דרוש מידע ילד בן 12 מתקשה מאוד בלימוד הגמרא - מה עושים??

Panda

משתמש מקצוען
לא לכל אחד מתאים לימוד גמרא, כמו שלא כל אחד מצליח ללמוד שפה חדשה ולא לכולם מתאים ללמוד את אותה המקצוע. זה בסדר וטבעי

053mishmish

משתמש מקצוען
כתבתי בהודעה אחרת שהוא קיבל את הכדור בעבר, אבל לא ראינו שיפור משמעותי בלימוד וכן ראינו נסיגה בדברים אחרים, חוסר תיאבון שהוביל לעצירה בגדילה, שקט מאוד, חוסר יכולת להירדם ועוד.
אולי כדאי לנסות סוג אחר?
לכל ילד מתאים משהו אחר ולפעמים לוקח זמן עד שמצליחים
למצוא את המינון המתאים
שווה לנסות שוב.

שירה 34

משתמש מקצוען
הילד לא לומד במוסד חינוכי ?
או שאין שם מנהל ויועץ ?
חיידר די פרימיטיבי בעניין עזרה לילדים, הצמידו לו אברך אבל לא עוזר כלום
צריך משהו יותר עמוק ואין להם שום כלי לעזרה לצערי

וזה המקום להתלונן שחבל שבחיידרים אין עזרה ויחס כמו בביה"ס
הבת שלי אחת מתוך 1500 בנות בביה"ס מקבלת יותר יחס ועזרה מאשר ילדי בחיידר של 300 ילדים..

שירה 34

משתמש מקצוען
לא לכל אחד מתאים לימוד גמרא, כמו שלא כל אחד מצליח ללמוד שפה חדשה ולא לכולם מתאים ללמוד את אותה המקצוע. זה בסדר וטבעי
זה כבר הבנתי מזמן, אבל רק המחשבה שהוא הולך לבלות שנים ארוכוות וללמוד מקצוע שהוא חלש בו ולא מסתדר אייתו עושה לי חולשה....

שירה 34

משתמש מקצוען
אולי כדאי לנסות סוג אחר?
לכל ילד מתאים משהו אחר ולפעמים לוקח זמן עד שמצליחים
למצוא את המינון המתאים
שווה לנסות שוב.
הילד ממש מתנגד, מתי שהוא גילינו שהוא היה זורק את הכדור לפח וכד'
השאלה שלי היא, הילד יכול לחיות בלי כדור, משונה לי קצת לתת כדור רק כדי שיצליח בגמרא..
בחשבון למשל הוא מעולה, וגם באנגלית (חוג)..

053mishmish

משתמש מקצוען
השאלה שלי היא, הילד יכול לחיות בלי כדור, משונה לי קצת לתת כדור רק כדי שיצליח בגמרא..
ז"א שבשאר המקצועות הוא כן מצליח להתרכז
ולהצליח?
אם כן, אז זה באמת כנראה לא קשור לקש"ר.

צדפית

משתמש מקצוען
אולי אפשר להשקיע בו גם בחוגים וכדו'..
לדוגמא יש מקומות שיש שם חוות סוסים בתוך הישיבה
וכל מיני חוגים ועוד...
אולי הוא ירצה ויהנה שם יותר...ממליצה לנסות!!

אפרת ואקרט

משתמש צעיר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
הי יקרה!
מניסיון - כדי לעזור לילדך , את חייבת לשלול כרגע כל בעיה אחרת אפשרית ולכן אני ממליצה לפני שתפני למיליון גורמים ומאבחנים פרטיים ואברכים, ותבזבזי כספים...
אז,
לעשות בדיקות ראייה ושמיעה
להזמין תור של לרופא ולקבל הפנייה לנוירולוג
ולאחר שתקבלי את ממצאי האבחון
תוכלי להתאים את הטיפול לילד שלך. (בין אם תרופתי או לימודי או אולי בכלל זה בעייה חושית)
בהצלחה

Panda

משתמש מקצוען
זה כבר הבנתי מזמן, אבל רק המחשבה שהוא הולך לבלות שנים ארוכוות וללמוד מקצוע שהוא חלש בו ולא מסתדר אייתו עושה לי חולשה....
כל הכבוד לכם. לא כל ההורים מצליחים להבין את זה וגורמים נזק בלתי הפיך לילד.
אני הייתי ממליץ לנסות להוריד לחץ ממנו, להראות לו שהכל בסדר ואחרי כמה חודשים של רוגע ושקט מהצד שלכם לאט לאט להתחיל לראות מה מתאים לו ולהתאים לו את הסביבה.

