דיון המשכורות בהייטק לחרדיות, מחירי הדירות, ומה שביניהם.

מצב
הנושא נעול.

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
צריך להבין שכל הטירוף הזה מתחיל מהמשכורות ההזויות של ההייטק (31K ממוצע! לפי בדיקה מהחודש האחרון). זה מה שהקפיץ את המחירים בכל הארץ וגם בערים החרדיות.
מתכנתת צעירה שסיימה סמינר לפני שנה/שנתיים שמקבלת 17-18K ובעלה מביא עוד 3-4K מהכולל (עם הכולל ערב ויום שישי), רואים שהם נשארים בסוף החודש עם סכום כסף גבוה בצד, ובצירוף ההון עצמי משני ההורים (600-800K אצל הליטאים) פשוט קופצים למים, קונים דירה ב2 מיליון בירושלים, בני ברק או בית שמש, עם משכנתא של 1.3 מיליון ל25-30 שנה, כשההחזר החודשי הוא 7-8K. היום הם באמת יכולים להחזיר סכום כזה בלי קושי. אבל מה יקרה עוד 5-10 שנים כשהמשפחה תתרחב, או כשיהיה משבר בהייטק? על זה הם לא מעדיפים לא לחשוב כרגע...
הבעיה היותר גדולה היא שחברים שלהם שלא שפר עליהם גורלם והאשה אינה עוסקת במקצוע מכניס כ"כ, שומעים שהם קנו דירה ומיד נכנסים להיסטריה שגם הם רוצים (יש תחרות מטורפת בציבור הליטאי סביב הנושא של בעלות על דירות). אבל כשההכנסות ביחד הם פחות מ10K זה די מסובך. מה עושים? מרמים ומקמבנים את הבנק ומוציאים ג"כ משכנתא דומה, ואת ההחזר החודשי מגלגלים (כמו שסיפרו כאן למעלה). הקבוצה השניה היא בהחלט מיעוט, אבל זהו מיעוט שכנראה קיים...
כמה קל להאשים שוב את אלו שמתייגעות ומביאות טרף הביתה ומשתדלות למקסם את ההכנסה בשביל בית של תורה
במקום את החינוך של בחורי הישיבה לדרוש ולדרוש
ולהתחרות זה בזה מי קיבל יותר ומי "חושוב" מספיק כדי להישאר באיזור המרכז

אה ואני לא מתכנתת

מי מדבר על זה שהניתוח הכלכלי בכלל לא מדויק...

efrat1

משתמש סופר מקצוען
4. לא מדוייק. כתבתי שהיום בחורים מתייחסים הרבה יותר לענין המשכורת מאשר בעבר, כי הם רוצים להישאר בלימוד ולגור במרכז, וזו הדרך היחידה לעשות זאת. זה לא ענין של סינוור אלא של פרקטיקה. אם בעבר הנושא היה כמה השווער נותן, כיום השוק השתנה ועיקר הנקודה היא יכולת ההשתכרות. ברור שיש דברים יותר חשובים מהשכר, אבל בתכלס יצא לי לאחרונה פעמים רבות להציע שידוך למשפחות ליטאיות, וראיתי שכושר ההשתכרות בהרבה מקרים הוא תנאי סף, שלא ניגשים לשידוך אחרת. (התעסקתי יותר בישיבות ה"פתוחות" - חברון וולפסון וכו'. ואני לא בטוח מה קורה בישיבות ה"פרום" יותר בענין הזה).
למה זה יותר גרוע מהשנים שהשווער היה מבטיח לזוג "קעסט"?
פשוט ענין של פרקטיקה. כמו שאמרתם.

סתם מישהו 5

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
משהו אחד שאני לא מבינה,
דירה נורמאלית בירושלים - 4 חדרים עולה בערך 2,400,400 כלומר עם הון עצמי ממוצע זה אומר משכנתא של 10בחודש
גם מתכנתת שמרוויחה 20-25 ( נטו 13-14) + בעל שמכניס 2000 +- לא יכולה לשלם כזאת משכנתא.
רק תחשבו שיש להם לשלם שכר דירה, מחיה..... וכשיש ילדים זה גם מעונות++

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
לחברות שלי מהמגזר הספרדי שקבלו 200K מההורים אין סיכוי ריאלי להגיע לדירה במרכז, על אף שהן מרוויחות 30+.
אבל החברה שלך הספרדיה שאולי תקנה בפריפריה ואולי בהמשך במרכז תחסוך קצת כסף לילדים ותסייע להם בדירות ואולי גם תארח לשבתות ותעזור ברכישת ציוד לתינוק.
ואחרי שתסיים את המשכנתא שלה תחיה כמו בנאדם ותפרוש עם פנסיה טובה.
בזמן שהורים ליטאים הולכים ונעשים עניים מחתונה לחתונה.

