ה"נוצץ" שבמוזיקה לעומת תוכן אמיתי

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
אני מקווה שזה בסדר שאני מדבר פה מהרהורי ליבי ומתחיל דיון קצת פילוסופי, תסלחו לי על החפירה...

כולנו יודעים שבמוזיקה יש המון זוהר וכבוד, אבל מצד שני יש המון תוכן ואפשר לעשות הרבה טוב בעולם ע"י יצירת מוזיקה (וכמובן יש מוזיקה שהיא לא זוהר ולא לעשות, זה פשוט לנגן כי זה כיף).
מה שמפריע לי זה- האם אנחנו כמוזיקאים לא נמשכים קצת לכבוד ולצומי במקום לתוכן? חבר שלי שהתחיל ללמוד רפואה אמר לי שפשוט שכל מי שהולך ללמוד רפואה זה בשביל הכבוד של "להיות רופא" [אני יודע, לא כולם, באתי להדגיש נקודה...]

חלקכם אולי שמתם לב שהוצאתי "סינגל" לחנוכה, אני חייב לציין שזה היה מביך... איך אמרתי: "כל הזכויות שהיו לי עד היום כבר לא משנים, העיקר הוצאתי שיר", כמה תגובות וכמה אנשים שמתלהבים, ממה? מכלום, כולה שיר...
משם הבנתי עד כמה קשה להתנתק מהפידבק וליצור מוזיקה לשמה... זה ממכר ה:"שמענו את השיר שלך אחרי הדלקת נרות כל המשפחה", או "ראית שפרסמו את השיר שלך ב..." קשה שלא לחשוב אחר כך בלב- בוא נעשה עוד שיר, אבל האמת היא: מה קרה? כמה אנשים נהנו מהשיר, יופי, ואז מה??? למה זה נהיה כזה דבר קדוש וחשוב?
אומרים "אתה מבוזבז", למה? אולי להיפך, אם אני יצור מוזיקה כל היום אני יהיה מבוזבז...
אני ממש לא מדבר רק על כבוד, אלא גם על ההתלהבות של "בוא נעשה פרויקט ונוציא שיר ו..." (רמז- כלום).

מוזיקה זה דבר גבוה, מוזיקה יכולה להשפיע, מוזיקה זה גם פרנסה, ויש גם הרבה דברים במוזיקה שזה לא שלושת הדברים האלו...

וסתם ווארט שלי:
למה לא פעם רואים זמר שעומד על במה ועושה מה שהוא יודע לעשות וכולם מוחאים לו כפיים, ואילו אף פעם לא ראינו נגר שעומד על במה, בונה ארון וכולם מריעים לו ומבקשים סלפי, הרי שניהם עושים טוב את מה שה' חנן אותם?

אשמח לשמוע מחשבות וחוויות של מוזיקאים אחרים

נערך לאחרונה ב:

אנונימי/ת

משתמש מקצוען
מוזיקה ובעיקר שירה זה לא דומה לארון שבנית
זה הקול שלך ש מרגש אנשים ומשמח אותם
הקול שלך זה משהו אישי
וכשאוהבים את הקול שלך אוהבים אותך !
גם אם הארון היה מרגש זה לא הנגר בעצמו זה אמנם מעשה ידיו אך לא ממש בשונה מזמר ,
לכך כשיש הערצה לזמר זה בגלל שמאד התחברו לקול שלו,

הדוד סם

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
לא הבנתי בכלל את ההשוואה לנגר,
נגר אתה נהנה מהמעשה שהוא עושה? זמר אתה נהנה מהמעשה (לפי שיטת דיבור כמעשה) שהוא עושה? יופי.

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
לא הבנתי בכלל את ההשוואה לנגר,
נגר אתה נהנה מהמעשה שהוא עושה? זמר אתה נהנה מהמעשה (לפי שיטת דיבור כמעשה) שהוא עושה? יופי.
אתה צודק, הדגש היה על החלק של הכבוד שנותנים לנגן, אני לגמרי מבין למה אין נגרים על במות ;)

נערך לאחרונה ב:

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
זה הקול שלך ש מרגש אנשים ומשמח אותם
הקול שלך זה משהו אישי
נראה לי שיש זמרים עם קולות מדהימים שקל להתחבר לקול שלהם, שהם אנשים קצת פחות מדהימים...
בנוסף, הערצה יש לכל מי שבתעשיית המוזיקה, לאו דווקא זמרים. והסיבה שמעריצים אותם לדעתי זה כי מחנכים אותנו להעריץ אותם, "המלך" זה מרדכי בן דוד, אהה, הבנתי...

לדעתי אין שום סיבה להעריץ זמרים, גם לא אם הוא "צדיק ועושה חסד", גם השכן שלי קומה למעלה עושה חסד... (ואולי הגיע הזמן להעריץ אותו :rolleyes:), מי שרוצה להעריץ זמרים כי הם אנשים טובים שיעריץ קודם את כל האברכים בישיבת מיר...

נערך לאחרונה ב:

אליהו שטיין

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
אני מקווה שזה בסדר שאני מדבר פה מהרהורי ליבי ומתחיל דיון קצת פילוסופי, תסלחו לי על החפירה...

כולנו יודעים שבמוזיקה יש המון זוהר וכבוד, אבל מצד שני יש המון תוכן ואפשר לעשות הרבה טוב בעולם ע"י יצירת מוזיקה (וכמובן יש מוזיקה שהיא לא זוהר ולא לעשות, זה פשוט לנגן כי זה כיף).
מה שמפריע לי זה- האם אנחנו כמוזיקאים לא נמשכים קצת לכבוד ולצומי במקום לתוכן? חבר שלי שהתחיל ללמוד רפואה אמר לי שפשוט שכל מי שהולך ללמוד רפואה זה בשביל הכבוד של "להיות רופא" [אני יודע, לא כולם, באתי להדגיש נקודה...]

חלקכם אולי שמתם לב שהוצאתי "סינגל" לחנוכה, אני חייב לציין שזה היה מביך... איך אמרתי: "כל הזכויות שהיו לי עד היום כבר לא משנים, העיקר הוצאתי שיר", כמה תגובות וכמה אנשים שמתלהבים, ממה? מכלום, כולה שיר...
משם הבנתי עד כמה קשה להתנתק מהפידבק וליצור מוזיקה לשמה... זה ממכר ה:"שמענו את השיר שלך אחרי הדלקת נרות כל המשפחה", או "ראית שפרסמו את השיר שלך ב..." קשה שלא לחשוב אחר כך בלב- בוא נעשה עוד שיר, אבל האמת היא: מה קרה? כמה אנשים נהנו מהשיר, יופי, ואז מה??? למה זה נהיה כזה דבר קדוש וחשוב?
אומרים "אתה מבוזבז", למה? אולי להיפך, אם אני יצור מוזיקה כל היום אני יהיה מבוזבז...
אני ממש לא מדבר רק על כבוד, אלא גם על ההתלהבות של "בוא נעשה פרויקט ונוציא שיר ו..." (רמז- כלום).

מוזיקה זה דבר גבוה, מוזיקה יכולה להשפיע, מוזיקה זה גם פרנסה, ויש גם הרבה דברים במוזיקה שזה לא שלושת הדברים האלו...

וסתם ווארט שלי:
למה לא פעם רואים זמר שעומד על במה ועושה מה שהוא יודע לעשות וכולם מוחאים לו כפיים, ואילו אף פעם לא ראינו נגר שעומד על במה, בונה ארון וכולם מריעים לו ומבקשים סלפי, הרי שניהם עושים טוב את מה שה' חנן אותם?

אשמח לשמוע מחשבות וחוויות של מוזיקאים אחרים
נראה לי שיש זמרים עם קולות מדהימים שקל להתחבר לקול שלהם, שהם אנשים קצת פחות מדהימים...
בנוסף, הערצה יש לכל מי שבתעשיית המוזיקה, לאו דווקא זמרים. והסיבה שמעריצים אותם לדעתי זה כי מחנכים אותנו להעריץ אותם, "המלך" זה מרדכי בן דוד, אהה, הבנתי...

לדעתי אין שום סיבה להעריץ זמרים, גם לא אם הוא "צדיק ועושה חסד", גם השכן שלי קומה למעלה עושה חסד... (ואולי הגיע הזמן להעריץ אותו :rolleyes:), מי שרוצה להעריץ זמרים כי הם אנשים טובים שיעריץ קודם את כל האברכים בישיבת מיר...
מסכים עם כל מילה!!

cantor

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
זה הקול שלך שמרגש אנשים ומשמח אותם
הקול שלך זה משהו אישי

אין כאן מישהו שאמר שזה דבר נכון להעריץ זמרים וברור שרציונאלי אין לזה שום הגיון אבל מה לעשות שכך טבע האדם שאם הוא אוהב את המוזיקה ואת הקול של הזמר הוא מתחיל להעריץ אותו
וזה אגב אחד מהבעיות הגדולות של המוזיקה למה אנשים נזהרים שלא לשמוע מוזיקה של זמר לא כשר אם כי יש לזה עוד כמה סיבות...

שמואל ק

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
א. כשהייתי בחור ביקשו ממני לנגן בארוע
הלכתי להתייעץ עם הראש ישיבה והוא
התפלא ושאל "מה, אתה מלצר?..."
ובמשפט אחד הוא מחק תפיסת עקומה שהיה
לי עד אז...
ב. הרבה מה"מוזיקה" זה עניין של שיווק וגימיקים (זולים ויקרים....)
כל מי שיודע לתופף על קלידים מרגיש נגן דגול
ויודע להכריע בשאלה הכי קריטית במוזיקה לדורותיה (רמז: קורג או יאמהה;))

וצר לי שמה"מוזיקה החסידית" כמעט לא נשאר לא מוזיקה ולא חסידית.

נתנאל 1

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
ר' ידידיה תודה על ההרהורי תשובה שאתה נותן לנו במתנה :)
יכול להיות שבתוך ההרגשות האלה חבוי עוד משהו שהוא לאו דוקא שלילי
הכל על דרך האפשר..
יש במוזיקה משהו מאוד עוצמתי שגורם לאדם מאוד משיכה אליו, זה יכול להיות זמר ששר יפה ועוצמתי, וזה יכול להיות מאוד מאוד גם הרמוניה יפה שגורמת לבן אדם פשוט להתפעל ולהרגיש וואו - איך כל הכלים ככה משתלבים יפה והכל זורם פיקס, איך האקורדים מתנגנים בצורה מדהימה כזאת וכל הפריטות מדויקות וכל אחת במקומה וכו' וכו' ועוד אלף דברים

לפעמים אדם חושב על איזה מנגינה או מהלך או לא יודע מה, ויש לו פשוט רצון לעשות מזה משהו רציני, להקליטלאת זה בצורה טובה ומקצועית מאוד, או לעשות איזה הפקה רצינית ככה, שזה יתנגן באיזה במה עם נגנים גדולים והגברה טובה והכל יהיה מושלם, ו... יהיה וואו, ותהיה הרגשה של מלאות וכו' וכו'
אנחנו עם ישראל שרוצים שהקב"ה יגאל אותנו וירומם אותנו ויתגלה כבודו בעולם, וככל שהגאולה מתקרבת עולה בנו הרצון של שלמות ו"הופעה" וגילוי של הקב"ה.

אני כותב הופעה כי המילה הזאת קצת מזכירה הופעה שאנחנו מכירים, ששם מתבטאים דברים בצורה עוצמתית, לפעמים עד כדי כך שזה גורם לפעמים לבן אדם קצת לסגוד לזה...

אז אנחנו רוצים לגלות את הקב"ה, שתהיה הופעה שלו אמיתית ושלימה ועוצמתית בכל העולם ובכל אדם בתוך תוכו, בכל הרבדים שקיימים בכל דבר שהוא. שנתמלא ברכת ה' עד בלי די

אולי זה גם יעזור לנו להתחזק לקחת את המוזיקה למטרה הזאת כמה שאפשר

שהרי (אני נותן מוסר רק לעצמי, כולם פה כמובן יודעים את זה, אני צריך תזכורת, אני לא כותב בציניות) רוב השירים הם שירי הודאה לה' ושירי תפילה, שירות ותשבחות, ולתת עוצמות גדולות וגילוי מלכותו של ה' יתברך בעולם

פשוט זה מה ששרים. אז נו יאעללה בטח! לתת שבח וכבוד לה' יתברך! על כל במה ובכל שיר שמופק בשיא המקצועיות

שנזכה!!