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
אבחון דידקטי- נראה לי גד דואר עושה
ויש עוד מאבחנות
אני מכירה אחת במודיעין עילית מאוד מקצועית
שעושה את זה כבר למעלה מ-15 שנים
אם את רוצה אני יכולה לברר אם היא עדיין עוסקת בזה.

ראיה אנחנו במעקב (כרגע חצי מספר) מה זה מיקוד? מי עושה את זה?
חצי- זה בדיוק מה שיכול להיות בעיית מיקוד
צריך ללכת לאורטופיסט/ית
לבדוק את הנושא
הרבה פעמים זה מקשה מאוד על הקריאה
במיוחד בכתב קטן וצפוף כמו גמרא.

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
מה שבטוח זה שלפני שמתחילים טיפול
צריך בירור מקיף
מה קורה איתו?
איפה נקודת הנפילה שלו?
כמו שאמרו, בדיקת שמיעה וראיה, אבחון דידקטי, נוירולוג (תור של חצי שנה...)
המון העצמה בינתיים, והכלה למצב שאתם מבינים שהוא מתאמץ ורוצים לעזור לו והוא לא אשם בחוסר ההצלחה.
אותם גאים בו איך שהוא.

אחרי שתהיה לכם תמונה ברורה בכל התחומים תתחילו לטפל.
בהצלחה והרבה נחת!

avim10

משתמש מקצוען
@שירה 34
אני לא יודע לכוון לאחת מתוך ההמלצות שהוזכרו לעיל, על חלקם שמעתי ועל חלקם לא. מקווה שתמצאו את הדרך המתאימה.
רק חייב לכתוב מתוך כאב: אל תתפתו לתגובות מקטינות ומזלזלות בקושי, כמו אלו שיגידו "לא נורא", אז הוא לא מתאים ללימוד גמרא, לא לכל אחד מתאים, או לאלו שיותר חכמים מכל גדולי הדור ויודעים לצטט משניות על סדר הלימוד הרצוי, כאילו כל אלו שקבעו את סדר הלימוד בדורות האחרונים פשוט "פספסו" את המשנה הזו, ונס שיש אותם כדי "לגלות" אותה...
הגמרא היא הלב של התורה שבעל פה, והיא החיבור העיקרי והחזק ביותר של יהודי לתורה ולימודה, ויתור על זה הוא ויתור דרסטי ומשמעותי לכל עתידו הרוחני של ילדכם! ובפרט בדור הקשה שלנו...
שבעים פנים לתורה, ויש הרבה דרכים ללימוד הגמרא ולכל אחד יש דרך שאליה הוא יכול להתחבר ולמצוא בה טעם, ואם לא מדובר בליקוי שכלי כי במקצועות אחרים הוא טוב, אין סיבה שלא תימצא הדרך לחיבור לגמרא.
אי אפשר דרך הפורום לאבחן ולזהות את הקושי, ולפיו להתאים את הדרך, אבל אל תוותרו! נסו את אחת השיטות שהציעו פה, ואם לא הולך - את השניה, ואל תשלימו עם זה שהוא "לא מתאים" ושילך למקום שלומדים דברים אחרים ולא גמרא.
כמובן וחשוב מאד: הכל מתוך אהבה הכלה והבנה, לא לחץ חס וחלילה, ורק לנסות בכל דרך לעורר אצלו את הרצון והחשק דרך תחושת ההצלחה כשתמצא הדרך הנכונה שמתאימה לו.
וכמובן לפני ואחרי הכל - תפילה
ודמעות של אמא אף פעם לא שבות לריק.