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
יש גם יותר ביקוש...
שוק חופשי
ואגב אני חושבת שכיום גם הייטקיסטית יכולה לקנות בבני ברק רק דירת 4 חדרים, וגם זה עם עזרה משמעותית מההורים של כמה מאות אלפים.
לחברות שלי מהמגזר הספרדי שקבלו 200K מההורים אין סיכוי ריאלי להגיע לדירה במרכז, על אף שהן מרוויחות 30+.
אה ולבעלי יש לא מעט בנידודים שזה מה שהם קיבלו ויש להם דירה בירושלים תובב"א
עם משכנתא לא קטנה
אבל לא עם משכורת כמו שתיארת וכן עם דירה בירושלים.

עוד ירושלמי

משתמש פעיל
אני לא מכיר אחד עצני''ק שהבת שלו עובדת מחוץ לאותם תחומים.
יש במשטרה בהר חוצבים מתכנתות עצניקיות מהמשפחות המובילות בעץ כולל ממשפחת מנהיג הפלג היותר קיצוני בעץ [אולי עזבה בשנים האחרונות, לפני 5 שנים וודאי הייתה]
גם אצל ליטאים לא עץ עדיין אין הרבה מתכנתות בגילאי 30 ....
יש הרבה
לפני עשור כבר היו מאות מתכנתות חרדיות בירושלים וסביבתה [אינטל, מל"ם, נס, אלעד מערכות, משרדי ממשלה מלבד אלו שהיו נוסעות למטריקס או למרכז]
2.7 מליון מינימום
יש בפסגת זאב [שם זוגות ליטאים שקונים בירושלים בשנתיים האחרונות קונים] ובגילה בפחות מ-2 מיליון

לארג'

משתמש מקצוען
יש בפסגת זאב [שם זוגות ליטאים שקונים בירושלים בשנתיים האחרונות קונים] ובגילה בפחות מ-2 מיליון
ממש לא,פסגת זאב יקררר
בגילה כבר עבר 2.1+
קצת מצחיק לקרוא לשכונות המרוחקות האלה ירושלים אבל בסדר ;)

geekית מחשבים

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
אה ולבעלי יש לא מעט בנידודים שזה מה שהם קיבלו ויש להם דירה בירושלים תובב"א
עם משכנתא לא קטנה
אבל לא עם משכורת כמו שתיארת וכן עם דירה בירושלים.
השאלה היא מתי הם התחתנו....
היום דירה בחריש עולה כמו שעלתה דירה בירושלים לפני 5 שנים.
אבל החברה שלך הספרדיה שאולי תקנה בפריפריה ואולי בהמשך במרכז תחסוך קצת כסף לילדים ותסייע להם בדירות ואולי גם תארח לשבתות ותעזור ברכישת ציוד לתינוק.
ואחרי שתסיים את המשכנתא שלה תחיה כמו בנאדם ותפרוש עם פנסיה טובה.
בזמן שהורים ליטאים הולכים ונעשים עניים מחתונה לחתונה.
אבל כבר 4 שנים כרגע היא לא מצליחה להתקרב להון העצמי לרכישת דירה.
גם לא לפריפריה, היא עם ילדים(משלמת על מסגרות כי אין הנחה + משלמת שכירות). מרוויחה יפה יפה.

