זכויות יוצרים

מצב
הנושא נעול.

tamiro

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
יש משהו שאני לא מצליח להבין....

דווקא כאן, במקום שמצהיר על עצמו כדתי/חרדי
דווקא כאן צריך להסביר לאנשים שלא מורידים תמונות ללא אישור?
ולא משתמשים בתמונות מבלי לקנות אותן או לקבל אישור לשימוש?

כשנרשמתי לכאן הייתי צריך לענות על שלוש שאלות בנושאים שונים ביהדות, פלא שלא ביקשו ממני להסביר את המושג לא תגנוב....

מה הולך כאן?
למה דבר שכ"כ ברור לציבור חילוני שנמצא בהמון פורומים דומים
לא ברור לציבור שומר תורה ומצוות (לפחות את חלקן...)

או שזה רק אני שמרגיש ככה לאחרונה בפורום הזה...

א

אליהו פריד

אורח
ומה גרם לפתיחת האשכול, אם מותר לשאול???

tamiro

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י פונטייפ;370689:
ומה גרם לפתיחת האשכול, אם מותר לשאול???

תעבור על האשכולות האחרונים שלי ותבין...

שריל'ה

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
OK
עברתי על אחד האשכולות שלך, וראיתי ששאלו אותך אם מותר להשתמש בתמונה.

אין צורך להכנס לפניקה, ולתת הרצאות על חרדים או שלא חרדים, ועל לא תגנוב.

שאלו אותך נטו מתוך תמימות.
וגם כשאני הייתי חדשה בפורום חשבתי שהצלמים שמעלים לכאן תמונות מסכימים לגרפיקאים להשתמש בהם.
כי אנחנו כביכול תתחום אחר.

שאלתי ענו לי שלא. וזהו..

מה הלחץ????
אףאחד לא גנב!
ולא ראית אתזה על המדפים מופץ לאלפים.
כולה מישהו שאל אותך..

לא רואה עניין להכנס לפחדים..

שיר770

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י שריל'ה;370701:
OK
עברתי על אחד האשכולות שלך, וראיתי ששאלו אותך אם מותר להשתמש בתמונה.

אין צורך להכנס לפניקה, ולתת הרצאות על חרדים או שלא חרדים, ועל לא תגנוב.

שאלו אותך נטו מתוך תמימות.
וגם כשאני הייתי חדשה בפורום חשבתי שהצלמים שמעלים לכאן תמונות מסכימים לגרפיקאים להשתמש בהם.
כי אנחנו כביכול תתחום אחר.

שאלתי ענו לי שלא. וזהו..

מה הלחץ????
אףאחד לא גנב!
ולא ראית אתזה על המדפים מופץ לאלפים.
כולה מישהו שאל אותך..

לא רואה עניין להכנס לפחדים..

מסכימה אתך ב-100% מי שרצתה את התמונה בקשה רק בגלל תמימיות.
וממש לא התכוונה לגנוב אותך...
אם היתה רוצה לעשות כן- היתה מורידה בשקט בלי רעש.
שים לב שהיא חדשה מאוד בפורום.
וגם אני בימים הראשונים שהסתובבתי כאן אמרתי- וואו איזה תמונה יפה מעניין אם אצטרך מתישהו אקח.... לא התכוונתי לגנוב פשוט קח גרפיקאית פצפונת שזה עתה נכנסה לפרוג. הושפעה מהאוירה הנחמדת. זכויות יוצרים? מה זה בכלל??? למזלי לא הורדתי כלום כי מדי פעם כן הופיעה האזהרה והבנתי שה לא ממש לשימוש פרטי, אז אני למדתי בדרך הזו- של חיטוט בתמונות הישנות שהעלת- והיא למדה בדרך הזו. אם לא ילמדו אותנו איך נלמד????
וזה ממש לא כמו לגנוב מהמכולת... שם זה ברור מעל לכל ספק. וכאן תסכים אתי שצריך להגיד לפחות פעם אחת. אם יהיו גנבים שיורידו למרות האזהרה- אז תשווה לגניבה מהמכולת.
מקווה שהובנתי.

Y

yossmor2

אורח
אולי באמת צריך לציין זאת בכל אשכול בנפרד,
ויחד עם זאת, זכויות יוצרים זה ה א, ב, של כל גרפיקאית מתחילה (אם היא לא רוצה לסיים מהר).

moyshi

משתמש פעיל
צילום מקצועי
נכתב ע"י yossmor2;370719:
אולי באמת צריך לציין זאת בכל אשכול בנפרד,
ויחד עם זאת, זכויות יוצרים זה ה א, ב, של כל גרפיקאית מתחילה (אם היא לא רוצה לסיים מהר).

