ולכל מרבית ביתך - מטבע לשון

מאן דאמר

משתמש פעיל
האם מישהו נתקל פעם במכתבים מהדורות הקודמים, במטבע לשון שכותבים 'דרישת שלום לך ולכל מרבית ביתך'?
יש לי פה איזה מכתב ישן, והכתב לא ברור, נראה לי שזה מה שכתוב שם.
מה שלא מסתדר רק זה שהמקור של הביטוי הזה הוא מהפסוק 'וכל מרבית ביתך ימותו אנשים', ולא כל כך מתאים להשתמש בזה לברכות ואיחולים... אבל יתכן שזה מטבע לשון שהשתרש.

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
האם תוכל להעלות כאן את הקטע המדובר?

מאן דאמר

משתמש פעיל
בבקשה, אם זה יעזור לך.

"לכבוד אחי היקר מו"ה ******** נ"י ולכל מרבית ביתך אך טוב!
אדחדשה"ט כמשפט....

א.ישראל

משתמש פעיל
עריכה תורנית
אני משער שגעוואלדיג התכוין לבקש צילום של המכתב, כך נוכל לנסות לפענח בבירור את הכתוב.

מאן דאמר

משתמש פעיל
הייתי עושה את זה, אבל אין לי סורק, ואין לי את המכתב במחשב.
בכל מקרה זה גם ככה לא ברור, ואחרי סריקה זה בכלל לא היה קריא...

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
זה שבמקור זה לשלילה, לא פוסל את זה מלהפוך לביטוי חיובי

עיין למשל במקור של "איש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק".

אולי אפשר לומר שמי שהפך את זה לשיר לא ידע את המשמעות האמיתית של הפסוק, אבל באיגרות שלומים, הסכמות וכו' יש הרבה פעמים מליצות מפסוקים, אף אם במקור הפירוש הוא שלילי.
(למשל: "שר המסכים" - על דרך "שר המשקים", או "שר בית הזוהר" על דרך "שר בית הסוהר", שבשני המקרים המקור מתייחס לסריסי המלך פרעה)

אני בטוח שאם תשאל את הרב מאזוז (נאמ"ן ס"ט) הוא ימצא לך עשרות רבות של דוגמאות כאלו.

תוסס

משתמש פעיל
מסריסי המלך פרעה ועד איחולי מוות
הדרך קצת ארוכה.

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
תוסס, במכתב לא כתוב "וכל מרבית ביתך ימותו אנשים" אלא "ולכל מרבית ביתך אך טוב".
אינני מוצא שום דבר שלילי במילים "מרבית ביתך".

תוסס

משתמש פעיל
מי כותב המכתב? אישיות ידועה? או סתם עם הארץ?

כמו המעשיה ברב יוקל אב''ד גלינא, ששלח מכתב לראש הקהל שנקרא שמו שלום על צורכי ציבור, ובסופו חתם ואתה שלום וביתך שלום וכל אשר לך שלום, לכשקיבל מכתב חזרה מראש הקהל, מצא שחתום שם ואתה יוקל וביתך יוקל וכל אשר לך יוקל....

חיטובים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
'מרבית ביתך' - גידולי ביתך. מלשון פריה ורביה.

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
אם הוא היה סתם עם הארץ כנראה הוא לא היה מכיר את הפסוק הזה

מאן דאמר

משתמש פעיל
הוא כנראה לא היה אישיות ידועה, אבל גם לא עם הארץ....
מה יכול להיות אחרת? מסדרי ביתך? מזוזות ביתך?.....

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
שו"ת מחנה חיים סי' צ"א ז"ל: שפעת ברכות ורב הצלחות לראש אחי הרב המאה"ג החריף ובקי דורש טוב בעמו כבוד מו"ה זוסמן אב"ד ור"מ דק"ק האלאש נ"י ולכל מרבית ביתך יאמר שלום.
וכן מצאתי את הלשון "מרבית ביתך" בלשון ברכה בספר ברכת ישראל (ורשא תרמ"א), ברכות מ"ב: ד"ה יעקב אבינו בסה"ד.

א.ישראל

משתמש פעיל
עריכה תורנית
מצאתי באוצר החכמה עוד דוגמאות כמו שהביא געוואלדיג וכן בבר אילן. [אם זה נחוץ אני יכול להעלות]
לפי מה שהביא gchw מובן, כי במובן הפשוט של 'מרבית' אין הגיון לברך כך. וב'מעם לועז' הביא "הגדלים בביתך כמו אשר טיפחתי וריביתי" וכעין זה ברד"ק.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  14  פעמים

לוח מודעות

למעלה