דרוש מידע המחסור בחלב- חלב בהשגחת הרבנות רחובות, יכול להחשב כמהדרין?

דודסטו

משתמש סופר מקצוען
בעלי אמר לי פעם שההבדל היחיד בין מהדרין ללא מהדרים בחלב שה חליבה של שבת ולכן ביום חמישי אפשר לקנות (היינו בצימר במושב וזה כל מה שהיה)

אולי זה תקף רק לתנובה אני לא יודעת

שירה:)

משתמש מקצוען
אנחנו ביררנו לפני כחודש וחצי לאחר שנקנה בטעות, וכן יש בעיה, לא זוכרת את הסיבה.

נתי 31999

משתמש פעיל
עריכה תורנית
בעלי אמר לי פעם שההבדל היחיד בין מהדרין ללא מהדרים בחלב שה חליבה של שבת ולכן ביום חמישי אפשר לקנות (היינו בצימר במושב וזה כל מה שהיה)

אבל השבוע היה חג ביום שלישי

שירה כ

משתמש פעיל
אז יכול להיות שחלבו את הפרות בחג...
זה תלוי אם מקפידים על זה או לא.
(יש כאלה שאומרים שמותר, כי זה צער של הפרה... משהו כזה)

מוטי A

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה

עד כמה שידוע לי זה הבדל בין בד"ץ העדה החרדית לועדת מהדרין של תנובה, לא בין מהדרין לרבנות.

איזהו

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
עריכה תורנית
עד כמה שידוע לי זה הבדל בין בד"ץ העדה החרדית לועדת מהדרין של תנובה, לא בין מהדרין לרבנות.
גם אני שמעתי כך
אבל כבר כתב משה גוטמן במהמודיע לפני כמה שנים, הוא נסע לאוקראינה, בתחנת דלק הראשונה, קנו סודה, בשניה מישהו שמע בשם ... בשם... ש7UP מותר, בשלישי גם קוקה קולה, לאחמ"כ התחילו עוד דברים... באחרונה, "באוקראינה לא צריך הכשר"!!!
עוד מעט תשמעו, שהחילוק בין חלב ישרלא לחלב עכום, זה החליבה בשבת
אגב, החליבה בשבת, גורמת עוד בעיה, שסומכים על מצלמות, שזה בעיה רצינית לכשלעצמה

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
ובכל זאת הרב וואזנר, הגרש"ז והרב אלישיב התירו לסמוך על מצלמות.
גם חלב תנובה מהדרין לא נחלב בשבת, כך שמעתי ממפקח כשרות מחוזי בסדרת שיעורים על כשרות.

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
...ומבת של בעלים של רפת אוטומטית (שרובוט חולב כל השבוע) שמעתי שלמהדרין לא היתה אמורה להיות בעיה, אלא שפעם בהרבה זמן יש תקלה באחת המכונות ואז הגוי מקבל התראה ומגיע לתפעל, ולכן המהדרין לא מוכנים לקחת את החלב של שבת אף פעם. אמנם אין הנחתום וכו'.

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים

נעשה לכם קצת סדר:

חליבת שבת: הרבנות נוהגת כדעת השו"ע והמשנ"ב שמעשה שבת מותר לאחרים, והבד"ץ וועדת מהדרין מחמירים כדעת הכתב סופר המובא בביה"ל שם.

איך יודעים שהחלב נחלב בשבת רק ע"י גוי?
בבד"ץ יש אנשים אמיתיים ש"נכנס ויוצא" במרחק הליכה בשבת.
ובועדת מהדרין: יש מצלמות ועוברים עליהם בצורה מקצועית במוצאי שבת ובודקים האם היהודי התערב בחליבה או לא.

לדעת רבים וטובים החלב (חלב לשתיה, לא מדבר על מוצרי חלב) של ועדת מהדרין מהודר פי כמה מהחלב של הבד"ץ כי אין להשוות הרתעה של מצלמות שהכל מתועד וברצף, לבין בן אנוש שמוגבל במספר הפעמים וביכולת ההפתעה שלו (לפעמים אדם אחד אחראי על ההרתעה בכמה רפתות).

זה 2 גישות שונות, זה לא שהבד"ץ יותר מהודר, אלא יתכן שלהפך.

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
יש נושא של פרות מנותחות
היום אין הבדל בנושא הזה בין הרבנות לבדצי"ם הכל תחת אותו פיקוח (מידיעה בתנובה ובשטראוס, ואני מאמין שגם בטרה).

ואגב הבד"ץ והועדה לוקחים במשך השבוע מכל הרפתות, ורק את החלב שנחלב בשבת עליו דנים, ולכן ברור שאין בעיה של טריפות וניתוחים.

אקורד

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נעשה לכם קצת סדר:

חליבת שבת: הרבנות נוהגת כדעת השו"ע והמשנ"ב שמעשה שבת מותר לאחרים, והבד"ץ וועדת מהדרין מחמירים כדעת הכתב סופר המובא בביה"ל שם.

ובועדת מהדרין: יש מצלמות ועוברים עליהם בצורה מקצועית במוצאי שבת ובודקים האם היהודי התערב בחליבה או לא.

לדעת רבים וטובים החלב (חלב לשתיה, לא מדבר על מוצרי חלב) של ועדת מהדרין מהודר פי כמה מהחלב של הבד"ץ כי אין להשוות הרתעה של מצלמות שהכל מתועד וברצף, לבין בן אנוש שמוגבל במספר הפעמים וביכולת ההפתעה שלו (לפעמים אדם אחד אחראי על ההרתעה בכמה רפתות).

לידיעתכם הבד"ץ ירושלים לא מסתמך רק על המשגיח שמפתיע
אלא עובר גם על המצלמות כך ידוע לי

תמי אחת

משתמש סופר מקצוען
נעשה לכם קצת סדר:

כל הנושא של 'עומד על גבו', והשאלה אם זה תקף במצלמות. ואכן זה החילוק בין ועדת מהרים לע"ח, וכמו שציינתם, יש הטוענים שזה עדיף, ואחרים נוקטים הפוך.
לגבי הכשרות של ויטמן - ממה שביררתי לאחרונה (קניתי יוגורט ללא תוספות, קנקן גדול, ובשלב מסוים גיליתי שהוא ויטמן ולא כשרות מהודרת), לכתחילה אין לקנות. אבל אם קנו - מותר להשתמש.
הסיבה היא נושא החליבה בשבת.
בכשרויוות מהודרות לא משתמשים בחלב שנחלב בשבת, ובכשרות הרבנות - כן.
מאחר ומדובר על סיכוי לא גבוה, יחסית, שבדיוק החלב שלכם הוא זה שנחלב בשבת - מתירים לאחר הקניה (שוב, לא לכתחילה...)

rabin

מנהל קהילת אוטומציה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אוטומציה עסקית
לאחר שנחלב בשבת ע"י גוי לא נאסר ומותר בשתיה, אבל יש חילוק למשל שוועדת מהדרין לוקחת חלב גם מרפתות שלא שומרות שבת (כמובן שהחלב נחלב ע"י גוי בשבת ולא משתמשים בחלב ועובר לרבנות) והבדץ מקפיד לקחת רק מרפתות שהבעלים שומרים שבת, וכשהבעלים לא שומר שבת יש שיטות שזה יותר בעיה מחלב שנחלב ע"י גוי בשבת.

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
כל הנושא של 'עומד על גבו', והשאלה אם זה תקף במצלמות. ואכן זה החילוק בין ועדת מהרים לע"ח, וכמו שציינתם, יש הטוענים שזה עדיף, ואחרים נוקטים הפוך.
לגבי הכשרות של ויטמן - ממה שביררתי לאחרונה (קניתי יוגורט ללא תוספות, קנקן גדול, ובשלב מסוים גיליתי שהוא ויטמן ולא כשרות מהודרת), לכתחילה אין לקנות. אבל אם קנו - מותר להשתמש.
הסיבה היא נושא החליבה בשבת.
בכשרויוות מהודרות לא משתמשים בחלב שנחלב בשבת, ובכשרות הרבנות - כן.
מאחר ומדובר על סיכוי לא גבוה, יחסית, שבדיוק החלב שלכם הוא זה שנחלב בשבת - מתירים לאחר הקניה (שוב, לא לכתחילה...)
חלב (חלב, לא מוצרי חלב) בהשגחת הרבנות (שנחלב בשבת) מותר לשתות לכתחילה לדעת המשנה ברורה ורוב הפוסקים.
יש חומרה של הכתב סופר, ומשתדלים להחמיר בה יותר בשביל לא לחזק עוברי עבירה מאשר החומרה ההלכתית, כי זו חומרה שרוב הציבור לא מקפיד עליה בכלל (ביררתם אי פעם האם הירקות שקניתם ביום שלישי נקטפו בשבת? לידיעתכם אין ע"ז שום פיקוח)

rabin

מנהל קהילת אוטומציה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אוטומציה עסקית
חלב (חלב, לא מוצרי חלב) בהשגחת הרבנות (שנחלב בשבת) מותר לשתות לכתחילה לדעת המשנה ברורה ורוב הפוסקים.
יש חומרה של הכתב סופר, ומשתדלים להחמיר בה יותר בשביל לא לחזק עוברי עבירה מאשר החומרה ההלכתית שרוב הציבור לא מקפיד ע"ז בכלל (ביררתם אי פעם האם הירקות שקניתם ביום שלישי נקטפו בשבת? לידיעתכם אין ע"ז שום פיקוח)
למה? בכשרות של הרב לנדא אין פיקוח?

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
למה? בכשרות של הרב לנדא אין פיקוח?
בד"כ אין להם שום יכולת לדעת (ובכלל בשאר השנים הציבור קונה ירקות בכל מקום גם בשוק הפתוח - ומעשר בעצמו)
ונניח תאורתית שיש להם יכולת לפקח על הקטיף, אבל מה עם זריעה בשבת? השקיה בשבת? הכל כאן מעשה שבת גמור.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טו

א מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָֹה מִי יָגוּר בְּאָהֳלֶךָ מִי יִשְׁכֹּן בְּהַר קָדְשֶׁךָ:ב הוֹלֵךְ תָּמִים וּפֹעֵל צֶדֶק וְדֹבֵר אֱמֶת בִּלְבָבוֹ:ג לֹא רָגַל עַל לְשֹׁנוֹ לֹא עָשָׂה לְרֵעֵהוּ רָעָה וְחֶרְפָּה לֹא נָשָׂא עַל קְרֹבוֹ:ד נִבְזֶה בְּעֵינָיו נִמְאָס וְאֶת יִרְאֵי יְהוָה יְכַבֵּד נִשְׁבַּע לְהָרַע וְלֹא יָמִר:ה כַּסְפּוֹ לֹא נָתַן בְּנֶשֶׁךְ וְשֹׁחַד עַל נָקִי לֹא לָקָח עֹשֵׂה אֵלֶּה לֹא יִמּוֹט לְעוֹלָם:
נקרא  9  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה