חומש סעודה /שיתוף וביקורת.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
כבר שבוע הוא מזמזם שירי תורה, החל מ'מה אהבתי' וכלה ב'וזכני לגדל'. הרבעס' האלו גם כן שיהיו בריאים, משוררים בחסד, מערבבים אידיש ועברית בגרמען במשקלים שונים העיקר שיהיה להם חרוז ואני כבר מנחשת לבד שה'וזכני לגדל' נועד לאמהות. לדמעות. רגע לפני שהם יקבלו את החומש, המפקח יגיד לפתוח את הלב ולקרוע את השמים כי זה הרגע לבקש בקשות על התורה של הילדים שלנו וזאת השעה שהמלאכים זורקים עלינו סוכריות. מניפולציות הם עושים עלינו שם, בדרך כלל גם מצליחים.

אמא שלי כנראה לא תבוא השנה, ושולעם קצת עצוב, מאז שאבא עבר את האירוע אמא התחילה לחשוש אולי גם לה זה יקרה, ובינינו למי יש ביטוח, למרות שאין סיבה לחשוש יותר מאשר לפני האירוע של אבא. אבל היא פוחדת ללכת לבד. נחמי אחותי ראתה אותה יום אחד עם עגלת שוק ברחוב, ונכדה אחרת אמרה שהיא עלתה לאוטובוס עם עגלת תינוקות ריקה. היא חוששת שתיפול. כאילו העגלות האלו יצילו אותה.

האמת שניסינו אבל היא לא מוכנה לדבר על זה רק אומרת שהכל בסדר ולא צריך עזרה. אבל לחומש סעודה היא כנראה לא תבוא.

את יודעת איך זה. היא אמרה לי. אני כבר לא צעירה, ואבא ממילא לא יבוא, ומספיק פעמים הייתי, אני מכירה את כל השירים בעל פה.

כן, אמא את יודעת אבל את חיים שלום לא שמעת והוא אומר כל כך חמוד 'קוראים לי חיים שלום קליין ואני לומד תורה לשמה ובהם נהגה יומם ולילה'.

אני מכירה בעל פה את כל הטקס. שנה שעברה זה היה יעקב ישראל קליין ומוישה קליין ולפני שנתיים חיים יהודה אקשטיין וישראל נחום גלרנטר. כולם לומדים תורה לשמה ובהם נהגה יומם ולילה.

ולא נהנית אמא?

בטח נהניתי וזה נותן לי המון כוחות והרבה נחת. אבל את יודעת איך זה. הגיל עושה את שלו ואבא ממילא לא יבוא.

ואם אבא יבוא? אני מופתעת בעצמי מהשאלה, אפילו לא חשבתי לפני שזרקתי אותה.

אבא?

כן, מה יש? יעקב של שושי יביא אותו, עם אמבולנס של עזר מציון, מה יש? ייצא קצת מהבית, נראה לי שהוא ישמח.

אבא לא יבוא, שכחת מה הוא עבר ואיך הוא מרגיש. הוא יתבייש ללכת ככה ברחוב, בטח להגיע למקום שיש בו כל כך הרבה אנשים שהוא מכיר.

אולי באמת הגיע הזמן שייצא קצת מהבית, ויילך לבית הכנסת.

לא צריך, אומרת אמא, הוא מתבייש כל כך. וזה קשה לו.

אנחנו כל שבת מגיעים לשם ומארגנים לו מנין בלובי, כמה שכנים, ונכדים, העיקר שלא יתבייש, שירגיש בטוח. ופתאום אני חושבת שאולי אמא חוששת, אולי קצת מתביישת? אבא, שהחזיק את השטיבל הגדול על הרגליים, זה שכל עני בקהילה ידע שהוא הכתובת. זה שניהל ביד רמה את הגמ"ח השכונתי. פתאום נראה שבר כלי. אולי היא איבדה את המשענת שלה, ולכן היא פוחדת, פוחדת עליה, וגם פוחדת עליו, מגוננת.

