חרדיה יחידה בחברה חילונית? אשמח שתיכנסי...

fullstack developer

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
שלום,
אני מפתחת ג׳וניורית עם ניסיון של שנה,
לאחר תקופה מייגעת של חיפוש עבודה הציעו לי משרה במקום חילוני ללא שום חרדיה,
כאחת שמכירה את השוק של הג׳וניורים מתלבטת מאד אם ללכת על המשרה,
אשמח אם יש כאן נשים במצב כזה או דומה שיכולות לתרום מניסיונן - מה צריך לדרוש, נקודות שיכולות להיות בעייתיות, מה עושים עם סינון וכל תובנה נוספת.
תודה רבה!!

fullstack developer

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
כדאי תצייני איזה סוג חברה זו.
לדעתי יש הבדל גדול מאוד בין חברות גדולות ששם מאוד מקפידים על תרבות, לכבד כל אחד באשר הוא, לבין סטארטפאים קטנים עם אווירה היימישית
זאת חברה גדולה אבל לא ענקית בערך 100 עובדים
סליחה על הדיליי פשוט לא היה לי אפשרות להגיב.

שושנה אב

משתמש צעיר
אצלי בעיקר מהבית. האופי של המקום מאד חברי, מסיבות האפי האור וכו - אני לא משתתפת ולא מגיעה בימים האלה.
והבהרתי להם לפני שאשתתף רק בישיבות מקצועיות.
אני הייתי מציעה לך לבדוק לפני את הגישה שלהם. האם יכולים להכיל את הצורך שלך בנפרדות בתור חרדית.
כמו מקום ישיבה, ארועי חברה וכו. (כמובן להציג בצורה חכמה)
וכן כמה את מסוגלת מבחינה חברתית להיות חרדית יחידה...

פאנטה

משתמש סופר מקצוען
מנסיון אומר לך שזה לא פשוט בכלל, אני לא רוצה לומר לך מה לעשות ואיך, כל מקרה לגופו וכדי שתתייעצי עם רב
בעיקרון אומר לך אצלי מה שהכי בלט זה שאין מחיצות בכללל, הם בטוחים שהעבודה זה משפחה, ממש ככה, כאילו בלי סינונים , בלי כלום את יודעת..., אני לא רוצה להרחיב כאן, אוכל יותר לפרט לך באישי אם תרצי

ישראלה ישראלי

משתמש סופר מקצוען
קודם כל אני חושבת שיש שאלה ראשונה: בחורה או נשואה. אישית אני הייתי ממליצה לבחורה לא לעשות כזה דבר.
דבר שני צריך לדעת שללכת לחברה כזו זה אומר רק להתחיל את הניסיון זה ממש יומיומי ארוחות, משפטים, מסיבות, זה ממש פוגש על כל צעד ושעל
דבר שלישי צריך לזכור שא"א להגיד: אני אלך והתנהג כך וכך יש דברים שלא תלויים בך. מדברים סביבך ואת נחשפת לאורח חיים, נושאים שלא חשבת שקיימים וכו'
דבר רביעי צריך לקחת בחשבון שאת הולכת להיות קצת מוזרה (ואולי בעייניהם קצת תמימה, לא מגניבה) כי יש כאלו שסגנון הדיבור הוא עקיצות וכו' ואת לא תשתתפי
קיצור מדובר בלהשים הרבה גבולות וכל פעם מחדש להבהיר אותם שוב ושוב לשתוק הרבה

יש דברים שתלויים במקום העבודה עצמו היו מקומות שהלכתי להיבחן והושיבו אותי בopen space והרגשתי שאני לא מסוגלת לשבת אפילו בזמן של המבחן
לעומת זה במקום שלי ספציפית בינתייים לא נתקלתי בשיחות הזויות מבחינתי

מה צריך לדרוש: שאלת רב. לי רב אמר סינון, ייחוד, נשים בצוות. לחברתי הרב אמר שאם יושבים ב open space לא צריך סינון
אירועיים שיהיה אופציה לא להשתתף (גם לא ביציאות רק לצוות כי לא תהיה להם בעיה לאכול במסעדה כשרה לכבודך)
אני אמרתי דוגרי (בסוף): את יודעת אני חרדית את העבודה אני יעשה ב 100%+ אבל יש דברים שאני לא יכולה
היא מעצמה אמרה לי שהיא מבינה שאני לא אוכל להגיע לאירוע בים ושכל הקירות זכוכית ואני אמרתי לה את הדברים מצידי

