשוך את עצמי מהמיטה, והאכזבה של אמא הוסיפה לכובד שלשלאות הברזל שקשרו אותי למיטה. גם אם הייתי מחליטה לקפוץ מהמיטה, ללבוש את השמלה החדשה ולרוץ לבית הכנסת, לא יכלתי לקום. לא הייתי מסוגלת.

"אתי, אני מבקשת ממך, לפחות תלכי לשמוע שופר. בשבילך, אל תפספסי את זה," אמא התחננה. הרגשתי את היד שלה כמעט נוגעת בי, ואז בורחת. חוששת. ממה את חוששת אמא, רציתי לצעוק. אני עדיין בת, גם אם אני לא מתנהגת בדיוק לפי הציפיות שלך. אני בעצמי לא יודעת איך כדאי לך לנהוג איתי, אבל קשה לי שאת מהססת, שאת כבר לא סומכת על שיקול הדעת של עצמך. תהיי אמא. בבקשה. "אתי'לה, אני יוצאת עכשיו עם שוקי ויוכבד, שופר לא לפני 10:30. אני… סומכת עלייך."

היא יצאה מהחדר. הסתכלתי על השעון. 10:20. הבקשה של אמא הדהדה באזניי. אולי גם אני רוצה את זה? נטלתי ידיים ולבשתי את הבגד הראשון שראיתי. אני לא ראויה לשמלה החדשה, תינוקת שנשארת במיטה בראש השנה. לקחתי את המחזור ויצאתי מהבית. מחוץ לבית הכנסת הצטופפו נשים וילדים קטנים שחיכו שתיפתח הדלת. דמיינתי את שולמית וחוי, כבר בפנים מתחילת התפילה, מתנועעות עם המחזור, דמעות נוטפות מעיניהן. אוף, כמה פעמים הבטחתי לעצמי שאהיה צדיקה כמותן, וכל פעם שנכשלתי במשהו קטנטן, התייאשתי מראש ולא המשכתי. החרטה לפתה אותי. פספסתי שחרית של ראש השנה. איזו מין יהודיה אני.

פטישים התחילו להלום בראשי. מה הפלא, לא שתיתי כלום בבוקר הנפלא שביליתי במיטה. וכשאכנס לבית הכנסת, שולמית וחוי יסתכלו עליי במבטים מתחסדים, כאילו שאני המצווה שתכריע אותן ואת כל העולם לכף זכות. התיישבתי לידן, והרגשתי רק קנאה. כמה רציתי להיות הן. בלי לאכזב את עצמי כל פעם מחדש, להרגיש אפס אחרי כל בחירה ברע וכלום אחרי שהשאיפות שלי מתמוססות באוויר. הראש שלי המשיך להלום. שמעתי שלושים תקיעות, כל אחת חתכה את ליבי. השברים ריסקו אותי, אבל לא הצטרפתי לבכיים. שניה לפני שהחזן התחיל 'הנני העני', ברחתי מבית הכנסת. לא יכולתי להישאר שם. הראש שלי התפוצץ מעוצמת הקנאה, ובו זמנית מכובד השאיפה, התקווה, הרצון.

הרצון שהניע אותי להתפלל שחרית בבית, אפילו ואולי בגלל שלא היה מישהו שיגיד לי שאני חייבת. בלי עיניים שופטות, סקרניות, בלי אחיות מושלמות ברקע. רק אני והמלך. כשסגרתי את המחזור והלכתי לחפש משהו שירגיע את ראשי הדואב, מצאתי את עצמי מבטיחה ששנה הבאה תהיה שונה. אני לא יכולה לשאת עוד פספוס. שנה הבאה אהיה הראשונה בבית הכנסת. אשאר לכל התפילות, אמליך את הקב"ה בכבוד וביראה הראויים. אמא תהיה גאה בי. אהיה גאה בעצמי. היו לי החלטות שלא החזיקו מעמד, אבל זו, כל עוד היא תלויה בי, תתקיים.

---

אלול התש"פ.

