מאמרים כמה כלים שימושיים לחוסר אונים

• פותח הנושא trew
  • פורסם בתאריך

trew

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
לכבוד השידרוג של הפורום לא ידעתי שיש כל כך הרבה מתכנתים אחרי שראיתי שאכן יש בנתי שיש מה לשתף

אודות מה מדובר
אודות לינוקס [FONT=Frank Ruehl CLM, serif]([/FONT]איך לא[FONT=Frank Ruehl CLM, serif])[/FONT]
כך אחרי שאני התקשיתי בכמה דברים ומסתבר שיכולתי לעשות אותם בקלות יתר החלטתי לשתף גם את האחרים

לא מזמן הגיע אלי דיסק שלא הצלחתי להעתיק אותו למחשב למרות שהכל עובד בו ולא אין לו איזה הגנה כל שהיא לא משנה עם איזה כלים ניסיתי לא הלך גם בווינדוס וגם בלינוקס חיפוש קטן מה אפשר לעשות גילה לי כלי חזק הוא מיועד לעוד דברים הנה השימוש בו

לפקודה קוראים [FONT=Frank Ruehl CLM, serif]dd_rescue [/FONT]השימוש בה הוא כזה

קוד:
dd_rescue /dev/cdrom /home/user/

הסבר בחלק הראשון אתה אתה משתמשים בפקודה ופונים לנתיב של הכונן [FONT=Frank Ruehl CLM, serif]([/FONT]איזה שהוא יהיה[FONT=Frank Ruehl CLM, serif]) [/FONT]לפני העיגון קרי [FONT=Frank Ruehl CLM, serif](/dev/cdrom) [/FONT]החלק השני מתייחס לאיפה אתה רוצה לשמור את החומר ואיך לקרוא לו

למה אני אומר שהיא שימושית[FONT=Frank Ruehl CLM, serif]? [/FONT]
כי היא גם קוראת דיסקים קשיחים שנדפקו ומעתיקה את החומר שלה למחשב [FONT=Frank Ruehl CLM, serif]([/FONT]לפעמים זה לוקח ימים[FONT=Frank Ruehl CLM, serif]!) [/FONT]אבל התוצאות ממש מדהימות
כמו כן אפשר להעתיק מחיצה שלמה מדיסק קשיח ולהעביר אותה לדיסק אחר בלי שום בעיות
הכל זה עניין של פרמטרים אותם אפשר לראות ע[FONT=Frank Ruehl CLM, serif]"[/FONT]י כתיבה של [FONT=Frank Ruehl CLM, serif]dd_rescue [/FONT]הוא ייתן את כל הפרמטרים ומה כל אחד מהם עושה

עוד פקודה קצת יותר מוכרת שמה [FONT=Frank Ruehl CLM, serif]cat [/FONT]אבל לא כולם מכירים את כל השימושים שלה
נגיד ויש לי כמה קבצי טקסט ואני רוצה לשרשר את כולם לקובץ אחד זה יראה כך

קוד:
  cat file.txt file2.txt >> file3
מה שהוא יעשה הוא יצור קובץ חדש תחת השם [FONT=Frank Ruehl CLM, serif]file3 [/FONT]אם יש קובץ כזה הוא יצרף לו את הפלטים בסוף הקובץ
אם למשל נרשום

קוד:
  cat file.txt file2.txt > file3
רק עם [FONT=Frank Ruehl CLM, serif]> [/FONT]אחד אז אם יש קובץ בשם הזה אז הוא ימחק אותו וישכתב עליו
עד פה החלק המוכר החלק הלא מוכר הוא שאפשר לעשות את זה גם עם קבצי ראר או וידאו או שירים
ניקח את הדוגמה של השירים אם יש לי שתי שירים ואני רוצה לחבר אותם לשיר אחד הפקודה תראה כך

קוד:
  cat file.mp3 file2.mp3 >> file3.mp3
והנה יש לנו קובץ אחד שמורכב משתי שירים
אותו דבר אם יש לי קובץ ראר שמחולק לכמה פרקים נגיד שהשם של הקובץ זה [FONT=Frank Ruehl CLM, serif]trew.rar.part1 [/FONT]כך יש לי [FONT=Frank Ruehl CLM, serif]5 [/FONT]פרקים זאת אומרת [FONT=Frank Ruehl CLM, serif]part2 [/FONT][FONT=Frank Ruehl CLM, serif]part3 וכו'[/FONT] הפקודה תיראה כך

קוד:
  cat trew.rar.part{1,2,3,4,5}  >  trew.rar
עכשיו אני יכול לחלץ אותו בלי בעיות ואם מדובר על משהו שאמור לעלות [FONT=Frank Ruehl CLM, serif]BOOT [/FONT]כמו קובץ ISO מחולק זה לא מפריע לו אחרי הצריבה
למי שלא הבין ה[FONT=Frank Ruehl CLM, serif]-{} [/FONT]מונעים ממני לרשום את כל שמות הקבצים אלא לרשום רק את החלק שהם שונים אחד מהשני כמובן שצריך להפריד בפסיקים

נאמר ויש לי קובץ ISO ואני רוצה לעגן אותו למערכת (כמו שעושה דיימון טולס) הפקודה תראה כך

קוד:
mount -o loop file.iso /home/user/iso
כמו שהבנתם או לא החלק האחרון של /home/user/iso הכוונה לתיקיה שאתם רוצים לעגן לשם את הקובץ
אגב זה צריך להעשות עם הרשאות ROOT

נשמח מאוד אם גם לכם יש טיפים

יניב

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
הדמיות בתלת מימד
אוטומציה עסקית
מ-ד-ה-י-ם-!!