(לשיקול המנהלים) אני מציע שעם כל תמונה שמעלים יהיה למעלה או למטה שורה של "כל הזכויות שמורות.." או שתהיה אפשרות למשבצת בזמן ההעלאה שיוכלו לסמן שימוש חופשי/זכויות יוצרים.. זה ימנע הרבה בעיות.

מוטי, אני מאמין שהמקרה הזה הוא תמימות של משתמש מתחיל. (לפחות אני רוצה להאמין שכך)
לאן החיוכים שלך נעלמו :):):):):):):):):):)

רבקה.

משתמש מקצוען
אני מעתיקה לפה את מה שכתבתי בשרשור של תמיר:
ודאי שהיא לא התכוונה לגנוב, אבל לא מובן לי איך בציבור החרדי והדתי כ"כ נרחבת תופעת גניבת זכויות היוצרים. איך דווקא אדם שומר תורה ומצוות לא מחונך מגיל אפס שאסור לגנוב קניין רוחני?
היא טעתה, אבל הסיבה שהיא טעתה היא החינוך שהיא זכתה לו. גם אצל החילונים קיימת תופעה של גניבת זכויות יוצרים, במיוחד בציבור האנשים ה"לא-יוצרים", שלא חווים על בשרם את גניבת זכויות היוצרים שלהם, ולכן לא נזהרים בזכויות היוצרים של אחרים. אבל לצערי דווקא אצלנו, המגזרים שומרי המצוות, התופעה הרבה יותר נרחבת.

כשמישהו (אדם בגיר) גונב ממכולת, אף אחד לא אומר "שיפטו אותו בצדק, הוא לא מבין שאסור לגנוב". אי ידיעת החוק לא מתירה לעבור עליו, ובושה לחברה שבה גדלים אנשים שלא יודעים שאסור לגנוב מהמכולת.
אז למה זכויות יוצרים מותר לגנוב, או לפחות מותר לחיות באי-ידיעה לגבי האיסור על גניבתן?
ואני אוסיף עוד. שיר, כתבת:
וזה ממש לא כמו לגנוב מהמכולת... שם זה ברור מעל לכל ספק. וכאן תסכים אתי שצריך להגיד לפחות פעם אחת. אם יהיו גנבים שיורידו למרות האזהרה- אז תשווה לגניבה מהמכולת.
תוכלי לספר לנו מה ההבדל בין גניבת שוקולד מהמכולת לבין גניבת תמונה מהפורום? ההבדל היחיד שעולה בדעתי הוא ששוקולד זה חפץ מוחשי ותמונה זה חפץ מופשט, אבל אני לא מבינה למה לדעתך יותר ברור שאסור לגנוב חפץ מוחשי.
כלומר אני מבינה למה. כי כך חינכו אותך. אבל למה מחנכים כך אצלנו, החרדים והדתיים? זוהי תעודת עניות לשומרי המצוות, וזה חייב להשתנות.

ASUS

משתמש צעיר
א. מי אמר לך שהחילוניים לא גונבים? הם פשוט מפחדים מתלונות, להם אין את המושג דין תורה ובבית משפט מגזימים ב"פיצויים"
ב. לא ברור שיש בעיה של גניבה פה, בנוגע לגזל עכו"ם יש בכלל הקלה, גם בנוגע לזכויות של יהודי, יש מחלוקת קשה מאוד בין רבנים בתחום לפחות של המוסיקה, יש כאלה שמתירים בכלל, ויש למשל את הרב שלמה זלמן אולמן מבני ברק שפסק שאם מחסירים שיר אחד מהדיסק אז אפשר להעתיק, יש רבנים שפוסקים שאם זה של יהודי אסור ושל גוי מותר, ושמעתי גם דעות שאם זה לא למסחר אז מותר (הדעה הכי מצוייה בציבור) וכן, יש גם אחוז שאומרים שאסור בשום מצב. בתחום הצילום, אני לא בעד שיעתיקו, אבל בתחום המוסיקה, לצערי, גם כשאתם קונים בחנות של גל פז בעצמה אתם לא יכולים לדעת אם זה מקורי... (מידע ששמעתי)
ג. צריך לדעת, שיש דרך התורה, ואם אחד לא מקיים אותה כהלכתה, זה לא משנה את התורה, אז אותו אחד הוא חרדי חוטא, אבל זה לא אומר שהדת רעה... אי אפשר לקחת חרדי שגונב ולעשות את זה כאילו כל החרדים כאלה

יעקב1

משתמש פעיל
תמיר, שיגנבו.