בית שמשניק

משתמש סופר מקצוען
ואני ליטאי ויש לי אחיות וגיסות בהייטק ומצאתי את עצמי באי נוחות שזה מה שמסתכלים עלי ועל חלק ממשפחתי
ברור שהתופעות שכתבת קיימות אבל להכליל את כולם או את רובם ולהגיד שזה הרוח זה ממש לא נכון
אני לא יעבור על כל סעיף אבל ברור שחלק מהדברים שכתבת עכשיו נצבעים באור אחר ומדוייקים יותר מאשר ההודעה המקורית, אם כי לגגבי הסכומים אני די מסופק אבל אי אפשר להתווכח על זה כי אני מאמין לך שזה מה שקורה סביבך ויכול להיות שזה באמת דינמי ומשתנה בין אזורים גילאים סגנון וכו
תודה על ההבהרה.
צר לי שמצאת את עצמך באי נוחות, זו ממש לא היתה מטרתי. מטרתי היתה אחת ויחידה: לתת פרשנות לעליית המחירים הכללית בארץ ולעלייה אצל החרדים. כמו שציינתי, התגובה היתה באשכול אחר של "מחירי הדיור לאן" והגבתי לנתונים שנכתבו שם אודות מינוף מטורף אצל חלק מהזוצי"ם. לא ניסיתי לקטול את הליטאים בכלל, אני חלק מהציבור הזה וגאה להיות חלק ממנו. כמו כן, רוב גמור של בנות משפחתי המורחבת עוסקות בהייטק כדי לאפשר באמת לבעלים שלהן לשבת וללמוד בשקט, כך שיש לי אפס ביקורת על התחום.
זהו, לא התכוונתי להיכנס לדיון אם ההייטק טוב או לא, אלא בסה"כ להצביע על הגורם העיקרי (לטעמי) של עליות מחירי הדיור. מי שעוקב אחרי התגובות שלי בפורום "קורת גג" יודע שנושא הנל"ן קרוב לליבי, וכל מה שכתבתי נכתב בהקשר של זה בלבד. האשכול הזה פשוט איבד את הכיוון בדיונים מרתוניים על פרטי הפרטים של גובה השכר בהייטק במקומות העבודה השונים (משעמם), וגרוע מכך בהרבה, בהתקפות חסרון רסן נגד הציבור הליטאי או החסידי (מרושע)
היו שלום. אני אחזור למגרש הטבעי שלי - הנדל"ן, מחירי הדיור בארץ בכלל ובבית שמש בפרט, דירה בהנחה, ועוד ועוד.
כל טוב!

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
השאלה היא מתי הם התחתנו....
היום דירה בחריש עולה כמו שעלתה דירה בירושלים לפני 5 שנים.
בחמש השנים האחרונות
תעשי טובה אל תצאי בקביעות על מה שאת לא מכירה. חברה שלך היא לא כל הציבור הספרדי

עוד ירושלמי

משתמש פעיל
ממש לא,פסגת זאב יקררר
בגילה כבר עבר 2.1+
קצת מצחיק לקרוא לשכונות המרוחקות האלה ירושלים אבל בסדר ;)
ביתד היום יש בגילה פרסום על 4 חדרים חדשה מקבלן בבניה 1,950
גם בפסגת זאב יש ביד 2 דירות 4 חד' יחסית לא ישנות בסביבות הסכום הזה.

geekית מחשבים

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
בחמש השנים האחרונות
תעשי טובה אל תצאי בקביעות על מה שאת לא מכירה. חברה שלך היא לא כל הציבור הספרדי
ברור שלא,
היא מיצגת אבל משהו.
בציבור הספרדי יש הרבה מאוד שמקבלים 400K משני הצדדים. כמובן שהמצב שלהם לא מתקרב לאלו שקבלו רק חתונה .

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
ברור שלא,
היא מיצגת אבל משהו.
בציבור הספרדי יש הרבה מאוד שמקבלים 400K משני הצדדים. כמובן שהמצב שלהם לא מתקרב לאלו שקבלו רק חתונה .
אצל ספרדים ברוב המקרים רוב או כל החתונה מכוסה על ידי המתנות ולפעמים גם נשאר עודף
ככה שזה פחות משמעותי.
ונכון שהיום קשה להגיע לדירה בלי סיוע מההורים אבל סיוע לא חייב להיות 300 אלף ומעלה ולא כולם חשים חייבים לגור במרכז בטח ספרדים. ואם הם חייבים אז הם לוקחים משכנתא יותר גבוהה
אבל כל אחד קונה דירה רק לעצמו. לילדים שלו הוא מסייע

geekית מחשבים

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
אצל ספרדים ברוב המקרים רוב או כל החתונה מכוסה על ידי המתנות ולפעמים גם נשאר עודף
ככה שזה פחות משמעותי.
ונכון שהיום קשה להגיע לדירה בלי סיוע מההורים אבל סיוע לא חייב להיות 300 אלף ומעלה ולא כולם חשים חייבים לגור במרכז בטח ספרדים. ואם הם חייבים אז הם לוקחים משכנתא יותר גבוהה
אבל כל אחד קונה דירה רק לעצמו. לילדים שלו הוא מסייע
בעקרון זה עדיף...