trew

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
לאחרונה נתקלתי בעוד כמה דברים שימושיים
תמיד רציתם שיהיה לכם מערכת שעולה מה-USB רק לא ידעתם איך להעתיק את ה-LIVE CD כדי שיעלה מה-USB הנה פקודה שתעשה את החיים קלים
קוד:
dd if=name_file.iso of= /dev/sdX
הסבר החלק של if=שמים את שם הקובץ ISO שאותו רוצים לפרוס ל-USB
of= כאן שמים את המיקום של המחיצה זה משתנה ממחשב למחשב אצלי זה / dev/sdb1 החלק הטוב שבזה שזה עובד על כל לינוקס אפילו המינימלי ביותר
אין לכם מושג לאיזה נתיב המערכת עיגנה את המחיצה?
תכירו את הפקודה df הנה פלט על המחשב שלי

קוד:
[LEFT][<לא ניתן לפרסם מיילים באופן פומבי> ~]$ df
Filesystem            Size   Used Avail Use%     Mounted on
/dev/sda7              37G   5.3G    30G    16%    /
/dev/sda6              15G   861M    14G    6%    /home
/dev/sda1             100M    25M    76M   25%  /media/win_c
/dev/sda2              51G    26G    26G     51%   /media/win_d
/dev/sda5             357G    81G   259G  24%    /multimedia
[/LEFT]
משום מה פה הפלט יוצא הרבה יותר מבולגן בעיקרון הוא מסודר לפי טורים רואים איזה נתיב יש לכל מחיצה ואיזה גודל היא ואיך היא מעוגנת במערכת כמה בשימוש וכמה מקום נותר

רוצים לראות איזה תוכנה צורכת כמה כח מהמערכת שלכם
קוד:
[LEFT]top
[/LEFT]

יציג לכם גם אם התהליך ישן מי המשתמש שמריץ אותו וכמה זמן מעבד זיכרון הוא לוקח
לכל מה שכתבתי יש גם תוכנות גרפיות רק שבממשק שורת הפקודה יותר קל לנתב את הפלט ויותר קל לערב את מערכת הפעלה בתכנות שלנו
מה גם שיש אפשרות להעביר את המידע שמקבלים מפקודה אחת לפקודה אחרת ולפיו לבצע רצף פקודות שכל תוכנית מעבירה את המידע לתוכנית השניה והיא מבצעת את מה שתריך לדוגמה
חפש לי את כל קבצי ה-PDF תכווץ אותם בזיפ ותשלח למייל XYZ

trew

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
שימוש ב-| בשילוב ZIP
הסינטקס הרגיל תוך שימוש בפיפ (הכוונה לתו הזה "|")
קוד:
find -iname *.pdf | zip trew.zip -@

קוד:
find -iname *.pdf
1. כך מה שיש פה זה פקודה לחיפוש קבצי PDF שלא משנה לי מה השם שלהם כרגע
2. שימוש בפיפ | שמעביר את רשימת הקבצים שיגיעו לפקודת הזיפ שתכוויץ אותם
3. פקודת הזיפ מכווצת קובץ שיקראו לו trew.zip כל זה כמובן אם שמנו את ה-@ בסוף המשפט תפקידו בחייו הוא לקבל רשימה ולכווץ את הכווצים ולא את הרשימה

dmesg

מה תפקידו בחיים? אז כך לפעמים מכניסים חומרה למחשב ולא יודעים אם הבעיה היא בזה שהיא לא זוהתה או בזה שהיא לא התחברה למחשב פקודה זו תתן לנו את כל מה שמחובר למחשב רק היות והיא תתן פלט ארוך במיוחד אם מדובר ב-USB נכתוב
קוד:
dmesg | tail
בנוסף לכל הוא יספר לנו איך המערכת קוראת להתקן וכמה מחיצות יש עליו
רוצים לקבל קצת יותר מידע על החומרה של המחשב? יש כמה פקודות נחמדות
מידע על המעבד
קוד:
lscpu
יתן לנו אם המעבד 64 ביט כמה MHZ יש לו כמה זיכרון מטמון כמה ליבות וכו'
מידע יותר רחב כמו איזה דגם המעבד וכו'
קוד:
cat /proc/cpuinfo
קוד:
lspci
יתן לנו מידע איזה כרטיסים מחוברים למחשב
קוד:
lsusb
יתן לנו איזה USB מחובר למחשב
אם שמתם לב ls זה פקודה להצגת קבצים (בדומה ל-DIR בדוס) ולזה מצרפים USB/CPU/PCI כדי לקבל פרטים על החומרה

כמה מילים על /proc
עוד משהו זה הפקודה cat/proc/cpuinfo "קאט" משמשת לכתיבה של תוכן המסמך למסך הנתיב הזה (ובכללי התיקיה הזאת /proc) היא ורטואלית זה כל מה שנטען לזיכרון מתי שהמערכת עולה ועובדת בצורה תאורטית כל שינוי של קובץ שם יציג שינוי מיידי על החומרה אבל זה לא יכתב למחשב כי הכל יושב על הזיכרון הנדיף כיבוי של המחשב מאפס אותו
יש שם עוד קבצים עם מידע כל קובץ כזה מסתיים שמו ב-info כמו במקרה שלנו.
דברים כמו מה טבלת המחיצות (הכוונה מאיזה איזה מחיצה מתחילה מאיזה סקטור ועד איפה)
מידע על הזיכרון (meminfo)
מידע על הגרסה של הליבה
מידע על הדרייברים וכו'

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  1  פעמים

לוח מודעות

למעלה