דרוש מידע כמה כדאי להתאמץ בכדי שהילדים ידעו ג"כ אידיש

ר. המוסד

משתמש מקצוען
מטבע הדברים מאד קל בשוטף לדבר אידיש,
מצד שני אני מכיר כאלו שניסו בכל מאודם ללמוד אידיש ולא עלתה בידם,
וכן אני שומע מהרבה שהם היו מאד רוצים לדעת את השפה,
בוודאי בשנים האחרונות שהרבה שינו כיוון בחזרה לאידיש
השאלה עד כמה זה באמת כדאי להתאמץ בשביל זה?

הכי הכי

משתמש סופר מקצוען
מה הסיבות וגורמים לכך שאתם רוצים שהילדים ידעו אידיש

אמא לשלוש

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אם בקהילה שלכם ובמוסדות הלימוד מקובל לדבר אידיש מקסים, אם לא זה ברכה לבטלה, האידיש מאד מהר תעלם מהשפה שלכם.

רק תורה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
נראה לי שחסר קצת רקע - איזה שפה אתם מדברים מהבית? לאיזה קהילה אתם משתייכים? איזה מוסדות?

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
מטבע הדברים מאד קל בשוטף לדבר אידיש,
מצד שני אני מכיר כאלו שניסו בכל מאודם ללמוד אידיש ולא עלתה בידם,
וכן אני שומע מהרבה שהם היו מאד רוצים לדעת את השפה,
בוודאי בשנים האחרונות שהרבה שינו כיוון בחזרה לאידיש
השאלה עד כמה זה באמת כדאי להתאמץ בשביל זה?
אם אתם מקהילה חסידית או ירושלמית שבה יש סיכוי שהילדים יכנסו למשפחה דוברת אידיש - כדאי להתאמץ.
אחרת - לשם מה? אם הילדים ירצו, ילמדו בבגרותם.
הרבה יותר עדיף ללמד אותם אנגלית, שפה ששימושית לכל אחד, ולו רק לקרוא את הוראות השימוש שעל אינספור פריטים.

תמי אחת

משתמש סופר מקצוען
הבת שלי (קצת יותר משנתיים וחצי) יודעת עברית ואידיש ברמת שפת אם, כולל תרגום (אני מבקשת ממנה משהו בעברית, והיא מספרת לבעלי באידיש שביקשתי את זה וזה).
האידיש שלה נטו מהגן. בעלי מתחזק את זה. אני לא יודעת מילה. אבל היא מדברת איתו באידיש והוא עונה לה.
עכשיו מתחיל להיות לי מורכב, כי אני לא מבינה מה היא מבקשת, ולפעמים היא מתעקשת לדבר באידיש.
כולם מזהירים אותי שהאידיש לא תישאר אם לא יתחזקו את זה.
שנה הבאה, שתלמד בגני עברית, נראה מה קורה עם השפה שנרכשה. בכל מקרה תמיד בעלי יוכל לתחזק לה את זה. באזור שאנחנו גרים זה נכס, כי רוב השכנות אידישאיות (רוב הנשים גם יודעות עברית, אבל יש ילדות שלא).

הילוך גבוה

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אוטומציה עסקית
הבת שלי (קצת יותר משנתיים וחצי) יודעת עברית ואידיש ברמת שפת אם, כולל תרגום (אני מבקשת ממנה משהו בעברית, והיא מספרת לבעלי באידיש שביקשתי את זה וזה).
האידיש שלה נטו מהגן. בעלי מתחזק את זה. אני לא יודעת מילה. אבל היא מדברת איתו באידיש והוא עונה לה.
עכשיו מתחיל להיות לי מורכב, כי אני לא מבינה מה היא מבקשת, ולפעמים היא מתעקשת לדבר באידיש.
כולם מזהירים אותי שהאידיש לא תישאר אם לא יתחזקו את זה.
שנה הבאה, שתלמד בגני עברית, נראה מה קורה עם השפה שנרכשה. בכל מקרה תמיד בעלי יוכל לתחזק לה את זה. באזור שאנחנו גרים זה נכס, כי רוב השכנות אידישאיות (רוב הנשים גם יודעות עברית, אבל יש ילדות שלא).
משעשע.. שמענו כבר על הורים שרכשו שפה באמצעות ילדיהם, למרות שהרמה כנראה לא תהיה גבוהה מידי

ספיידרמן

משתמש מקצוען
מסתבר שאם לא מתחזקים אז היא לא תצליח לדבר,
אבל זה נכס כי להבין היא ודאי תדע.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
וכאן המקום להזהיר את דוברי/ות האידיש -
גם אם אתם חושבים שאפשר לרכל חופשי באידיש כי 'אף אחד כאן לא מבין' - אי אפשר לדעת מי למד בגן באידיש...

תמי אחת

משתמש סופר מקצוען
מאמינה שכל עוד נגור באזור - היא תדע. זו התקשורת עם השכנות כאן. אני לא מצליחה לתקשר עם ילדות השכנות הקטנות, מה שהבת שלי עושה בכיף.
מהבחינה הזו - עשיתי לה שירות מצוין ותועלתי (כמובן שגם עם חברות דוברות עברית היא מתקשרת יופי. אבל בבניין ממש- הרוב בגילה הוא דובר אידיש)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלא

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד יְהוָה לֹא גָבַהּ לִבִּי וְלֹא רָמוּ עֵינַי וְלֹא הִלַּכְתִּי בִּגְדֹלוֹת וּבְנִפְלָאוֹת מִמֶּנִּי:ב אִם לֹא שִׁוִּיתִי וְדוֹמַמְתִּי נַפְשִׁי כְּגָמֻל עֲלֵי אִמּוֹ כַּגָּמֻל עָלַי נַפְשִׁי:ג יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  25  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה