התייעצות ילדה בת 10 שמתעקשת על-

צנונית

משתמש מקצוען
חצאית קצרה.
איך הייתן פועלות?
אצלי זה עקרון, ובנפשי הדבר- חצאיות אמצע לפחות ועדיף יותר ארוכות.
וכיון שאני חיה את המציאות ואת הדור, אני לא מבקשת ממנה ללכת עם חצאית אמצע, אבל בפרוש- חצאית שעוברת את כל הברך ממש ועוד טיפה.
קניתי לה חצאיות יפהייפיות אבל היא לא רוצה ללבוש אותן, אלא רק את הקצרות יותר.
ברור שהקצרות שלה לא מעל לברך, אבל רק טיפונת מתחת לעצם הבולטת.

אני כבר אחרי ההסברים שהיא הילדה הכי יפה כשהיא שומרת על הצניעות, וכמה זה חשוב לבנות וכו' אבל אולי זה עדיין לא הגיל, כי זה לא הרשים אותה במיוחד כנראה.
חשבתי אולי להעלים את החצאיות הקצרות ואז היא תלבש את מה שיהיה לה בארון וזהו.
השאלה אם נכון לפעול בכח או שזה סתם יעשה לה אנטי, מצד שני- זה נושא שהוא עקרוני. אין לי פה פשרות או עיגול פינות.

מה אומרות?

המימד הנוסף

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
השאלה אם נכון לפעול בכח או שזה סתם יעשה לה אנטי, מצד שני- זה נושא שהוא עקרוני. אין לי פה פשרות או עיגול פינות.

מה אומרות?

לפי ההתנהגות של הילדה ניתן להניח שהיא כבר פיתחה אנטי.
את כותבת שהנושא עקרוני אצלך, אך נראה כי פספסת משהו בדרך, ז"א העקרון היה ככ חזק שבדרך נרמסו כמה ערכים אחרים.
לדוג את אומרת לה ש"ילדה היא יפה כשהיא שומרת על הצניעות".
השאלה היא האם את מבינה שהצניעות מצניעה את מה שיפה?!
זאת לא שאילה גרידא, זאת שאלה משמעותית האם יש אצלכם כבוד ליופי במובן הפשוט שלו...
הרי לא לחינם קבלנו בטבע את הרצון ליופי, יש לו תפקיד קריטי בבנין הבית ובתפקיד האישה!

הדרך להקנות הערכה למשהו חייבת לעבור דרך כבוד לערך המקביל ההפוך!
תנסי לפנות לו מקום בליבך ובבייתך ותראי רק נחת מביתך...

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
אני כבר אחרי ההסברים שהיא הילדה הכי יפה כשהיא שומרת על הצניעות, וכמה זה חשוב לבנות וכו' אבל אולי זה עדיין לא הגיל, כי זה לא הרשים אותה במיוחד כנראה.
זה לא מרשים בנות גם בגיל גדול יותר...
נושא סבוך בדור סבוך.

תובנה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
תפילות.
תחמיאי לה כמה היא יפה בלי קשר. תטפחי לה את הצד ה"גשמי" עגילים, דואדורנט (כן גם בגיל הזה צריך לפעמים) תיק מעניין.. כל מיני דברים כאלו. שהיא תרגיש שחשוב לך גם הניראות החיצונית שלה ואין לך משהו נגד זה שהיא תהיה נאה ומטופחת.
תנסי לתת נגישות יותר לחצאיות החדשות (הייתי כן מנסה להטמין את הקודמות עמוק בארון, לשכוח לכבס אותם וכו') ואולי לקנות להן גם סט שרשרת תואמת לחצאית או משהו כזה...
שיהיה לה את הכייף והחויה.

נערך לאחרונה ב:

המימד הנוסף

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
פעם שמעתי מהרב יעקובזון שלפעמים עדיף לא לחנך כי בכל כך הרבה מקרים דווקא בנושא שבו השקיעו וחינכו הילדים בגדו.
ולא בכדי, ההגדרה שלנו לחינוך היא מעוותת ותוצאותיה בהתאם...