את צריכה להחליט מראש מה גבולות אדומוים מבחינתך מבחינת נושאים (אישי כן \ לא), תגובות, יציאות ביחד, אוכל וכו'

לא יודעת בדיוק איך לכתוב את זה אבל לפעמים לפני שנכנסים אומרים: מה, בכלל לא מגרה אותי לחיות כמוהם. אבל פתאום את רואה אנשים אינטלגנטים, מגניבים, עשירים ופתאום יכול להצטמצם הענין

זהו בערך אם יש משהו לא מובן אשמח להסביר

גזעי

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
קודם כל אני חושבת שיש שאלה ראשונה: בחורה או נשואה. אישית אני הייתי ממליצה לבחורה לא לעשות כזה דבר.
דבר שני צריך לדעת שללכת לחברה כזו זה אומר רק להתחיל את הניסיון זה ממש יומיומי ארוחות, משפטים, מסיבות, זה ממש פוגש על כל צעד ושעל
דבר שלישי צריך לזכור שא"א להגיד: אני אלך והתנהג כך וכך יש דברים שלא תלויים בך. מדברים סביבך ואת נחשפת לאורח חיים, נושאים שלא חשבת שקיימים וכו'
דבר רביעי צריך לקחת בחשבון שאת הולכת להיות קצת מוזרה (ואולי בעייניהם קצת תמימה, לא מגניבה) כי יש כאלו שסגנון הדיבור הוא עקיצות וכו' ואת לא תשתתפי

יש דברים שתלויים במקום העבודה עצמו היו מקומות שהלכתי להיבחן והושיבו אותי בopen space והרגשתי שאני לא מסוגלת לשבת אפילו בזמן של המבחן

מה צריך לדרוש: שאלת רב. לי רב אמר סינון, ייחוד, נשים בצוות. לחברתי הרב אמר שאם יושבים ב open space לא צריך סינון
אירועיים שיהיה אופציה לא להשתתף (גם לא ביציאות רק לצוות כי לא תהיה להם בעיה לאכול במסעדה כשרה לכבודך)
אני אמרתי דוגרי (בסוף): את יודעת אני חרדית את העבודה אני יעשה ב 100%+ אבל יש דברים שאני לא יכולה
היא מעצמה אמרה לי שהיא מבינה שאני לא אוכל להגיע לאירוע בים ושכל הקירות זכוכית ואני אמרתי לה את הדברים מצידי

את צריכה להחליט מראש מה גבולות אדומוים מבחינתך מבחינת נושאים (אישי כן \ לא), תגובות, יציאות ביחד, אוכל וכו'

לא יודעת בדיוק איך לכתוב את זה אבל לפעמים לפני שנכנסים אומרים: מה, בכלל לא מגרה אותי לחיות כמוהם. אבל פתאום את רואה אנשים אינטלגנטים, מגניבים, עשירים ופתאום יכול להצטמצם הענין

מעניין אם נשארה מישהי שלא הוצאת לה את החשק לעבוד בחברה חילונית אחרי כזה דבר.

לגופו של עניין, הייתי במצב דומה (גבר חרדי בין גברים חילונים), העבודה הראשונה שלי היתה בחברה חילונית, גם ככה לא היו שם נשים, אבל נראה לי שזו הבעיה הקטנה, הייתי צריך להיות מאוד "יבש" ולדבר מאוד ענייני, כי השיח עם חילוני יכול להיות ממש מגעיל, מה שאצלם נחשב לשיח תקין וחברותי, גם הדתיים לא היו בדיוק אנ"ש. ניסיתי מאוד להדגיש שאני לא חבר שלהם, את הארוחת צהריים הייתי אוכל לבד במשרד מול המחשב (שדוקא המנהל החשיב את זה לדבר חיובי, כי זה אומר שאני משקיע יותר זמן בעבודה).
דוקא היה לי שם חבר אחד, ואני עדיין שומר איתו על קשר, הוא באמת משהו מיוחד, הן מבחינת מידות והן מבחינת צורת החשיבה, אבל נראה לי שהוא נקרא "חריג" ביחס להוואי החילוני.
בסופו של דבר נאלצתי לעזוב כי הרגשתי שזה ממש קשה לי נפשית להיות במקום כזה, גם חברתית וגם רוחנית, וזה משהו שצריך לקחת בחשבון.

ואני מאמין שלאשה זה קשה פי כמה, גם כי היא צריכה לשמור על צניעות וחוסר התבלטות בחברה, כאשר בהוואי החילוני, ובשוק התחרותי - זה מאוד מאוד קשה.

בכל מקרה חייבים לשאול רב, יכול להיות שהוא כבר יאסור את זה, ואז אין בכלל מה לשקול. כל השיקול זה במידה והוא מתיר.

נערך לאחרונה ב:

fullstack developer

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה

קודם כל תודה על המענה המפורט,
אני נשואה (רואה שזה משהו שחזר על עצמו...) ושאלתי רב, ובאמת אמר לי להקפיד על סינון וכו׳,
התחלתי שם ממש לאחרונה ואני מאד מזדהה עם כל מה שכתבת, בדיוק הדברים שאני נתקלת בהם כל הזמן,
רציתי לשאול אותך כמה דברים:
איך את מגיבה כשקוראים לך לאכול/לשתות קפה וכו׳ אנשים שבאים ברצון טוב (לא ארועים חברתיים רשמיים שבהם כבר התניתי מראש שאני לא יהיה חייבת להשתתף),
מה את עושה עם סינון? והאם זה לא מפריע בעבודה השוטפת.
איך את מסתדרת עם השעות כשכולם באים מאוחר ויוצאים מאוחר? משלימה שעות או מגיעה מוקדם לבד?

ברבור באגם

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
אני עבדתי לפני כמה שנים, היה מאוד קשה, הרגשתי שמצפים ממני להיות מלאך וגם נציגת הציבור החרדי.
שאלות והרבה, למרות שידעתי לענות ואפילו סיפרה לי חברה שעבדה איתי שיש משהיא שלטענתה חזרה בתשובה בגללי עדין שומר נפשו ירחק..

גזעי

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
קודם כל תודה על המענה המפורט,
אני נשואה (רואה שזה משהו שחזר על עצמו...) ושאלתי רב, ובאמת אמר לי להקפיד על סינון וכו׳,
התחלתי שם ממש לאחרונה ואני מאד מזדהה עם כל מה שכתבת, בדיוק הדברים שאני נתקלת בהם כל הזמן,
רציתי לשאול אותך כמה דברים:
איך את מגיבה כשקוראים לך לאכול/לשתות קפה וכו׳ אנשים שבאים ברצון טוב (לא ארועים חברתיים רשמיים שבהם כבר התניתי מראש שאני לא יהיה חייבת להשתתף),
מה את עושה עם סינון? והאם זה לא מפריע בעבודה השוטפת.
איך את מסתדרת עם השעות כשכולם באים מאוחר ויוצאים מאוחר? משלימה שעות או מגיעה מוקדם לבד?
סליחה שאני מתערב, אבל לגבי הקריאה לאכילה\שתיה חברתית צריכה להענות ב-"לא, תודה על ההצעה" עם חיוך קל.
אנשים ינסו כל הזמן לתחקר אותך לגבי ההשקפה החרדית, תנסי להימנע בצורה נעימה.
יכול להיות שאנשים אפילו ינסו להסוות בצורה מאוד טובה שנאה קיצונית כלפי החרדים שתהיה מופנית כלפיך, תהי מוכנה.
בכל מקרה שנאה אמורה לצוף על פני השטח בצורה בולטת רק במידה והחלטת כן לענות על השאלות תחקור המדוברות.

מגבת

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בנוגע לזה -
בכל מקרה שנאה אמורה לצוף על פני השטח בצורה בולטת רק במידה והחלטת כן לענות על השאלות תחקור המדוברות.

לא מדויק
יהיו הקנטות כל הזמן- לא שנאה.
ולפעמים ידברו ביניהם על הדוסים הגנבים והצבועים - כמובן בשקט כדי לכבד אותך וכדי "שלא תשמעי" אבל בזווית העין ממש יחכו להסברים - ואת תצטרכי לשתוק. למה? ככה. כי את לא יודעת את התשובות. כי התקשורת שאת צורכת מסוננת, וכי את בוחרת להאמין למרות הכל..
בנוגע נושאי שיחה - בדרך כלל הם מכבדים, יחד עם זאת - אם את לא מבינה על מה הם מדברים - כנראה שלא כדאי לך לשאול.
אבל הקושי הכי גדול לדעתי הוא להישאר 'יבשה' , משעממת, עניינית, פשוטה, לא שנונה- למרות שעומד לך בלשון
ובעיקר בעיקר- אם יש לך מנהל- שאז הרבה יותר בוער לבלוט...

מנסיוני- אפשר לעבוד, אבל לאור כל המגבלות האלו - קשה עד בלתי אפשרי להתקדם. וצריך להסכים לזה מראש.

שיהיה בהצלחה רבה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  1  פעמים

לוח מודעות

למעלה