ע"י עו"ד תשיג יותר ממה שהיית מבקש מלכתחילה. מניסיון...

ASUS

משתמש צעיר
תיקון של ההודעה של יעקב0 , אנחנו בפורום חרדי, אז אולי הכוונה הייתה שתיקח טוען רבני

רבקה.

משתמש מקצוען
ASUS, הרבה מההודעות שלך נראות לי תמוהות, אבל זו במיוחד.
אין לי הרבה מה להגיד לך על הטענה שלך שמותר לגנוב קניין רוחני, בכל מקרה דע שגם חרדים אפשר לתבוע בבית משפט...
ואני לא אמרתי שהדת היא רעה, אני בעצמי דתייה. אני אמרתי שחבל לי שהציבור שלי (הזרם הדתי לאומי) והציבור החרדי חוטאים בגניבת קניינים רוחניים, כשברור להם שגניבה של קניין מוחשי הם לא יבצעו.

אני גם יודעת שאף אחד לא מושלם, כולנו חוטאים (אם בלשון הרע, אם בכיבוד הורים ועוד), אבל כאן מדובר על ציבור שבו אין בכלל מודעות לאיסור הזה! אנשים חושבים שזה מותר. אני לא מטיחה האשמות בציבור החרדי, אני אומרת שזה קיים גם בציבור אליו אני משתייכת - הציבור הדתי, אני פשוט אומרת שזה חבל. החינוך אצלנו קלוקל בנקודה הזו, ולדעתי זה דבר שחייב להשתנות.

רבקה.

משתמש מקצוען
סליחה?! לאדם חרדי אסור ללכת לבית המשפט? מאיפה אתה מביא את הדעות המוזרות האלה? אם בנאדם חרדי (או כל בנאדם אחר) יפר את זכויות היוצרים שלי, אני אתבע אותו בבית המשפט, ממש לא אלך לדין תורה או משהו כזה. למרות שאני דתייה. מה הקשר בכלל?

שיר770

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י רבקה אריאל;370739:
ואני אוסיף עוד. שיר, כתבת:
תוכלי לספר לנו מה ההבדל בין גניבת שוקולד מהמכולת לבין גניבת תמונה מהפורום? ההבדל היחיד שעולה בדעתי הוא ששוקולד זה חפץ מוחשי ותמונה זה חפץ מופשט, אבל אני לא מבינה למה לדעתך יותר ברור שאסור לגנוב חפץ מוחשי.
כלומר אני מבינה למה. כי כך חינכו אותך. אבל למה מחנכים כך אצלנו, החרדים והדתיים? זוהי תעודת עניות לשומרי המצוות, וזה חייב להשתנות.

ככה חינכו אותי????
חשבתי להשאיר את התגובה שלי למחר כי היום אני כבר בדרך למיטה...
אבל הנה אני כותבת.
ובכן-
מה שבטוח- בציבור החרדי מחנכים ועוד איך ל "לא תגנוב" אבל במקביל מחנכים גם ל "בצדק תשפוט עמיתך"
המקרה שהיה לנו בפורום ממש מוגזם לקרוא לו גניבה במחשבה תחילה. אם כי זה ממש חפץ מוחשי לפי דעתי וממש גניבה לפי כל הכללים. אין הבדל אם זה נעשה בתמימות או לא ואין שום הבדל אם זה בידיעת הכללים או מחוסר ידיעה. ברור שזה גניבה.
א-ב-ל---
תסכימי איתי שאם מישהי לא באה מעולם הצילום. ובאמת ובתמים חושבת שלצלם זה ללחוץ קליק ו---. כאשר היא רואה תמונה מדהימה. מוצגת בפורום נחמד וחברותי. אין על התמונה שום אזהרה והיא בדיוק צריכה תמונה כזו... ואפילו לרקע למחשב...
אם היתה רואה את התמונה באתר של הצלם וחשקה נפשה בה... אני בטוחה שלא היתה חושבת להוריד אלא מבקשת רשות משלמת וכו' כי שוב- זה גניבה רגילה.
אבל כשזה מוצג לראווה בפרוג הנחמד שלנו- לא עלה בדעתה שזה לא להורדה ולשימוש פרטי לכל הפחות. זה קצת שונה.
אני מדברת לא כאחת שחסר לה מודעות בחומרה של "לא תגנובו" אלא כאחת שיש לה עודף ב-"ובצדק תשפוט" שוב, זה גניבה רגילה אבל- התנאים הסובבים הופכים אותה לאי גניבה (שהרי בסוף לא הורידה את התמונה...) שרק משפט קטן מצד פותח האשכול (בחתימה אולי?) יכול להעלות את המודעות גם מצד התמימים שביננו. (ואני בינהם...) ואני ב-ט-ו-ח-ה שאם היה משפט, סימן, רמזון קטנטן לגבי איסור השימוש בתמונה- וודאי וודאי לא היו מעיזים להוריד.
עד כאן... לילה טוב....