"שטיינברג פותחים מניין בחצר שלהם, יש להם מקום לי ולאברימי." הכפיות השמיעו רעש כשנקשו בכוסות הקפה של אבא ואמא. "ביקשו ממני לתקוע. זו זכות, כל שנה הרב תוקע, אבל השנה…"

השנה. המשמעות הלמה בי ברגע אחד, וקרסתי על המיטה המוצעת שלי. כיסיתי את עצמי בשמיכה, ממאנת להבין. חוזרת שנה אחורה, לימים לפני שהעולם התהפך, כשהבטחתי לעצמי ששנה הבאה אעשה לי ולקב"ה ראש השנה כמו שצריך. כל עוד ההחלטה תלויה בי, הבטחתי, היא תתקיים. אבל כשרואים בחוש ששום דבר לא תלוי בנו, האם אוכל לקיים את ההבטחה עם תקיעות שנשמע מהמרפסת?

מקווה שכן, חוששת שאולי התקווה שלי תהיה עוד קורבן רוחני שתגבה התקופה הזו.

אנטיפטרוסה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נורא התאכזבתי מהסוף!!!
ציפיתי שהיא תשמח שסוף סוף השנה אין לה התמודדיות... הרי לא מנצחים בשנייה, ככה זה בחיים...

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
נורא התאכזבתי מהסוף!!!
ציפיתי שהיא תשמח שסוף סוף השנה אין לה התמודדיות... הרי לא מנצחים בשנייה, ככה זה בחיים...
היא שמחה שתהיה לה התמודדות כדי שתהיה לה גם הצלחה. היא רוצה להוכיח לעצמה שהיא גם יכולה. ואולי היא השתנתה במשך השנה?
היית מעדיפה שהסיפור יגמר בהצהרה ש'איזו הקלה שיש קורונה, אני לא צריכה ללכת לבית כנסת!'? (שואלת ברצינות...)

עטרה ד

משתמש מקצוען
ב"ה.

ב' דראש השנה, התש"פ.

שום דבר לא יוציא אותי מהמיטה, אפילו לא שוקי שמנסה למשוך לי בשמיכה וצועק לי באוזן שאמא קוראת לי. אין לי כח וזהו. התחפרתי עמוק יותר מתחת לשמיכה וכיסיתי את האוזניים כמו ילדה בת שלוש. אוי לא, אמא נכנסה לחדר. זיהיתי לפי הצעדים של נעלי הבית שלה.

"אתי! את עדיין במיטה? שולמית וחוי יצאו לפני שעה לבית הכנסת." הלב שלי כאב פיזית כשחשתי את האכזבה בקולה. כבר התרגלתי להיות האכזבה של המשפחה, אבל לאחר לבית הכנסת בראש השנה? זה כבר יותר מידי. כשהתעוררתי לפני חצי שעה וגיליתי ששולמית וחוי יצאו בלעדי, החלטתי, בחוסר אונים מוחשי, להישאר במיטה. אין לי כח להכנס לבית הכנסת באיחור, להרגיש את כל העיניים של השכנות הדאגניות שמודדות את הבת השונה של קופשיץ. 17 שנים בעולם הזה לימדו אותי דבר או שניים על שיפוטיות של בני אדם.

השניות עברו ונספרו לאיחור גדול יותר ועצום יותר. ידעתי שלא אפסיד תקיעת שופר בראש השנה, התהום שלי לא עד כדי כך עמוקה. אבל לא הצלחתי למשוך את עצמי מהמיטה, והאכזבה של אמא הוסיפה לכובד שלשלאות הברזל שקשרו אותי למיטה. גם אם הייתי מחליטה לקפוץ מהמיטה, ללבוש את השמלה החדשה ולרוץ לבית הכנסת, לא יכלתי לקום. לא הייתי מסוגלת.

"אתי, אני מבקשת ממך, לפחות תלכי לשמוע שופר. בשבילך, אל תפספסי את זה," אמא התחננה. הרגשתי את היד שלה כמעט נוגעת בי, ואז בורחת. חוששת. ממה את חוששת אמא, רציתי לצעוק. אני עדיין בת, גם אם אני לא מתנהגת בדיוק לפי הציפיות שלך. אני בעצמי לא יודעת איך כדאי לך לנהוג איתי, אבל קשה לי שאת מהססת, שאת כבר לא סומכת על שיקול הדעת של עצמך. תהיי אמא. בבקשה. "אתי'לה, אני יוצאת עכשיו עם שוקי ויוכבד, שופר לא לפני 10:30. אני… סומכת עלייך."