נתנאל 1

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
יש פה שני עניינים, העוצמה של המוזיקה כהרגשה, שלא תמיד בן אדם יודע להגדיר מה הוא מרגיש אבל זה עוצמתי וממלא. וזה יכול לנבוע מרצון טבעי של עם ישראל לעוצמות - שבעצם זה עוצמות של גילוי מלכותו של הקב"ה
והעניין ששזור בזה שהשירים עצמם, המילים שלהם זה שבח ושירה לקב"ה אז זה ממש כדאי לכוון בזה ולנסות להתמסר למטרה שכתובה במילים

אני לא כותב שום מסקנה סופית, כי זה ממש מובן שיש פה הרבה עבודה של בן אדם על עצמו שלא לחפש כבוד ולא להתגאות, וזה ממש נכון להיזהר וכו'
רק נראה לי שיש פה נקודה מהותית שהיא חיובית שיכולה למנף אותנו

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
מתוך עלון הידברות השבוע, ראיון עם יונתן רזאל:
"אני לא כלום, אני בסך הכל אומן, בעל מלאכה. הנה, מישהו כאן הכין כוס קפה יפה מאוד, אחד הכין מחשב, אתה עושה את העבודה שלך נפלא, יש צלמים ועניינים. אני משתדל לכתוב שירים, לא 'יונתן רזאל' ולא כלום. אדם פשוט, ומשתדל להיות כזה".

נפלא... כל מילה מיותרת.
ושים חלקנו עמהם...

netanel10

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
אם כבר מדברים בעניין
הנה קונטרס שמדבר מה זה מוזיקה יהודית אמיתית וכו' ;)
"כי דבר ה' בזה " של הרב אפרים לופט שליט"א - הועד לנגינה יהודית בני ברק

קבצים מצורפים

• דבר ה' בזה.pdf
    7.4 MB · צפיות: 80

לויש

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
@ידידיה שמשון
ראשית, תודה על העלאת נושאים מעניינים ואמיתיים! אהבתי את החשיבה האמיתית והקצת נדירה...
כמו כן, נהניתי מאוד מהסינגל שלך! עלה והצלח!

לענייננו, מוזיקה זה נוגע ברגש! זה נוגע אפילו יותר עמוק, עמוק עמוק בנפש! וזו הסיבה שאנשים שמצליחים להרגיש תחושות כאלו עמוקות בעטיו של איזה זמר נוטים לטעות ולהתחבר לאישיות בעצמה, ליצור מוזיקה לשמה זה החיבור למוזיקה באמת מהמקום העמוק הזה בנפש, ולצערנו לא אצל כולם זה כך...
כמובן שכמו שכתבת, זה בכלל לא סותר שאדם יתחיל לעבוד על מוזיקה מבפנים, ואחרי שהוא מקבל את הפידבק המעריץ מהקהל הוא רוכב על זה ופותח בקריירה שחצנית וחיצונית! (ואני אישית חושב שאפשר לשים לב לזה! יש זמרים מאוד מאוד מפורסמים שאני לא מסוגל לשמוע! אני לפעמים מסוגל לאהוב את המוזיקה שלהם, אבל כשאני שומע אותם זה פשוט מבחיל אותי! מרגישים את המוחצנות וחוסר הנשמה שבשירה שלהם!).
אגב, שים לב שאתה יכול לראות הרבה יותר מעריצות מאשר מעריצים, (לא מדבר על בחורי ישיבות ובחורות סמינרים שאפשר לחשוב למה הם כבר נחשפים...) וזו בעצם הסיבה! כי זה עניין מאוד רגשני! ככלל אני חושב שמי שמתעסק במוזיקה 'לשמה' זה בדרך כלל אנשים מאוד רגשניים! (ואני אחת הדוגמאות...).
יצא לי לשמוע לא פעם כאלו שהיו מוכנות להתחתן עם אלילי זמר, כשהן בכלל לא יודעות אם יש לו קורטוב של אנושיות בחיים האמיתיים!!! כי הכל זה רגש!

בהצלחה!

ההזוי מרכסים

משתמש צעיר
אם כבר מדברים בעניין
אם כבר מדברים בעניין
תודה רבה על הקונטרס מאוד יפה רק יש שם איזה קטע עם תוים אם מישהו יכול להסביר לי מה הוא מתכון אני ישמח הנה הקטע
Screenshot_20181219-055235_Drive.jpg

יוסף שחק

משתמש סופר מקצוען
אין סיבה שנגר יהיה על במה,כי השולחן שהוא בונה מיועד לאדם אחד, אז למה שכולם יבואו?
אבל זמר ששר, זה לכל מי ששומע. ממילא שייך שיבואו כל מי שיכול לשמוע, ממילא יש מחיאות כפיים.
ומי ש'מעריץ' זמר, זה נובע מחסר כלשהוא.

לויש

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
לגבי עצם ההשוואה לנגר יש בזה צדק, אבל אם תשימו לב שיש למשל תוכניות ריאליטי וכדו' שאומנים מראים את האומנות שלהם וכולם ממש מתרגשים ומתחברים לזה, לעיתים אפילו לא פחות מזמר.
אז ההסבר הוא מכיון שהם מצליחים לרגש את הקהל בהצגת אומנות נדירה ומפעימה במיוחד, ואז זה כבר אותו אפקט של זמר בהופעה...
אלא מה, שמוזיקה זה בכל אופן משהו מאוד עמוק בנפש, ולכן ההתפעלות וההתלהבות נמשכת המון גם אחרי המופע, לעומת מופע אומנות של נגר/צייר/קוסם מדהים וכדו' שההתלהבות פגה די מהר... אבל זה לא אומר שאינה קיימת!
בקיצר, זה בדיוק קשור למה שכתבתי למעלה...

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
אני חוזר לנקודה קודמת, האם אנחנו עושים עסק גדול מדי ממוזיקה?

כשהייתי עוד בחור צעיר וחלמתי בכל מאודי למכור שיר, הלכתי לפגוש את הרב סוקי ברי [אני מקווה שהוא ימחל לי שאני מזכיר את שמו, אני מרגיש שיש קצת תועלת] למי שלא מכיר הוא משגיח בישיבה אמריקאית [הרבה יותר מאשר שהוא מוזיקאי] אדם מיוחד מאוד.
דיברנו על הלחנת שירים, והוא ניסה [בחוסר הצלחה...] להסביר שלי שיש דברים יותר גדולים וחשובים בחיים, אני זוכר שהוא אמר לי משפט שלא הצלחתי להבין עד לא מזמן: (ציטוט לא מדוייק) "אם אני עובר ליד בית כנסת ושרים את המשה אמת שלי, אתה חושב שאני כולי מתרגש? לא..." וזה הוא אומר לי כשכל מה שאני חולם זה שאנשים ישמעו שירים שלי!

היום אני מבין קצת יותר. לענ"ד עם כל הכבוד לשירים, יש פה שני דברים:
א- רוב מכריע של השירים לא משפיעים באופן יוצא דופן על השומע הממוצע יותר מהשיר הבא ברשימה שלו, [אלא אם כן אתה ישי ריבו או משהו כזה]. אם אני לא יהנה מהשיר הזה אני יהנה מהשיר הבא.
ב- באותם כוחות שנדרשים כדי להגיע לשיר הזה [=להלחין עוד עשרות] אפשר לעשות הרבה דברים שישפיעו על אנשים לעולם ועד לא פחות ממוזיקה.

אבל מכל מקום:

אני יודע על אומן שהלך לתקופה בכיוון הקצת [או הרבה] ליטאי הזה, ליצור מוזיקה אבל עם פרופורציה מסויימת, וזה ממש לא עבד לו, הוא יצא פגוע מכל הסגנון הזה, והיום הוא עסוק במוזיקה יוצר המון ומקרב המון, אחד השירים הכי מחזקים בשנים האחרונות הגיע ממנו...

כנראה שזה תלוי בכל אדם לגופו, יש אנשים שהתפקיד שלהם זה מוזיקה, ואם הם יזניחו את זה הם מזניחים את רצון השם, אני רק מעיר שאולי לא כל אחד צריך לרדוף אחרי כל זה בהתלהבות כזאת גדולה.

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
חס ושלום!
אני ממש מצטער שככה הבנת אותי, עייני אינה צרה באף אחד. שכל אחד יציע את מרכולתו בכיף ושיצליח בכל מעשה ידיו אלף אלפי פעמים יותר ממני, למה שאנסה להרפות ידי אחרים? [והראיה- פתחתי אשכול שבו כל אחד יכול להעלות את הלחנים שלו, כדי לעודד שהחברים יעלו לחנים שלהם, אני העלתי שם רק לחן אחד...].
אני בסך הכל מעלה ספקות ומדבר מהרהורי ליבי ותו לא!
כשאדם משקיע מאמץ במשהו הוא שואל את עצמו האם זה כדאי, והתעניינתי לשמוע מה אחרים חושבים האם זה כדאי וכל זה, ממש לא כדי להרפות ידי אף אחד [ומאידך אולי כן לחסוך להם אנרגיות ברדיפה אחרי דמיונות].

אתה צודק, בשום ספר לא כתוב למי מותר לעשות מוזיקה, מי שרוצה יכול להשקיע את כל חייו ומרצו במוזיקה, אנחנו בסכה"כ דנים אם זה כדאי.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  3  פעמים

לוח מודעות

למעלה