רבקה.

משתמש מקצוען
את פשוט חזרת על מה שאמרת קודם. לא הבנתי איזו נקודה חדשה ניסית להעביר.
את עדיין אומרת שהיא עשתה את זה מחוסר ידיעה, ואני עדיין אומרת שזו בושה שבציבורים שומרי המצוות (חרדים ודתיים) יש חוסר ידיעה לגבי האיסור להשתמש בקניין רוחני שאינו שלך (לדוגמא צילום).

לא ניסיתי להציג אותה כמרשעת או משהו כזה. אני יודעת שהיא עשתה את זה מבורות, כי היא מרגישה שפה זה משפחה ו"הכל של כולם" (כל עוד לא נעשה בזה שימוש מסחרי). מה שאני אומרת זה שאנחנו צריכים לחנך את הילדים שלנו שהגישה הזו שגויה. שהילדים שלנו לא יחשבו ש"אם זה מופיע בפרוג בטח מותר להשתמש בזה לשימוש אישי".
אני בוחרת להציג לכם צילומים שצילמתי כדי לקבל ביקורת, ואולי מחמאות, ואולי אפילו להנאת הצופים. אבל זה לא אומר שאני מאפשרת לכם שימוש חופשי בהם. וזה אמור להיות מובן מאליו שאם לא נתתי אישור מפורש - אז אין אישור.

tamiro

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י שיר770;370762:
ככה חינכו אותי????
חשבתי להשאיר את התגובה שלי למחר כי היום אני כבר בדרך למיטה...
אבל הנה אני כותבת.
ובכן-
מה שבטוח- בציבור החרדי מחנכים ועוד איך ל "לא תגנוב" אבל במקביל מחנכים גם ל "בצדק תשפוט עמיתך"
המקרה שהיה לנו בפורום ממש מוגזם לקרוא לו גניבה במחשבה תחילה. אם כי זה ממש חפץ מוחשי לפי דעתי וממש גניבה לפי כל הכללים. אין הבדל אם זה נעשה בתמימות או לא ואין שום הבדל אם זה בידיעת הכללים או מחוסר ידיעה. ברור שזה גניבה.
א-ב-ל---
תסכימי איתי שאם מישהי לא באה מעולם הצילום. ובאמת ובתמים חושבת שלצלם זה ללחוץ קליק ו---. כאשר היא רואה תמונה מדהימה. מוצגת בפורום נחמד וחברותי. אין על התמונה שום אזהרה והיא בדיוק צריכה תמונה כזו... ואפילו לרקע למחשב...
אם היתה רואה את התמונה באתר של הצלם וחשקה נפשה בה... אני בטוחה שלא היתה חושבת להוריד אלא מבקשת רשות משלמת וכו' כי שוב- זה גניבה רגילה.
אבל כשזה מוצג לראווה בפרוג הנחמד שלנו- לא עלה בדעתה שזה לא להורדה ולשימוש פרטי לכל הפחות. זה קצת שונה.
אני מדברת לא כאחת שחסר לה מודעות בחומרה של "לא תגנובו" אלא כאחת שיש לה עודף ב-"ובצדק תשפוט" שוב, זה גניבה רגילה אבל- התנאים הסובבים הופכים אותה לאי גניבה (שהרי בסוף לא הורידה את התמונה...) שרק משפט קטן מצד פותח האשכול (בחתימה אולי?) יכול להעלות את המודעות גם מצד התמימים שביננו. (ואני בינהם...) ואני ב-ט-ו-ח-ה שאם היה משפט, סימן, רמזון קטנטן לגבי איסור השימוש בתמונה- וודאי וודאי לא היו מעיזים להוריד.
עד כאן... לילה טוב....

שטויות במיץ קוקוס!

אם היא הייתה מצליחה להוריד את התמונה, בכלל לא היינו יודעים שהייתה לה כוונה כזאת. כך שלדון פה לכף זכות וכל הקישקושים על המשפט צדק מיותרים לחלוטין.

וזה שאת מנסה ליפות את זה בכל מיני סיסמאות כגון "הפורום הנחמד שלנו" זה עושה את זה גרוע יותר.

