עזרה טראומה/פחד במעלית

טליייה

משתמש פעיל
בתי שהיתה בת 4 - בעלי שלח אותה לבד במעלית והיא לא לחצה וניהיה לה חושך והיא צרחה והוא ישר בא אליה..
מאז יש לה פחד במעלית היום היא בת 5
ולאחרונה אני מרגישה שזה החמיר..אני רק נכנסת למעלית ישר היא דוחפת אותי שאני יכנס גם ולוחצת מהר וגם שאני יוצאת היא ממש דוחפת וצועקת
אתמול בכוונה התעכבתי במעלית להראות לה שזה שום דבר ..היא ממש פרצה בבכי
מה אני יכולה לעשות.. ??

פוזי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
ייעוץ רגשי וטיפול נקודתי בפוביה. אגב חרדת מעלית זו פוביה מוכרת מאד...

חושב מחדש

משתמש מקצוען
פחד ממעליות זה אחד הדברים הכי מוכרים שיש,
ויכול לנבוע ממספר מקורות, כמו למשל קלסטרופוביה, או דברים דומים.

יש לא מעט דרכי טיפול, אבל צריך לזכור שזה לא משהו שמצריך להכנס לסחרחורת...
לא להכניס למחשבה שיש לי ילדה בעייתית.
זו בעיה נקודתית, וב"ה ברת טיפול, ובחלק ניכר מן המקרים חולפת.

בהצלחה

נעמישרה

משתמש פעיל
תכנסי איתה למעלית ותסבירי לה בדיוק מה כל כפתור עושה ומה התפקיד שלו.
למשל זה הכפתור שפותח את הדלת
והוא סוגר.
זה פעמון שאם מישהו נתקע אז זה מצלצל ובאים להוציא אותו.
ממש להסביר כל דבר
שתרגיש שהיא יודעת מה לעשות
פחות לדבר על הפחד ולהתעסק איתו.
ואם נכנסים למעלית והיא מפחדת אז להגיד לה שאת שומרת עליה ואיזה גיבורה שהיא מתגברת.
פחד מעליות זה מאד מאד נורמלי ונפוץ. אני גם מפחדת להכנס למעליות בכל מיני בניינים שנראים לי ישנים קצת...

חני גרינשטיין

משתמש סופר מקצוען
לדבר. לדבר. לדבר.

הנה, עכשיו אנחנו נכנסות למעלית. אנחנו לוחצות על שלוש, כי זו הקומה שלנו, נכון? כבר נגיע למעלה ומיד תיפתח הדלת של המעלית ואנחנו נצא.
ושוב ושוב ושוב. לספר לה על התהליך, איך המעלית עולה, איך היא "יודעת" איזו קומה אנחנו צריכים, מתי נגיע הביתה, איך ניכנס, איך נצא וכו'.

זו ההנחיה שאני קיבלתי. אצלנו זו היתה תינוקת בת שנה, עם פחד ממקומות סגורים - זה התחיל ברכב והמשיך במעלית, עד שקלטנו שפעם אחת בעלי אמר לה בצחוק כשירד מהרכב - אילה נשארת באוטו. היא כמובן לא חיכתה אפילו שניה לבד באוטו, אבל נשארה לה טראומה ומאז היא היתה צורחת כל זמן הנסיעה.
באמת דיברנו המון - ניכנסנו לרכב ואמרנו עכשיו אנחנו נוסעים לסבתא, עוד מעט נגיע וכולם ירדו מהרכב, גם אילה תרד מהרכב וכו' ובאמת אחרי זמן קצר זה עבר לה.

גם לבן שלי היתה תקופה של חרדות איומות מאופנועים. הוא היה צורח אפילו כשחלפנו ליד אופנוע חונה. זה התחיל מפעם אחת שהיינו בחוף שרתון בת"א, וכשיצאנו הלכנו בשביל המוביל לתחנת האוטובוס, מי שמכירה השביל נמוך מהכביש, וכשאופנוע נסע על הכביש, היה נדמה לו שהואעומד לדרוס אותו. גם בחרדה הזו טיפלו באמצעות דיבורים. הנה אופנוע, הוא לא נוסע עכשיו, אז הוא לא מסוכן. אפשר לגעת בו, לא יקרה לנו כלום וכו' החרדה אכן עברה.

בשורות טובות.

נ.ב. אם זה לא עוזר כמובן לכו לטיפול מקצועי. לא קל לחיות עם חרדות.

מבינה עניין

משתמש מקצוען
גם לי בתור ילדה היה פחד נוראי מזה, לא הסכמתי לעלות במעלית בשו"א
ההורים שלי קנו לי ספר (אני חושבת של מנוחה בקרמן)
שקוראים לו: מי פוחד יותר ממני
התחברתי מאד לספר וזה בעצם מה שבעיקר עזר לי להתגבר.... (מלבד הענין שהרגשתי כבר פדיחות כי אני גדולה ולא לעניין לפחד מזה)

נעמישרה

משתמש פעיל
יש גם את הסיפור של חיים וולדר על הילד שפחד ממעליות בילדים מספרים על עצמם נראה לי 4 או 6
לא זוכרת בדיוק. אפשר לספר לה את זה

סוגרים שידוך

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אוי.
זה קרה לאשתי בגיל צעיר
מאז היא מסתדרת בלי מעלית גם בבנין עם 8 קומות...
ועל הדרך גם נהנית מהכושר

פשוש

משתמש מקצוען
גם אני מפחדת ממעליות :(
(אבל אני מתגברת כשצריך... ואומרת לעצמי: הנה, הנה, אנחנו מגיעים ומיד תיפתח הדלת של המעלית ואנחנו נצא...;)).

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  12  פעמים

לוח מודעות

למעלה