chanikut

משתמש חדש
מנסיון עם ילד בגיל הזה..
יש בירושלים את איטי רוזנפלד
המספר שלה:(משאירים הודעה בתא קולי והיא חוזרת..)025711228
שאיבחנה בעיה של מיקוד ראיה,היא יודעת להגיד בדיוק ממה נובעת הבעיה
יש תרגילים שעושים ומשקפיים עם עדשה מיוחדת שעושים אצל דר נורמן
שווה כל שקל
השינוי מדהים קיצוני ומשמעותי
ובגיל הזה המוטיבציה היתה גדולה וממילא המאמץ והתירגול
ממש מתנה לחיים

שרביט קסמים

משתמש צעיר
עריכה תורנית
רק לא להתייאש, גיל 12 לדעתי הוא לא גיל שבכלל אפשר לומר שהוא באמת מתקשה ללמוד גמרא [בהקשר לעתידו], הוא גיל מינוס בשביל לבדוק כאלה דברים.

הרבה מראשי הישיבות ושאר מפורסמים בכח תורתם, התקשו או לא התעניינו בלימוד גמרא בגיל הזה, בקושי ישיבה קטנה אפשר להתחיל לדבר על איזה קושי.

לא הייתי מטריד את עצמי במחשבות כלפי בניי בשלב הזה.

[נ.ב
איני מתכוין עכשיו לומר לכם, שלא הכישרון הוא העיקר אלא העמל. אלא שפשוט אין קשר בין הצטיינות בילדות בגמרא להצטיינות בה אח"כ].

שמוחה

משתמש פעיל
עצה נוספת לתת לו אברך פרטי מוכשר שילמד אתו 3-4 פעמים בשבוע
הבנתי שהחיידר נתן ולא עזר
ועדיין
יש אנשים יותר מוכשרים רק שעלה טיפה יותר
יש סיכוי לא מבוטל שהוא יכניס אותו לעניינים
או לפחות ידע לתת לכם המלצות קדימה
האם זה טיפול בקשב
או ריפוי בעיסוק
או שיטת פוירשטיין או וובר וכד'
הילד אמור לקבל חיזוקים מיד מתחילת הלימוד ולאט לאט תתקדמו עד להגעה לרמה הרצויה.
בהצלחה

מכון זובין לקריאה

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
מאוד נורמלי לראות ילדים שקוראים אבל כאשר מגיעים לענין לימוד הגמרא הם נתקעים וזה בגלל רמת הקריאה שלהם ואסביר ,כדי שילד יבין את הגמרא הוא צריך רמה גבוהה מאוד של קריאה אוטומטית כלומר שלא מספיק שהילד קורא ,אלא שהוא צריך כזאת קריאה יעילה שהוא אינו צריך להשקיע שום מאמץ בקריאה הבסיסית שלו. לכן כדאי לייעל את מהירות הקריאה שלו וכך יתפנה לו מקום במוח להבנה והנאה

ציפירה

משתמש רשום
אני כבר כמעט שלש שנין עובד בלקדם ילדים בקשיים בגמרא אז מנסיון בקצת השנים בא לי להגיד לך שאני חולק עליך לגמרי אין דבר כזאת אחד לא מתאים לגמרא כי הגמרא זה דבר שיכול להתאים לכולם יש בו כל הסגנונות של סוגי מהלכים ויכולים להתאים כל אחד לפי הסגנון שלו הגמרא מתאימה מכתה ה' כשמתחילים ללמוד גמרא עד גיל 120 שנה לכאורה איך זה יכול להיות מתאים לכל הגילאים אלא מה שכל גיל מוצא הסגנון והרמה שלו בגמרא אז להגיד שלא לכל אחד מתאים גמרא זה לא צודק ישתי ולמדתי לבחורים גמרא שאם היית ראוה אותם היית אומר שהם בטוח לא מתאימים ללמוד גמרא רק מה נכון שבסוג שלו איך שהוא לומד גמרא יכול להיות שאצל אחרים זה לא נקרא ללמוד

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  24  פעמים

לוח מודעות

למעלה