היא יצאה מהחדר. הסתכלתי על השעון. 10:20. הבקשה של אמא הדהדה באזניי. אולי גם אני רוצה את זה? נטלתי ידיים ולבשתי את הבגד הראשון שראיתי. אני לא ראויה לשמלה החדשה, תינוקת שנשארת במיטה בראש השנה. לקחתי את המחזור ויצאתי מהבית. מחוץ לבית הכנסת הצטופפו נשים וילדים קטנים שחיכו שתיפתח הדלת. דמיינתי את שולמית וחוי, כבר בפנים מתחילת התפילה, מתנועעות עם המחזור, דמעות נוטפות מעיניהן. אוף, כמה פעמים הבטחתי לעצמי שאהיה צדיקה כמותן, וכל פעם שנכשלתי במשהו קטנטן, התייאשתי מראש ולא המשכתי. החרטה לפתה אותי. פספסתי שחרית של ראש השנה. איזו מין יהודיה אני.

פטישים התחילו להלום בראשי. מה הפלא, לא שתיתי כלום בבוקר הנפלא שביליתי במיטה. וכשאכנס לבית הכנסת, שולמית וחוי יסתכלו עליי במבטים מתחסדים, כאילו שאני המצווה שתכריע אותן ואת כל העולם לכף זכות. התיישבתי לידן, והרגשתי רק קנאה. כמה רציתי להיות הן. בלי לאכזב את עצמי כל פעם מחדש, להרגיש אפס אחרי כל בחירה ברע וכלום אחרי שהשאיפות שלי מתמוססות באוויר. הראש שלי המשיך להלום. שמעתי שלושים תקיעות, כל אחת חתכה את ליבי. השברים ריסקו אותי, אבל לא הצטרפתי לבכיים. שניה לפני שהחזן התחיל 'הנני העני', ברחתי מבית הכנסת. לא יכולתי להישאר שם. הראש שלי התפוצץ מעוצמת הקנאה, ובו זמנית מכובד השאיפה, התקווה, הרצון.

הרצון שהניע אותי להתפלל שחרית בבית, אפילו ואולי בגלל שלא היה מישהו שיגיד לי שאני חייבת. בלי עיניים שופטות, סקרניות, בלי אחיות מושלמות ברקע. רק אני והמלך. כשסגרתי את המחזור והלכתי לחפש משהו שירגיע את ראשי הדואב, מצאתי את עצמי מבטיחה ששנה הבאה תהיה שונה. אני לא יכולה לשאת עוד פספוס. שנה הבאה אהיה הראשונה בבית הכנסת. אשאר לכל התפילות, אמליך את הקב"ה בכבוד וביראה הראויים. אמא תהיה גאה בי. אהיה גאה בעצמי. היו לי החלטות שלא החזיקו מעמד, אבל זו, כל עוד היא תלויה בי, תתקיים.

---

אלול התש"פ.

"שטיינברג פותחים מניין בחצר שלהם, יש להם מקום לי ולאברימי." הכפיות השמיעו רעש כשנקשו בכוסות הקפה של אבא ואמא. "ביקשו ממני לתקוע. זו זכות, כל שנה הרב תוקע, אבל השנה…"

השנה. המשמעות הלמה בי ברגע אחד, וקרסתי על המיטה המוצעת שלי. כיסיתי את עצמי בשמיכה, ממאנת להבין. חוזרת שנה אחורה, לימים לפני שהעולם התהפך, כשהבטחתי לעצמי ששנה הבאה אעשה לי ולקב"ה ראש השנה כמו שצריך. כל עוד ההחלטה תלויה בי, הבטחתי, היא תתקיים. אבל כשרואים בחוש ששום דבר לא תלוי בנו, האם אוכל לקיים את ההבטחה עם תקיעות שנשמע מהמרפסת?

וואו. קראתי בשלוק.
(למרות שבד"כ אני לא יכולה לקרוא טקסטים צפופים בדיגיטל. ומעדיפה יותר אנטרים, אבל הפעם הכתיבה שלך ניצחה את הקש"ר שלי...)
היית מעדיפה שהסיפור יגמר בהצהרה ש'איזו הקלה שיש קורונה, אני לא צריכה ללכת לבית כנסת!'?
לא, אהבתי אותו ככה, עם הסיום שלך.

שברים ריסקו אותי, אבל לא הצטרפתי לבכיים. שניה לפני שהחזן התחיל 'הנני העני', ברחתי מבית הכנסת.
ריגשת...

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
@עטרה ד
וואו. קראתי בשלוק.
(למרות שבד"כ אני לא יכולה לקרוא טקסטים צפופים בדיגיטל. ומעדיפה יותר אנטרים, אבל הפעם הכתיבה שלך ניצחה את הקש"ר שלי...)
ממש משמח לקרוא, תודה רבה!

לא, אהבתי אותו ככה, עם הסיום שלך.
גם אני... : )

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L

פירי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
יפה מאד!
כתיבה יפה ותוכן נוגע ומחבר.
גם אני אהבתי את הסוף הזה. מצד שני ציפיתי שתהיה קצת שונה שנה אחרי.
הפתיע אותי (לא כל כך לחיוב) שמיד נכנסה למיטה והתכסתה...

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
יפה מאד!
כתיבה יפה ותוכן נוגע ומחבר.
תודה רבה!
גם אני אהבתי את הסוף הזה. מצד שני ציפיתי שתהיה קצת שונה שנה אחרי.
הפתיע אותי (לא כל כך לחיוב) שמיד נכנסה למיטה והתכסתה...
מעניין... מה שכתבת וגם העובדה שהסיום הוא מה שתפס אתכן.
אני חושבת שהיא פשוט הייתה מיואשת באותו רגע. יכול להיות שאח"כ היא קמה והחליטה שלמרות הכל היא תעשה מה שהיא יכולה במצב שנוצר. כלומר, מה שמסופר זו רק התגובה הראשונית שלה, אח"כ השינוי שהיא כנראה עברה כן יתבטא (לא במסגרת הסיפור).
@פירי - אם יש לך בכל אופן הצעה להוספה כלשהי שתמחיש את השינוי בלי להאריך את הסיפור ולהכניס זמנים נוספים, אשמח לשמוע. :)

פירי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אני חושבת שהיא פשוט הייתה מיואשת באותו רגע. יכול להיות שאח"כ היא קמה והחליטה שלמרות הכל היא תעשה מה שהיא יכולה במצב שנוצר. כלומר, מה שמסופר זו רק התגובה הראשונית שלה, אח"כ השינוי שהיא כנראה עברה כן יתבטא (לא במסגרת הסיפור).
בדיוק כך גם הבנתי את זה.
אבל בעצם בקטע הראשון, השגיאה שלה או איך שנקרא לזה היא שכשהיא נכשלת במשהו אפילו קטן היא נשארת במיטה וזהו.
ובראש השנה היה נראה שהיא החליטה להשתנות.
אז למה היא שוב נפלה מיד? חשבתי שאם עבדה על עצמה שנה שלמה היא כן תשתנה קצת.
יש מצב שזה רגישות אישית שלי ואין צורך לשנות כלום. מה גם שאין לי הצעה אחרת:)
ובכל מקרה נהניתי מאד מהסיפור כמו שהוא.

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
ניסיתי סיום אחר. אני לא יודעת אם זה מידי הפי-אנד, ואני מתלבטת לאיזה אחד אני מתחברת יותר. @עטרה ד @אנטיפטרוס @פירי @Angular - אשמח לשמוע את דעתכן, אם אפשר. תודה רבה!

---

השנה. המשמעות הלמה בי ברגע וכמעט קרסתי על המיטה. המוח שלי נאטם, והלב שלי צרח דבר אחד: 'תברחי! תברחי מהמציאות הזאת! אין לך לא כוח ולא יכולת להתמודד עם זה! אין טעם אפילו לנסות, את מועדת לכישלון!' הרגשתי אותו פועם בייאוש, מתחנן שאשמע לו, שאכנע. אך לא. דחפתי את המחשבות בכוח שלא ידעתי שקיים בי, ונשארתי עומדת, בנחישות, ברגליים איתנות.

נזכרתי בהבטחה שלי, ששנה הבאה אעשה לי ולקב"ה ראש השנה כמו שצריך. אמרתי שכל עוד ההחלטה תלויה בי היא תתקיים. כל כך רציתי להוכיח לעצמי שאני יכולה, כל כך. אבל כשרואים בחוש ששום דבר לא תלוי בנו, האם אוכל לקיים את ההבטחה עם תקיעות שנשמע מהמרפסת?