האיסור להוריד/לקחת/לגנוב דבר שלא שלך הוא ברור מאוד בעיניי לפחות. וזה נכון לגבי שוקולד במכולת, ספרים מבית המדרש ותמונות בכל פורום שלא תראי.
אילו היית רואה תמונה על קיר בית כנסת הנחמד שלך בשכונה היה לך ספק שאסור לקחת אותה?!

צל99

משתמש פעיל
נכתב ע"י ASUS;370740:
ב. לא ברור שיש בעיה של גניבה פה, בנוגע לגזל עכו"ם יש בכלל הקלה, גם בנוגע לזכויות של יהודי, יש מחלוקת קשה מאוד בין רבנים בתחום לפחות של המוסיקה, יש כאלה שמתירים בכלל, ויש למשל את הרב שלמה זלמן אולמן מבני ברק שפסק שאם מחסירים שיר אחד מהדיסק אז אפשר להעתיק, יש רבנים שפוסקים שאם זה של יהודי אסור ושל גוי מותר, ושמעתי גם דעות שאם זה לא למסחר אז מותר (הדעה הכי מצוייה בציבור) וכן, יש גם אחוז שאומרים שאסור בשום מצב. בתחום הצילום, אני לא בעד שיעתיקו, אבל בתחום המוסיקה, לצערי, גם כשאתם קונים בחנות של גל פז בעצמה אתם לא יכולים לדעת אם זה מקורי... (מידע ששמעתי)

לא יכולתי לצפות למשהו טוב יותר מאשר להודעה שלך על מנת להוכיח את מה שתמיר ורבקה כותבים כאן.

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
נכתב ע"י רבקה אריאל;370749:
סליחה?! לאדם חרדי אסור ללכת לבית המשפט? מאיפה אתה מביא את הדעות המוזרות האלה? אם בנאדם חרדי (או כל בנאדם אחר) יפר את זכויות היוצרים שלי, אני אתבע אותו בבית המשפט, ממש לא אלך לדין תורה או משהו כזה. למרות שאני דתייה. מה הקשר בכלל?
לאף יהודי, ולא משנה אם הוא חרדי, דתי או חילוני אסור לדון בדיני ערכאות, אלא אם כן הוא קיבל אישור לכך מדיינים שדנים בדיני תורה (ובד"כ הוא יקבל אישור, בפרט כשהנידון לא מוכן לבוא להתדיין בדין תורה).

tamiro

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י אברהם;370811:
לאף יהודי, ולא משנה אם הוא חרדי, דתי או חילוני אסור לדון בדיני ערכאות, אלא אם כן הוא קיבל אישור לכך מדיינים שדנים בדיני תורה (ובד"כ הוא יקבל אישור, בפרט כשהנידון לא מוכן לבוא להתדיין בדין תורה).

זאת בכלל לא הנקודה....

ומעניין מאוד לראות אתכם קופצים על תפל....

לאף יהודי (ולאף אדם) לא משנה אם הוא חרדי או דתי אסור לגנוב או לקחת ללא רשות... מבלי שהוא קיבל אישור לכך.

ליבי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כבר מעצבן אותי לקרוא על הגנבות של החרדים :mad:
אבי שיחי' במסגרת עבודתו עובד גם עם חילונים וגם עם חרדים והוא כ"כ מתעצבן לשמוע שהחרדים גונבים, הוא תמיד אומר לי: אמנם בציבור החרדי יש אנשים (לא הרוב) שגונבים אבל לעומת זאת בציבור החילוני יש פי כמה וכמה גנבות.
אלא מה, מאנשים חרדים מצפים להתנהגות טובה יותר, י"ל שאבי בעצמו נכוה בסכום גדול מאד ע"י יהודי חסידי מאנ"ש ממשפחה מכובדת - אך אבי אומר שהבעיה היא גם בנו: אנו התרגלנו לתת אמון באנשים "משלנו" בעוד שמאנשים שאינם דתיים אנו נזהרים יותר.

בקשר לתמונה הנ"ל, לדעתי, מדובר בבורות כמו שכתבו לפני: מי שמתכוון לגנוב לא מודיע זאת לכולם ("סליחה איך גונבים אצלכם? ;)).

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלא

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד יְהוָה לֹא גָבַהּ לִבִּי וְלֹא רָמוּ עֵינַי וְלֹא הִלַּכְתִּי בִּגְדֹלוֹת וּבְנִפְלָאוֹת מִמֶּנִּי:ב אִם לֹא שִׁוִּיתִי וְדוֹמַמְתִּי נַפְשִׁי כְּגָמֻל עֲלֵי אִמּוֹ כַּגָּמֻל עָלַי נַפְשִׁי:ג יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  25  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה