חכמה בגויים תאמין - סיפור על סיני חכם

אות לי

משתמש סופר מקצוען
זה סיפור ישן מאוד, סיפור שהחל לפני המון המון שנים - אפשר אפילו להגיד אפילו לפני הרבה עשרות שנים
אימא שלי שתחי' לא זוכרת מתי הוא התחיל - סבתא שלי ע"ה בטוח הייתה זוכרת היא הרי זכרה את הכל -
אבל לצער כולנו סבתא שלי ע"ה כבר לא כאן לספר לנו.

מה שבטוח - שאז כמו היום נערה עם מקצוע נחשב הייתה נערה מבוקשת - נערה 'ששווה' יותר - הרבה יותר.
סבתא ע"ה הייתה אישה נבונה והחליטה שאימא שלי חייבת לרכוש מקצוע טוב - מקצוע מבוקש מועיל ומכניס..

היא 'בטוח' לקחה את אימא למכוני אבחון תעסוקתי ורק אחר כך ההחלטה נפלה - אימא תהיה תופרת !!
ולא, לא סתם תופרת תיקונים פושטית..אימא תלמד להיות תופרת - תופרת מומחית שיודעת להכין מודלים - לעשות מדידות -
לבחור את הבדים נכונים - לתפור ולעשות גימורים.

מכיוון שאין תופרת ללא מכונת תפירה - סבתא הלכה לאחים שליין - למה ? כי הם היו 'מהעיר שלנו' -הם ידעו לדבר בשפה שלנו..
האחים הציגו לה כמה וכמה דגמים של מכונות תפירה - אבל כולם היו מעבר לתקציב הדל [:(]

כשהאחים ראו את המצוקה של סבתא הם שלחו אותה למכר מיפו - הוא לא 'מהעיר שלנו' אבל הוא מעיר סמוכה...
הוא גם מדבר את השפה שלנו...לו יש מכונות פשוטות - מכונות בסיסיות וזולות.

וכך היה סבתא נסעה ליפו קנתה מכונה פשוטה ונסעה אחר כבוד עם המוביל והמכונה הביתה.

המכונה למי שעדיין זוכרת הייתה ארון גדול מעץ [היו לו גם כל מיני עיטורים שסבתא אמרה שאותם הוא נתן לה 'בונוס' -
הרי אנחנו מדברים באותה שפה..
בראש הארון הייתה דלת כשפתחו אותה כלפי מעלה - התגלתה המכונה במלוא תפארתה...
עכשיו היה צריך למשוך את ראש המכונה כלפי מעלה - לפתוח מדף כזה שיחזיק את המכונה ישרה ויציבה.

עכשיו היו מתיישבים על הברכיים ומחברים את הרצועה מעור למקומה - אחרת המכונה לא עובדת - הרצועה הזאת הייתה המקשרת בין גלגל התנופה שהיה נחבא בתחתית הארון לגלגל העליון שהיה מסובב את המכונה.

מיותר לציין שהכל היה ידני או יותר נכון רגלי...היה צורך לדחוף את הפדל קדימה ואחורה עם הרגל ורק כך היה ניתן לתפור.

על אימא שלי כל זה לא עשה הרבה רושם..היא אף פעם לא סיפרה לנו את זה...אבל יש לי הרגשה שלתפור היא מעולם לא ממש למדה [ :eek: ]

המכונה עמדה במשך כל השנים במרפסת שלנו - הארון התחיל להתפורר..חרקים התחילו לקלות את המעדן העתיק..
אז מה עושים ?
לזרוק ? מה פתאום זה רכוש - זה מזכרת לימים שעברו ולא יחזרו.
למכור ? מה כבר ישלמו על אלטע זעכן שכזה - עדיף לזרוק..
לתת במתנה ? בעצם אף אחת מאיתנו לא רצתה אותה..

ואז הגיע רגע האמת - צריך לקחת החלטה - צריך להחליט כאן ועכשיו - או זורקים או נותנים..
בבית היא לא יכולה להישאר יותר -

וכאן אני נכנסת לתמונה -
אני הרי הבטחתי לעצמי תפירה ? אני ? - לעולם לא עוד
לא נרחיב כאן את הדיבור על מה זה 'יושב' מה כאילו גרם לי להבטיח הבטחה מוזרה שכזאת..

אולי מי שמכירה את הסיפורים שסופרו על המתפרות בלואר איסט סייד שבניו יורק - היא יכולה להבין אותי,
אחרי המון שנים שלי ליד מכונה כבדה ענקית ורועשת עם מנהלת עבודה רודנית על הראש כל היום..
שם זה יושב אצלי...נראה לי שזה מספיק...

אז מה עושים עם המכונה ?
בהחלטה של רגע החלטתי - אני לוקחת אותה אלי הביתה !!
את ראש המכונה פרקנו ואת הארון הכבד מעץ זרקנו לפח האשפה..

למי שמכירה המכונה הזאת לא יכולה להיות מונחת ישירות על השולחן - היא חייבת לעמוד על בסיס כל שהוא
שיאפשר למנגנון לתחתון להסתובב.
ועוד למי שמכירה - הפדל של המכונה יושב בארון - אין ארון אז אין פדל - אין פדל אי אפשר לתפור -

מה עושים ?
פונים לעלי אקספרס ומחפשים מנוע חשמלי למכונה - להשיג מנוע זה קלי קלות - להשיג מנוע עם מתך חשמל שמתאים לישראל טיפונת יותר קשה - התאמצתי ומצאתי מנוע במחיר של כשישים שקל - נראה עסק משתלם - נשאר רק להמתין למשלוח..

והוא הגיע מהר מהמצופה..כעבור שבועיים בסך הכל הוא נחת כבר בארץ - רצתי לדואר והבאתי אותו אחר כבוד הביתה.
בבית - הרכבנו את המנוע - בדקנו שהוא בכלל עובד - מנוע סיני אחרי הכל..והוא עבד ,יופי עבד.

נשאר רק לבנות איזה מסגרת מעץ בגודל מתאים שעליו תשב המכונה -
כמובן שגם זה קלי קלות - ביקשתי משכן כמה קרשים - מסור אנכי יש לנו - טיפונת דבק וכמה ברגים והכל מוכן -
טוב אני לא אהבתי את התוצאה - ברור נכון ? אז צבעתי את התיבה בצבע שחור כזה - ומסביב וואשי טייפ [כאילו ויצירתי שכזה]

עכשיו כשהכל היה מוכן מבריק ונוצץ שלחתי הודעה לכל בני המשפחה 'תיקונים זה אני' מי שיש לה משהו שלה או של הילדים -
אני הכתובת [התרגשו כולם, כן ! ]

התחלתי בתיקון קטן - תפר ישר פשוט של מכנס קרוע - אבל אז עלה לי באף ריח - לא ריח נעים של חדש..ריח לא נעים בכלל -
ריח של שרוף כזה..נגעתי במנוע הזעיר והוא היה חם, חם מאוד כמעט רותח !!!

זה עצבן אותי אבל ממש - מנוע חדש מכונה שכמעט לא עבדה בחיים - הארון שבניתי - הילדים שממתינים עם הבגדים הקרועים ביד :p
שלחתי למוכר הסיני אימייל נזעם - לא סתם נזעם אלה ממש כועס -
והוא ענה לי ,ענה כמעט באופן מיידי - וכך הוא כתב:
אין לי שום מניעה לשלוח לך מנוע אחר - אני מבקש רק לדעת קודם לאיזו מכונה 'שידכתם' את המנוע ומה שנת הייצור שלה -
עניתי - מכונה בשם 'זינגר' שנת יצור אנחנו לא יודעים במדויק אבל היא משהוא שבין שישים לשבעים שנה.