עוד ירושלמי

משתמש פעיל
קצת מצחיק לקרוא לשכונות המרוחקות האלה ירושלים אבל בסדר
פסגת זאב יותר קרוב מנוה יעקב, יותר נגיש תחבורתית [רכבת כבר 12 שנה], הרבה יותר פארקים וגינות והרבה יותר מרכזי מסחר
אני שייך לדור שגיחך שקראו לרמות ירושלים, והיום זה השכונה הליטאית הגדולה בירושלים.

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
בעקרון זה עדיף...
כן
זה לא אומר שלא הולך ונעשה יותר קשה כי זה המצב בכל שוק הדיור הישראלי
גם אצל חילונים אני רואה יותר ויותר שגרים לתקופות ארוכות אצל ההורים- כזוגות ואפילו עם ילד או שניים.

בנני

משתמש מקצוען
היו כאן חלק שכתבו שזה נטו חברתי ללמוד תכנות....

שהיא נולדה
איחלו השכנים בשעה טובה
ועוד שכבר הייתה בעריסה
אבא התפלל על חתנה

שיהיה תלמיד חכם ובעל מידות
שיהיה שטייגניסט , שישאף לגדולות
שיהיה ירא שמיים אמיתי
שיהיה נעים , מוצלח וחברותי

והיא גדלה וגדלים התפילות
והחלום של אבא ואמא והדמעות...
שתזכה אוי שתזכה כמה מייחלים..
ולכן מראש להצטמצם דואגים

חופשות - המינימום הנצרך
שיפוץ לבית- למה מה רע במטבח?
ובכלל אם יוותרו על עוד רהיט יוקרתי
יהיה עוד כסף לשים בגמ"ח השכונתי

ואבא בכולל שומע מחברים
על הזדמנות מצוינת שמניבה אחוזים
ובודקים קרקעות ומשווים מחירים
מכינים את הכל עד לבוא עת דודים

וגדלה הילדה לתפארת אמהות
ילדה טובה היתה , לא היו הרבה דרישות
והופ - חלפו השנים במרוצה
הגיעה העת לבחור אפיק פרנסה

כל החברות מספרות בהתרגשות
כולם עכשיו הולכות למזכירות/התעמלות (זה בשביל החרוז לא להיתפס למגמה מסוימת)
שמחה הילדה להמשיך עם החברות
הוריה נאנחו וכבשו עצבותם בלילות

וברוך השם הגיעה השעה
לחפש את הבן יקיר לבת היקרה
הולך ובודק בין שדכנים
חוזר עם רשימה של כמה מיוחדים

בדחילו ורחימו הם מתחילים לשלוח
והצד השני לברר מסכים לטרוח
על אישיות , אופי, מידות טובות
לא פסח גם על דרישות כספיות...

ואבא שחלום של שנים מתנקז
אומר בקול חלוש אנחנו נתחייב
ובעוד הילדה צוהלת עם חברותיה במסלול
הולך מגמ"ח לגמ"ח אבל וחפוי

אבל שמחה ממלאה את ליבו הוא זכה
סיעתא דשמייא איזו הצלחה
והם מתחתנים וכבר יש מגורים
בדירה שהוריה משכנתא משלמים

ואז לחברותיה המתכנתות היא מצקצקת
איפה אמונה? קצת ענווה?
די לחפש רק משכורת
בעיות רוחניות אין בהוראה...

איפה הערכים עליהם התחנכנו
ניראה לך שכך עבדו אימותינו?
---
נכון יקרה לא תצטרכי לעבוד קשה
אבל אבא ואמא משלמים על זה הרבה

צמה

משתמש פעיל
נו..נו.. לא שמעי על סייעות ואפילו גננת בחנוך מיוחד אפילו עם כמה שנות וותק
שעברו את ה-8
מהיכרות אישית...
ואכן, הניצול במוסדות שלנו זועק
יש מקומות טובים, צריך לפתוח עיניים...

בכל מקרה, זה לא הנושא
אבל חשוב לדעת שיש לאן להתקדם, חבל להיתקע
(ובהחלט, הרבה מאוד נתקעות. עצוב.)

וכמובן, מתחילים כסייעת ולוקח זמן להתבסס אבל יש חסר עצום התחום

מצב
הנושא נעול.
החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  24  פעמים

לוח מודעות

למעלה