Bestimedia

לשעבר- צבעי פסטל :)
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
סיפור יפיפה, נהנתי מכל מילה!
אני אישית יותר התחברתי לסוף הראשון.
אבל אולי בגלל שהזדהתי מאוד עם הדמות,
וזה הסוף שהייתי רואה את עצמי עומדת בו...

עטרה ד

משתמש מקצוען
שאפו על ההשקעה!

אישית, התחברתי יותר לסוף הראשון.
הוא יותר אמיתי ויוצא מן הלב, ככה היה נשמע לי.
סתם ככה, שמתי לב אצלי- שאין תחליף למה שנכתב מהבטן למקלדת. יכול להיות שלכן התחברתי יותר לראשון.

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
אני אישית יותר התחברתי לסוף הראשון.
אבל אולי בגלל שהזדהתי מאוד עם הדמות,
וזה הסוף שהייתי רואה את עצמי עומדת בו...
אישית, התחברתי יותר לסוף הראשון.
הוא יותר אמיתי ויוצא מן הלב, ככה היה נשמע לי.
טוב, נראה לי שאשאיר את הראשון. (גם אני התחברתי יותר לראשון, אפילו אחרי שהעירו פה למעלה. אבל חששתי שזה בגלל שאני כתבתי את זה ואני לא אובייקטיבית. אחרי שכתבתי את השני, ראיתי שבאמת אני אוהבת יותר את הראשון. שמחה שאתן מסכימות איתי...:))

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L

אנטיפטרוסה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
(שואלת ברצינות...)
האמת, שאני לא יודעת מה לומר.
כאילו, זה פשוט הרגיש לי יותר כן ואמיתי-הרי לא ראינו שהיא עברה תהליך רציני של שינוי פנימי ועמוק, אם כן הרצון המיידי שלה אמור להשאר באותו מקום... לא?

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
האמת, שאני לא יודעת מה לומר.
כאילו, זה פשוט הרגיש לי יותר כן ואמיתי-הרי לא ראינו שהיא עברה תהליך רציני של שינוי פנימי ועמוק, אם כן הרצון המיידי שלה אמור להשאר באותו מקום... לא?
לכאורה את צודקת, אבל לא הייתי רוצה לסיים את הסיפור כך משתי סיבות.

א. הסיפור לא מספר על כל מה שעבר עליה במשך כל השנה. בהחלט יכול להיות שהיא עברה שינוי פנימי ועמוק (במיוחד בהתחשב בכך שמדובר בשנת קורונה ולא בשנה רגילה), ורק לא מסופר עליו לפרטי פרטים בסיפור. אולי מצופה מהקורא להבין שהיא בהכרח עברה שינוי אם התוצאות שלו מתבטאות בסיפור. יכול להיות שלא נכון מצידי מבחינה ספרותית לא לפרט עליו, אבל מציאות שלא כתבתי את זה.

ב. נראה לי שסתם מבאס שהסיפור יסתיים ככה. ז"א ברור שאנשים נופלים בחיים ולא תמיד מצליחים גם בפעם המאה את מה שהם הבטיחו שיעשו או לא יעשו. אבל אם היא לא עברה שינוי, אין בעצם מטרה לסיפור. אתי איחרה לתפילה. היא התחרטה ורצתה לתקן. בשנה הבאה היא לא יכלה לתקן ושמחה שאין לה ניסיון. נראה הגיוני שככה יקרה, אבל לא מחייב.

וגם, מה יקרה לה שנה הבאה? בעז"ה לא תהיה קורונה, או שימצאו פיתרון אחר להתקהלויות. ואז מה? היא תעמוד בניסיון? או שהיא תשמח שאמא ביקשה ממנה לשמור על אחותה הקטנה והיא לא צריכה ללכת לבית-כנסת לכל התפילות? אולי היא תשמח, אבל אם כך, למה לספר את הסיפור אם היא בעצם בורחת מההתמודדות? זה סיפור יפה, אבל לשם מה לכתוב אותו?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  13  פעמים

לוח מודעות

למעלה