(הרב וולבה זצ"ל, חינוך-אל תעשו שיעשה תעשו שירצה לעשות!
ובגלל שאנחנו לא יודעים להשפיע על הרצון שהוא הכוח המניע אנו אוכפים את העשייה, וחבל!)

מפכ"ל

משתמש פעיל
חצאית קצרה.
איך הייתן פועלות?
אצלי זה עקרון, ובנפשי הדבר- חצאיות אמצע לפחות ועדיף יותר ארוכות.
וכיון שאני חיה את המציאות ואת הדור, אני לא מבקשת ממנה ללכת עם חצאית אמצע, אבל בפרוש- חצאית שעוברת את כל הברך ממש ועוד טיפה.
קניתי לה חצאיות יפהייפיות אבל היא לא רוצה ללבוש אותן, אלא רק את הקצרות יותר.
ברור שהקצרות שלה לא מעל לברך, אבל רק טיפונת מתחת לעצם הבולטת.

מה אומרות?
בלי הסברים אבא ואמא לא מרשים!

לגעת בנקודה

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
קודם כל תפילות הייתי מנסה להתעייץ עם מחנך מבין
בכל אופן אני חושבת שאם זה עיקרון שגם גובלת בצניעות אסור להתפשר בכלל, כמובן בדרך נעימה אולי לצאת איתה לקנות גרדובה חדשה במקום כל הקצרות, תמיד בעלי אומר שצניעות עולה כסף (עדיין יותר זול מטיפולים ויועצים במקרה של בעיות רח"ל)
לדעתי בגיל הזה יש השפעה מאוד גדולה מהאווירה בבית ספר (ופחות חברות)

חולי

משתמש סופר מקצוען
אני אומרת לה שהחצאית תכסה את הברך כל מצב, אם את יכולה אין לי בעיה שתלכי עם החצאית הקצרה יותר. והיא לבד מבינה שזה לא אפשרי בגיל שלהם כשהם משחקות ואז היא הולכת עם החצאית הארוכה מעצמה מהבנה שהיא הגיעה בעצמה בלי מריבות.
ודבר נוסף אם הולכים עם חצאית יותר קצרה אני לא מרשה ללכם עם גרביים רק עם גרביונים והדברים מגיעים מהם בלי דיונים.

no problem

משתמש מקצוען
לא להכנס ראש בראש.
חשבת על למה היא רוצה קצר?
איך מתייחסים בחברה שלה לבת שמתלבשת באורך שאת מעוניינת?
לפעמים כדאי לעגל פינות בגיל צעיר, כדי שהיא תרגיש מסופקת-כבר לבשתי בחיי קצר, כך שכשתעמוד ברשות עצמה, ותהיה מעל גיל מצוות, לא תרגיש צורך למלא את התשוקה הזו.

צנונית

משתמש מקצוען
נשמע כאילו אנחנו משפחה "חניוקית" כזו.
אז זהו, ממש לא.
והיא לא רואה אותי גם כצדיקה יותר מידי..

אני מחמיאה לה הרבה פעמים שהיא יפה, בלי קשר לכלום- (אפילו אחרי שהיא אוספת את השיער לקוקו בלי כרבולות), והיא יודעת שאני מטפחת את ההופעה שלה ומשקיעה באבזור, תכשיטים, נעליים וכו'.
זה משהו שלדעתי, כמו שכתבה @לגעת בנקודה מגיע מביה"ס. לא אוכפים מספיק חצאיות קצרות ויש לה המון חברות שלובשות חצאית תלבושת שלא מכסות לחלוטין. אני חושבת שזה התחיל משם.

ברור לי שזו הצרה של הדור, אני רק מחפשת להתמודד איתה בלי להזיק.

איך מתייחסים בחברה שלה לבת שמתלבשת באורך שאת מעוניינת?

מעולה.
אני לא מבקשת אורך שיהפוך אותה לצדייקסט'ע של הכיתה. ממש ממש לא. ויש לה בנות בכיתה שהולכות גם ממש אמצע+ שעל זה היא יכולה לומר שזה "חנון" לגמרי.

ודבר נוסף אם הולכים עם חצאית יותר קצרה אני לא מרשה ללכם עם גרביים רק עם גרביונים והדברים מגיעים מהם בלי דיונים.

בכל מקרה אני שמה גרביונים-לפחות עד הסמינר.

רחלי ר

משתמש מקצוען
שימי לב לנקודה קטנה... אם תעשי לה "חוכמות" כאלו, היא יכולה בקלות לעשות לך את ההפך-לצאת מהבית ואז לקפל את החצאית שניים-שלושה קיפולים במותן.....
בצניעות, יותר מבכל תחום אחר החינוך חייב לענות להגדרה חינוך, ולא אילוף/ הטלת מורא/מעקב צמוד/ העלמת פריטים סוררים מהארון וכד', כי תכל'ס רוב היום היא לא לידך...

בלי הסברים אבא ואמא לא מרשים!
כנ"ל מאוד מסכימה עם המסר החד משמעי. וחשוב מאוד שיבוא ממקום של גאווה: אצלנו בבית לא! אבל בת שמפתחת נוגדנים, יכולה לעשות לך דווקא
ראיתי ילדות לבתים מאוד שמורים שכאילו בטעות השרוול מתרומם מעל המרפק, מקפלות חצאיות כשיוצאות מהבית... ואם תהיי יותר חכמה תתפסי אותה על חם, תקבלי הלשנה, וכו'... היא תקבור את הדווקא למקום קצת יותר רחוק ממך.... או שתפגשי אותה חודש אחרי החתונה שלה, במקום שונה לגמרי ממה שדמיינת.........
שאלה לי אלייך, עם ההשקפות שלך, הבנותשלך הולכות חצאיות לפי ההלכה?
יופי הוא ערך??? ואסור "להקריב" אותו בשביל צניעות? צורם לי מאוד!
יופי הוא ערך, בהחלט. להקריב בשביל צניעות-הגדרה לא מדוייקת. מקבלים הרבה יותר! אבל בגיל הזה קשה להסביר, שימי לב שכנראה מדובר בבת שיש לה אהבה ומשיכה טבעית ליופי...
והיא לבד מבינה שזה לא אפשרי בגיל שלהם כשהם משחקות ואז היא הולכת עם החצאית הארוכה מעצמה מהבנה שהיא הגיעה בעצמה בלי מריבות
ייתכן מאוד שלבת שלך אין את אותו חשק ומשיכה ליופי, ואז ההתמודדות היא שונה לחלוטין!!
בת שקיבלה חשק ואהבה לטיפוח ויופי-א. זו מתנה!! היא תוכל להתשמש בה להרבה דברים טובים
ב. לנתב אותה לאפיקים טובים, להשקיע בעיצוב הבית, בטיפוח, בעיצוב עוגות ופטיפורים, ללמוד אומנות... קודם כל שיהיה ביטוי לחוש האסתתיקה שלה.
ולגבי המראה, גם אם לגבי עצמך את היית הולכת על שביל האמצע, ואת לא מבינה למה צריך להתקרב כל כך לגבול.... אבל אם יש לה את הרצון הטבעי- בשבילה את חייבת להיצמד להלכה! ואל תבקשי ממנה להחמיר יתר על המידה. תבררי שוב והיטב, ודווקא אצל הרב שאיתו אתם מתייעצים, לא משיעורים כללים כאלו ואחרים שגם שם יש לפעמים נטייה להחמיר "על כל הקופה...." למה לא? ועבור נערה עם משיכה טבעית ליופי זה הרה אסון, היא עלולה לצאת עם הרגשה ש: צנועה אני ממילא לא אהיה, צנוע זה יכנע, מכוער וכו' וחלילה!!! זה הפך החינוך!!! זה הפך הנשיות

נערך לאחרונה ב:

תובנה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נשמע כאילו אנחנו משפחה "חניוקית" כזו.
מגיע מביה"ס. לא אוכפים מספיק חצאיות קצרות ויש לה המון חברות שלובשות חצאית תלבושת שלא מכסות לחלוטין. אני חושבת שזה התחיל משם.