אמא, אני מנסה לברור מילים. אמא. נראה לי שאבא מאוד ישמח, אנסה לדבר איתו. יעקב של שושי ישמח, אבא כל כך אהב שהוא בא אליו בשיקום ללמוד איתו.

אבא כבר הולך ומדבר, קצת צולע, השפה שלו באמת לא מובנת כל כך, אבל למה להחביא אותו.

אני לא בטוחה שהוא יאהב את זה. הוא ממש מתבייש, מה נראה לך שאבא יכול לעלות במדרגות של האולם וכולם יראו שהוא סוחב רגל? תמיד הוא הרים את הנכדים על הכתפיים, וכולם היו מסתכלים מי זה האיש הגבוה הזה. נראה לך שהוא לא יתבייש?

אמא, זה אבא שלנו, ככה הוא מרגיש עכשיו. נראה לי שאנחנו אלו שצריכות להתרגל. אם אנחנו לא נתבייש, גם הוא לא יתבייש.

הפעם המפקח לא היה צריך לעשות עלינו מניפולציות. בכינו כמו ילדות קטנות, וביקשנו לא רק על הילדים, גם על ההורים. ובעיקר אמרנו תודה.

נערך לאחרונה ב:

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מרגש!
ממשך נכנסים לאווירה ולכל הניואנסים.

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
יפהפה!

ההתחלה הממוקדת בילד, מעבירה טוב את ההרגשה האמהית, והמעבר לזה שהיא "בת" מחליק נהדר.

אהבתי מאד את בירור הרגשות, ואת ההליכה הזהירה בין הטיפות.
ו
הסיום משובח.

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כמו תמיד - נוגה, נוגע ללב ונוטע תחושה שהדברים התרחשו במציאות.
תיאור החששות וההתנהלות בתקופה של אחרי אירוע בריאותי ממש אותנטיים, שלא נדע.

הסיום מעט פתאומי ולא מספיק מסביר איך חילצו הסכמה מהאם שהאב ישתתף, וכן מדוע השתתפותו מרגשת כל כך עד דמעות.
מזמם שירי תורה
מזמזם כמובן.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
מה שגאוני פה, שאתה מתאר וכותב ומספר ומגיש סיפור אחד - תוך שימוש בסיפור שני...
מיוחד במינו, זייער שיין (ככה כותבים?)!

יכול להיות שיש לך תפקיד חינוכי ביום יום? כי אם לא, כדאי שתמצא לך אחד כזה, מאושרים אלו שיזכו בך.

שני זאת אני :)

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
הכנות שנושבת מהסיפורים האלו היא מדהימה, שום מחיצות, מיד מתחברים וחווים יחד עם הגיבורים את מה שקורה.
נחמי אחותי ראתה אותה יום אחד עם עגלת שוק ברחוב, ונכדה אחרת אמרה
אם נחמי היא אחות, אז היא בת של האמא, נכון? אז המילים 'נכדה אחרת' קצת מבלבל, כי זאת לא היתה נכדה קודם.

ושוב, מיוחד ונוגע.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
הכנות שנושבת מהסיפורים האלו היא מדהימה, שום מחיצות, מיד מתחברים וחווים יחד עם הגיבורים את מה שקורה.

אם נחמי היא אחות, אז היא בת של האמא, נכון? אז המילים 'נכדה אחרת' קצת מבלבל, כי זאת לא היתה נכדה קודם.

ושוב, מיוחד ונוגע.
לא רציתי אחות ועוד אחות. נחמי היא אחות וגם נכדה אחרת, לא מובן?

ותודה.

שני זאת אני :)

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
לא רציתי אחות ועוד אחות. נחמי היא אחות וגם נכדה אחרת, לא מובן?

ותודה.
חושבת שכשאומרים אחרת, נשמע מזה נוספת.
אם היה רשום, אחת הנכדות, זה היה יותר מדויק.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  16  פעמים

לוח מודעות

למעלה