והוא שאל שוב - המכונה עבדה במשך כל השנים האלה ?
אני לא שיקרתי - אמרתי לא עבדה !!

ואז הוא הפתיע אותו עם שאלה - הוא אמר לי כך "תפרקו את המנוע ותבדקו אם כאשר מסובבים את גלגל התנופה שבצד ימין של המכונה באופן ידני המכונה מסתובבת בקלות"
בדקתי - ולא שיקרתי...עניתי לו שאני לבד לא הצלתי לסובב אותו - גבר כן הצליח אבל עם מאמץ מתון -

זהו הוא כתב לי ידעתי - המכונה לא עבדה עשרות שנים כל החלקים המסתובבים שלה תקועים - הגריז מתייבש והופך למעיין דבק שלא נותן לחלקי המכונה להסתובב -
התעקשתי אתו - כתבתי לו ששימנתי טוב טוב את המכונה לפני השימוש הראשוני -
והוא שוב ענה - שמן משמן מכונה עובדת - שמן לא פותח מכונה שכל חלקיה יבשים ותקועים.

אז מה הכל ירד לטמיון ? סיני חכם הסיני הזה אין ספק -
הוא כתב לי כך "צריך לפרק את המנוע מהמכונה ואת כל המכונה לטבול בנפט או בחומר ממיס אחר"
אחר כך לייבש היטב ולשמן -
ואיך יודעים שעכשיו הכל בסדר, שאלתי ?
והוא ענה מסובבים שוב את גלגל התנופה - אם הוא טס, זה הצליח לך, לא טס חוזרים על הטבילה בנפט שוב.

עדיין הייתי סקפטית..עם המידע הזה הלכתי ל - "ויקטור אביזרי רכב" ויקטור יודע הכל ויש לו פתרונות 'עוקפים' לכל בעיה.

ויקטור הקשיב בסבלנות לכל הסיפור ואמר - אכן סיני חכם - הסיני הזה מבין עניין - הסיני צודק !!

ואני שאלתי מאפו נביא עכשיו נפט - וצריך גם קערה ענקית לטבול את המכונה - ובטוח זה יהרוס לנו את הלאק ג'ל החדש :mad:

ואז הוא אמר - כאן לא סין - כאן לא צריך נפט - אז מה כן ?
הוא תן לי 2 מיכלים של ספריי - הזהיר אותי באלף אזהרות איך להשתמש בו ו - כרגיל איחל בהצלחה.

ריססנו פעם אחת - ריססנו פעם שנייה - ריססנו מלמעלה ומלמטה ואכן - מהמכונה יצא חומר צמיגי דביק למגע והוא זה שתקע לנו את כל ההנאה.
עכשיו ריססנו שוב בשמן מכונות - אני נתתי דחיפה קלה לגלגל התנופה שבימין המכונה והיא - טסה טסה במהירות ובקלילות.

אז לכן חכמה בגויים - תאמינו - אחרת לא תתפרו ;)

כל הסיפור בתמונות :

מכונה (1).jpg

ראש המכונה ללא שולחן

מכונה (2).jpg

המנוע מחובר לראש המכונה

מכונה (3).jpg

התיבה החדשה שבניתי לראש המכונה

מכונה (4).jpg

הספריי של "ויקטור" זה מוצר שתפקידו לנקות מאיידים של מכוניות - ובמאיידים של מכוניות
יש הצטברות של פיח שסותם את המאייד במכונית.

מכונה (5).jpg

שרה מגן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אות לי.
כיף לך.
את יודעת כמהיצירות מופלאות אפשר לעשות כשיש מכונה.
אצלינו הילדים אומרים מלאנים מלאנים:p:p
חוץ מלתקן קרעים לבד. (גם כיף כשלא צריכים לרוץ לתופרת)
תהני ובהצלחה!!!

נ.ב. והמכונה הסיפור והמאמץ, יפה מאוד.

אות לי

משתמש סופר מקצוען
אות לי.
כיף לך.
את יודעת כמהיצירות מופלאות אפשר לעשות כשיש מכונה.
אצלינו הילדים אומרים מלאנים מלאנים:p:p
חוץ מלתקן קרעים לבד. (גם כיף כשלא צריכים לרוץ לתופרת)
תהני ובהצלחה!!!

נ.ב. והמכונה הסיפור והמאמץ, יפה מאוד.
תודה רבה.
לאט לאט -
כרגע רק תיקונים בתפר ישר -
בהמשך המון המון רעיונות - נתחיל ככל הנראה בקשתות וסיכות לקטנות כל יום קשת אחרת ;) -
ויש כאן ארגזים מלאים בשאריות בד ,סקאי ועור חרוזים יפיפים וסרטי בד מהממים שממתינים לגאולתם - והיא תגיע בקרוב ממש.

טוליפ

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
סיפור יפה. גם נהניתי מהרצון והשירות של הסיני שסך הכל מכר לך מנוע ב60 ש"ח.
והמכונה פשוט יפה, לדעתי היא ממש מקשטת את הבית. בהצלחה! ואל תשכחי לשתף מידי פעם בתוצאות.

רחלים

חומרי הוראה מדהימים, לבית, לגן ולכיתה ttps://www.
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
1: אנא צרפו לאות-לי תגית-סופרות וכתיבה.
2: חוץ מחוכמת הסיני, יש לו גם סבלנות, אורך רוח וטוב לב. תכונות שראויות לציון.
3. ניכר שאת מאד קשורה לסבתא. נשמח לשמוע עוד עליה ועל תקופה קדומה.
4. המכונה יפהפיה. הרבה יותר מהמכונות של היום.
תהני. לתפור קשקושים יפים זה כיף.

ששונית

משתמש מקצוען
@אות לי, הכתבות שלך הן עונג צרוף! שווה לפתוח את הפרוג ולעבור על כל התגובות המשעממות/מעצבנות/בלתי מובנות/מתריסות/מתלהמות רק כדי לראות אות לי אחד, ולפתוח ולהתמוגג וללכת להשכיב את הילדים עם חיוך... המוני תודות...
ביידיש יש איחול שנותנים למי שקנה נעליים חדשות, בתרגום חופשי זה נשמע - שתקרע אותן לבריאות, כעת האיחול הוא שתתפרי לבריאות! ביידיש זה נשמע יותר טוב....

יעל

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
מיוחד מאד.
גם המכונה, גם ההשקעה, וכמובן הסיפור.

אות לי

משתמש סופר מקצוען
1: אנא צרפו לאות-לי תגית-סופרות וכתיבה.
2: חוץ מחוכמת הסיני, יש לו גם סבלנות, אורך רוח וטוב לב. תכונות שראויות לציון.
3. ניכר שאת מאד קשורה לסבתא. נשמח לשמוע עוד עליה ועל תקופה קדומה.
4. המכונה יפהפיה. הרבה יותר מהמכונות של היום.
תהני. לתפור קשקושים יפים זה כיף.
חותמת בהסכמה על כל הסעיפים !!
למעט סעיף מספר 1..:mad:

ציפופו 1

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
וואו, איזה סיפור! ואיזה עקשנות! מישהי אחרת כבר היתה זורקת את המכונה לפח. מה שכן, גרמת לי לנקיפות מצפון: כאילו הכנסת אותי למכונת זמן, נזכרתי בכל הפעמים שביקרנו בבית של סבתא רבא עם המכונה והפדל, מדמיינים שאנחנו משיטים איזו ספינת חלל משוכללת עם הגאים מיוחדים, ועכשיו אני ממש מצטערת שלא לקחתי את המכונה אחרי 120 של הסבתא. היא, בשונה מהמכונה שאת מתארת, לא ישבה בתוך ארון אלא עמדה על 2 רגליים צידיות ורחבות מברזל מחוטב ויפהפה.
בכל אופן, היום יש לי מכונה פשוטה ונחמדה לתיקונים כמובן, אבל גם ליצירות שלי: וילונות, כריות נוי, מפות שלחן יפות (שיוצאות מממממש זולות כשתופרים אותן לבד) ולתחפושות של הילדים.
משום מה בגדים אני שונאת לתפור...

רחלים

חומרי הוראה מדהימים, לבית, לגן ולכיתה ttps://www.
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי

שירו

משתמש סופר מקצוען
עריכה והפקת סרטים
כמו כל פעם - אני כותבת לך שוב : י צ י ר ת י ת!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

מעמד מקסים !!!!!!!!!!!!!!!
ואהבתי שלא התייאשת!!!!!!!

וגם - אולי צריך לשתף את הסיני החכם בנפלאות הספריי ולומר לו תודה!!!!!

אות לי

משתמש סופר מקצוען
מדוע? את מתנגדת לכל מה שחותמת הממסד בו?
למה נראה לך ככה ?
אם תחת השם של הניק 'אות לי' יופיע השיוך 'סופרות וכתיבה' את יודעת כמו מה אני ארגיש ?
כמו קצין בכיר בצבא הסובייטי [ז"ל] שעל החזה שלו יש את כל סוגי המדליות - אפילו מדליות שניתנו עבור מלחמות שהוא בכלל לא לחם - אני לא מרגישה שם.

ובקטנה - שאלה אותי ידידה אם נתראה בתאריך 8.1.2018 בבנייני האומה שבירושלים ?
עניתי לה - אכן ראיתי את הבאנר שרץ כאן בראש האתר אבל -
ראיתי גם שמגבילים את האורחים..גרפיקאית - מעצבת - ציירת - מאיירת - מפתחת אתרים - אדריכלית או שיפוצניקית - אני לא זה לא זה ולא זה..

אז סגרתי לנו משהו אחר לתאריך הזה..:p

אות לי

משתמש סופר מקצוען
היא, בשונה מהמכונה שאת מתארת, לא ישבה בתוך ארון אלא עמדה על 2 רגליים צידיות ורחבות מברזל מחוטב ויפהפה.
אם כך היה לך ממש נכס ביד..
את הרגליים האלה מוכרים בסכום לא מבוטל -
צובעים את הרגליים מפרקים את ראש המכונה ובמקום מרכיבים פלטת בוצ'ר בהירה -
אין שולחן קפה יפה יותר בעולם.

אות לי

משתמש סופר מקצוען
כמו כל פעם - אני כותבת לך שוב : י צ י ר ת י ת!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

מעמד מקסים !!!!!!!!!!!!!!!
ואהבתי שלא התייאשת!!!!!!!

וגם - אולי צריך לשתף את הסיני החכם בנפלאות הספריי ולומר לו תודה!!!!!
כשהוא חכם - אז הוא חכם.
אנחנו כאן גברות מתורבתות..כתבנו לו משוב שהכל הסתדר - המכונה עובדת יופי והמנוע לא מתחמם יותר - צילמתי לו גם את הספריי שהצגתי כאן -
הוא בתגובה כתב לי בסינית 'פריירים' ;)
הספריי שבתמונה מכיל 99% נפט ועוד אחוז אחד חומר ממיס - גלון שלם של נפט עולה כמו מיכל ספריי אחד.

אות לי

משתמש סופר מקצוען
ריח השמן השרוף עולה באפי...
נוסטלגיות:rolleyes:
גירית אותי לנסות לשכנע את אמא שלי לתת את המכונה הישנה שלה עם הארון!
היטבת לתאר.
תודה -
אם תחליטי לנקות את הזקנה שלך ..תגידי לי כי השימוש בספריי קרבורטורים מעט מסוכן.

blueberry

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מרתק ומחכים!!
כמו כל הפוסטים שלך.
והמכונות תפירה של פעם מעוצבות להפליא.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  1  פעמים

לוח מודעות

למעלה