ברור לי שזו הצרה של הדור, אני רק מחפשת להתמודד איתה בלי להזיק.
עכשיו זה חופש אבל בעיקרון לפעמים זה עוזר כשמעירים את הצוות החינוכי בבית ספר,
שיחה אחת למורה (תלוי איזה סוג של מורה) של הכיתה יכולה לעשות פלאים.

דרומית

משתמש פעיל
צילום מקצועי
D I G I T A L
לדעתי-
כשאת משדרת לילדה שלך היסוס היא מרגישה את זה ורוצה לרכב על הגל,
תפקידנו כהורים לחנך ולהתוות דרך לילדים שלנו ולהיות בטוחים בסמכותנו,
אם האורך נוגד את כללי ההלכה וזה בנפשך- אז בלי ויכוחים! להודיע בצורה יפה: ככה לובשים אצלנו בבית וזהו!
לדעתי ילדים מקבלים רוגע כשהם רואים שההורים עומדים על שלהם ושומרים עליהם.
מצד שני- צריך להיזהר לא לאסור דברים שמותרים, סתם,
אלא לבוא בגישה של כן לכל בקשה
אלא אם כן זה פוגע נפשית רוחנית פיזית וכד'

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
חשבת פעם מול מה היא מתמודדת ולכן היא רוצה דווקא חצאיות קצרות?

שמרלינג

משתמש מקצוען
עכשיו זה חופש אבל בעיקרון לפעמים זה עוזר כשמעירים את הצוות החינוכי בבית ספר,
שיחה אחת למורה (תלוי איזה סוג של מורה) של הכיתה יכולה לעשות פלאים.
מה באמת עם ביה"ס? אין תקנון לגבי זה?
אצלינו בביה"ס בית יעקב לפי התקנון צריך 10 ס"מ (לא א'-ב') אחרי הברך+ גרביונים מא'-ח'.
(עד הסמינר בכלל לא מכירים את המושג "אמצע".)

אמא5

משתמש מקצוען
גילוי נאות: אני אישית הולכת עם חצאיות עד הקרסול, מרגישה שהמראה הרבה יותר צנוע ככה (אבל זה ממש לא הדיון כאן)

אני מתמודדת גם עם הבעיה הזו, אבל יש לי כלים מגב' ווסלי, שמסבירה שהרבה בנות שקולטות שהצניעות היא ערך שמאד חשוב לאמא, מנסות להשתייך אליה דרך מאבקי כח בנושא הזה. כי הוא באמת הכי חשוב והכי כואב..

לכן אני אישית משתדלת לא להיכנס למאבק בנושא הזה, אני כן מאפשרת להן (גילאי 12.5, 11) חצאיות קצרות- אבל מקפידה שיכסו את הברך בכל מצב, ואם לבשו חצאית קצרה יותר אני מתאמצת ממש להתנתק רגשית ולהודיע שאצלנו בבית לא מקובלת כזו חצאית. (לא אמרתי שתמיד אני מצליחה, זה באמת כואב וקשה)

מה שכן- אני משקיעה וקונה להן חצאיות יפות שהן אוהבות, ובקצב די מהיר- הרי חצאיות באורך כזה גבולי הופכות מהר מאד ללא רלוונטיות מבחינתי.
חשוב לי שהן תבנה ותרגשנה שאני רוצה שיהיו יפות וירגישו טוב עם עצמן, אבל לא על חשבון כללי הצניעות.

מסכימה מאד עם הקושי והאתגר בנושא הזה, במיוחד כשהרבה בנות בגיל הזה (וגם נשים, אבל זה לא הנושא כאן) לא מקפידות לצערנו.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה